1. Homepage
 2. Hata & Sorun Giderme
 3. Mobil Veri Açılmıyor Mu? 3 Adımda Sorundan Kurtulun

Mobil Veri Açılmıyor Mu? 3 Adımda Sorundan Kurtulun

Mobil veri açılmıyor sorunundan kurtulun. Mobil ağlarda sinyal bulunamadığından mobil veri etkinleşmiyor. samsung j7 internet ayarları vodafone, samsung duos internet ayarları vodafone... Bu dertten kurtulmanın en hızlı ve kolay yolu burada.

mobil-veri-acilmiyor
4

Mobil veri açılmıyor sorunundan kurtulun. Mobil ağlarda sinyal bulunamadığından mobil veri etkinleşmiyor. samsung j7 internet ayarları vodafone, samsung duos internet ayarları vodafone… Bu dertten kurtulmanın en hızlı ve kolay yolu burada.

Mobil Veri Nedir?

mobil veri açılmıyor
Mobil Veri Açılmıyor Sorunu ve Çözümler

Diğer bir deyişle mobil ağlar nedir? sorusunun cevabı oldukça basit: Cep telefonunuzun baz istayonuyla, oradanda diğer cep telefonlarıyla kurduğu iletişime mobil ağ denir. Mobil veri ise bu ağ örgüsü içerisindeki iletişim esnasında karşılıklı aktarılan verilerdir.

Cep telefonunuzla internete erişebilmek için eskiden her cihazda, her operatöre göre farklılık gösteren ayarları yapmanız gerekiyordu. Ancak günümüzdeki son model cep telefonları artık bu durumu otomatik gerçekleştirdiğinden sizin ekstra bir çaba sarfetmeniz gerekmiyor.

Ancak yine de herhangi bir sebepten ötürü mobil ağ kullanılamıyor ve sizin manüel müdahalenize ihtiyaç duyabiliyor. Bu yazımda sizlere ilgili müdahaleyi de anlatacağım.

Mobil Veri Neden Açılmaz

 

 

Cep telefonları APN adı verilen bir erişim noktası yardımıyla internete bağlanır. İster kasten, isterse yanlışlıkla bu APN silinir veya ayarları bozulursa telefonunuz mobil veri açık internet yok soruna kurban gider.

İşte sizde bu sebepten mobil veriyi açtığınız halde internete bağlanamazsınız. Bu sorunun ardından şu şikayetler birbirini takip eder: “Mobil veriden facebook ve instagrama giremiyorum, mobil veri facebook sorunu , mobil veri etkinleşmiyor, mobil veri simgesi gelmiyor, mobil veri işareti gelmiyor samsung, mobil veri açılmıyor turkcell …” vs.

Mobil verinin açılmamasının diğer bir sebebi de geçen yıllarda kapatılan WAP servisi olabilir. Sizde bu sorundan muzdaripseniz, sorunun çözümü için WAP sorunu giderme başlıklı yazımı kullanabilirsiniz.

Mobil Ağ Kullanılamıyor Hatası

Diğer bir deyişle hücresel ağ kullanılamıyor hatasının çözümü ise biraz daha zor. Zira sim kartın bozuk olması, sim kartın yuvasına tam oturmamış olması, şebeke ile yaşanan iletişim kopukluğu, baz istasyonunun arızası internet çekmiyor gibi sorunlara sebep olabiliyor.

Bu hatanın çözümü için önerilerim şunlar:

 • Farklı bir sim kartı telefonunuza takıp deneyin. Çalışıyor mu? Çalışıyorsa sizin sim kartta sorun vardır, yenisini alın.
 • Sim kartınız yuvasına tam oturmuş mu ve doğru takılmış mı? Yanlışlık yok ise devam edin.
 • Telefonunuzun sim kartı ile hiç oynamadan kendiliğinden şebeke gittiyse, sim kartınızı başka bir telefona takıp deneyin. Eğer çalışıyorsa sorun telefonunuzda demektir.
 • 3G veya 4.5G olmayan bir baz istasyonundaysanız ve telefonunuz 2G (diğer adı GSM) moduna geçmeyecek şekilde ayarlıysa doğal olarak mobil ağ sorunu ortaya çıkar. Telefonunuzun ayarlarından GSM veya 2G moduna geçmeyi deneyin.
 • Yukarıdakilerin hiçbiri sizde çözülmüyorsa sorunun çözümü için operatörünüzle iletişime geçin ve en yakın telefoncuya uğrayın.

 

Türkiye’deki Operatörlere Göre Mobil Veri Ayarları

Turkcell mobil internet ayarları

Turkcell mobil internet ayarlarının nasıl yapıldığını aşağıdaki linkleri takip ederek öğrenebilirsiniz:

Başka marka telefon sahipleri yukarıdaki linklerde yer alan anlatımlara benzer yolları izleyerek mobil veri internet ayarlarını yapabilirler.

Turk Telekom (eski AVEA) mobil internet ayarları

Turk Telekom mobil internet ayarlarının nasıl yapıldığını aşağıdaki linkleri takip ederek öğrenebilirsiniz:

Vodafone mobil internet ayarları

Vodafone mobil internet ayarlarının nasıl yapıldığını aşağıdaki linkleri takip ederek öğrenebilirsiniz:

Her Şeye Rağmen Sorun Devam Ediyorsa

Bazen Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Whatsapp gibi web servislerinin kendi sistemleri oluşan yoğunluğa veya aldıkları DDOS ataklarına karşı geçici olarak ulaşılamama veya aşırı yavaşlama sorunlarına maruz kalabiliyor.

Böyle bir sorunun şuanda olup olmadığını tespit etmek için telefonunuzun internet tarayıcısından google.com.tr internet sitesini açın ve herhangi bir arama gerçekleştirip çıkan sonuçlardan birkaçına girmeye çalışın.

Eğer herhangi bir sorunla karşılaşmıyorsanız ve sorun sadece sosyal medyalar için geçerliyse bahsettiğim gibi bu servislerin kendi sistemlerinde sorun olmuş olabilir.

Bu tür sorunlar firmalar tarafından giderilmektedir. Sizin bir şey yapmanıza gerek yoktur. Sorunların düzelmesi bir saatten bir güne kadar uzayabilmektedir. 

Beklemenize rağmen sorun devam ediyorsa ve bir türlü mobil veri açılmıyor derdinize çare bulamadıysanız, yorum yaparak sorununuzu dile getirebilirsiniz.

 

Write a Comment

About Author

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Write a Comment

Comments (4)

 1. Telefonumda mobil veriye basiyorum internet açilmiyor ve isaret bile gozukmuyor

 2. Benim telefonumda mobil veri açılmıyor ayarların hepsini yaptım başka telefonda simimi taktım çalıştı yani telefonda sorun var telefonu da sıfırladığımda duzelmedi telefoncuya götürdüm ama çözüm bulunamadı ne yapmam gerekiyo sizce

  • Furkan Güneş

   Telefonun şebeke ile ilgili donanımsal arızası söz konusu olabilir. Aynı ortamda bulunan başka bir telefonda mobil veri çalışırken, sıfırlama işlemi yaptığınız halde sizin telefonda çalışmaması, bu sorunun donanım arızasından kaynaklandığına işaret ediyor.
   Cihazınızın firmasının teknik servisiyle görüşmenizi öneririm.

 3. Merhabalar, bu sabah mobil verinin olmadığını ve internete giremediğimi fark ettim. APN ayarlarını yapmama rağmen sorun düzelmedi. Sebebi Ne olabilir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *