1. Ana Sayfa
  2. En İyiler
  3. PC Oyuncuları için En İyi Gamepad’i Seçtik – 2019 Top 5+

PC Oyuncuları için En İyi Gamepad’i Seçtik – 2019 Top 5+

pc-oyunculari-icin-en-iyi-gamepad-sectik-2019-top-5-1
1

Klavye ve fareden sıkılan veyahut bir kontrolcüyle oynamayı seven PC oyuncuları için 2019 yılı çerçevesinde en iyi gamepad‘leri sıraladık. Hazırsanız başlıyoruz!

Önsöz

Merhaba sayın SiberKalem.com takipçileri!

Bugün sizlere, dünyanın en iyi gamepad’lerini sunuyoruz. Arayışta olanlar için biçilmiş kaftan olan bu yazımızdan memnun kalacağınızı umuyoruz.

Bu yazımızı hazırlarken PC Gamer bloğunun PC oyunları için en iyi kontrolörleri başlıklı yazısını kaynak olarak kullandık. Ayrıca kendi deneyimlerimizi de kattık.

Fare ve klavye, PC’de oyun oynamak için her zaman ilk tercihimiz olacaktır, ancak bazı oyunlar bir kontrol cihazına daha uygundur. Gittikçe daha fazla konsol oyunu PC platformuna portlanmakta, bu da harika bir bilgisayar gamepad’ine sahip olmayı mantıklı kılıyor.

Peki en iyi gamepad’i hangisi? Piyasada ucuzundan pahalısına yüzlerce çeşit bulunmakta. Haliyle en iyi ürünü seçmek isteyen kullanıcının aklında soru işaretleri oluşuyor.

DualShock 4, Xbox 360 denetleyicisini, Xbox One denetleyicisinin her resmi sürümünü ve favorilerimizi seçmek için birkaç özel PC gamepad’ini test ettik. Bunlar, PC için en iyi kontrol üniteleridir.

PlayStation DualShock 4

PC için en iyi gamepad

Ağırlık: 210 gram | Bağlantı: Bluetooth | Pil: 1000 mAh yeniden şarj edilebilir pil

+ Mükemmel analog tetik hissi
+ Sağlam yapı
PC kullanımı için resmi olmayan yazılım gerektiriyor

Bilgisayarda kullanım için tasarlanmamıştır, ancak DualShock 4 yine de en sevdilen gamepad. Selefi, iki mevcut Logitech denetleyicisi, Mad Catz C.T.R.R., Razer Sabertooth, Xbox 360 ve Xbox One gamepad’leri ve NES’ten günümüze hemen hemen her konsol denetleyicisini tecrübe ettik. DualShock 4 bu rakiplerin her biri için her yönden üstün değil, ancak ortalamanın üstünde bir seçenek.

Xbox One denetleyicisi kadar dayanıklı görünmüyor, ancak dayanıklı. Kolları olabildiğince güçle sıktığımızda, eğilme hissiyatını zar zor duyabildik. Ayrıca düğmelerin, tetikleyicilerin ve analog çubukların her birini mümkün olduğunca aşağı bastırdık. Her biri dokunulmamış gibi geri fırladı ve eski konumunu aldı.

DS4’lerin en büyük handikapı bilgisayarlar için tasarlanmamış olması diyebiliriz. Xbox 360 veya Xbox One gameped’inin çalışmasını sağlamak çok kolay olsa da, çoğu PC oyunu ABYX düğme istemlerini kullanıyor. DS4’te bu durumdan muzdarip olmamak için Sony’nin pahalı USB adaptörünü satın almanız veya ücretsiz resmi olmayan DS4Windows yazılımını kullanmanız gerekiyor.

Yazılım, esasen Windows’a DS4’ü bir Xbox 360 gamepad’i gibi davranması için hile uyguluyor; bu nedenle Xbox 360 gamepad’ini destekleyen herhangi bir oyun (temelde gamepad desteğine sahip herhangi bir oyun) varsayılan profille çalışmalıdır. Ayrıca, bir ton kişiselleştirme olanağı sağlar (LED ayarlarıyla uğraşmayı sevenler için güzel seçenek).

Biraz kurulum çalışması yapmak istiyorsanız, DS4, istediğiniz tüm özelleştirmeleri içeren fantastik bir kablosuz PC gamepad’idir.

İlginizi Çekebilir
Youtube Video İndir ve Dönüştür | MP3/MP4/MKV | Mobil ve PC

Microsoft Xbox Elite Kablosuz Gamepad

En iyi lüks gamepad

Ağırlık: 348 gram ± 15 gram | Bağlantı: Bluetooth | Pil: 2 adet AA pil

+ Bileşenleri değişmek kolay
+ Tuş haritalama için sağlam bir tamamlayıcı yazılım
Normal bir gamepad’in üç katı fiyatına

“Elit” terminolojisi tipik olarak saçmalıktır, ancak bu örnekte, bunun geçerli olduğunu düşünüyoruz. Bilgisayarlarını sevenler için son teknoloji ürünü, temiz ve güzel; volkanik camdan yapılmış İsveç kulaklıkları olanlar için; PB&J’lerini sıfırdan yapanlar için, Xbox Elite gamepad’i tam size göre.

Moda meraklıları için sağlam, yapılandırılabilir ve muhteşem bir koldur. Ancak biraz ağır olmasından ötürü ince bilekli ve küçük elli kullanıcılar için bir süre sonra elde ve kolda ağrı yapabilmektedir. Düğmelerin ve analog çubukların hissiyatı, normal bir Xbox One gamepad’iyle aynı hissiyata sahip.

Tetikleyici min/maks değerlerinin, çubuk hassasiyetlerinin, düğme atamalarının ve profil atamalarının ayarlanması için yazılımın eklenmesi, PC deneyimini daha da çekici hale getirmiş. Xbox Elite gamepad’iyle ilgili her şey keskin ve saygın hissettiriyor, bu yüzden tanıdık tasarımın denenmiş ve doğru olanın dışına çıkmasa da, yapılandırılabilir, şık tasarım bu gamepad’i alabilecekler için cazip bir öneri haline getiriyor.

Razer Wolverine Ultimate

Chroma dokunuşuyla üretilen bir canavar

Ağırlık: 272 gram | Bağlantı: USB Kablo | Kablo Uzunluğu: 3 metre

+ Değiştirilebilir analog çubuklar ve D-pad
+ Sesli, tatmin edici ön tuşlar
Kablosuz modu yok
Pahalı

Burada Razer’ın Wolverine Ultimate gamepad’ini tercih etmemizin bir sebebi var. Tepki yönünden değerlendirecek olursak kablolu, kablosuzdan daha iyidir. Hem PC hem de Xbox One konsol ailesi ile uyumlu olan Razer Wolverine Ultimate, kişiselleştirilebilen arka tuşlar dahil olmak üzere, Xbox One Elite Kablosuz gamepad’iyle birçok açıdan benzemektedir. Fiyatıyla birlikte merak ettiğiniz hususa gelirsek, bu kol kime hitap ediyor?

Evet, herkes için değil ama Wolverine Ultimate’in benzersiz, baştan çıkarıcı özelliklere sahip olduğu gerçek bir payı var. Yeni başlayanlar için, ön tuşları – A, B, X ve Y etiketli olanlar – fare gibi tıklama kaabiliyetine sahip. Standart bir Xbox gamepad’inden gelen, görünüşte minik bir detay fark yaratıyor. Membran klavyelerinden başka bir şey kullanmayıp, bütün hayatınızı klavyede geçirip ve aniden mekanik anahtarlı klavyeye geçiş yapınca yaşanılan hissiyat gibi… 3 metrelik örgülü mikro USB kablosuna alışması biraz zaman alırken, dokunsal tuş basışları gamepad’i almaya değer kılıyor.

Tabii ki, hiçbir Razer ürünü, üç başlı yeşil yılan şirketinin imzalı RGB aydınlatma markası olan sağlıklı bir Chroma dozu olmadan tamamlanmış sayılmaz. Ancak, Windows için mevcut Synapse 3 uygulamasına entegre etmek yerine, Razer, özellikle Xbox One için bir uygulama geliştirmeye karar vermiş. Bu da demek oluyor ki, Razer Wolverine Ultimate’i özelleştirmek istiyorsanız, bir Xbox One konsolu bir yerden bulmanız gerekiyor. Böylece özelleştirmelerinizi yapabilirsiniz.

Steam Controller

Gamepad’leri desteklemeyen oyunlar için gamepad

Ağırlık: 287 gram | Bağlantı: 2.4GHz kablosuz | Pil: 500 mAh yeniden şarj edilebilir veya şarj edilemeyen 2 adet AA pil

+ Fare-klavye oyunlarını kontrol etmek için kullanılabilir
+ Yüksek derecede yapılandırılabilir tuş haritalandırma
Tasarım çok rahat değil
Az alanda etkili ve öğrenmesi zaman alıyor

Valve’ın oturma odasını uygulanabilir bir PC oyun alanı haline getirme girişimi henüz tam oturmadı. Tabii ki, Steam Controller oyunları kontrol edebilir, ancak gamepad ve klavye-fare kontrolü arasında garip bir orta noktada duruyor.

Tutamaklar, parmaklarınızı dokunmatik yüzeyler üzerinde rahatça gezdirmek için tasarlanmış güzel bir dışbükey tasarımın parçası. Sorun şu ki elin her noktasına biraz fazla çarpıyorlar. Birkaç dakikalık oyun süresinden sonra parmaklarınız geriliyor ve bu da el ayası ve başparmak kramplarına yol açıyor. Steam Kontrol Cihazını tam olarak önermek mümkün değil, ancak tonlarca PC oyununu kontrol etmek tamamen uygun bir yöntemdir.

Öyleyse neden bu gamepad’i test ettik ve burada listeledik? Çünkü Steam Controller’ın sonuçta eşsiz bir yeri var: Bu, gamepad desteksiz çıkan oyunları destekleyen dünyadaki tek gamepad. Gamepad’leri destekleyen oyunlar için, DualShock veya Xbox gamepad’lerini öneriyoruz. Ancak PC oyunlarınızı olabildiğince fare-klavyeden uzakta oynamak istiyorsanız ama bu hissiyattanda uzaklaşmak istemiyorsanız Steam Controller sizin için biçilmiş kaftan olacaktır.

Razer Raiju Ultimate

PS4 için hazırlanmış, PC ile uyumlu

Ağırlık: 320 gram | Bağlantı: Bluetooth, USB Kablo | Kablo Uzunluğu: 3 metre

+ Değiştirilebilir, yeniden haritalandırılabilir düğmeler
+ RGB şerit mevcut
Sadece İngiltere’de üretiliyor
Pahalı

Razer Raiju Ultimate, yukarıda bahsedilen Wolverine Ultimate gamepad’ine birçok farklı yönüyle alternatiftir. Örgülü USB kablosu isteğe bağlı olarak kullanılabiliyor. Wolverine Ultimate’in aksine Razer Raiju Ultimate’de kablosuz kullanılmasını sağlayan Bluetooth özelliği mevcut. PS4’te, konsol ayarlarınızda derinlere gömülü sıra dışı bir yöntem kullanarak eşleştirmeniz gerektiği anlamına gelir. Ancak PC’de eşleştirme işlemi çok daha kolay.

Raiju Ultimate ve Hugh Jackman’ın canlandırdığı kuzeni arasındaki diğer bir fark, mobil uygulama uyumluluğudır. Telefonunuza Razer Raiju uygulamasını indirip yükleyerek, düğmelerini kendi zevkinize göre işletebilirsiniz. Örneğin, kişisel tercihlerinize bağlı olarak, kontrol ünitesinin arka tarafındaki M3 ve M4 tuşlarının işlevini değiştirerek X veya O düğmesi olarak işletebilirsiniz. Daha da iyisi, fiziksel tuşların birkaçı da birbirinin yerine geçebiliyor. Kol üzerindeki ilgili yuvalarına manyetik olarak yapışan tuşlar ve D-pad, asimetrik gamepad tercih edenler için değiştirilebiliyor.

RGB aydınlatması ve tık hissiyatı gerçek olamayacak kadar iyi. Ancak bu incelememizde Wolverine Ultimate’i Raiju’nun önüne koymamızın bir sebebi var, peki nedir o sebep? Malesef Raiju sadece İngiltere’de üretildiğinden hem çok pahalı hem de çok az yerde bulunuyor. Onun dışında bu gamepad, her yönüyle daha iyi. Razer’a önerimiz, böyle iyi seçenekleri dünyanın farklı ülkelerinde de üretmesi…

Xbox 360 Controller

İyi bir uygun fiyatlı gamepad

Ağırlık: 265 gram | bağlantı: 2.4GHz Kablosuz | Pil: 2 adet AA Pil

+ Uygun fiyatlı
+ Resmi olarak çoğu oyun tarafından desteklenir
Sadece İngiltere’de üretiliyor
Zayıf D-Pad

DualShock 4 en sevdiğimiz gamepad’dir, ancak Xbox 360 ve Xbox One gamepad’leri hala mükemmel seçeneklerdir. Biraz daha küçük olan Xbox One gamepad’i kendini iyi hissettiriyor ve geliştirilmiş bir d-pad’e sahip. Her ikisi de resmi sürücülere (Xbox 360 ve Xbox One) sahiptir ve sürücü konusunda sorun yaşatmazlar. Gamepad’leri destekleyen çoğu PC oyunu bu gamepad’ler göz önünde bulundurularak yapılıyor. Örneğin PES 2019’da gamepad ayarlarına girdiğinizde Xbox One hazır ayarlarıyla karşılaşırsınız ve tuşları manüel olarak ayarlamanıza gerek yoktur, çünkü oyun bu kol için mükemmel optimize edilmiştir.

Xbox 360 gamepad’i hakkındaki en iyi şey, kullanımının çok basit olmasıdır. PC oyunlarının çoğu Xbox gamepad’ini temel alan düğme istemleri bulunur ve kablosu takıldığında derhal otomatik olarak algılanır. DS4Windows ile, DualShock 4 Xbox gamepad’leri kadar iyi çalışır, ancak biraz daha fazla kurulum gerektirir. Analog çubukların düzeni, L2 ve R2 tetikleri gibi bilgisayar için daha konforlu olan tuşlar için bu kolu iyi bir seçim haline getiriyor.

Logitech F310 Gamepad

Hafif ve uygun fiyatlı

Ağırlık: 181 gram | Bağlantı: USB Kablo | Kablo Uzunluğu: 1.98 metre

+ Uygun fiyatlı
+ Kolayca tak-çalıştır
Sadece İngiltere’de üretiliyor
Sert tetikler

Bir DualShock 4’ün maliyetinin yarısında, kablosuz özelliğini kaybedersiniz, ancak sağlam bir şekilde oluşturulmuş bir gamepad elde edersiniz ve taktığınız anda çalışır vaziyete gelir. Hafif olmasına karşın oldukça tank gibi sağlam bir his veriyor.

Bu, D-pad’in DS4’ün kalitesine yakın olmadığı bir yerde – gevşemiş hissettiriyor ve biz Super Meat Boy’da doğru manevra yapmakta zorlandık. Tetikleyiciler ve ön tuşlar orta parmaklarınızın rahatça ulaştığı çıkıntılara yerleştirilmiş ve analog çubuklar, güzel bir şekilde yaylı olsa da terli eller için iyi olmayan bir dışbükey şekle sahip. Ayrıca tetikleyici L2 ve R2 tuşlara basmak için fazladan güç uygulamanız gerekiyor. Bu da konforu oldukça azaltan bir etken. Örneğin Grid Autosport’ta orta parmaklarımız DS4, Xbox 360 veya Xbox One kontrol cihazlarında hiç yormazken bu kolda oldukça yoruldu.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. rambo_ft_avatar
    11 ay önce

    Logitech F310 ve F710 u uzun zamandır kullanıyoruz, 6 yılda idare ede ede 3 kol eskittim. 4. ye başka bir kol almayı düşünüyorum çünkü dpad (+) altındaki silikon lastikler oldukça dayanıksız ve insanı deli ediyor çok çabuk eskiyor. Analog stickler ile kullanamıyorum bir türlü alışamadım. Logitechin dayanıklı olduğu pek söylenemez ama artık yeni bir gamepad yapmalarının zamanı geldi çünkü yeni çıkan ve dayanıklı olduğunu düşündüğüm gamepadler oldukça pahalı. Örn: Razer Raiju Ultimate, Steelseries Stratus XL and Duo, Thrustmaster Eswap Pro, Astro C40 TR.. Logitech bunları biraz daha uygun fiyata yapamaz mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.