1. Ana Sayfa
 2. Galaxy
 3. Samsung Galaxy ROM’larını TUR CSC Yapma

Samsung Galaxy ROM’larını TUR CSC Yapma

csc-selection

Samsung Galaxy akıllı telefonlar için geliştirilen özel ROM‘larda 4.5G ve VoLTE gibi özellikleri kullanabilmek için TUR CSC dediğimiz kod için CSC Selection yamasını yüklemeniz gerekir. Bu yazımızda size bu yamanın nasıl yüklendiğini anlattık.

TUR CSC YAPMAK İÇİN CSC SELECTION YAMASINI YÜKLEME TALİMATLARI

Lütfen Dikkat!
 • Root, bootloader kilidi açma, özel rom yükleme, özel recovery yükleme, modifiyeli dosya flaşlama, modifikasyon yükleme gibi sistem dosyalarına direkt etki eden tüm işlemler cihazınızı garanti dışı bırakır
 • Root & TWRP yükleme sonrası Gizli Klasör, Samsung Pass ve Samsung Pay gibi Knox özelliklerini kalıcı olarak kullanamayacaksınız.
 • Bu anlatımı kullanarak cihazınıza vereceğiniz zararlardan ötürü tüm mesuliyet size aittir!
 • Bu makalede anlatılanları uygulamadan önce mutlaka yedek alın. Nasıl yedek alacağınızı bilmiyorsanız Samsung Akıllı Telefonu Yedekleme & Geri Yükleme Rehberimizi kullanabilirsiniz.
 • Herhangi bir sebepten ötürü telefonunuzu orjinal haline geri döndürmek istiyorsanız Samsung Galaxy’lere Orjinal ROM Yükleme Rehberimizi kullanabilirsiniz.
Gereksinimler

  1.  İndirdiğiniz CSCSelection_V3.0.0.zip dosyasını telefonunuzun hafıza kartına atın.

  2.  Telefonunuzdan TWRP’yi açın. Nasıl açacağınızı bilmiyorsanız TWRP EKRANI NASIL AÇILIR? başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

samsung rom tur csc selection 1

  3.  TWRP ana ekranından Install butonuna basın. Sonra Select Storage‘den Micro SD card seçimini yapıp OK‘a basın. Karşınıza hafıza kartınız gelecektir. Dosyalar arasından CSCSelection_V3.0.0.zip dosyasını bulup üzerine dokunun. Karşınıza çıkan sürükleme çubuğunu sağa sürükleyerek yükleme işlemini başlatın.

 

Bu aşamadan itibaren AROMA dediğimiz yükleyiciye geçeceksiniz. 

CSCSelection 1

  4.  Welcome başlıklı ekranda Next ► üzerine basın.

CSCSelection 2

  5.  CSC-Selection™ başlıklı ekranda “Have you really read it…” diye başlayan yazının solundaki kutucuğu işaretleyip yine Next ► üzerine basın.

CSCSelection 3

  5.  CSC-Selection™ Menu başlıklı ekranda Installation üzerine basın.

  6.  Karşınıza üç kez arka arkaya (iki kez Warning, bir kez Attention başlıklı) uyarılar çıkacaktır. Tümünü OK üzerine basarak geçin. Bu uyarılar her rom’da çıkmayabiliyor, sizde bu uyarılar çıkmamışsa bir sonraki aşamadan devam edin:

  7.  CSC başlıklı ekranın alt başlığı olan CSC Selection‘ın altında sizden bir CSC kodu seçmeniz istenmektedir. Listeyi yukarı kaydırarak, listenin alt sıralarında yer alan XSG (parantez içi Arabic Emirate Multi-CSC diye başlar) kodunun üzerine basın sonra Next ► üzerine basın.

  8.  Multi-CSC başlıklı ekranın alt başlığı olan Arabic Emirate Multi-CSC‘nin altında sizden bir daha CSC kodu seçmeniz istenmektedir. Yine listeyi yukarı kaydırarak, listenin alt sıralarında yer alan TUR (Turkey unbranded) üzerine basın sonra Next ► üzerine basın.

CSCSelection 11

  9.  CSC Features başlıklı ekranın alt başlığı olan Select csc mods başlığı altında sizden bazı özellikler seçmeniz istenmektedir. Burada isterseniz seçim yapabilirsiniz, isterseniz hiçbir şey seçmeden direkt Next ► üzerine basarak bu aşamayı atlayabilirsiniz.

Modların Türkçe açıklamaları:

 • Camera during call: Bu görüntülü görüşme özelliği değildir. Telefonun kamera uygulamasını çağrı esnasında çalışmasını sağlar.
 • Camera Shutter: Kamera sesinin açılıp kapatılmasını sağlayan özelliği kamera uygulamasına ekler.
 • Air Message: Baloncuk şeklinde SMS mesajları almak istiyorsanız bu seçeneği işaretleyin.
 • SMS backup: Mesajlaşma uygulamasında SMS yedekleme özelliğini etkinleştirir.
 • SMS to MMS convertion: SMS’in belli bir karakterden sonra otomatik olarak MMS’e çevrilmesi özelliğini iptal eder. Sonsuz uzunlukta SMS yazabilirsiniz.
 • More SMS options: Zamanlamalı SMS gönderimi, resimlerin kalitesini ayarlamak gibi özellikleri mesajlaşma uygulamasına ekler.
 • Call blocking: Numaraları engellemek için ek ayar bölümünü telefona dahil eder.
 • Network Speed: Ağ hızını bildirim çubuğundan görebilmenizi sağlayan ayarı telefona dahil eder.
 • LTE Only: Yalnıca LTE isimli seçeneği telefonun mobil ağlar ayarları içine dahil eder.
 • SmartManager tweaks: Uygulama kilidi, Trafik yönetimi, veri tasarrufu ve daha fazla özelliği telefona dahil eder.
 • Show 5 Singal bars: Şebeke sinyal göstergesini dört çubuktan beş çubuğa çıkarır. Ancak bu modun Wi-Fi araması özelliğini bozduğu bazı kullanıcılarca rapor edilmiş.
 • Recent App Protection: Son uygulamalar arasında Temizle butonuna bassanız dahi asla kapanmasını istemediğiniz uygulamalara kilit işareti koymanızı sağlar.
 • Data Usage: Bildirim çubuğunu aşağı çektiğinizde veri kullanımını gösteren özelliği telefona dahil eder.
 • Call Recorder: Telefon uygulamasının ayarlarına Aramaları kaydet özelliğini dahil eder.
 • Advanced wifi: Wi-Fi ayar menüsüne ek ayarlar ekler.
 • NFC Icon: NFC özelliği etkinken durum çubuğuna NFC ikonu ekler.

Seçimlerinizi yaptıktan sonra Next ► üzerine basın.

CSCSelection 16

  10.  Ready to Install başlıklı ekranda Install Now üzerine basarak kurulum işlemini başlatın.

CSCSelection 17

  11.  CSC-Selection™ Installation başlıklı ekranda kurulum bitince Next ► üzerine basın.

samsung rom tur csc selection 99

  12.  AROMA kurulumundan çıkıp TWRP ekranına geri döneceksiniz. Ekranda bir kilit ve bir de sürükleme çubuğu göreceksiniz. Ekranın kilitlendiğini gösterir. Sürükleme çubuğunu sağa sürükleyerek ekran kilidini açın. Sonra Reboot System üzerine basarak telefonu yeniden başlatın.

samsung rom tur csc selection mobil veri

  13.  Telefonunuz açıldığında Ayarlar > Bağlantılar > Mobil ağlar > Şebeke modu > LTE/3G/2G (otomatik bağlantı) seçimini gerçekleştirin.

Telefonunuzda etkin ise Wi-Fi özelliğini kapatın. Mobil veriyi etkinleştirin.

Durum çubuğunuzda 4.5G yazıyorsa kurulum başarıyla tamamlanmıştır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap