1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Pandemi nedir? Epidemi Nedir? Endemi Nedir? Farkları

Pandemi nedir? Epidemi Nedir? Endemi Nedir? Farkları

pandemi-nedir-epidemi-nedir

Pandemi nedir?

Pandemi: “Yeni bir hastalığın dünya çapında yayılması” olarak tanımlanır.

Yeni bir hastalık ilk ortaya çıktığında, çoğumuz onunla savaşacak doğal bağışıklığa sahip değilizdir. Bu, hastalığın insanlar arasında, topluluklar arasında ve tüm dünyada aniden, bazen hızlı bir şekilde yayılmasına neden olabilir. Bir hastalıkla savaşmak için doğal bir bağışıklık olmadan birçok insan hastalık yayıldıkça hastalanabilir.

DSÖ, hastalığın yayılmasının aşağıdakilere nasıl uyduğu temelinde yeni bir pandeminin ortaya çıkışını duyurmaktan sorumludur.

  • Aşama 1: Hayvan popülasyonları arasında dolaşan virüslerin insanlara bulaştığı gösterilmemiştir. Tehdit olarak kabul edilmezler ve çok az salgın riski vardır.
  • Aşama 2: Hayvan popülasyonları arasında dolaşan yeni bir hayvan virüsünün insanlara bulaştığı gösterilmiştir. Bu yeni virüs bir tehdit olarak kabul ediliyor ve potansiyel bir pandemi riskini işaret ediyor.
  • Aşama 3: Hayvan virüsü, hayvandan insana bulaşma yoluyla küçük bir insan kümesinde hastalığa neden olmuştur. Bununla birlikte, insandan insana bulaşma, toplum salgınlarına neden olmak için çok düşüktür. Bu, virüsün insanları riske attığı, ancak bir pandemiye neden olma ihtimalinin düşük olduğu anlamına gelir.
  • Aşama 4: Yeni virüsün, toplum salgınlarına yol açmaya yetecek kadar önemli sayıda insandan insana bulaşması olmuştur. İnsanlar arasında bu tür bir bulaşma, yüksek bir pandemi gelişme riskine işaret ediyor.
  • Aşama 5: Yeni virüsün en az iki ülkede bulaşması olmuştur. Bu noktada yeni virüsten yalnızca iki ülke etkilenmiş olsa da küresel bir pandemi kaçınılmazdır.
  • Aşama 6: Yeni virüs, DSÖ bölgesi içinde en az bir ek ülkede bulaşmıştır. Bu, pandemi aşaması olarak bilinir ve şu anda küresel bir pandeminin meydana geldiğine işaret eder.

Yukarıda görebileceğiniz gibi, pandemiler mutlak büyüme hızlarıyla değil, hastalığın yayılmasıyla tanımlanır. Bununla birlikte, bir pandeminin büyüme oranını anlamak sağlık görevlilerinin salgına hazırlanmasına yine de yardımcı olabilir.

Birçok üstel büyüme olarak tanımlanan bir büyüme veya yayılma modelini izleyin. Bu, belirli bir zaman dilimine (günler, haftalar veya aylar) hızlı bir oranda yayıldıkları anlamına gelir.

Bir araba sürmeyi ve gaz pedalına basmayı düşünün. Ne kadar uzağa seyahat ederseniz, o kadar hızlı gidersiniz – bu üstel büyümedir. 1918 grip salgını gibi birçok ilk hastalık salgını bu büyüme modelini takip ediyor gibi görünüyor.

Bazı hastalıklar da daha yavaş bir oranda alt üstel olarak yayılır. Bu, hızı ileriye doğru devam ettiren bir arabaya benzer – katettiği mesafe boyunca hızı artmaz.

Örneğin, biri 2014 Ebola salgınının, bazı ülkelerde daha hızlı veya katlanarak yayılmasına rağmen yerel düzeyde çok daha yavaş bir hastalık ilerlemesi izlediğini bulmuşlardır.

Halk sağlığı yetkilileri bir hastalığın ne kadar hızlı yayıldığını bildiğinde, bu yayılmayı yavaşlatmak için ne kadar hızlı hareket etmemiz gerektiğini belirlemelerine yardımcı olabilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap