1. Ana Sayfa
 2. Hata & Sorun Giderme
 3. Galaxy Note 10 Plus ve Note 10 şarj olmuyor (Çözümü)

Galaxy Note 10 Plus ve Note 10 şarj olmuyor (Çözümü)


Bu sorun giderme bölümünde, Galaxy Note 10 şarj olmuyor sorununu çözmek için çözümler göstereceğiz. Burada bir kablo şarjı sorununu çözmeye çalışıyoruz, bu nedenle cihazınızda kablosuz bir şarj sorununuz varsa, bunu ayrı bir makalede ele alacağız.

Galaxy Note 10 şarj olmuyor nasıl düzeltilir?

Galaxy Note10’unuzun şarj edilmemesinin birçok nedeni olabilir. Samsung Galaxy cihazlarındaki çoğu şarj sorununun ortak nedenlerinden bazıları aşağıda verilmiştir:

 • Arızalı USB kablosu veya adaptörü
 • Şarj portu arızası
 • Nem tespit hatası veya portta su
 • Kötü uygulama 
 • Bilinmeyen yazılım sorunu
 • Bilinmeyen anakart sorunu

Bu sorun giderme kılavuzunda, Note 10’da şarj sorunlarını nasıl çözeceğinizi göstereceğiz.

Galaxy Note 10 şarj olmuyor #Adım 1: Şarj aksesuarlarını kontrol edin

Şarj sorunlarının ortaya çıkmasının en yaygın nedenlerinden biri kötü şarj aksesuarlarıdır. Telefonun kendisinde olduğu gibi, şarj kablosu ve adaptör de kırılabilir. Aksesuarların gözle görülür bir hasar belirtisi olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. 

Kablo kopmuş veya bükülmüşse, şarj işlemi sırasında aküye yeterli güç aktarılmayabilir. Aynısı, kablonun diğer ucunu bağladığınız adaptör yanlış çalışıyorsa geçerlidir. Galaxy Note10’unuzun şarj olmama sebebinin kablodan veya adaptörden kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilmek başka bir aksesuar seti kullanmaktan kaynaklanır. 

Galaxy Note10 adaptörü ve kablosu olan başka bir aile üyeniz varsa, şarj etmek için bunları kullanın. Note10’unuz normal şekilde şarj oluyorsa, sahip olduklarınızı değiştirin. Not 10’a zarar vermemek için orijinal Samsung şarj aksesuarlarını aldığınızdan emin olun. 

Olabildiğince, resmi Galaxy Note10 şarj aksesuarlarını kullanmaya çalışın. Diğer Samsung şarj cihazları Note10 cihazınızla uyumlu olmayabilir veya Note10 şarj cihazının hızlı şarj etme özelliğini sağlayamayabilir.

Galaxy Note 10 şarj olmuyor #Adım 2: Cihazı şarj edin

Artık iyi çalışan bir kablonuz ve adaptörünüz olduğunu onayladıysanız, Not 10’unuzu tekrar şarj etmeye başlayın. Bu sefer, bir şey yapmadan önce telefonunuzun en az 30 dakika boyunca şarj olmasına izin verin. Şarj olurken telefonu 30 dakika süreyle kapatmanızı öneririz. Bu, pili% 0-100 arasında tamamen şarj etmek için yeterli zaman olmalıdır. 

Bazen, Android gerçek pil seviyelerinin izini kaybedebilir. İşletim sistemini doğru bir şekilde pil seviyesi değerlerini alacak şekilde yeniden ayarlamak için aşağıdakileri yapın:

 1. Bataryayı tamamen boşaltın. Bu, cihazınız kendi kendine kapanana kadar ve pil seviyesi% 0 okuyana kadar kullanılması anlamına gelir.
 2. % 100’e ulaşana kadar telefonu şarj edin. Cihazınız için orijinal şarj ekipmanı kullandığınızdan ve tamamen şarj olmasına izin verdiğinizden emin olun. Cihazınızı en az iki saat daha şarj etmeyin ve şarj ederken kullanmayın.
 3. Geçen süreden sonra cihazınızı çıkarın.
 4. Cihazı yeniden başlatın.
 5. Telefonunuzu tamamen tamamen bitinceye kadar kullanın.
 6. 1-5 arası adımları tekrarlayın.

Galaxy Note 10 şarj olmuyor #Adım 3: Şarj portunu kontrol edin

Galaxy Note10’unuz hala şarj olmuyorsa, yapılacak en iyi şey şarj portunda görsel bir kontrol yapmaktır. Bağlantı noktasının temiz olduğundan ve kablonun ucunu tıkayan hiçbir kir, kir veya yabancı cisim olmadığından emin olmak istiyorsunuz. İçeride kir veya kalıntı görüyorsanız, çıkarmak için bir kutu basınçlı hava kullanın. Sisteme zarar verebileceğinden portun içine herhangi bir şey sokmaktan kaçının. 

Galaxy Note 10 şarj olmuyor #Adım 4: Zorunlu yeniden başlatma

Şarj sorunlarına bazen yazılımdaki küçük aksaklık neden olabilir. Böyle bir durum cihazın yeniden başlatılması ile çözülebilir. Bunu henüz denemediyseniz, bu sefer yaptığınızdan emin olun. Önyükleme menüsüne erişmek için önce Güç düğmesine basarak normal olarak yeniden başlatmayı deneyin. Ardından, Yeniden başlat seçeneğini seçin ve çalışıp çalışmadığını görün.

Aygıtı yeniden başlatmanın başka bir yolu, Ses Düzeyi düğmesini ve Güç tuşunu aynı anda 10 saniye boyunca veya cihazın ekranı açılana kadar basılı tutmaktır. Bu, bataryayı cihazdan çıkarmanın etkisini simüle eder. Bu işe yararsa, cihazın kilidini açabilir.

Düzenli olarak yeniden başlatma işlemi işe yaramazsa, şunu deneyin:

 1. Önce Sesi Azalt düğmesini basılı tutun ve bırakmayın.
 2. Basılı tutarken, Güç tuşunu basılı tutun.
 3. Her iki tuşu da 10 saniye veya daha uzun süre basılı tutun. 

İkinci yeniden başlatma prosedürü, pil takımını çıkarmanın etkilerini taklit etmeye çalışır. Eski cihazlarda, akünün bağlantısını kesmek, genellikle yanıt vermeyen cihazları tamir etmenin etkili bir yoludur. Yine de hiçbir şey değişmediyse, bir sonraki önerilere geçin.

Cihazınızı en az haftada bir kez düzenli olarak yeniden başlatmak yararlı olabilir. Bir şeyleri unutacaksanız, telefonunuzu kendi kendine yeniden başlayacak şekilde yapılandırmanızı öneririz. Bu görevi yapmak için aşağıdaki adımları uygulayarak zamanlayabilirsiniz:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Aygıt Bakımı’na dokunun.
 3. Üstteki 3 noktaya dokunun.
 4. Otomatik yeniden başlat seçeneğini seçin.

Galaxy Note 10 şarj olmuyor #Adım 5: Güvenli Modda şarj edin

Galaxy Note10’unuz yeni bir uygulama yükledikten sonra şarj sorunları yaşamaya başlarsa, üçüncü tarafla ilgili bir sorun yaşayabilirsiniz. Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey, telefonunuzu güvenli modda yeniden başlatmaya çalışmaktır. SAfe Mode’da, tüm üçüncü taraf uygulamaları askıya alınır ve çalıştırılamaz. Uygulamayı hatırlayamıyorsanız, cihazı güvenli modda yeniden başlatmayı deneyin ve ne olduğunu görün. Bu nedenle, sorun yalnızca güvenli modda giderse, sorunun kötü bir üçüncü taraf uygulaması olduğunun açık bir göstergesidir. 

Cihazı güvenli modda başlatmak için:

 1. Güç kapalı penceresi görünene kadar Güç düğmesini basılı tutun ve sonra bırakın.
 2. Güvenli mod istemi görünene kadar Kapat’ı basılı tutun ve sonra bırakın.
 3. Onaylamak için Güvenli mod’a dokunun.
 4. İşlemin tamamlanması 30 saniye sürebilir.
 5. Yeniden başlatmanın ardından, ana ekranın sol alt kısmında “Güvenli mod” belirir.
 6. Güvenli Moddayken telefonu şarj edin.

Üçüncü taraf uygulamaların bu modda devre dışı bırakıldığını, bu nedenle kullanabileceğinizlerin önceden yüklenmiş uygulamalar olduğunu unutmayın. Galaxy Note10 normalde güvenli modda başarılı bir şekilde şarj olursa, bu sorunun kötü bir uygulamadan kaynaklandığı anlamına gelir. En son yüklediğiniz uygulamayı kaldırın ve düzeltip düzeltmeyeceğini görün. Sorun devam ederse, hileli uygulamayı belirlemek için eleme işlemini kullanın. 

İşte nasıl:

 1. Güvenli modda önyükleyin.
 2. Sorunu kontrol et.
 3. Üçüncü taraf bir uygulamanın suçlu olduğunu onayladıktan sonra, uygulamaları tek tek kaldırmaya başlayabilirsiniz. En son eklediğinizlerle başlamanızı öneririz.
 4. Bir uygulamayı kaldırdıktan sonra, telefonu normal moda yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.
 5. Galaxy Note10’unuz hala normal şarj olmuyorsa (ancak güvenli modda çalışıyorsa), 1-4. Adımları tekrarlayın.

Galaxy Note 10 şarj olmuyor #Adım 6: Nem tespit hatası veya su hasarı olup olmadığını kontrol edin

Her şarj etmeye çalıştığınızda nem tespit hatası alıyor musunuz? Eğer evet ise, şarj portu ıslak veya içinde nem izleri var. Telefonu silin ve tekrar şarj etmeden önce birkaç saat kurumasını bekleyin.

Galaxy Note10 IP68 derecesine sahiptir, bu suya ve toza karşı dayanıklı olduğu anlamına gelir. Ancak, bu direnç mutlak değildir ve cihaza iyi bakmazsanız tehlikeye girebilir. Telefon su sıçramasına neden olsa da, onunla yüzmeniz veya dalmanız önerilmez. 

IP68 derecelendirmesinin etkinliğini kontrol etmek için kasıtlı olarak bir havuza veya okyanusa bırakmak istemezsiniz. Bazen, bu koruma, tanıtıldığı gibi çalışmayabilir. 

Cihazı yanlışlıkla suya maruz bırakmanız durumunda, yapmak istediğiniz şeylerden biri, harici olarak kurutmak için derhal temiz, yumuşak bir bezle silmektir. Ardından, suyun açıktaki şarj portundan damlamasına izin vermek istiyorsunuz. Limanda nem veya su varsa, cihaz hiç şarj olmaz. 

Bu, kendi elektroniğine ölümcül şekilde zarar verebilecek kısa devrelerin önlenmesi içindir. Bu durumda yapmak istediğiniz şey, telefonu silerek ve suyun temizlenmesini sağlayarak telefonu tamamen kurutmaktır. Su, birkaç saat sonra oda sıcaklığında doğal olarak buharlaşır, bu nedenle cihazı bırakın.Üfleyerek kurutma işlemini hızlandırmaya ÇALIŞMAYIN. Bu potansiyel olarak içerideki nemi itip bir soruna neden olabilir.

Galaxy Note 10 şarj olmuyor #Adım 7: Fabrika ayarlarına sıfırlama

Galaxy Note10’unuz bu aşamada hala şarj etmeyi reddediyorsa, yazılımını varsayılanlara döndürmeyi düşünmelisiniz. Bu, sorunun nedeninin yazılımla ilişkili olup olmadığını kontrol etmek için yapabileceğiniz son çözümdür. Telefonu silmeden önce kişisel verilerinizin bir yedeğini aldığınızdan emin olun.

Aşağıda Galaxy Note 10’unuzu fabrika ayarlarına döndürmenin iki yolu vardır:

Yöntem 1: Samsung Galaxy Note10’da Ayarlar Menüsü ile nasıl sıfırlanır

Galaxy Note10’unuzu silmenin en kolay yolu budur. tek yapmanız gereken Ayarlar menüsüne gitmek ve aşağıdaki adımları takip etmektir. Ayarlar altında herhangi bir sorun yaşamadığınızda bu yöntemi öneriyoruz.

 1. Kişisel verilerinizin bir yedeğini alın ve Google hesabınızı kaldırın.
 2. Ayarlar uygulamasını açın.
 3. Genel yönetim seçeneğine gidin ve dokunun.
 4. Sıfırla’ya dokunun.
 5. Verilen seçeneklerden Fabrika verilerine sıfırlamayı seçin.
 6. Bilgileri okuyun ve devam etmek için Sıfırla’ya dokunun.
 7. İşlemi onaylamak için Tümünü Sil’e dokunun.

Yöntem 2: Donanım düğmelerini kullanarak Samsung Galaxy Note10 üzerinde sıfırlama nasıl yapılır

Durumunuz telefon açılmıyorsa veya önyükleme yapıyor ancak Ayarlar menüsüne erişilemiyorsa, bu yöntem yardımcı olabilir. Öncelikle, cihazı Kurtarma Moduna başlatmanız gerekir. Kurtarma işlemine başarıyla eriştikten sonra, uygun ana sıfırlama işlemine başlama zamanı. Kurtarma’ya erişmeden önce bazı denemeler yapmanız gerekebilir, bu nedenle sabırlı olun ve tekrar deneyin.

 1. Mümkünse, önceden kişisel verilerinizin bir yedeğini alın. Sorununuz bunu yapmanızı engelliyorsa, sadece bu adımı atlayın.
 2. Ayrıca, Google hesabınızı kaldırdığınızdan emin olmak istersiniz. Sorununuz bunu yapmanızı engelliyorsa, sadece bu adımı atlayın.
 3. Cihazı kapat. Bu önemli. Kapatamazsanız, hiçbir zaman Kurtarma Moduna ön yükleme yapamazsınız. Cihazı Güç düğmesi üzerinden düzenli olarak kapatamıyorsanız, telefonun pili bitene kadar bekleyin. Ardından, Kurtarma Moduna geçmeden önce telefonu 30 dakika şarj edin.
 4. Sesi Aç düğmesini ve Bixby düğmesini aynı anda basılı tutun.
 5. Sesi Yükselt ve Bixby tuşlarını basılı tutarken, Güç düğmesini basılı tutun.
 6. Kurtarma ekranı menüsü şimdi görünecektir. Bunu gördüğünüzde, düğmeleri serbest bırakın.
 7. ‘Wipe data/factory reset.’ seçeneğinin üzerine gelinceye kadar Sesi Azalt düğmesini kullanın.
 8. ‘Wipe data/factory reset.’i seçmek için Güç düğmesine basın.
 9. Evet’i vurgulamak için Ses Kısma düğmesini kullanın.
 10. Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini onaylamak için Güç düğmesine basın.

Galaxy Note 10 şarj olmuyor #Adım 8: Onarım

Bir şarj işleminin diğer tarafı kötü donanımdan kaynaklanıyor olabilir. Şarj kablosunu takarken veya çıkarırken dikkatli değilseniz, yanlışlıkla şarj bağlantı noktası sistemine zarar verebilirsiniz. Bu, şarj sorunlarına neden olabilir. Diğer nedenler, bilinmeyen donanım hatalarını ve yalnızca ayrıntılı bir tanılamadan sonra bilinen arızaları içerebilir. Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi hiç bir işe yaramazsa, bölgenizdeki Samsung mağazasını veya Servis Merkezini ziyaret etmenizi öneririz, böylece onarım ya da değiştirme için bir randevu alabilirsiniz.

Galaxy Note 10 şarj olmuyor #Adım 9: Kablosuz şarj cihazı kullanın

Galaxy Note10 kablosuz şarj özelliğine sahiptir. Sadece kablo şarjı ile ilgili sorun yaşıyorsanız, kablosuz şarj etmeye geçebilirsiniz. Kablosuz şarjın kablo şarjından daha yavaş olması nedeniyle ideal olmamakla birlikte, sistemi canlı tutmak için alabileceğiniz bir seçenektir. 

Belki de yerel Samsung mağazanızı ziyaret etmeden önce dosyalarınızın yedeğini almak istiyorsunuz, ancak telefonun gücü zaten düşük. Bu durumda, pili doldurmak için kablosuz şarjı kullanmayı deneyebilirsiniz. Kablosuz şarj, özellikle de sorun kötü bir şarj bağlantı noktasından kaynaklanıyorsa gerçekten yararlıdır.

Note 10 için resmi Samsung kablosuz şarj cihazı ayrı bir üründür ve ayrıca satın alınmalıdır. Bir tane almak için Samsung mağazanızı ziyaret edin.

Yorum Yap

Yorum Yap