1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Öksürüğe Ne İyi Gelir | 12 Doğal Çözüm

Öksürüğe Ne İyi Gelir | 12 Doğal Çözüm

Öksürük nedir? Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürük nasıl geçer? Öksürüğü ne keser? Bebeklerde ve çocuklarda öksürük nasıl geçer?

Ginger homemade tea infusion on wooden board with lemon

Öksürük nedir? Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürük nasıl geçer? Öksürüğü ne keser? Bebeklerde ve çocuklarda öksürük nasıl geçer?

Öksürük Nedir?

Öksürük, tahriş edici maddelerin ve enfeksiyonların vücuttan temizlenmesinde rol oynar, ancak kalıcı öksürük can sıkıcı olabilir. Bir öksürük için en iyi tedavi, altta yatan nedene bağlı olacaktır. 

Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Alerjiler, enfeksiyonlar ve asit reflü gibi birçok olası öksürük nedeni vardır.

Bazı doğal ilaçlar öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabilir. 

Öksürüğünü tedavi etmek için doğal ilaçlar kullanmak isteyenler kaynakları ve markaları araştırmalıdır. Ayrıca bazı şifalı bitkiler ve takviyelerin ilaçlara müdahale edebileceğinin ve bunun da istenmeyen yan etkilere neden olabileceğinin farkında olmalıdırlar.

 • Öksürük şiddetliyse veya birkaç haftadan uzun sürerse, tıbbi yardım almak çok önemlidir.

İnsanlar inatçı bir öksürüğü tedavi etmek için çeşitli doğal ilaçlar kullanırlar. Burada bu çözümlerden bazılarına daha detaylı bakıyoruz.

1. Bal çayı

Bal çayı

Öksürük için popüler bir ev ilacı, balı ılık suyla karıştırmaktır.

Bazı araştırmalara göre bal öksürükleri hafifletebilir.

Çocuklarda gece öksürüğü tedavileri üzerine yapılan bir araştırma , koyu balı öksürüğü baskılayan dekstrometorfan ilacı ve tedavisiz karşılaştırdı.

Dekstrometorfan; soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarında öksürük kesici olarak kullanılan, pek çok ülkede reçetesiz satılan bir ilaçtır.

Araştırmacılar, balın öksürükte en önemli rahatlamayı sağladığını bildirdi.

Balın dekstrometorfana göre faydaları küçük olsa da, ebeveynler balı üç müdahalenin hepsinden daha olumlu olarak değerlendirdi.

 • Balı öksürüğü tedavi etmek için kullanmak için 2 çay kaşığı (çay kaşığı) ılık su veya bitki çayı ile karıştırın. Bu karışımı günde bir veya iki kez için. 1 yaşın altındaki çocuklara bal vermeyin .

2. Keçiboynuzu ve Keçiboynuzu Pekmezi

keciboynuzu pekmezi

5-6 etli Keçiboynuzunu, 2 bardak suya küçük küçük kırın. 7-8 dk. Kaynatın. Ilıtın ve süzün. İkiye bölerek sabah ve akşam için. 

Keçiboynuzunu koyu kahve veya siyah renkli olanlardan seçin.

 • Müthiş balgam söktürür.

Keçiboynuzu pekmezi;

 • Soğuk pres keçi boynuzu pekmezi temin edin. Aktarlarda bulabilirsiniz.  
 • Bunu sabah ve akşam 1 tatlı kaşığı tüketin.

3. Zencefil

zencefil

Zencefil , antienflamatuvar özelliklere sahip olduğu için kuru veya astımlı öksürüğü hafifletebilir. Ayrıca mide bulantısı ve ağrıyı da hafifletebilir.

Bir çalışma , zencefildeki bazı anti-enflamatuar bileşiklerin solunum yollarındaki zarları gevşeterek öksürüğü azaltabileceğini öne sürüyor. Araştırmacılar esas olarak zencefilin insan hücreleri ve hayvanlar üzerindeki etkilerini inceledi, bu nedenle daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Bir bardak sıcak suya 20-40 gram (g) taze zencefil dilimleri ekleyerek rahatlatıcı bir zencefil çayı hazırlayın. İçmeden önce birkaç dakika demlenmesini bekleyin. 

Tadı iyileştirmek ve öksürüğü daha da yatıştırmak için bal veya limon suyu ekleyin.

Bazı durumlarda zencefil çayının mide rahatsızlığına veya mide ekşimesine neden olabileceğini unutmayın .

4. Sıvılar

sivilar

Susuz kalmamak, öksürük veya soğuk algınlığı olanlar için çok önemlidir. Araştırmalar , oda sıcaklığında sıvı içmenin öksürük, burun akıntısı ve hapşırmayı hafifletebileceğini gösteriyor.

Bununla birlikte, soğuk algınlığı veya grip gibi ek semptomları olan kişiler içeceklerini ısıttığında daha çok fayda görebilir.

Aynı çalışma, sıcak içeceklerin boğaz ağrısı , titreme ve yorgunluk gibi daha fazla semptomu hafiflettiğini bildiriyor .

Rahatlatıcı olabilecek sıcak içecekler şunları içerir:

 • Et suyu
 • Bitkisel çaylar
 • Kafeinsiz siyah çay
 • Ilık su

5. Buhar

buhar banyosu

Mukus veya balgam üreten ıslak bir öksürük, buharla iyileşebilir. Sıcak bir duş veya banyo yapın ve banyonun buharla dolmasına izin verin. Belirtiler geçene kadar bu buharda birkaç dakika kalın. Daha sonra soğumak ve su kaybını önlemek için bir bardak su için .

Alternatif olarak, bir buhar kabı yapın. Bunu yapmak için büyük bir kaseyi sıcak suyla doldurun. Okaliptüs veya biberiye gibi bitkiler veya uçucu yağlar ekleyin, bu da tıkanıklığı giderebilir. Kasenin üzerine eğil ve başının üzerine bir havlu koy. Bu, buharı hapseder. Buharları 5 dakika soluyun. Buhar ciltte ısınırsa, cilt soğuyana kadar devam edin.

Islak öksürüğü veya göğüs tıkanıklığı olan kişiler de evlerinde soğuk buharlı nemlendirici veya su buharlaştırıcı kullanmak isteyebilirler.

6. Hatmi Kökü

Hatmi koku

Hatmi kökü, öksürük ve boğaz ağrısı tedavisi olarak uzun bir kullanım geçmişine sahip bir bitkidir. Bitki, yüksek müsilaj içeriği nedeniyle öksürükten kaynaklanan tahrişi hafifletebilir. 

Müsilaj; boğazı kaplayan kalın, yapışkan bir maddedir.

Bir küçük bir çalışma , bir bitkisel öksürük şurubu içeren hatmi kökü, kekik ve sarmaşık ile birlikte, etkili bir şekilde, soğuk algınlığı ve solunum yolları enfeksiyonlarından kaynaklanan öksürüğün rahatlamış olduğunu ortaya çıkarmıştır. Şurubu aldıktan 12 gün sonra, katılımcıların yüzde 90’ı etkinliğini iyi veya çok iyi olarak değerlendirdi.

Hatmi kökü ayrıca kurutulmuş bitki veya poşet çay olarak da mevcuttur. Her ikisine de sıcak su ekleyin ve hemen için ya da önce soğumasını bekleyin.

Hatmi kökü suda ne kadar uzun süre bekletilirse, içecekte o kadar çok müsilaj olacaktır.

Yan etkiler mide rahatsızlığını içerebilir, ancak ekstra sıvı içerek buna karşı koymak mümkün olabilir.

 

7. Tuzlu su gargarası

tuzlu su

Bu basit çare, boğaz ağrısı ve ıslak öksürüğün tedavisinde en etkili yöntemlerden biridir. Tuzlu su, boğazın arkasındaki balgam ve mukusu azaltır, bu da öksürük ihtiyacını azaltabilir.

Yarım çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suya eriyene kadar karıştırın. Gargara yapmak için kullanmadan önce solüsyonun biraz soğumasını bekleyin. Karışımı tükürmeden önce birkaç dakika boğazın arkasında bekletin. Öksürük iyileşene kadar her gün birkaç kez tuzlu suyla gargara yapın.

 • Küçük çocuklara tuzlu su vermekten kaçının çünkü doğru şekilde gargara yapamayabilirler ve tuzlu su yutmak tehlikeli olabilir.

8. Ananas

Ananas suyu

Ananaslar, öksürüğü tedavi etmeye yardımcı olabilecek bromelain içerir.

Bromelain, ananastan gelen bir enzimdir. En çok meyvenin çekirdeğinde bulunur.

Bromelain, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve ayrıca mukolitik özelliklere sahip olabilir, bu da mukusu parçalayabileceği ve vücuttan çıkarabileceği anlamına gelir.

Bazı insanlar boğazdaki mukusu azaltmak ve öksürüğü bastırmak için her gün ananas suyu içerler. 

Bununla birlikte, meyve suyunda semptomları hafifletmeye yetecek kadar bromelain olmayabilir.

Bromelain takviyeleri mevcuttur ve öksürüğü gidermede daha etkili olabilir. Bununla birlikte, yeni takviyeleri denemeden önce bir doktorla konuşmak en iyisidir.

Bromelain alerjisi olması mümkündür ve bu bitki ayrıca yan etkilere neden olabilir ve ilaçlarla etkileşime girebilir.

 • Kan sulandırıcı veya belirli antibiyotik alan kişiler bromelain almamalıdır.

9. Kekik

kekik

Kekiğin hem mutfak hem de tıbbi kullanımları vardır ve öksürük, boğaz ağrısı, bronşit ve sindirim sorunları için yaygın bir çaredir .

Bir çalışma , kekik ve sarmaşık yapraklarından oluşan bir öksürük şurubunun , akut bronşitli kişilerde bir plasebo şurubuna göre öksürüğü daha etkili ve daha hızlı bir şekilde giderdiğini buldu. Bitkideki antioksidanlar , faydalarından sorumlu olabilir.

Öksürükleri, kekik kullanarak tedavi etmek için bu bitkiyi içeren bir öksürük şurubu arayın. Alternatif olarak, bir bardak sıcak suya 2 çay kaşığı kuru kekik ekleyerek kekik çayı yapın. Süzmeden ve içmeden önce 10 dakika demleyin.

10. Asit reflü için diyet değişiklikleri

Asit reflü , öksürüğün yaygın bir nedenidir. Asit reflü tetikleyebilecek yiyeceklerden kaçınmak, bu durumu yönetmenin ve ona eşlik eden öksürüğü azaltmanın en iyi yollarından biridir.

Her bireyin kaçınması gereken farklı reflü tetikleyicileri olabilir. Reflülerine neyin neden olduğundan emin olmayan kişiler, diyetlerinden en yaygın tetikleyicileri ortadan kaldırarak ve semptomlarını izleyerek başlayabilirler.

Asit reflüsü en sık tetikleyen yiyecek ve içecekler şunları içerir:

 • Alkol
 • Kafein
 • Çikolata
 • Turunçgil yemekleri
 • Kızarmış ve yağlı yiyecekler
 • Sarımsak ve soğan
 • Nane
 • Baharatlar ve baharatlı yiyecekler
 • Domates ve domates bazlı ürünler

11. Kaygan karaağaç

Kaygan karaagac

Öksürük ve sindirim sorunlarını tedavi etmek için geleneksel olarak kaygan karaağaç kabuğu kullanılır . Kaygan karaağaç, boğaz ağrısı ve öksürüğü yatıştırmaya yardımcı olan yüksek düzeyde müsilaj içerdiğinden hatmi köküne benzer.

1 çay kaşığı kurutulmuş otu bir bardak sıcak suya ekleyerek kaygan karaağaç çayı yapın. İçmeden önce en az 10 dakika demleyin. Kaygan karaağaçların ilaçların emilimini engelleyebileceğine dikkat etmek önemlidir.

 

12. Probiyotikler

Probiyotikler

Miso çorbası probiyotik bakımından zengindir.

Probiyotikler doğrudan öksürüğü gidermez, ancak bağırsaktaki bakterileri dengeleyerek bağışıklık sistemini güçlendirebilirler.

Üstün bir bağışıklık sistemi, öksürüğe neden olabilecek enfeksiyonlar veya alerjenlerle savaşmaya yardımcı olabilir.

Araştırmaya göre , bir tür probiyotik olan Lactobacillus adlı bir bakteri , soğuk algınlığının önlenmesinde mütevazi bir fayda sağlıyor .

Bazı yiyecekler ayrıca doğal olarak probiyotikler açısından zengindir, örneğin:

 • Miso çorbası
 • Doğal yoğurt
 • Lâhana turşusu
 • Kefir
 • Boza
 • Tarhana
 • Fermente besinler
 • Sirke
 • Fermente peynirler

Bununla birlikte, gıdalardaki probiyotik birimlerin sayısı ve çeşitliliği büyük ölçüde değişebilir. Probiyotik açısından zengin besinler yemenin yanı sıra probiyotik takviyeleri almak en iyisi olabilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap