1. Homepage
 2. Son Gelişmeler
 3. Samsung Galaxy S7 – Su Dayanıklılık Testi Nasıl Yapılır?

Samsung Galaxy S7 – Su Dayanıklılık Testi Nasıl Yapılır?

samsung-galaxy-s7-su-gecirmez-ip-68

Geçen hafta kendim için bir Samsung Galaxy S7 satın aldım. Bugünden itibaren Galaxy S7 kullanıcılarına faydalı olabilecek paylaşımlar yapmaya karar verdim. Önce kendi tecrübelerimi, daha sonra bulabildiğim içerikleri siz Galaxy S7 kullanıcılarına ve S7’ye sahip olmak isteyenlere paylaşacağım. Bugünün ilk konusu ise Samsung Galaxy S7’ye su dayanıklılık testinin nasıl yapıldığı olacaktır.

Bilgilendirme: Su geçirmemezlik testine hemen ulaşmak istiyorsanız buraya tıklayın.

Samsung Galaxy S7 Suya Dayanıklı mı, Su Geçirmez mi?

galaxy-s7-su-alti

Birçok yerde “suya dayanıklı” deyimi kullanılmaktadır. Bizatihi Samsung bu deyim ile reklam yapmaktadır. Ancak suya dayanıklı olmak ne demektir?

Susuz bir yüzey düşünün. Mesela saman kağıdı. Üzerine 3 damla su damladı. Ne olur? Suyun damlaları kağıt tarafından emilir ve kağıt tahriş olur, eski yapısını kaybeder. Dolayısıyla saman kağıdı suya dayanıksızdır. Aynı damlaları bir cam yüzeye damlatın. Damlalar olduğu gibi kalır, sildiğinizde cam yüzey fonksiyonunu yitirmeden devam eder. Dolayısıyla cam suya dayanıklıdır.

Su geçirmezlik ne demektir?

Bir kutu düşünün ki içinde suya dayanıksız saman kağıdı olsun. Önce bu kutu camdan olsun ancak camın köşelerinde küçük delikler olsun. Cam kutuyu tutup suya daldırdınız. 1 dakika bekleyip çıkardınız. Daha sonra kutuyu açıp baktınız ki saman kağıdı ıslanmış ve bozulmuş. Aynı cam kutunun köşelerinde delikler olmadığını düşünün ve aynı şekilde suya daldırıp çıkardığınızda ve içini kontrol ettiğinizde saman kağıdının bozulmadığını görürsünüz.

Bu ne anlama geldi?

Kutu camdan olduğu için suya dayanıklı. İlk örnekteki delikli cam kutu suyu içerisine geçirdi ve içindeki kağıda zarar verdi. Dolayısıyla bu cam kutu suya dayanıklı olduğu halde su geçiriyor. İkinci örnekteki cam kutu ise hem suya dayanıklıydı hem de suyu içerisine almadığından su geçirmezdi.

İşte suya karşı dayanıklı olmak ve su geçirmemek deyimlerini bu şekilde anlayabilirsiniz.

Samsung Galaxy S7 Suya Karşı Dayanıklı mı?

galaxy-s7-su-damlacikli

Samsung Galaxy S7 suya karşı hem dayanıklı hem su geçirmez hem de toza karşı dayanıklı. Çünkü Galaxy S7, yüksek dayanıklılık sertifikası olan IP68 sertifikasına sahiptir.  Ancak yine de şartlar çok zorlanınca su ve toz geçirebilir ve canınızı yakabilir. Benim tavsiyem telefonunuz her ne kadar toz-su geçirmez olsa da siz yine de telefonunuzla deney yapmayın. Bu sertifikayı şöyle anlamalısınız: “Telefonunuz yanlışlıkla su veya toz ile temas ederse zarar görmez, içiniz rahat olur.” Yani gidipte sürekli su altı çekimleri yapmayın. İlk zamanlar su geçirmeyen telefonunuz, sudan sürekli zarar göre göre suyu tutan kısımları gevşer ve bir daha eski dayanıklılığına sahip olmaz.

Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama Galaxy S7’nin giriş-çıkış portları kapatılmadan su geçirmezlik sertifikasına sahip. Bu açıdan baktığımızda gerçekten güzel iş çıkardığını söylemeliyiz.

Dayanıklılık setifikası olan IP sertifikalarına dair açıklamaları öğrenmek için aşağıdaki sayfalara bakmak isteyebilirsiniz:

 

 

Samsung Galaxy S7 – Su Geçirmemezlik Testi Nasıl Yapılır?

Başlamadan önce telefonunuzun sim kart / hafıza kartı modülünün iyice telefona yerleştirildiğinden emin olun.

galaxy-s7-sim-hafiza-karti-girisi-slotu

Sim/hafıza kartı yuvasını iyice oturttuğunuzdan eminseniz başlayalım:

1. Öncelikle telefonunuzdan Telefon uygulamasını açın.

2. Numaratöre *#0*# yazın (Samsung test kodu). Bu ifadeyi girer girmez test ekranına ulaşacaksınız.

galaxy-s7-test-kodu-01

3. Sensor üzerine dokunun.

galaxy-s7-test-kodu-02

4. Barometer Sensor altındaki BAROMETER: XXXX.XX hPa kısmına bakın. Noktanın sağındaki küsüratları yok sayıp gördüğünüz değeri aklınızda tutun. Bende bu değer 1004 idi. Sizde biraz farklı olabilir. Mühim olan o anki değer.

galaxy-s7-su-gecirmeme-barometre

5. Şimdi telefonunuzu elinizdeyken ekranının farklı iki noktasına her iki elinizin baş parmağıyla hafifçe bastırın. Dikkat edin, çok zorlamayın, sırf bu yüzden ekranınızdan olmayın. Bu yüzden sorumluluk kabul etmiyorum.

Siz ekrana baskı uyguladıkça barometre (basınç ölçer) değerinde oynamalar olacaktır. Barometrenin ölçtüğü değerin artması gerekmektedir. Bu değer bende 1004’ten 1005’e çıktı. Sizde de bu şekilde +1, +2 kadar yükselmesi gerekmektedir. Eğer değer yükselmiyorsa hemen telaşa kapılmayın. Sonraki adıma devam edin.

6. Şimdi ekrandan parmaklarınızı hızlıca kaldırın. Siz parmaklarınızı kaldırır kaldırmaz barometrenin gösterdiği değer azalıp tekrar eski değerine dönecektir. Bu değer bende 1003’e düşüp tekrar 1004’e yükseldi.

7. Şimdi neler olduğuna bakalım (kendi verilerimi baz aldım):

 • Barometrede ilk okuduğum değer 1004 idi.
 • Her iki elimin baş parmağıyla ekrana hafifçe basınç uyguladım.
 • Barometre değeri 1005 oldu.
 • Parmaklarımı ekrandan hızlıca çektim.
 • Barometre değeri 1003‘e düştü. Ardından hemen 1004‘te sabitlendi.

Bunun açıklaması şu: Ekrana basınç uyguladığımızda telefonun içindeki hava bir miktar sıkışıyor. Bu yüzden barometre değeri artıyor. Parmaklarımızı ekrandan kaldırır kaldırmaz telefon biraz dışa doğru esniyor ve içerdeki hava normalden daha az basınca maruz kalıyor. Daha sonra telefon hemen eski haline geliyor ve basınçta eski haline dönüyor.

Sonuç: Telefonun içindeki havayı sıkıştırabildiğimiz için, hava dışarı çıkamıyor. Dolayısıyla dışarıdaki hava da içeriyor giremiyor. Havanın telefonun içine girmesi mümkün değilse, su hiç giremez. Yani telefon su geçirmiyor.

Bilgilendirme: Eğer 5. adımda sizdeki barometre değeri artmamışsa ve parmağınızı bıraktığınızda değerler ilk anda aklınızda tuttuğunuz değerin altına düşüp tekrar eski değerine gelmişse cihazınız su geçirmez demektir. Barometre değeri hiçbir şekilde değişmiyorsa telefonunuz su geçiriyor demektir. Teknik servis ile görüşmelisiniz.

Write a Comment

About Author

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Write a Comment

Comments (4)

 1. S.a yukseliyor ama kendiliginden hemen dusiyor, elimi cekmeme firsat kalmadan. Geciriyormudur acaba.

 2. 4 years ago

  Benimkinde 0.4 gibi değer yükseliyor şu geçirmezliği test etmedim

 3. 5 years ago

  Samsung S7 su da geçirmiyor, toz da geçirmiyor, ses de… Ben Edge modelini aldım. Eşime hediye olarak üstelik de. Arıza yoksa Samsung’da her şey süper ama arıza çıktıysa yandınız. Arıza çıktıysa hak etmiştir muamelesi yapıyor Samsung. Bu ne anlayıştır anlamadım. Konuşmalarda ses bozuluyor ama bu durumu Samsung kabul etmiyor. Araştırdım yaygın bir durum bir tek bizim başımıza gelmemiş yani. Telefon şimdi bir kenarda yatıyor. Ölü yatırım…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *