1. Ana Sayfa
 2. Galaxy
 3. Samsung Galaxy S-Pen Sorunları Nasıl Onarılır
Trendlerdeki Yazı

Samsung Galaxy S-Pen Sorunları Nasıl Onarılır

samsung-galaxy-s-pen-sorunlari-nasil-onarilir

Samsung Galaxy Note sahibiyseniz ve S-pen’in işleyişi veya S-pen ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu makalede, Galaxy Note S-Pen sorunlarını nasıl çözeceğinizi anlatacağız. S-Pen’inizin etkilenmesi ve böylece arızayla sonuçlanmasının çeşitli nedenleri vardır.

Bazı önemli nedenler – ekran koruyucuları ve yetkisiz üçüncü taraflar, sistem hataları, S-Pen ucunun aşınması ve yıpranması, sistem güncellemeleri vb.

Samsung Galaxy S-Pen Sorunlarının Çözümleri

1. Çözüm: Telefon kılıfınızı çıkarın

Yetkisiz bir üçüncü tarafın telefon koruyucu kılıfını kullanıyorsanız, çıkarmanız gerekir. Yerel koruyucu kılıfların çoğunda Galaxy Note cihazınızın S-pen ile bağlantısını kesebilecek mıknatıslar ve metal izleri vardır. Bu, S-Pen’inizi sadece koruyucu kılıfı çıkararak sabitlemenin en yaygın yoludur ve bu yöntem çoğu cihazda çalışır.

2. Çözüm: Telefonunuzun ekran koruyucularını çıkarın

Üçüncü taraf bir ekran koruyucu kullanıyorsanız, ekran koruyucuları çıkarmanız gerekir. Çıkarmanın ana nedeni koruyucuların kalınlığıdır. Yetkisiz ekran koruyucuların çoğu orijinal olandan nispeten daha kalındır. Bu koruyucuların kalınlığı ekranın hassasiyetini etkileyebilir. 

Böylece cihaz S-Pen’in ucunu tanıyamaz. Soruna neden olabilecek diğer nedenler, ekran koruyucuların pürüzlülüğüdür. Bu, S-Pen ucunun aşınmasına ve yıpranmasına neden olabilir. Bu nedenle, böyle bir ekran koruyucunun çıkarılması ve orijinal, yetkili ekran koruyucuların kullanılması tavsiye edilir.

3. Çözüm: Cihazınızı yavaşça yeniden başlatın

Ekran koruyucuları çıkardıktan sonra, cihazınızı yumuşak bir şekilde yeniden başlatabilirsiniz. Güç düğmesini basılı tutup yeniden başlat düğmesine basabilirsiniz. Telefonunuz kısa bir süre içinde yeniden başlatılacaktır.

4. Çözüm: Samsung Galaxy Note sistemini güncelleyin

Bazı durumlarda, bazı hatalar S-Pen’in arızalanmasına neden olur, böylece işletim sistemi geliştiricisi hataları düzeltmek ve sistem güvenliğini artırmak için cihazlarınızda düzenli güncellemeler yapar. Sistem yazılımınızı güncellemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Cihazınızın Ayarlarını açın
 2. Yazılım Güncelleme‘ye tıklayın
 3. Güncellemeyi manuel olarak indir‘i seçin

Herhangi bir güncelleme varsa, cihazınız indirip yükleyecektir. Telefonunuz yeniden başlatılır ve ardından S-Pen’inizi kullanabilirsiniz. Yazılımı güncelledikten sonra S-pen’iniz çalışmıyorsa, veri sıfırlama işlemini gerçekleştirmelisiniz.

5. Çözüm: Fabrika Ayarlarına Sıfırlama Yapın

Fabrika ayarlarına sıfırlama, telefonunuzun ilk açılışta olduğu gibi sorunsuz çalışmasını sağlar. Fabrika ayarlarına sıfırlama, dosyalarınızı silerek ve ayarları fabrika varsayılanlarına geri yükleyerek telefonunuza yeni bir başlangıç ​​sağladığı için sıfırlama yapmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz. Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ayarlara git
 2. Genel yönetim‘i tıklayın
 3. Şimdi Sıfırla‘ya dokunun
 4. Aşağı kaydırın ve Fabrika ayarlarına sıfırlama seçeneğine dokunun
 5. Sıfırla‘ya dokunun
 6. Tümünü Sil üzerine dokunun.

6. Çözüm: S-Pen ucunu kontrol edin

Yukarıdaki yöntemlerden herhangi biri cihazınızda çalışmazsa, S-pen’in uygun durumda olup olmadığını kontrol edin. Uçunuz yıpranmışsa, yenisiyle değiştirmeniz gerekir. S kalemi dolgunuzu değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Cımbız yardımıyla S-Pen ucunu sıkıca tutun ve çıkarın.
 2. Yeni ucu alın ve parmak uçlarınızı kullanarak S-Pen’e takın.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap