1. Ana Sayfa
  2. Geliştiriciler için
  3. Root Nedir? Root Nasıl Atılır?

Root Nedir? Root Nasıl Atılır?

samsung-galaxy-s7-smart-switch-mobile
1

Root Nedir? Root Atma, Root Nasıl Atılır?

Root nedir

Android’de yeniyseniz, akıllı telefon ve tabletinizde kullanıma sunulan tüm yazılım ve özelleştirme seçeneklerini kullanabilirsiniz.Fakat bunun için cihazıma varsayılan olarak gelen ayarlarla yapmak çok sınırlıdır. Bu sınırı kaldırmak için cihazımıza tam yetki ile girebilmek için root atmamız gerekir. Öncelikle Root hakkında bilinen yanlışları bir kenara bırakarak bu yazımızda Root kavramını, Root nedir ve Android cihazımızı rootlamanın avantajlarını ve dezavantajlarını sizlerle paylaşacağız.

Root Nedir?

Temel olarak “root” bir cihazın en üstteki klasörü ifade eder. Windows’tan bir örnek olarak Belgelerim köküne ulaşmak için C:\Users\defaults\Documents klasör ağacı yolu izlenir.

root erişimi

Ancak Windows’tan farklı olarak Android‘de klasör ağacının yarısına kadar izin verilir.Bu varsayılan olarak gelen engel, acemi kullanıcıların kritik işlem sistem dosyalarını silmelerini ve değişiklik yapmalarını önler.

Telefonunuzda veya tabletinizde sistem düzeyinde ayarları değiştirmek istiyorsanız, bunun için sanal bariyeri aşmanız gerekir. Bu dosyalara tam erişebilmek “root erişimi” veya “root” olarak bilinir.

Bir kaç Root yöntemi vardır. Ancak bazı root yöntemleri biraz daha karmaşıktır ve cihazı bilgisayara bağlayarak komutları eksiksiz yerine getirilmesini gerektirir.

en iyi root programlari
Önerilen Yazı
Samsung Telefona Root Atma ve Kaldırma Rehberi – 2021

Rootlu Cihazda Neler Yapılabilir?

Android işletim sistemini oluşturan tüm dosyaların saklandığı bir aygıtın dosya sisteminde en üstteki klasöre root yetkisinden sonra erişim iznini verir. Buradaki dosyaları değiştirebilir ve silebilirsiniz.

  • Cihazınıza önyüklü olarak gelen uygulamaları kaldırabilir ve kök dizini/sistem/app klasöründen tamamen silebilirsiniz.
  • Sistem dosyalarını manuel olarak silmek ve değiştirmek yerine, bir düğmeye basarak cihazınızın yazılımını değiştirmenize yardımcı olmak için root erişimi kullanan binlerce uygulama vardır.
  • Root uygulamalar, her uygulamadaki tüm reklamları engelleyebilir , pil tasarrufu için arka plan uygulamaları hazırda bekletebilir, ZIP’leri göndermek ve yedeklemeler oluşturmak için özel bir kurtarma işlemi yapabilir ve daha fazlasını yapabilir .

 

root-nedir
AdAway (Reklam engelleme programı)
root-nedir 1
Flasfiy (Yedekleme Programı)
root-nedir 2
Greenify (Uygulamaları Uykuda Bekletme)

 

 

 

 

 

 

 

Root İşlemi Yapmanın Sakıncaları Nelerdir?

Root işleminin En büyük dezavantajı, cihazın rootlu olması durumunda artık cihaz, otomatik olarak yazılım güncellemesini kabul edemeyeceği anlamına gelir; bunun için , Fastboot , Odin veya Smart Switch kullanarak gelecekteki güncellemeleri manuel olarak uygulamanız gerekeceği anlamına gelir.

  • Cihaz rootlanması garantiyi ortadan kaldırır. Root sonrası knox sayacı aktif olur ve cihaz garanti dışına çıkar.
  • Root sonrası Samsung Health, Samsung Pay, Samsung Pass, Android Pay gibi uygulamalar kullanılamaz.

Bunun da ötesinde, rootlama ile ilgili bazı potansiyel güvenlik riskleri vardır, ancak biraz dikkatli olursanız bunlar asla gerçekleşmeyecektir

Köklü bir kullanıcının cihazındaki tüm sistem dosyalarına erişimi olduğunu göz önünde bulundurarak, bu, kullanıcının yüklediği uygulamaların, telefondaki veya tabletteki herhangi bir şeye erişebileceği anlamına gelir. Bu sorun kolayca yüklemek Flashfire gibi bir kök yönetim uygulamasını yükleyerek aşılabilir.

android cihazinizi kingo root ile kolayca rootlayiniz
Önerilen Yazı
Kingo Root indir-Android Root Programı (2021)

Cihazımı Nasıl Rootlarım?

Cihazların farklı rootlanma yöntemleri olabilir.Sizler için oluşturduğumuz Root Atma rehberimize bakabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap