1. Ana Sayfa
  2. Son Gelişmeler
  3. Samsung Galaxy’lerde Hızlı Şarj Kötü müdür?

Samsung Galaxy’lerde Hızlı Şarj Kötü müdür?

Pil Şarjı Header

Son çıkan Samsung Galaxy amiral gemilerinde (Galaxy S7, S7 Edge gibi) hızlı şarj özelliği de beraberinde geldi. Peki bu hızlı şarj kötü müdür? Kullanmamalı mıyız? Kullanmayacaksak neden eklendi bu özellik? Cevaplar bu makalede…

Hızlı Şarj Nedir?

Hızlı şarj ile ilgili açıklamaya bu sayfadan ulaşabilirsiniz. İlgili sayfadaki açıklama Samsung Galaxy’lerde yer alan hızlı şarj için de geçerlidir.

Hızlı Şarj Kötü müdür?

Hızlı şarjın ne olduğuyla ilgili sayfayı okuduysanız, normal şarjdan farkı, pilin daha fazla akım almasını sağlamak olduğunu öğrenmişsinizdir. Peki pili kısıtlamadan doğrudan doldurmak iyi midir?

Bu sorunun cevabı net bir şekilde “kötü” değilse de iyi de değildir. Piller günümüz teknolojisinin önemli parçasıdırlar ve onları uzun süreler muhafaza etmek zorundayız. Hele pili çıkarılamayan bir Samsung Galaxy S7 kullanıyorsanız bu sizin daha da önemli olacaktır.

Pilin ömrünü korumanın en iyi yolu, onu mümkün olduğunda düşük güçte şarj etmek olacaktır. Şehir efsanelerinden biri olan “telefonu tam dolmadan sürekli şarja takıp çıkarmanız pili bozar” kanısı günümüzdeki Lityum içeren piller için geçerli değildir. İstediğiniz kadar telefonunuzu şarja takıp çıkarın ancak olabildiğince düşük güçte şarj edin.

Düşük güçte şarj etmek sağlıklı olsa da pilin geç şarj olmasına sebep olduğundan yine önermiyorum. Sizlere tavsiyem ise ideal güçte şarj etmenizdir. Bunun için akıllı telefonunuzun kendi şarj cihazını kullanmanız yeterlidir.

Hızlı Şarj Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Diyelim ki telefonunuzun şarjı %30 ve siz de bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Telefonunuz size mutlaka lazım olacaktır. Bu anda hızlı şarj özelliğini etkinleştirip telefonunuzu şarj edin. Yolculuğunuz bittiğinde hızlı şarj özelliğini iptal edip normal şarj edin.

Bunun gibi kısıtlı vakitlerde hızlı şarj gerektiğinde bu özelliğini kullanabilirsiniz. Gece yatmadan önce telefonu şarja takıyorsanız hızlı şarjı iptal edin. Daha yüksek pil ömrü için bu şarttır.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap