1. Ana Sayfa
  2. Galaxy
  3. Samsung DeX Nedir ve Nasıl Çalışır?

Samsung DeX Nedir ve Nasıl Çalışır?


Samsung telefonunuzu veya tabletinizi bir bilgisayara dönüştürün

Samsung DeX, bir akıllı telefonu veya tableti masaüstüne benzer bir bilgisayara dönüştürmeye çalışan bir donanım ve yazılım birleşimidir. Yalnızca Samsung Galaxy S8, S8 + ve daha yeni telefonlar ile birlikte Galaxy Tab S5 tablet ile çalışır ve sahip olduğunuz cihaza bağlı olarak deneyim farklıdır. Yüklemeniz için bir yazılım yok.

  • Galaxy Note 9 akıllı telefonunu bir kablo ve harici monitör kullanarak dönüştürebilirsiniz; DeX yazılımı telefona yerleştirilmiştir.
  • DeX Pad ile aynı Galaxy S9 / S9 + akıllı telefon için aynı şeyi yapabilirsiniz. DeX yazılımı DeX Pad’in içine yerleştirilmiştir.
  • Benzer şekilde DeX Station, DeX yazılımı ile birlikte gelir ve Galaxy S8 / S8 + akıllı telefonlarla çalışır.
  • Galaxy Tab S4 tablet, DeX modu ile birlikte geliyor. DeX modu akıllı telefonunuzda veya tabletinizde arayüz alır ve çalışma, oyun, çizim ve daha fazlası için masaüstü benzeri bir deneyime dönüştürür. 

Samsung DeX’te gezinmek için bir Bluetooth klavye ve fare veya Samsung akıllı telefonunuzu kullanabilirsiniz.

Samsung DeX Nedir?

samsung dex
samsung dex

DeX modunda uygulamalarınızın tam listesini görebilir, ekran klavyesine erişebilir, uygulamaları ve öğeleri arayabilir ve telefonunuzun fotoğraflarına ve dosyalarına erişebilir ve bunları düzenleyebilirsiniz. DeX bölünmüş ekran modunu destekler, böylece çoklu görev yapabilir ve ayrıca metin mesajlarına cevap verebilir ve aramaları cevaplayabilirsiniz.

Samsung DeX Ne Değildir?

DeX tam teşekküllü bir masaüstü değişimi değildir. Bilgisayarınızda bilgisayarınızın çoğunu zaten yapmadıysanız, bu çok daha fazla yardımcı olacaktır. Aksi takdirde, sizi yavaşlatacağını ve hayal kırıklığına neden olacağını göreceksiniz. Bir dizüstü bilgisayarda veya masaüstünde olduğu gibi aynı anda birden fazla Google Doküman Dokümanına sahip olamazsınız; örneğin, yazarlardan ve editörden finans uzmanlarına kadar herkes için bir sorun teşkil eder. Ayrıca, neredeyse her zaman masaüstü uygulamalarından daha az işlevselliğe sahip mobil uygulamalar kullanıyorsunuz. Ayrıca, reklam engelleyiciler veya şifre yöneticileri gibi tarayıcı uzantıları da yoktur.

Samsung DeX’i nasıl ayarlayacağınız ve onunla neler yapabileceğiniz aşağıda açıklanmaktadır.

Galaxy Note 9 ve Galaxy Tab S4 üzerinde Samsung DeX

Bir Galaxy Note 9 akıllı telefonunuz varsa, Samsung DeX yazılımı yerleşik olarak gelir, bu nedenle tek ihtiyacınız olan bir USB – HDMI adaptörü ve HDMI girişi olan bir monitördür. Kabloyu akıllı telefona takın, monitör ve kurulum otomatik olarak başlar.

İlk önce, ekranınızda bir açılış ekranı göreceksiniz. Samsung DeX’i Başlat’a tıklayın . Ardından DeX’i kullanmayla ilgili bazı ipuçları göreceksiniz; bunlara tıklayın, hizmet şartlarını gözden geçirin ve ardından Başlat’a tıklayın . Artık telefonunuzun uygulamalarında ve ayarlarında bir masaüstü bilgisayarmış gibi gezinebileceksiniz.

Daha da iyisi, bir sunum, demo veya başka bir etkinlik için harici ekranı kullanırken normalde yaptığınız gibi akıllı telefonunuzu kullanabilirsiniz . Bu, bir sunumu veya videoyu telefonlarına kaydederek daha sonra otelindeki veya konferans salonundaki bir ekrana yansıtabilecek iş gezginleri için bir nimet. Netflix’ten veya başka bir servisten dikiş videosunu evden uzaktayken daha büyük bir ekranda izlemek isterseniz bu da güzel bir şey .

 

Galaxy Tab S4 tabletin yerleşik DeX modu da var ve normal ve DeX modu arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz. DeX modunu tabletin ekranında veya Samsung’un USB – HDMI adaptörünü kullanarak bir monitöre bağlayarak kullanabilirsiniz.

 

Galaxy Tab S4’ü daha da iyi bir deneyim için Book Cover klavye kılıfına yerleştirin.

DeX Pad Nedir?

Samsung’un DeX Pad’i, Galaxy S9, S9 + cihazınızı akıllı telefonunuzu şarj ederken bir dokunmatik yüzeye dönüştürüyor. Bağlandığınızda, uygulamalarınıza, resimlerinize ve belgelerinize daha büyük bir ekranda erişim dahil olmak üzere adaptör kablosunu kullandığınız gibi benzer işlevler elde edersiniz. Dokunmatik yüzey işlevi, kaydırmayı, tıklatmayı (tek ve iki kez hafifçe vurma) ve yakınlaştırmaya yakınlaştırma özelliğini destekler. 

dex pad
 

DeX Pad bir HDMI Çıkış portuna, iki USB 2.0 portuna ve bir USB Type-C portuna sahiptir.

DeX İstasyonu Nedir?

Sonunda DeX Station, ağ bağlantılı dosyalara erişmek için Ethernet bağlantısı ve telefonunuzun kamerasını görüntülü sohbet için kullanma yeteneği dahil olmak üzere daha fazla işlevsellik ekler.

dex istasyonu

DeX Pad gibi, İstasyon da Samsung telefonunuzu şarj eder ve aynı zamanda hafif ve taşıması kolaydır. DeX Station ayarlanabilir bir konektöre sahiptir, böylece akıllı telefonunuzun ekranında iyi bir açı elde edebilirsiniz.

 

DeX modunda, akıllı telefonunuzun ekranını harici ekranda göreceksiniz. Aynı zamanda, adının telefonunuz ve monitörünüzün aynı ekranı göstereceği anlamına geldiği Ekran Yansıtma özelliğini de kullanabilirsiniz. DeX modunda gezinmek için bir USB veya Bluetooth fare bağlamanız gerekir; Ekran Aynalama modunda, telefonunuzu dokunmatik yüzey olarak kullanabilirsiniz. Her iki modda da harici bir klavye veya DeX’in içine yerleştirilmiş sanal klavyeyi kullanabilirsiniz.

DeX almalı mıyım?

DeX kavramı ilginçtir ve telefonlarımız daha güçlü ve iş yerlerimiz daha mobil hale geldikçe, bu büyüyen bir kategori olabilir. Bu noktada, DeX sunumlar veya video gösterileri yapmakla seyahat eden ve katılımcılar gözleriyle camı izlerken ekranlarını paylaşmaya çalışmakla zaman kaybetmekten bıkmış iş adamları için iyi bir bahis. Bütün gün bir masaya zincirlenmişseniz, en azından şimdilik geleneksel bir bilgisayar gibi kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap