1. Homepage
  2. Ekonomi
  3. Malulen Emekli Nasıl Olunur, Şartları Nedir ve Maaşı Ne Kadardır?

Malulen Emekli Nasıl Olunur, Şartları Nedir ve Maaşı Ne Kadardır?

malulen-emekli-nasil-olunur-sartlari-nedir-ve-maasi-ne-kadardir-1

2019 yılı itibariyle malulen emekli olacakların merak ettiği konular olan nasıl malulen emekli olunur, malulen emeklilik şartları nelerdir ve malulen emeklilik maaşı kaç liradır, detaylı incelemesini yapıyoruz.

Çalışan bireylerin sağlık durumları ile ilgili ortaya çıkan sorunlarda malulen emekli olunabilir. Malulen emeklilik için temel şart iş göremezlik durumunun olmasıdır. Peki malulen emekliliği gerektiren hastalıklar neler? Malulen emekli olmak için gün sayısı kaç olmalı? 2019 malulen emekli maaşı kaç TL?

Sigortalı olarak çalışan bireylerin iş hayatında verimli çalışmaya engel oluşturacak şekilde ortaya çıkan, hastalık veya kaza sonrası iş gücü kaybedilmesi sonrasında malulen emekli olunur. Malulen emeklilik, 4A, 4B, 4C ve diğer kapsamlarda çalışmakta olan bütün vatandaşlara sağlanan emeklilik hakkıdır. Malulen emekli olabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekir.  Peki malulen emeklidir nedir? hangi durumlarda malulen emekli olunur2019 malulen emekli maaşı kaç TL? Malulen emeklilik hakkında tüm merak edilenler…

2019 MALULEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELER?

Bir kişinin malulen emekli olması için ise iş gücünü %60 oranında kaybetmiş olması gerekir. Malulen emeklilikte prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık şartlarının sağlanmış olması gerekir. Malulen emekli olmak için önemli olan bir konu çalışan vatandaşın rahatsızlığının sigortalı olduktan sonraki zaman içerisinde gerçekleşmiş olması gerekir. Bu şartlar;

 

– 4A, 4B, 4C ve diğer sigorta kapsamında çalışan sigortalı vatandaşların 10 yıl devam eden çalışma sürelerinin olması,

– Çalışma süresi olan 10 yıllık süre içerisinde 1800 gün prim ödenmiş olması,

– Sağlık kurulu tarafından verilen raporda minimum %60 ve üzerinde iş gücü kaybının tespit edilmiş olması,

– İş gücü kaybının vatandaşın işe giriş tarihinden sonra olması gerekir( Malulen rahatsızlık sigortalılık sonrasında gerçekleşmiş olmalıdır).

– 4A kapsamında sigortalı olan vatandaşların işten ayrılmış olmaları gerekir.

– 4B kapsamında sigortalı olan vatandaşların devam eden ticari faaliyetlerinin bulunmaması var olan ticari faaliyetlerine son vermiş olmaları gerekir. BAĞ-KUR kapsamındaki sigortalının malulen emekliliğe hak kazanması için Sosyal Güvenlik Kurumuna prim borcu bulunmamalıdır.

– 4C kapsamında sigortalı kişilerin görevlerinden ayrılmaları emeklilik şartları arasında yer almaktadır.

HANGİ HASTALIKLAR MALULEN EMEKLİLİK GEREKTİRİR?

Malulen emekli olabilmek için bazı hastalıklara sahip olmak gerekir. Bu hastalıkları taşıyan vatandaşların hastalıklarının sağlık kurulu raporu ile ispat edilmiş olması gerekmektedir. Buna göre; 2019 Malulen emekliliği gerektiren hastalıklar şunlardır:

 – Parkinson sendromu

– Serebral Palsi

– Kanser Hastalığı (Karaciğer, safra kesesi, pankreas, mesane, böbrek, prostat, testis, mide, akciğer, ince ve kalın bağırsak, tiroit bezi, meme, lösemi, baş ve boyun yumuşak dokusu, cilt Lengoma, tükürük bezleri, sinir sistemi, penis kanserleri)

– Retina kanamaları

– Görme azlığı

– Organ kayıpları (kol bacak gibi)

– Epilepsi, konvülsif epilepsi

– Santral sinir sistemi hastalıkları

– İleri derecede olan şeker hastalıkları

– Genetik bozukluklar

– Organ nakline ihtiyaç bulunan hastalıklar

– Travmalardan sonra gelişmekte olan stres ve obsesif bozukluklar

– Tüberküloz

– AIDS

– Anemi

2019 MALULEN EMEKLİLİK MAAŞLARI KAÇ TL?

Belirtilen hastalıklardan dolayı malulen emekli edilen bireylere 2019 yılı itibari ile yaklaşık olarak 971 TL maaş ödenecek.

MALULEN EMEKLİLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Malulen emeklilik şartlarına uyum sağlayan ve malul sayılmasına sebebiyet veren hastalıkları yüzünden çalışamayacak olan vatandaşlar gereken belgeler tamamladıktan sonra dilekçeleri ile birlikte Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik merkezine Malulen emekli maaşı almak için başvuruda bulunabilirler. Sosyal Güvenlik Kurumunun sevk edeceği sağlık kuruluşuna giden vatandaşların bu sağlık kuruluşundan tam teşekküllü sağlık raporu almaları gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumunun sevk edebileceği hastaneler;

– Eğitim ve Araştırma Hastanesi

– Üniversite Hastanesi

– Devlet Hastanesinden her hangi birisi olabilir.

Sevk edildikleri hastaneden sağlık kurulu raporu alan vatandaşların aldıkları raporu Sosyal Güvenlik Kurumuna ibraz etmesi gerekir. Vatandaşların aldıkları sağlık kurulu raporunda %60 ve üzerinde iş görememe durumu tespit edilmiş ise vatandaşların başvuruları kabul edilerek malulen emekliğe hak kazanırlar.

MALULEN EMEKLİLİK BAŞVURUSUNDA İSTENİLEN BELGELER NELER?

Hizmet akdine bağlı olarak çalışan ve kendi hesabına çalışan 4A ve 4B sigorta kapsamlı vatandaşların Malulen emeklilik maaşı 2019 başvurularında temin etmeleri gereken belgeler şu şekilde sıralanmaktadır;

– İşten ayrılış tarihinden itibaren 10 gün içerisinde talepte bulunanlar için işten ayrılış belgesi gerekmektedir.

– Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi gerekmektedir.

– Kamu görevlisi olan ve 4C kapsamında hizmet veren vatandaşlar için;

– Malulen emekliye sevk edildiklerine dair sevk onayı

– Malulen emeklilik hastalıkları yüzdelerini belirleyerek gösteren Sağlık Kurulu Raporu

HANGİ DURUMLARDA MALULLÜK MAAŞI KESİLİR?

Malullük aylığı,

– Sigortalıların 5510 Sayılı Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlamaları,

– Kontrol muayenesi sonucu malullük durumunun ortadan kalkması hallerinde kesilir.

– Kontrol muayenesi; sigortalının veya bunların hak sahiplerinin malullük ve iş göremezlik raporlarında belirtilen rahatsızlıklarının mevcut olup olmadığının tespiti amacıyla Kurumca muayene ve tetkik yaptırılmasıdır.

– Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK) tedavisi zor hastalıklara maruz kalan sigortalılara malül aylığı bağlıyor. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göne  Maluliyet Tespit İşlemleri Yönetmeliği’nde maluliyet süresi ayrıca belirtilmeyen tüm kanser hastalıklarında, tanı konulduğu tarihten itibaren bir yıl içinde başvurmak koşuluyla 18 ay süreyle malüliyet aylığı bağlanıyor. Bazı hastalıklarla ilgili tanı konulduğunda ise 12 ya da 24 ay aylık bağlanabiliyor. Kemik iliği nakli yapılanlar 12 ay, kan kanseri tedavisi görenler ve verem hastaları 24 ay malül aylığı alabiliyor.

– Kemik iliği dışındaki diğer tüm organ nakli olanlar ile diyalize girmeyen kronik böbrek yetmezliği olanlar da malül aylığı bağlatabiliyor. 12 ay ile 24 ayın sonunda, sağlık kurulu raporu alarak çalışma gücünde yüzde 60 ve üzeri oranda kayıp olduğunu belgeleyenlerin maluliyet aylığı devam ediyor.

SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Malulen emeklilik için yapılan başvurularda evraklarınızın durumunu online olarak takip edebilirsiniz. Bu takibi yapabilmek ve başvurunuzun durumunu öğrenmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ adresine tıklayınız. Sayfa açıldığında T.C kimlik numaranızı girerek ve evrakları teslim ettiğiniz yılı seçerek sayfanın altında yer alan ‘Evrak Ara’ butonunu tıklamanız gerekmektedir. Bu işlemden sonra evraklarınızın durumunu ve başvurunuzun ne durumda olduğunu inceleyebilirsiniz.

Malulen emekliliğiniz hangi sigorta koluna bağlı ise o sigorta kolu üzerinden E-Devlet üzerinden maaş sorgulamanızı da yapabilirsiniz. Bunun için;

4A üzerinden malulen emekli maaşı sorgulaması için;

 https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi

4B üzerinden malulen emekli maaşı sorgulaması için;

 https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi

4C üzerinden malulen emekli maaşı sorgulaması için;

 https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi adreslerine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Kaynak

Write a Comment

About Author

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Write a Comment