1. Ana Sayfa
 2. İpucu, İnce Ayar, Optimizasyon
 3. Marshmallow Yüklü ZenFone'da Uyarlanabilir Depolamayı Etkinleştirin

Marshmallow Yüklü ZenFone'da Uyarlanabilir Depolamayı Etkinleştirin

Android 6.0 Marshmallow’un büyük yeniliklerinden biri olan Uyarlanabilir Depolamayı duydunuz mu? Bu özelliği ZenFone’unuzda nasıl kullanacağınızı sizlere aktarmayı uygun buldum.

Android 6.0 Marshmallow’daki Uyarlanabilir Depolama Nedir?

Android 6.0 Marshmallow işletim sistemi ile birlikte gelen bu teknolojik yenilikten telefon modeli gözetmeksizin Android 6.0 Marshmallow işletim sistemine sahip tüm cihazlar faydalanabilecek. Uyarlanabilir Depolama ile akıllı telefonumuzda bulunan hafıza kartları, telefonun dahili belleği gibi davranacak.
Örneğin 16 GB dahili depolama alanı bulunan akıllı telefonunuz eğer Android 6.0 işletim sistemine sahipse, bu özellik sayesinde, ekleyeceğiniz herhangi bir boyuttaki hafıza kartı(biz 64 GB diyelim), telefonun dahili depolama alanı ile birleşerek toplamda size tek sürücüde 80 GB dahili depolama alanı sunmuş olacak.
silikonvadisi.tv

Asus’un sunduğu Marshmallow güncellemesiyle beraber hafıza kartına artık uygulama taşıyamıyordunuz. Doğal olarak hafıza kartı artık sadece depolama amacıyla kullanılabiliyordu (müzik, video, fotoğraf vs). Marshmallow’un bu özelliğini kullanarak hafıza kartınızı daha etkin kullanabileceksiniz.

Marshmallow Yüklü ZenFone’da Uyarlanabilir Depolamayı Etkinleştirme Talimatları

1. Buradan ADB Fastboot aracını indirip bilgisayarınıza yükleyin.
2. Buraya bakarak USB hata ayıklamasını etkinleştirin.
3. ZenFone’unuzu bilgisayarınıza USB kablosuyla bağlayın.
4. Masaüstünüzde boş bir alana klavyenizden SHIFT tuşunu basılı tutarak farenizle sağ tıklayın ve Komut penceresini burada aç’ı seçin.
5. Aşağıdaki komutu komut penceresine girin:
adb devices
6. Komut penceresinde seri numaranızla birlikte telefonunuzun göründüğünü tespit edeceksiniz. Eğer tespit edilemezse bir hata var demektir. Telefonunuzu bağladığınızdan emin olup tekrar deneyin. Ardından aşağıdaki komutu girin:
adb shell sm set-force-adoptable true
7. Bu komutu girdikten bir süre sonra telefonunuzun ekranında hafıza kartınızla alakalı bildirim göreceksiniz. Bu bildirime dokunun.
8. Ardından telefonunuzda açılan pencereden Dahili depolama olarak kullan’ı seçin (tercümede sıkıntı olabilir, siz neyi seçeceğinizi anladınız).
9. Ardından bir benchmark testi yapılacaktır. Bu testten sonra biçimlendirme istenecektir. Hafıza kartınızın yedeğini aldıktan sonra (yani hafıza kartınızdaki önemli verileri bilgisayarınıza kopyaladıktan sonra) biçimlendirmeyi de tamamlayın.
10. Artık uygulamalarınızı hafıza kartınıza taşıyabilirsiniz.
Kaynak: asus-zenfone.com/2016/10/how-to-enable-adoptable-storage-on.html

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap

Yorumlar (5)

 1. rambo_ft_avatar
  4 sene önce

  Hocam merhabalar ben dediğiniz tüm işlemi yaptım ama işlem bittikten sonra dosya yöneticinde sadece sd kart gözüktü ve uygulamaların depo bildirimine baktığımda da taşıma ile ilgili herhangi bir yer bulamadım nasıl düzeltebilirim

 2. rambo_ft_avatar

  işlem rootsuz dimi? 6.0.1 de de olur heralde

 3. rambo_ft_avatar

  Selam birşey sormak istiyorum zen2 z551ml modeli lolipop rootlu kullanıyorum cyngenmod 14 e yükselticemde cm14 e yükselttiğimde root kalkıyormu cm14 e yükseldiğinde root kullanabikmek için tekrarmı rootlamalıyım yoksa root devam ediyormu

  • rambo_ft_avatar

   Cm romlarda root enterge edilmiş bir şekilde gelir. Ama henüz 14ün zefnone 2 için çıktığını sanmıyorum.

 4. rambo_ft_avatar
  4 sene önce

  Merhaba bende zenfone max var telefonumda
  Şuan Android 6.0 Marshmallow değilde .
  6.01 yüklü versiyon yükseltme yaptım 1 hafta önce benim sürümde de geçerlimi bahsettiğin konu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.