1. Ana Sayfa
 2. Galaxy
 3. Samsung Galaxy’ye Özel ROM Nasıl Yüklenir?

Samsung Galaxy’ye Özel ROM Nasıl Yüklenir?

rom-yukleme

Samsung Galaxy telefonlara özel ROM‘ları en detaylı anlatımla nasıl yükleyeceğinizi anlattık. Bu yazımızı okuyup kavradıktan sonra inanıyoruz ki, ROM yükleme konusunda ustalaşmaya başlayacaksınız!

1. ADIM: SAMSUNG GALAXY’NİZ İÇİN BİR ÖZEL ROM BULUN

Ben kaynak olarak XDA Forumunu kullanıyorum. Ancak bu foruma Google’dan erişiyorum, benim için kolaylık oluyor. Kendi telefonuma rom ararken İngilizceminde katkısını kullanıyorum. Malesef ki hiç İngilizce bilgisi olmayan biri için biraz engebeli bir yol. İzlediğim yolu aynen aktardığım için sizde payınıza düşeni alırsınız diye umuyorum. Google’da “Galaxy S7 XDA” diye aratıyorum. İlk seçeneğe tıklayarak giriyorum. “SAMSUNG GALAXY S7 (EXYNOS) ROMS, KERNELS, RECOVERIES, & OTHER DEVELOPMENT” başlığı, tam telefonumu (çünkü telefonum Exynos çipsetli) gösteriyor ve “Roms” kısmından alayacağınız üzere burada millet rom paylaşımında bulunuyor. Hemen giriyorum. Önüme bir sürü rom çıkıyor. Birkaç taneye bakındıktan sonra isteklerime şimdilik uygun olan rom olan “[G93xx] Ultimate Nougat V2.6 ~ XXU2DRC6 ~ Smooth ~ Best battery ~ Nice UI [10.04.18]” konusuna giriş yapıyorum. Konu içerisinden önce kurulum talimatını buluyorum. Bulduğum talimat şöyle:

1.Be sure that you’re on TWRP 3.1.1-0 not 3.2!
2. Full-wipe (system/data/cache/dalvik)
3. Install ROM.zip and pass selectable Aroma installer
(there you can select model/kernel, ROOT, mods, apps etc)
4. Reboot & Enjoy!

Benden istenen aslında şu: Telefonumdan TWRP üzerinden bu rom’u yüklemek, başka bir şey değil. “Aroma” nerde görürseniz bilin ki o kurulum, tıpkı bilgisayardaki bir programın yüklenmesi gibi seçenekler sunuyor, sizin seçtiklerinize göre rom yükleniyor. Yani bu rom, kurulum ekranına sahip. Bazı rom’lar Gapps diye bir bileşene ihtiyaç duyar ki bu Google uygulamaları demektir. Google play ve diğer önemli bileşenleri bu sayede yükleriz. Ancak bu rom’da gerekmediğinden bu kısmı anlatmama gerek yok.

Bilgilendirme: Neden geliştirici TWRP’nin en son sürümü olan 3.2’yi değil de 3.1.1’i yüklememizi istiyor?

Cevabı şu: Rom’lar geliştirilirken, geliştirici bir TWRP sürümü yükler ve onun tanıdığı kod sistemine göre rom’unu düzenler ve yayınlar. O rom’u yayınladıktan sonra çıkan yeni TWRP sürümleri bu kodların bazılarını tanıyamayabiliyor. Bunun önüne geçmek için geliştirici bize kendi test ettiği sistemde yüklü olan TWRP sürümünü öneriyor. Bu kısmı anladıktan sonra hemen indirme linkini arıyorum. “Download” başlığı altında bir Google Drive linki mevcut. Onu indiriyorum (zip uzantılı olması önemli, zira TWRP sadece zip uzantılı dosyaları yükleyebiliyor). Bilgisayarıma indirdiğim Ultimate_Nougat_V2.6Fixed_G93X.zip dosyasını şuanlık ellemiyorum. Şimdi gelelim diğer adımlara.

2. ADIM: HAZIRLIK YAPIN

Samsung Galaxy Geliştirici Merkez Üssü makalemizi kullanmanızı öneririm. Bilgisayarımıza geliştirici üssümüzden:

 • Yedeklemeyi yapın
 • IMEI ve Seri No kayıtlarınızı tutun
 • Telefonunuzun modeline dair (benim ki Galaxy S7) kod ismi ve model numarasını öğrenin (benim telefonun kod ismi “herolte” ve model numarası “SM-G930F”)
 • Bilgisayarınıza USB sürücülerini yükleyin
 • Bootloader kilidini ve USB hata ayıklamayı açın.
 • Özel Recovery başlığından TWRP’yi yükleyin.

Bunları sırasıyla yaptıktan sonra sıra rom yüklemesine geldi. TWRP’yi en son yükledikten sonra kapatmayın, kapattıysanız tekrar geri açın (nasıl açacağınızı bilmiyorsanız Recovery Nasıl Açılır? başlıklı yazımıza bakınız). TWRP yükleme sayfamızda, anlatımın sonunda “TWRP ile özel ROM ve MOD Yükleme:” diye bir başlık mevcuttur, bu başlığa bakarak TWRP’ye iyice aşine olmalısınız. Zira kısa kısa geçeceğim. Şimdi TWRP’deyken telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın. Bilgisayarınızda telefonunuzun ve hafıza kartınızın göründüğünü göreceksiniz. TWRP açıkken telefonun bu kısımlarına erişebiliyorsunuz. Şimdi indirdiğimiz rom dosyasını hafıza kartına kopyalayalım. Kopyalama işlemi bitince USB bağlantısını keselim. Önce Wipe işlemlerini yapmalıyız. Bunun için TWRP ana ekranından Wipe > Advanced Wipe içerisine girip şunları seçin:

 • Dalvik / ART Cache
 • system
 • Data
 • Internal Storage
 • cache

Sonra sürükleme çubuğunu sağa sürükleyip işlemi başlatın. İşlem bitince sanal geri tuşuna birkaç kez basıp ana ekrana dönün. Şimdi TWRP’den rom dosyasını yükleyelim. Install > Select Storage > MicroSDCard seçimini yapıp OK’a dokunun. Hafıza kartınız açılınca listeden rom dosyanızı seçin ve sürükleme çubuğunu sağa sürükleyip yüklemeyi başlatın. Yükleme işlemi başlayınca eğer Aroma fonksiyonu varsa bir kurulum ile karşılaşacaksınız, yoksa hiçbir kurulum ekranı gelmeden kurulum belli bir süre devam edip tamamlanacaktır. Kurulum ekranını tamamladıktan sonra da rom bir süre yüklendikten sonra tamamlanacaktır. Yükleme bitince Aroma ekranındaysanız reboot ile ilgili seçenekleri iptal edip Finish’e dokunun. Aroma değilse zaten böyle bir şey yapmanıza gerek yok. TWRP ekranında karşınıza Wipe cache/dalvik butonu çıkacaktır. Buna dokunup sürükleme çubuğunu sağa sürükleyip işlemi tamamlayıp sanal geri tuşuna birkaç kez dokunup TWRP ana ekranına dönün. Ardından Reboot >  Recovery seçimini yapın. Recovery’ye geri dönücez, çünkü TWRP’deki ayarların yeni rom’da geçerli olması için bu şarttır. TWRP ekranı açıldıktan sonra karşınıza Unmodified System Partition başlıklı bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda sürükleme çubuğunu sağa sürükleyerek TWRP’nin sistemi modifiye etmesine izin verelim. Bunu yaptıktan sonra TWRP ana ekranı karşımıza gelecektir. Böylece TWRP’de yaptığımız değişiklikler yeni ROM’a kaydedilecektir. Şimdi TWRP ana ekranından Reboot > System seçimi yaparak bitirin.

3. ADIM: SON

Bu kadar. Telefonunuz biraz uzun ilk açılışın ardından yeni rom arayüzüyle açılacaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap