1. Homepage
  2. Galaxy
  3. Samsung Galaxy S7 için Teknik Servis Tecrübem

Samsung Galaxy S7 için Teknik Servis Tecrübem

samsung-galaxy-s7-makale-resmi-1

Samsung Galaxy S7 telefonumu geçen hafta garanti için teknik servise verdim. İşte yaşadıklarım:

Arkadaşlar 16 Mart 2018 günü, 25 Nisan 2018’de garanti süresi bitecek olan düz S7’mi “orta tuşun deforme olmasından ve pilin çabuk bitmesinden” ötürü Sakarya merkezde ikamet ettiğimden, Sakarya’da bulunan Samsung Teknik Servisi – Çınar Elektronik teknik servisine verdim.

Donanım Haber forumu üyelerinden Galaxy S7 ana konu sahibi dr20mouse hocamın konuda belirttiği ve bana ayrıca ulaşıp bilgilerimi aldığı Accu Battery programını teknik servise gösterip “Pilimin az gittiğini bu programla kanıtladım, çünkü gördüğünüz gibi kapasitesi %70’e düşmüş” dedim. Servis sekreteri ile aramızda geçen görüşmeyi şöyle yazıyorum:

Recommended Article
Samsung Galaxy S7 Geniş İnceleme

Sekreter: Tuşun deforme olması kullanıcı hatasıdır ve Samsung harici pil programları telefonda donma, kilitlenme, şarj tüketimine neden olmaktadır.

Ben: Bir yıldan fazla oldu, bir kere daha tuşun soyulmasından dolayı size telefonu teslim ettim, tüm tuşları değişti. Kayıtlarınızda mevcut.

Sekreter: (Telefonu alıp orta tuşu inceledi ve) Neresi soyulmuş?

Ben: Bakın, orta tuşun üst kısmında çok ince şerit şeklinde siyahlanma var, bu soyulmadır. Bu yüzden arada bir parmak izimi okumuyor.

Sekreter: (Telefonun ekranının alt kısmını gösterip) Burası mı?

Ben: Hayır, tuşa bakın, tuşun kendi soyulmuş, ekran değil.

Sekreter: Tamam, gördüm. Ancak bu sorun teşkil etmez.

Ben: Ama soyulma günden güne artıyor ve benim garanti sürem dolmak üzere. Geçen sefer daha fazla soyulduğundan hemen kabul ettiniz ve tuşlar değişti.

Sekreter: Tamam, alalım. Eğer garanti dışına çıktığı teyit edilirse ücret dahilinde tamir edilecektir. Kabul ediyor musunuz?

Ben: Tabi, ücret çıkarsa ona göre düşünürüm. Siz alın bunu.

Sekreter: Kayıtlarınızı yapıyorum… Başka sorunu var mıydı?

Ben: Evet, pili az gidiyor.

Sekreter: Pili çabuk mu bitiyor? Arızalı mı diyorsunuz?

Ben: Arızalı, evet. Bakın, bir program ile pilin az gittiğini kanıtladım. Buyrun bakın isterseniz.

Sekreter: Teknik servis bakacaktır. Başka sorununuz var mı?

Ben: Sorunlarım bunlar, başka yok.

Recommended Article
Samsung Galaxy S7 & S7 Edge Android 9 Güncellemesi Hakkında

Sekreter kaydı tamamlayıp servis fişi çıkardı. Servis fişine arıza olarak “Orta tuşu bazen parmak okumuyor, soyulma yapıyor, şarjı çabuk bitiyor” yazmıştı. Zaten şikayetlerim bunlardı.

Servisten ayrıldıktan sonraki 4. gün yani 19 Mart günü bana SMS geldi “Cihazınız tamir edilmiştir, servisten alabilirsiniz” diye.

Servise servis fişiyle gittim. Sekreter fişi alıp telefonu getirdi. Sağlam bir şekilde poşetlemişlerdi. Sanki kargolanacak gibiydi. Neyse, açtı telefonu. İşlemlerini bitirip bana uzattı. Kontrol edin, sorunu var mı diye dedi. Telefon yeni gibi olmuştu. Ekranda bi değişiklik hemen gözüme çarptı. Tabii ki yenisiyle değişmemişlerdi, çünkü telefona format atılmamıştı, aynen onlara verdiğim şekilde geri aldım. Uygulamalar ve ayarlar falan hep aynıydı. Yeni iki adet servis fişi çıkardı sekreter. Birini imzalatıp aldı, diğeri bende kaldı. Şöyle bir bakındım fişe. Değişik parça isimleri ve numaraları vardı. Sekretere “Bunlar ne oluyor?” diye sordum. Tek tek açıkladı:

Pili değişmiş, orta tuşu değişmiş, ekranı değişmiş, bir de serviste kullanılan bantlar listede yer alıyor” dedi. Biraz daha telefonu inceleyip, vaktimin dar olmasından ötürü teşekkür edip hemen servisten ayrıldım.

Accu Battery programını hemen yükledim. Biraz pili azaltıp şarj ettikten sonra, programdaki sağlık sekmesinden pilin %91 kapasitesinde olduğunu gördüm (servisten önceki %70 idi). Önceki Accu Battery tecrübemde, programın tespit ettiği pil kapasitesi azar azar artıyordu. Aynı şekilde bi artış olacağını tahmin edersem, pilin değiştiği ve gerçekten bu değişimin işe yaradığını söyleyebilirim.

Evet, özetle, telefonumun garantisi bitmeden hemen önce yenilendi. Pilin ve ekranın orjinaliyle değişmesi mükemmel oldu benim için. Telefonumu iki kez Samsung teknik servisine vermiş biri olarak diyebilirim ki, servis kalitesi benim için çok üst düzeyde oldu. Teşekkürler Samsung!

Dipnot:

Teknik servise verdiğim telefonuma zamanında özel ROM (Custom ROM) yüklemiş ve tekrar geri orjinal ROM‘a (Stock ROM) geri dönmüştüm (root yoktu). KnoX sayacıda 0x1 idi yani artmış haldeydi. Sorunlarımın yazılım ile bir ilgisi bulunmadığından KnoX sayacını kontrol etmediklerini düşünüyorum. Siz yine de KnoX sayacınızı arttırmamaya gayret edin.

Write a Comment

About Author

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Write a Comment