1. Ana Sayfa
  2. Geliştirici Dünyası
  3. Samsung Galaxy Geliştirici Merkez Üssü

Samsung Galaxy Geliştirici Merkez Üssü

android_developer

Merhaba! Samsung Galaxy akıllı telefonlarınızı geliştirmek, değiştirmek, tarzınıza uydurmak için sınırların dışına çıkıp özgürlüğe tam anlamıyla kavuşmak isteyen herkesin vazgeçemeyeceği, bir geliştirici kütüphanesi halinde olan bu yazımı, tüm geliştiriciler mutlaka başucunda bulundurmalıdır. Yeni başlayanlar ve uzmanlar; sizler için vazgeçilemez bir yazı hazırladım! Bu yazı, birçok geliştirici konusuna hitap ettiğinden, neredeyse bir merkez üssü halinde! İlk hareket noktası burası!

Samsung Galaxy Akıllı Telefonunuzu Özgürleştirin

Lütfen Dikkat!
  • Root, bootloader kilidi açma, özel rom yükleme, özel recovery yükleme, modifiyeli dosya flaşlama, modifikasyon yükleme gibi sistem dosyalarına direkt etki eden tüm işlemler cihazınızı garanti dışı bırakır.
  • Bu anlatımı kullanarak cihazınıza vereceğiniz zararlardan ötürü tüm mesuliyet size aittir!
  • Bu makalede anlatılanları uygulamadan önce mutlaka yedek alın. Nasıl yedek alacağınızı bilmiyorsanız bu linkteki anlatıma bakabilirsiniz.
  • Geliştirici işlemlerinden herhangi birisini yapmak telefonunuzun garantisini devre dışı bırakabilir. Bunu unutmayın.

Akıllı telefonlar kapasitelerinin üzerinde işlevi yerine getirebilir. Görsellik, hız ve performans açısından telefonunuzu dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Özgürlük diyorum zira akıllı telefonlar üzerlerinde yüklü gelen işletim sisteminin özellikleri kısıtlanmıştır. Nedeni ise meraklı kullanıcıların yanlış özellikleri kurcalayarak telefonu bozmalarıdır. Meraklı kullanıcılar geliştiricilik işine girmek istediği zaman ise garanti devre dışı kalmaktadır. Eskiden garantiyi bozmadan geliştirme işlemleri yapılabiliyordu ancak Samsung çok sağlam önlemler almış durumda. Bu yüzden garantiyi unutarak bu işe başlamanızı öneririm. Bu iş için en iyisi garantisi bitmiş Samsung Galaxy akıllı telefonlardır. Hem eskiyen telefonu canlandırmak hem de zaten olmayan garantiyi dert etmekten kurtuluyorsunuz. Bir taşla iki kuş 😉

Temel Geliştirici Araçları:

Bunlar olmazsa geliştirici olamazsınız. Ben geliştirici araçlarını, uygulamalarını ve işlemlerini sıraya koyarak sizlere sundum. Bu sayede ilk defa bu işe giren çok daha kolay öğrenebilecekken uzmanlarda ellerinin altında hazır kaynaklara ulaşacaklardır.

Her şeyden önce: Yedekleme

Geliştirici olmaya karar verdiğiniz anda aklınızdan çıkmaması gereken şey; yedeklemedir. Zira tüm verilerinizi her an kaybetme riski vardır. Aslında bu yedekleme olayının geliştiricilikle bir alakası yoktur, tedbirli olmak herzaman gereklidir. Yedeklemenin çeşitli yolları mevcuttur.

Samsung Galaxy telefonunuzda yedeklemenin nasıl yapıldığını öğrenmek için Samsung Akıllı Telefonu Yedekleme & Geri Yükleme Rehberi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

1. IMEI ve SERİ NO

Geliştiricilikte sadece yedeklemek yetmiyor ne yazık ki. Telefonun seri nosunu ve IMEI nosunu da bir yere not etmeniz gerekiyor. Bu notlar sayesinde, eğer telefonu çökertirseniz, tekrar canlandırmak için bu nolara ihtiyaç duyulduğunda elinizin altında hazır bulursunuz.

IMEI no öğrenme: Telefon uygulamasını açıp *#06# yi tuşlayın. IMEI nonuzu göreceksiniz. Bazı telefonlar aynı anda seri nosunu da gösterebiliyor.
Seri no öğrenme: Telefondan Ayarlar > Cihaz hakkında > Durum’a girin. Seri numarası başlığı altındaki numara sizin telefonun seri numarasıdır.

Bunların dışında IMEI ve SERİ numaralarını telefonunuzun kutusundan (örnek foto için tıklayın) veya telefonunuzun arka kısmından öğrenebilirsiniz.

2. Telefonunuzun Kod İsmini ve Model Numarasını Öğrenin

Geliştiriciler telefonlara piyasadaki ismiyle hitap etmeyebiliyor. Sadece bir telefon türüne ait yazılım üretilebiliyor ve hangi tür olduğunu kod isimleriyle söylüyorlar. Örneğin “herolte için X modu” şeklinde paylaşımda bulunan bir geliştirici demek istiyorki “A modelinin herolte kod isimli telefon türüne ait bir mod içindir bu”. İşte sizde bu konuda bilgi sahibi olmalısınız ki ilerde zorluklarla karşılaşmayın.

– Samsung Galaxy akıllı telefonlarına ait kod isimlerini görmek için buraya tıklayın.

– Samsung Galaxy akıllı telefonunuzun model numarasını öğrenmek için telefonunuzdan Ayarlar > Telefon hakkında > Model numarası altında yazana bakabilirsiniz. Alternatif yollar ise; telefonun kutusu (örnek foto için tıklayın (fotodaki SM-G930F telefon model numarasıdır)) veya telefonun arkasına bakabilirsiniz.

3. Bilgisayarınız için Samsung Galaxy Android USB Sürücüleri

Telefonunuzu sadece telefonunuzu kullanarak dilediğiniz gibi geliştiremezsiniz. Bir bilgisayar şarttır. Bu bilgisayarda da telefonunuzun gizli modlarının düzgün çalışması için Samsung’un geliştiriciler için sunduğu özel sürücüleri yüklemeniz zorunluluktur. Bu aşamayı tamamlamadan asla diğer aşamalara geçmeyin.

Samsung Galaxy’ler için Android USB sürücülerini indirmek için buraya tıklayın.

4. Bootloader kilidi ve USB hata ayıklama açık olmalıdır.

Bootloader kilidini açmak artık çok kolay. Tabi bunun için önce geliştirici seçeneklerini etkinleştirmiş olmanız gerekmektedir. Nasıl yapıldığını öğrenmek için buraya tıklayın.

Ayarlar > Geliştirici seçenekleri > OEM ile kilit açma seçeneğini görün. Bu seçeneğin pasif olduğunu göreceksiniz. Bootloader kilidini açmak için bu seçeneği aktifleştirmek gerekmektedir.

Seçeneği aktifleştirmek için, OEM ile kilit açma yazısının hemen sağındaki açma-kapama düğmesinin üzerine dokunun. Böylece aktifleşecektir. Eğer telefonunuzda aktif bir ekran kilidi kullanıyorsanız, sistem sizden kullandığınız güvenlik bilginizi (şifre, pin, parola, parmak izi vs.) talep edecektir. Doğrulamayı yaptıktan sonra seçenek aktifleşmiş olacaktır.

OEM ile kilit açma seçeneği aktifleştiyse bootloader kilidiniz açılmış demektir.

USB hata ayıklamayı etkinleştirmek için ise; yine aynı Geliştirici seçenekleri sayfanızdan USB hata ayıklamasını bulup etkinleştirin. Etkinleştirirken gelen uyarıya Tamam deyin. Böylece USB hata ayıklama etkinleştirilmiş olacaktır.

5. Root

Galaxy telefonunuzun root’lanması demek tüm sistem modifikasyonlarına izin vermek demektir. Bu sayede telefonunuzda istediğiniz değişiklikleri yapabilir, root gerektiren uygulamaları çalıştırabilirsiniz.

Samsung Galaxy akıllı telefonunuzu root’lamak için buraya tıklayın.

6. Özel Recovery’ler

Galaxy akıllı telefonların özelleştirilebilen gizli modu olan Recovery modunu değiştirerek çok daha fonksiyonlu hale getirebilirsiniz. Cihaz üzerinde gelen Recovery modu kısıtlı birkaç işlem sunarken geliştiricilerin yaptığı özel Recovery modları çok daha fazla fonksiyonu beraberinde getirmektedir.

Şunu da bilmenizi isterim ki, piyasadaki birçok özelleştirilmiş Android işletim sistemi (custom rom), yüklenebilmek için özel Recovery’ye ihtiyaç duymaktadır. Zira yükleme kodları özel Recovery’lere göre düzenlenmiş oluyor. Özel rom geliştiricileri, yükleme talimatlarında “TWRP’den yükleyin” derler genellikle. Bu yüzden bu recovery’ler geliştiricilerin vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Samsung Galaxy akıllı telefonlarda Recovery modunun nasıl açıldığını öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayın.

Telefonunuza özel Recovery’yi aşağıdaki linkten yükleyebilirsiniz:

TWRP Recovery için: Buraya tıklayın

Bilgilendirme: CWM adında özel bir recovery daha mevcuttur. Ancak yaptığım araştırmalarda bu recovery’nin resmi desteğini göremedim. Eğer siz tespit ederseniz yorumda bildirmeniz yeterlidir. İnceleyip uygun bulursam yazıma eklerim.

7. Özel ROM (Custom ROM)

ROM nedir diye sorduğunuzu varsayarak geliştirici olmayan birinin anlayacağı dilden anlatayım: ROM, normal yollardan değiştirilmesi mümkün olmayan, sabit, sadece okunması mümkün olan hafızadır. Dahili hafızaya fotoğraf atabiliyorsunuz, not kaydedip ayarları değiştirip bunları kaydedebiliyorsunuz. Attığınız fotoğrafı görebilmeniz, cihazın o fotoğrafı okumasıyla mümkündür (buna read fonksiyonu denir). O fotoğrafı düzenleyip efekt verip daha sonra aynı fotoğraf üzerine kaydedebiliyorsunuz, bu da cihazın yazmasıyla mümkündür (buna write fonksiyonu denir). Aynı şekilde fotoğrafı silmenizde cihazın yazma fonksiyonuyla mümkündür. Telefonunuza dosya yöneticisiyle girdiniz, fotoğrafları gördünüz ancak hiçbirini değiştiremiyor, silemiyor, sadece bakabiliyorsanız işte değiştirilemeyen sabit hafızadasınız demektir, yani ROM böyle bir şeydir.

ROM’u arka kapı dediğimiz, normal olmayan yollardan düzenleyebiliyorsunuz. Örneğin cihazınızın üzerinde hazır gelen ve silinmeyen mesajlaşma uygulamasını dışarıdan başka bir uygulama ile değiştirip bunu cihazın ROM’una entegre ediyorsunuz. Böylece mesajlaşma uygulaması değişmiş oluyor. Yine normal yollardan silinmesi, değiştirilmesi mümkün değil, resmen cihazın orjinal uygulaması halini alıyor. İşte özel ROM’lar, bu tür özelleştirmelerin tümünün paket halidir. Bir dosya telefonunuza yüklersiniz, o ROM’da yüzlerce, binlerce değişiklik yapar.

Samsung Galaxy telefonunuz için özel rom’ları internette araştırıp bulabileceğiniz gibi GalaxyDestek.com’da da bulabilirsiniz. Henüz bu işte yeniyseniz sitemdeki rom yükleme anlatımlarını kullanarak işe başlamanızı öneririm. Daha sonra başka kaynaklardan rom’lar edinip yükleyebilirsiniz.

Samsung Galaxy Akıllı Telefonları için Özel ROM’lar: (bu kısım yapım aşamasındadır)

8. Orjinal ROM (Stock ROM)

Telefonların el değmemiş, üreticinin kullanıcılarına ulaştırdığı orjinal ROM sürümleridir. Bazı modifikasyonlu orjinal rom’larda bulunmaktadır. Mesela “Hazır root içeren orjinal rom”. Root demek modifikasyon demek ve bu da onu özel rom kategorisine sokmalıydı. Peki neden hâlâ geliştiriciler buna orjinal rom demekte ısrar ediyor. Açıklaması şudur:

Orjinal ROM’lar; telefonun donanımını en iyi çalıştıran işletim sistemidirler. Buna en güzel örnek kameradır. Orjinal kamera uygulamasında, firmanın sunduğu eşsiz özellikler mevcutken, özel ROM’larda yüklü gelen kameralarda birçok özelliğin olmadığını görüyoruz. Kendi tecrübem; AOSP (yani saf Android) tabanlı özel ROM’daki kamera uygulamasında telefonumda olması gereken Ultra HD video çekim çözünürlüğü ayarını bulamadım. Sadece bu da değil; ağır çekim, PRO mod gibi özelliklerin hiçbiri yoktu. Bu sadece bir örnek. Tabii ki bazı orjinal uygulamalar, bu tür farklı tabanlı özel ROM’lara entegre (port) edilebiliyor. Ancak tamamen orjinal uygulamaların port edildiği özel ROM’da dahi orjinal ROM’daki performans ve kalite elde edilemiyor.

İşte orjinal ROM’ları farklı ve gerekli kılanda budur. Sonuçta firmalar kendi telefonlarına göre düzenledikleri Android’i, birçok mühendisin elinden geçirdikten sonra bizlere sunuyor. Bu yüzden özel ROM’ların aynı kalitede olması beklenmez. İşte bu sebepten ötürü bazı temel oluşturacak modlamalar, orjinal ROM’u bozmadan sisteme entegre edilebiliyor. Ortaya çıkan ürün ise modlanmış orjinal ROM oluyor.

Telefonunuza orjinal ROM’ları bulabileceğiniz adresler:

– Sammobile: Nasıl ROM edineceğinizi öğrenmek için tıklayın
– Updato: Nasıl ROM edineceğinizi öğrenmek için tıklayın

İndirdiğiniz orjinal ROM’u ODIN Flash programıyla yükleyebilirsiniz. Nasıl yükleyeceğinizi öğrenmek için buraya tıklayın.

9. Modifikasyon ve Yama (Mod)

Eğer ROM’daki bir dosyayı düzenlerseniz ve bu dosyayı internette paylaşmaya karar verirseniz bunun adı mod, modifikasyon veya yama olur. Eğer birden çok dosyayı düzenlerseniz bunun adı mod paketi veya yine yama olur. Geliştiricilerin yaptığı modları telefonunuza yükleyerek işlevselliğini istediğiniz yönde değiştirebilirsiniz. Özel ROM ise tüm bu modların bir arada toparlanması demektir. Cihazınıza ROM yüklemeden geliştirmenin bir yoludur bu yamalar.

Samsung Galaxy telefonunuz için yamaları/modları internette araştırıp bulabileceğiniz gibi GalaxyDestek.com’da da bulabilirsiniz. Henüz bu işte yeniyseniz sitemdeki yama/mod yükleme anlatımlarını kullanarak işe başlamanızı öneririm. Daha sonra başka kaynaklardan yamalar edinip yükleyebilirsiniz.

Samsung Galaxy Akıllı Telefonları için Modlar: (bu kısım yapım aşamasındadır)

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. _avatar

    elimde a605d/ds model a6+ var buna türkiye romu yüklesem sorun çıkarır mı çünkü türkiye kodu farklı ve bir de rom yüklemeden önce bu geliştirici seçenekleri usb hata ayıklama modu felan açık olmalı mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.