1. Homepage
  2. Galaxy
  3. Samsung KnoX Nedir, Sıfırlanır mı?

Samsung KnoX Nedir, Sıfırlanır mı?

AZ-Screen-recorder

Samsung KnoX nedir? Sıfırlama yapılabilir mi? Tüm detaylar burada…

Samsung KnoX Nedir, Sıfırlanır mı?

KnoX Giriş: Nedir Bu KnoX

KnoX, kısaca, Samsung‘un akıllı telefonları için sunduğu bir güvenlik çözümüdür diyebiliriz.

KnoX’u bir antivirüs uygulaması gibi düşünmeyin. Samsung, akıllı telefonları KnoX üzerine temellendirerek tasarlıyor. Yani KnoX, Samsung Galaxy akıllı cep telefonlarının ayrılmaz bir parçası haline getirilmiş durumda.

Knox, telefonun güvenlik namına her yanını kuşatmıştır. KnoX etkileşimli uygulamalar ile gizli ve şifreli klasörler oluşturabilir, telefonunuzu virüslerden koruyabilir, sık kullandığınız şifreleri KnoX veritabanına saklayabilir (şimdilerde bunu Samsung Pass ile yapıyoruz) ve telefonunuzun garantisini kollayabilirsiniz.

Samsung Galaxy KnoX Sayacı

Samsung Galaxy akıllı cep telefonlarında temellendirilmiş bir KnoX sayacı bulunmaktadır. Görevi ise cihazın orjinal yazılımını korumaktır.

Orjinal yazılım modifiye edildiği an, cihaza önceden yerleştirilen ve Knox’un bir parçası olan e-sigorta atar ve bu da KnoX sayacına yansır.

Bu sayacın bilinen göstergelerdeki adı KNOX WARRANTY VOID‘dir. Tam Türkçe karşılığı KNOX GARANTİ GEÇERSİZLİĞİ demektir.

Orjinal Samsung Galaxy akıllı cep telefonlarında bu sayaç 0x0 olarak görünür (KNOX WARRANTY VOID: 0x0). Demek oluyor ki cihazın sistemine hiçbir yazılımsal girişimde bulunulmamıştır.

 

KnoX Sayacı Ne Zaman Tetiklenir/Artar?

Biraz teknik konuşmamız gerekecek. KnoX sayacı genellikle cihaza özel (custom) Recovery flash’landığında artar.

Basitçe söylemek gerekirse, sisteme müdahale edildiğinde KnoX sayacı artar.

Cihazın erişilebilen bir ekranında KNOX WARRANTY VOID kısmında 0x1 yazdığını görürsünüz (KNOX WARRANTY VOID: 0x1).

Root’lama, rom yükleme, kernel değiştirme, modifikasyon yapma (modlama) gibi işlemler, özel Recovery flash’landıktan sonra olduğu için, tüm bu işlemler KnoX sayacını tetiklemektedir.

KnoX Sayacı 0x1 Olursa Ne Olur?

Sayaç tetiklendikten sonra WARRANTY VOID: 0x1 olur demiştik. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, yani KnoX sayacı 0x1 olduğunda, cihazda bazı şeyler değişir. Ancak performansın ve görsel arayüzün hiçbir şekilde etkilenmediğini önceden belirtelim.

KnoX sayacı arttığında:

  • Samsung Pass kullanılamaz hale gelir,
  • Samsung Health açılmaz,
  • Knox uygulaması ile Güvenli-şifreli klasör oluşturamazsınız
  • Knox uygulaması ile gizli klasör oluşturamazsınız
  • Cihazınız garanti dışı kalır

KnoX Sayacı Tekrar Sıfırlanabilir mi (reset)?

Eski Samsung Galaxy akıllı cep telefonları, (Galaxy S6 ile Galaxy Note 4 ve öncesi) root gerektiren Triangle Away denen Google Play Store‘da ücretli olarak yer alan uygulama ile KnoX sayacını sıfırlayabiliyorsunuz.

Ancak Galaxy S7 ile Note 5‘ten itibaren Samsung, uygulamanın kullandığı açığı kapatmış durumda. Bu da demek oluyor ki, eğer bu telefonlardan birine sahipseniz (örneği Galaxy S9) ve sayacınız artmış durumdaysa malesef geri dönüşü yok.

Bu yüzden size önerimiz eğer yukarıda saydığımız (bkz.: KnoX sayacı arttığında) özellikleri kaybetmek istemiyorsanız asla cihazı modifiye etmeye kalkışmamanızdır.

Ancak sadece garantiyi korumak istiyorsanız, garantinizin bittiğinden emin olduğunuzda cihazınızı modifiye etmeye başlayabilirsiniz.

 

KnoX Sayacı Nereden Görüntülenir?

Bu kısım teknik bilgi içermektedir.

Samsung Galaxy akıllı cep telefonunuzda Download moduna eriştiğinizde KnoX sayacını görürsünüz.

KnoX Sayacını Görmek için Yapmanız Gerekenler

1. Samsung Galaxy akıllı cep telefonunuz açık iken ev ekranına gelin ve güç düğmesini basılı tutun. Ekrana gelen seçeneklerden Kapat‘ı seçin.

2. Telefonunuzun ekranı kapandıktan 10 saniye sonra (beklememizin sebebi telefonun tamamen kapandığından emin olmak) Samsung Galaxy’nizde Kurtarma/Download Modunu Açın ve Kapatın başlıklı makalemize bakarak telefonunuzu Download moduna almanız gerekiyor.

3. Download moduna eriştikten sonra telefonun ekranında bazı yazıların belirdiğini görürsünüz. Temsili fotoğraf için aşağıya bakabilirsiniz:

Bu ekranda KNOX WARRANTY VOID yazısı, sizin KnoX sayacınızdır.

Bu sayacın karşısında her şey 0 (sıfır) olmalıdır. 0 (0x0001), 1 (1×0), 1 (0x1), 1 (0x0001) gibi herhangi farklı bir ifade varsa, cihazın KnoX sayacı artmış demektir.

Sayacın durumunu öğrendikten sonra bu ekrandan çıkmak için Samsung Galaxy’nizde Kurtarma/Download Modunu Açın ve Kapatın başlıklı makalemizde yer alan Samsung Galaxy Akıllı Telefonda Kurtarma/Download Modunu Kapatmak başlığı altına bakabilirsiniz.


Sadece görseller alıntıdır. Makalenin geri kalanı SiberKalem.com’a aittir. İzinsiz alınamaz, başka sitelerde paylaşılamaz. Tüm hakları SiberKalem.com’a aittir.

Write a Comment

About Author

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Write a Comment

Comments (1)

  1. 1 year ago

    Not 8 samsung cihazim yurt disı imei kayitli ve güvenli klasör olusturamıyorum bir çözümü varmî

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *