1. Ana Sayfa
 2. Yazılım
 3. AAA Logo 5 (2019) Logo Tasarım Programı | En İyi 👊 Anlatım

AAA Logo 5 (2019) Logo Tasarım Programı | En İyi 👊 Anlatım

aaa-logo-parallax

AAA Logo 5 (2019): Dünyanın en iyi logo tasarım programı olduğunu iddia ettiğimiz programın özelliklerine değindik ve çok detaylı bir rehber hazırladık.

AAA Logo Nedir?

Öncelikle logo nedir diyerek giriş yapalım. Türk Dil Kurumu‘na göre:

Logo: İmlek

İmlek: Bir kurum veya kuruluşun kendine seçtiği, bazı ticaret eşyası üzerine konulan, o eşyayı üreten veya satanı tanıtan resim, harf vb. özel işaret, logo

AAA Logo, dilediğiniz logoyu, içeriğindeki onlarca hazır şablon veya pratik araç ve hazır şekilleri kullanarak, kolayca ve hızlıca profesyonel görünüme sahip logolar tasarlamanızı sağlayan programdır.

AAA Logo 5‘in 15 yıllık tecrübenin eseri olduğunu unutmayın.

Sadece Logo Değil! Ne İsterseniz Tasarlayın!

AAA Logo programı, sadece logo değil, aklınıza ne gelirse hepsini tasarlayabileceğiniz şekilde oluşturulmuştur. Web siteniz için grafikler (şekilli butonlar, görkemli yazılar, reklamlar vb.) oluşturabileceğiniz gibi, gündelik hayatınıza renk katacak tasarımları da oluşturabilirsiniz.

Kolayca Başlayın

Programı ilk defa kullanacaksanız, alışmanız oldukça kolay! Zira program açılır açılmaz size sayfalar dolusu hazır profesyonel logoları sunuyor. Bunlardan birini seçerek başlayabilirsiniz. Ardından seçtiğiniz logo üzerinde denemeler yaparak programın çalışma mantığını kolayca kavrayabilirsiniz.

Programda sadece hazır logolar bulunmuyor. Hazır renk şablonları, hazır basit şekiller, kolayca kullanılabilen düzenleme araçları işinizi oldukça kolaylaştırmaktadır.

AAA Logo 5 (2019) İndirin & Deneyin

AAA Logo 5‘i isterseniz hemen demo sürümünü indirip deneyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki indirme butonunu kullanabilirsiniz:

 

AAA Logo 5’i kullanabilmek için aşağıdaki işletim sistemlerinden birine sahip olmalısınız:

AAA Logo 5’i Satın Alın

Programın satış fiyatı 49,95$ olarak belirlenmiştir. AAA Logo’yu satın almaya karar verdiyseniz, alım işlemi için aşağıdaki butonu kullanabilirsiniz:

 

Satın alım sayfasındaki Buy Now butonu üzerine tıklayarak sipariş işlemlerine geçebilirsiniz.

AAA Logo Nasıl Kullanılır? Detaylı Anlatım

AAA Logo programı sadece İngilizce dilinde olduğu için, İngilizce bilginiz zayıf ise programdan pek verim alamayabilirsiniz. Ancak burada yaptığımız anlatım ile programı etkin bir şekilde kullanabileceksiniz.

Açılış Ekranı: Logo Şablonları

Programı açtığınızda karşınıza şablonların olduğu pencere çıkmaktadır. Bu pencereden dilediğiniz şablonu seçerek programı kullanmaya başlayabilirsiniz:

aaa logo nasil kullanilir 1

Dilerseniz şablon seçmeden boş bir sayfa ile başlayabilirsiniz (blank project). Bunun için AAA Logo: Logo Templates penceresinin sağ üst köşesindeki çarpı (X) butonuna tıklamanız yeterlidir.

Şablonlar penceresinin sağ tarafında türlere ait kategorilerin sekmeli hali mevcuttur. Hangi türden logo istiyorsanız, o türün sekmesine tıklayın. Karşınıza istediğiniz türden hazır logolar çıkacaktır. İşte şablon logo türlerinin Türkçesi:

 • Business, themed: İş (şirket), somut konulu logolar
 • Business, abstract: İş (şirket), soyut konulu logolar
 • Entertaintment, themed: Eğlence, somut konulu logolar
 • Entertaintment, abstract: Eğlence, soyut görsel içeren logolar
 • Colorful, glossy: Rengârenk, parlak logolar
 • Mono, single color: Mono (tekil), sade renkli logolar
 • Minimalist style: Minimal stilde logolar
 • Cartton style: Karikatür/elle çizilmiş tarzda logolar
 • Letter based: Harf bazlı logolar
 • Emblem style: Amblem tarzında logolar
 • Illustrative: Sanatsal logolar

Biz bu logolardan hiçbirini kullanmayacağız. AAA Logo’yu kullanmayı öğrenmenin en iyi yolu, sıfırdan başlamaktır. Şimdi şablon penceresini kapatalım ve boş sayfa ile devam edelim.

Metin Ekleme, Düzenleme ve Şekillendirme

İlk iş olarak, logomuza bir metin ekleyelim. Eklemek istediğimiz metnimiz SİBER KALEM olsun. Metin eklemek için programın sol üst köşesinden Edit > New Text… yolunu izliyoruz:

aaa logo nasil kullanilir 2

Bu hamleyi yaptığımızda program, projenin ortasına bir adet kırmızı renkli New Text Line (Yeni Metin Satırı) şeklinde bir metin görürüz:

aaa logo nasil kullanilir 3

Metnin etrafında saat yönünün tersinde hareket eden kesik çizgiler, ilgili objenin seçili olduğunu ve yapacağımız işlemlerin bu objeyi etkileyeceğini gösterir.

Şimdi metnimize faremiz ile sağ tıklayıp Edit Text… (Metni Düzenle) seçeneğini seçelim:

aaa logo nasil kullanilir 4

Bu hamleyi yaptıktan sonra karşımıza Shape & Text Styles (Şekiller ve Metin Stilleri) başlıklı mini pencere çıkacaktır:

aaa logo nasil kullanilir 5

Bu mini pencerede metnimizle ilgili her şeyi yapabiliriz. Diğer yapılabilecek şeylere değinmeden önce metni değiştirelim. Bunun için Shape & Text Styles mini penceresindeki Text: (Metin:) karşısındaki New Text Line üzerine farenizin sol tuşu ile tıklayın. Fare imleci (fare imleci) metin arasında yerleştirdikten sonra klavyeniz ile yazının tümünü silin ve bunun yerine SİBER KALEM yazın. Son durum aşağıdaki gibi olacaktır:

aaa logo nasil kullanilir 6

Shape & Styles mini penceresinde yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için Close (Kapat), iptal etmek için Cancel (İptal) butonuna tıklayabilirsiniz.

Metnimizi yazdık. Şimdi size bir bilgilendirme yapalım. Metnimize yapabileceğimiz işlemlerin tümü Shape & Text Styles mini penceresinde saklıdır. Bu mini pencerede Styles (Stiller) karşısındaki Text üzerine tıklarsanız, karşınıza bir çok seçenek çıkacaktır. Tümünü sizler için açıkladık:

Shape & Text Styles (Şekiller ve Metin Stilleri) Mini Penceresi – Detaylı Bilgilendirme

aaa logo nasil kullanilir 7

   Styles: General (Stiller: Genel) 

Metnin ana hatlarıyla ilgili işlemler yapabiliyorsunuz.

aaa logo nasil kullanilir 8Composition (Bileşim): Metnin arkaplanıyla nasıl bütünleşeceğini belirlemenizi sağlar. Seçenekler ise: Overlay (kaplama), Knockout mask (gömerek maskeleme), Clipping mask (kırparak maskeleme), Intersection (kesişim) ve Addition (ekleme) olarak belirlenmiştir.

Opacity (Opaklık): Metnin opaklığının (şeffaf olmayışının) yüzde cinsinden derecesini ayarlayabiliyorsunuz. %100 değer, metnin tamamen opak (hiç şeffaf olmaması) anlamına gelmektedir. Bu değeri düşürdüğünüzde, metniniz arkaplandaki görselleri kendi içerisinden göstermeye başlayacaktır. %0 değeri ise metnin tamamen şeffaf olacağı anlamına gelir.

Shape Spread (Şeklin Yayılımı): Bir mühür düşünün. Bu mührü kağıda hafifçe dokundurursanız, kağıtta çok ince bir iz bırakacaktır. Ancak sertçe bastırırsanız daha kalın iz kalacaktır. İşte Shape Spread değeri aynı görevi görmektedir. Bu değeri düşürürseniz, metninizin harfleri incelecek, yükseltirseniz kalınlaşacaktır. Bir nevi kalınlık-incelik ayarı diyebiliriz.

Object ID (Nesne Kimlik Numarası): Açık şekli Object Identification Number olan bu seçeneğe gireceğiniz herhangi bir alfasayısal metin, objenin adı olarak kullanılacaktır. Programda özellikle nesneler arası düzenleme yaparken işinize yarar. Ancak basit logo tasarlıyorsanız boş bırakabilirsiniz.

  Styles: Text (Stiller: Metin) 

Metnin yazıya dökümüyle ilgili işlemler yapabiliyorsunuz.

aaa logo nasil kullanilir 9Text (Metin): Metnimizin ne olacağını buradan belirliyoruz. Türkçe karakter sorunu yoktur ancak bazı yazı tiplerinde Türkçe karakter sorunu olabilmektedir.

Font (Yazı Tipi): Adından anlaşılacağı üzere yazı tipini değiştirmenizi sağlar. Bazılarında Türkçe karakter sorununu olabileceğini unutmayın.

Bold (Kalınlık): Yazının kalınlık oranını ayarlayabiliyorsunuz.

Italic (italik): Yazının italik oranını ayarlayabiliyorsunuz.

Char Spacing (Karakter Aralığı): Yazının her bir karakterinin birbirine olan uzaklığını ayarlarabiliyorsunuz.

Warp (Eğim): Yazının eğimini ayarlayabiliyorsunuz. Bu işlev şu eğimleri içermektedir: None (eğimsiz, düz yazı), Circle Inside (İçe dönük daire), Circle Outside (Dışa dönük daire), Arc Lower (Gevşek yay), Arc Upper (Gergin yay), Bulge (Şişkin), Arc (Yay).

Warp Size (Eğim Oranı): Seçtiğiniz eğimin ne kadar oranda olacağını ayarlayabiliyorsunuz. Bu seçenek, Warp’ı None’dan başka bir seçenekle değiştirince aktif olmaktadır.

Warp Origin (Eğimin Başlangıç Noktası): Eğimin metnin hangi kısmından itibaren başlayacağını ayarlayabiliyorsunuz. Bu seçenek, Warp’ı None’dan başka bir seçenekle değiştirince aktif olmaktadır.

  Styles: Shape Fill (Şekil Doldurma) 

Metnin rengiyle ilgili işlem yapabiliyorsunuz.

aaa logo nasil kullanilir 10Fill Type (Doldurma Türü): Metnin nasıl boyanacağını ayarlayabiliyorsunuz. Bu işlev şunları içermektedir: Solid Color (Tek renk), Linear Gradient (Çizgisel eğim şeklinde renk değişimi), Radial Gradient (Radyal eğim şeklinde renk değişimi).

Solid Color (Tek Renk): Metnin hangi tek renkte boyanacağını ister hazır renklerden ister RGB formatında bir değer girerek ister HEX formatında bir değer girerek seçebiliyorsunuz. Bu seçenek, Fill Type‘dan herhangi bir Gradient seçimi yaparsanız iptal olmaktadır.

Opacity (Opaklık): Metnin içini dolduran rengin opaklığını ayarlayabiliyorsunuz.

Angle (Açı): Bu seçenek Fill Type’dan Linear Gradient seçildiğinde aktif olur. Rengin hangi açıyla değişeceğini ayarlamanızı sağlar.

Gradient (Eğim): Değişen renkleri buradan seçip ayarlayabiliyorsunuz. Bu işleve tıkladığınızda karşınıza Gradient Tool (Eğim Aracı) isimli araç çıkmaktadır:

aaa logo nasil kullanilir 11Preset (Ön Ayar): Önceden hazırlanmış renk değişim profillerinden birini seçebilirsiniz veya Save… yoluyla kendi hazırladığınız ayarı kaydedebilirsiniz.

Style (Stil): Bu işlev, renk geçişinin stilini belirler ve şu seçenekleri içermektedir: Smooth (Yumuşak renk geçişi) ve Linear (Çizgisel renk geçişi).

Shift Colors (Renkleri Kaydır): Bu fonksiyon, seçtiğiniz renkler arasında kaydırma oranını belirlemenizi sağlar.

Siyah-beyaz ok simgeli renk kutucukları: Siyah-beyaz yatay renk çubuğunun üstüne ve altına konumlandırılmış dört adet renk kutucuğu görmektesiniz. Üstteki renk kutucukları, ilgili renklerin opaklığını (renk geçirgenliğini) ayarlamanızı sağlarken alttakiler ise renkleri seçmenizi ve bu renklerin başlangıç noktalarını değiştirmenizi sağlar.

Stop (Dur): Tıkladığınız renk kutucuğunun rengini seçmenizi sağlar.

Opacity Stop (Opaklık Sonu): Opaklığın ne kadar olacağını ayarlamanızı sağlar.

Delete (Sil): İlgili Gradient ayarını kaydetmişseniz, bu ayarı silmenizi sağlar.

(Buradan itibaren Shape Fill penceresinin geri kalanından devam ediyoruz)

Scale (Ölçek): Renk eğimlerinin ölçeğini ayarlayabiliyorsunuz.

Origin (H) (Dikey Eğim): Renk eğiminin dikey ölçeğini ayarlayabiliyorsunuz.

Origin (V) (Yatay Eğim): Renk eğiminin yatay ölçeğini ayarlayabiliyorsunuz.

  Styles: Drop Shadow (Gölge Düşürme) 

Metne gölge katmanı ekler.

aaa logo nasil kullanilir 12Enable Shadow (Gölgeyi Etkinleştir): Gölge katmanını metinde etkinleştirir. Bu sayede diğer seçenekler aktifleşerek gölge üzerinde oynama yapabilirsiniz.

Color (Renk): Gölgenin rengini seçebiliyorsunuz. Genellikle siyah tonları tercih edilir.

Opacity (Opaklık): Gölgenin opaklığını ayarlayabiliyorsunuz.

Size (Boyut): Gölgenin boyutunu (kapladığı alan) ayarlayabiliyorsunuz.

Spread (Dağılım): Gölgenin, metnin etrafına ne kadar dağılacağını ayarlayabiliyorsunuz.

Distance (Mesafe): Gölgenin, metinden ne kadar uzakta başlayacağını ayarlayabiliyorsunuz.

Angle (Açı): Gölgenin oluşma açısını ayarlayabiliyorsunuz. Sıfır (0) değeri, gölgeyi açısız kılar (metnin etrafına eşit şekilde dağılır).

  Styles: Outer Glow (Dış Işıma) 

Metnin etrafında ek bir ışıma katmanı oluşturur.

aaa logo nasil kullanilir 13Enable Glow (Işımayı Etkinleştir): Metnin etrafında dış ışıma katmanını etkinleştirir.

Color (Renk): Işımanın rengini seçebiliyorsunuz.

Opacity (Opaklık): Işımanın opaklığını ayarlayabiliyorsunuz.

Size (Boyut): Işımanın boyutunu (kapladığı alan) ayarlayabiliyorsunuz.

Spread (Dağılım): Işımanın, metnin etrafına ne kadar dağılacağını ayarlayabiliyorsunuz.

 

 

  Styles: Inner Shadow (İç Gölge) 

Metne kazılma görünümünü sağlayan iç gölge katmanını ekler.

aaa logo nasil kullanilir 14Enable Inner Shadow (İç Gölgeyi Etkinleştir): İsminden de anlaşılacağı üzere bu özelliği etkinleştirir.

Opacity (Opaklık): İç gölgenin opaklığını ayarlayabiliyorsunuz.

Size (Boyut): İç gölgenin boyutunu (kapladığı alan) ayarlayabiliyorsunuz.

Choke (Boğma): İç gölgenin kalınlığını ayarlayabiliyorsunuz.

Color (Renk): İç gölgenin rengini seçebiliyorsunuz. Genellikle siyah tonları tercih edilir.

Distance (Mesafe): İç gölgenin, metnin içindeki başlama mesafesini ayarlayabiliyorsunuz.

Angle (Açı): İç gölgenin oluşma açısını ayarlayabiliyorsunuz. Sıfır (0) değeri, gölgeyi açısız kılar (metnin içine eşit şekilde dağılır).

  Styles: Inner Glow (İç Işıma) 

Metnin her bir karakterinin iç kısmında ek bir ışıma katmanı oluşturur.

aaa logo nasil kullanilir 15Enable Inner Glow (İç Işımayı Etkinleştir): Metnin her bir karakterinin iç kısmında bir ışıma katmanı oluşturur.

Opacity (Opaklık): Işımanın opaklığını ayarlayabiliyorsunuz.

Size (Boyut): Işımanın boyutunu (kapladığı alan) ayarlayabiliyorsunuz.

Choke (Boğma): İç ışımanın kalınlığını ayarlayabiliyorsunuz.

Style (Stil): Işımanın nerden başlayacağını seçebiliyorsunuz. Buradan Edge seçerseniz, her bir karakterin dış kenarından içeri doğru; Center seçerseniz, karakterlerin iç kısımlarının ortalarından dışarı doğru ışıma oluşturabilirsiniz.

Color (Renk): İç ışımanın rengini seçebiliyorsunuz.

 

  Styles: Emboss (Kabartma) 

Inner Shadow’un tam tersine, bu seçenek metni kalın bir tabaka ile kabartmanızı sağlar.

aaa logo nasil kullanilir 16Enable Emboss (Kabartmayı Etkinleştir): Kabartma efektini etkinleştirir.

Depth (Derinlik): Kabartmanın yüksekliğini ayarlamanızı sağlar. Ne kadar yüksek ayarlarsanız metin o kadar derinlik kazanır.

Size (Boyut): Kabartmanın boyutunu ayarlamanızı sağlar.

Soften (Yumuşatma): Kabartmanın keskinlik-yumuşaklık durumunu ayarlamanızı sağlar.

Angle (Açı): Metnin kabardıktan sonra hangi tarafa doğru kabartma gölgesinin düşeceğini ayarlayabiliyorsunuz.

Contour (Hatlar): Kabartma efektinin stilini seçebiliyorsunuz. Bunlar: Linear (Doğrusal), Exponent (Üs), Logarithm (Logaritmik), U-shape (U-şeklinde), W-shape (W-şeklinde), Sine (Sinüs), Stairs (Merdivenimsi), Gaussian (Gauss).

  Styles: Stroke (Dış Hat) 

Metnin her bir karakterinin kenarında bir dış hat katmanı oluşturur.

aaa logo nasil kullanilir 17Enable Stroke (Dış Hatları Etkinleştir): Metnin her bir karakterinin kenarında dış hat katmanlarını etkinleştirir.

Style (Stil): Dış hatların stilini belirleyebiliyorsunuz. Center seçerseniz dış hatlar, karakterin kenarını ortalayacak şekilde; Outside seçerseniz, karakterin kenarından sonra oluşacak şekilde ; Inside seçerseniz kenarından içeri doğru oluşacak şekilde oluşturulur.

Opacity (Opaklık): Dış hatların opaklığını ayarlayabiliyorsunuz.

Size (Boyut): Dış hatların boyutunu (kapladığı alan) ayarlayabiliyorsunuz.

Fill Type (Doldurma Türü): Dış hatların metin boyunca nasıl oluşacağının türünü ayarlayabiliyorsunuz. Dış hatlar, Solid Color ile seçtiğiniz tek renkten oluşur; Linear Gradient ile bir renkten başka bir renge geçişli olur; Radial Gradient ile renk değişimi metnin ortasından başlar.

Solid Color (Tek Renk): Eğer Fill Type’den Solid Color seçeneğini seçmişseniz bu renk seçimi aktifleşir ve renk seçimi yapabilmenizi sağlar.

Gradient (Gradyan): Eğer Fill Type’den herhangi bir Gradient seçeneklerinden birini seçmişseniz bu renk seçimi aktifleşir ve değişen renkleri seçmenizi sağlar.

Gradient Angle (Gradyan Açısı): Renk değişiminin açısını ayarlayabiliyorsunuz.

Gradient Scale (Gradyan Ölçeği): Renk değişiminin ölçeğini ayarlayabiliyorsunuz.

  Styles: Gloss (Parlama) 

Metne bir parlama efekti ekler.

aaa logo nasil kullanilir 18Enable Gloss (Parlamayı Etkinleştir): Adından da anlaşılacağı üzere parlaklık katmanını etkinleştirir.

Opacity (Opaklık): Parlamanın opaklığını ayarlayabiliyorsunuz.

Shape Presets (Hazır Şekil Ayarları): Parlamanın nasıl oluşacağı ile ilgili hazır ayarları buradan seçebiliyorsunuz. Bunlar: Custom (özel), Line 1 (Hat 1), Line 2 (Hat 2), Arc 1 (Yay 1), Arc 2 (Yay 2), Wave 1 (Dalga 1), Wave 2 (Dalga 2), Zigzag

Angle (Açı): Parlamanın oluşma açısını ayarlayabiliyorsunuz.

Dört adet küçük kutucukların bulunduğu şekil: Bu şekil üzerinden parlama efektinin şeklini ayarlayabiliyorsunuz. Bunun için Shape Presets’den Custom’un seçili olması gerekmektedir.

Gradient (Gradyan): Renk değişimi oranını ayarlayabiliyorsunuz.

Gradient Angle (Gradyan Açısı): Renk değişiminin açısını ayarlayabiliyorsunuz.

  Styles: Reflection (Yansıma) 

Metnin bir yansımasını oluşturur.

aaa logo nasil kullanilir 19Enable Reflections (Yansımaları Etkinleştir): Yansıma katmanını etkinleştirir.

Opacity (Opaklık): Yansımanın opaklığını ayarlayabiliyorsunuz.

Distance (Mesafe): Yansımanın metinden ne kadar uzak olacağını buradan ayarlayabiliyorsunuz.

Size (Boyut): Yansımanın boyutunu buradan ayarlayabiliyorsunuz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap