1. Ana Sayfa
 2. Hata & Sorun Giderme
 3. Mobil Veri Açılmıyor Sorunu – Çözüldü!
Trendlerdeki Yazı

Mobil Veri Açılmıyor Sorunu – Çözüldü!

Vavoo TV, bir ip tv uygulamasıdır. Android cihazınıza veya Bilgisayarınıza indirin. Ücretli kanalları Ücretsiz ve Yüksek Kalitede izleyin. 500'den fazla kanal


Mobil veri açılmıyor sorunu çözüldü! Mobil ağlar da operatörler WAP erişimini durduracağını bildirmişti. Nihayetinde WAP hizmetini durdurdu. WAP hizmetinin durdurulmasından dolayı birçok operatör müşterisi mobil internete erişemez oldu ve sorunlarını “mobil veri açık ama internete bağlanamıyorum” veya “mobil veriden instagrama, facebooka, twittera giremiyorum” şeklinde dile getirmeye başladı. Mobil veriyi tekrar aktifleştirebilmek için gereken türk telekom telefon (apn) ayarlarıturkcell mobil/hücresel veri açılmıyor sorunu ve ayarları, mobil ağ kullanılamıyor hataları, vodafone internet ayarları çözümlerini gösteriyorum.

Mobil Veri Açılmıyor Sorununun Sebebi

Mobil veri sorunlarına dair yeni bir makale yayımlandı:

Mobil Veri Açılmıyor Mu? 3 Adımda Sorundan Kurtulun

Akıllı telefonlarımız, internete iki yoldan erişebilmektedir: Birincisi telefona takılı olan SIM kart aracılığıyla, şebeke üzerinden; ikincisi telefonda varsa Wi-Fi özelliği, bunun üzerinden internete bağlanılabilmektedir.

Telefonlarımız internete şebeke (mobil ağ) yoluyla bağlanırken belli protokolleri (APN) izleyerek internet noktasına bizleri ulaştırmaktadır. Bu APN protokolleri, operatörün sunduğu hizmetler için çeşitlendirilmiştir. MMS, WAP ve INTERNET bunlardan bazılarıdır. Günümüzde bu protokoller telefonumuza tanımlı olarak gelmektedir. Eskiden internet ayarlarını ayrıca yaptırmak gerekirdi (eğer telefonunuzda kayıtlı bir APN yok ise müşteri temsilcinizle iletişime geçin).

Türkiye’deki operatörler eski bir teknoloji olan WAP servisini kapatmayı kararlaştırdılar. Artık sadece INTERNET protokolü aktif olacak çalışacaktı. Ancak ortada bir sorun vardı: Birçok telefona varsayılan olarak tanımlanan protokol WAP APN’siydi. Bu yüzden kullanıcılar, şebeke varken, internet işareti görünüyorken bile internete girememeye başladı. Bu sorunun çok basit bir çözümü de vardı: APN’yi WAP yerine INTERNET olarak değiştirmek. Ardından her şey eskisi gibi işlemeye devam edecekti. Bugüne kadar böyle oldu. İşte gördünüz, olayın detayları bu yönde.

Firmaların WAP servislerini kapatmasıyla alakalı linkler aşağıdadır:

Şimdi gelelim asıl meseleye:

Not: Bu işlem WAP servisini kapatan tüm operatörler içinde geçerlidir.

Operatörler birkaç gün önce WAP erişimini kapacağını mesajla kullanıcılarına duyurdu. Bunlardan biri de Turkcell’di ve duyuru metni aynen şöyleydi (diğer operatörler için de aynısı geçerlidir):

Mobil Veri Açılmıyor Sorunu Sebebi

İnternet erişiminde kullanılan WAP servisi 15 Nisan’da kapatılacaktır. Cihaz ayarlarınızda erişim noktası olarak WAP yerine INTERNET yazmanız gerekmektedir. Cihaz ayarlarınızla ilgili detaylı bilgi almak için bilgisayarınızdan linke tıklayınız: http://trcll.im/cyGLU

İşte WAP servisi kapanınca doğal olarak mobil ağlarda internet erişimi bazı telefonlarda otomatik olarak durdu. Bu da “mobil veri açılmıyor” gibi sorunlara neden oldu. Basit bir işlem ile mobil ağları tekrar aktif hale getirebilirsiniz. Bunun için telefonunuzdan erişim noktası yani APN olarak bilinen ayara ulaşıp WAP yerine İnternet seçeneğini seçiyorsunuz ve sorun düzeliyor.

Mobil Veri Açılmıyor Sorununun Çözümü: Mobil Ağlara Ait Erişim Noktası Değişimi

Diğer tüm telefon firmaları ve modellerinde benzer yolları takip edebilirsiniz

Telefonunuzdan Ayarlar > Mobil ağlar > Erişim Noktası Adları‘na girin. Burada aşağıda görüldüğü gibi Turkcell Internet‘i seçin (diğer operatör sahipleri de kendi Internet seçeneğini seçsin):

Mobil Veri Açılmıyor Sorunu Çözümü

Bu kadar. Bundan böyle mobil veriyi etkinleştirip internete rahatlıkla girebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. 4 saat önce yükledim reklam geliyordu geçiyordum Rize maçını izliyordum Bi çıktım daha reklam gelmiyor direk kapatma işareti var ayarlardan verileri silde yaptım kaldırıp baştan da yükledim sorun bende mi uygulamada mı yardımcı olur musun

  • İbrahim Fırtına
   1 sene önce

   Böyle bir sorunla karşılaşırsanız sadece bekleyin program belli bir süre sonra düzelir. Programla alakalı bir durum bundleden kaynaklanıyor.Daha sağlıklı bir çözüm yolu bulunduğunda paylaşacağız.

 2. İbrahim Fırtına
  1 sene önce

  defalarca denedim çalışmıyor

  • İbrahim Fırtına
   1 sene önce

   Tekrar deneyin bazen vavoo.to listesi açılışta ücret ekranında kalabiliyor ama şuan için aktif.Bu durum nadir oluyor. Çözüm yöntemi uygulansa da aktif olmaması bundle ile alakalı. Şimdi kullanılabilir durumda. Tekrar etmesi durumunda kendiliğinden düzelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.