1. Ana Sayfa
 2. Custom ROM
 3. Galaxy S7/S7 Edge için Android 9 Pie ROM: BlackDiamond V2 | En İyisi!

Galaxy S7/S7 Edge için Android 9 Pie ROM: BlackDiamond V2 | En İyisi!

samsung-s7-edge-android-9-pie-rom-blackdiamond
1

Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge kullanıcıları için Android 9.0 Pie ve Samsung One UI bazlı Galaxy Note Fan Edition modelinden portlanan özel ROM BlackDiamond nasıl yüklenir, pil performansı, hataları ve özellikleri nelerdir yakından bakıyoruz.

Samsung Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge için Android 9.0 Pie & One UI Tabanlı BlackDiamond ROM’u

Samsung Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge modellerinin artık resmi olarak Android 9.0 Pie güncellemesi almayacağını biliyoruz. Ancak bu telefonlarla aynı çipsete sahip Galaxy Note Fan Edition modeli, şuan için Android 9.0 Pie güncellemesini resmi olarak almış durumda.

Bu durumu fırsata çeviren geliştiriciler, aynı alt yapıya sahip cihazlar arasında port işlemi gerçekleştirmeye başladılar. BlackDiamond‘da Galaxy Note FE’nin Android 9.0 Pie güncellemesinin Galaxy S7 ve S7 Edge modellerine portlanan bir ROM‘u olarak karşımıza çıktı (rom’un orjinal adresi için: {BlackDiamond}{FE}{Smooth/Fast}{V2.0}).

Galaxy S7 ve S7 Edge için geliştirilen diğer birçok Android 9.0 Pie tabanlı ROM’dan daha stabil ve az hatalı olarak çalışması, BlackDiamond’un değerini bir kat daha artırdı. Bu yazımızda BlackDiamond ROM’a yakından bakıyoruz ve siz Galaxy S7 ve S7 Edge kullanıcılarına ROM’u cihazınıza nasıl yükleyeceğinizi detaylı anlatımla sunuyoruz.

BLACKDIAMOND PIE ROM – BİLGİLENDİRME

 • BlackDiamond, Samsung Experiene One UI ve Android 9.0 Pie bazlı Galaxy Note FE‘nin tam bir portudur (full port).
 • Eğer bir sorun yaşarsanız önce rom’un S.S.S başlığına gözatın. Yine de sorununuzu çözemezseniz, telefonunuzdan edineceğiniz logcat dosyasını geliştiriciye bildirin.
 • ROM’u yüklemeden önce lütfen S.S.S başlığına gözatın ve yükleme talimatlarına harfiyen uyun.
 • (Bu madde geliştiriciler için) Geliştiricisinden izin almadan bu rom’u taban olarak kullanamazsınız.
 • Eğer rom’dan memnun kalırsanız, geliştiriciye destek olmak amacıyla, konusuna teşekkür edebilir veya bağış yapabilirsiniz.

BLACKDIAMOND PIE ROM – EKRAN GÖRÜNTÜLERİ

 

BLACKDIAMOND PIE ROM – BİLİNEN HATALAR ve EKSİKLER

 • Telefon menüsünde ve internette gezinme biraz kasıyor ancak kullanmaya engel değil.
 • Çift sim kart varmış gibi görünüyor ama tek sim kart sorunsuz çalışıyor.
 • Magisk veya benzeri bir root yöneticisi yüklü değil. Rom’u yükledikten sonra root istiyorsanız cihazı root’lamalısınız. Bunun için Samsung Telefona Root Atma ve Kaldırma Rehberi başlıklı yazımızı kullanabilirsiniz.
 • TUR CSC‘si önyüklü değil. Rom’u yükledikten sonra CSC Selection V3.0.0 yamasını da yüklemek gerekiyor (Bunun için Samsung Galaxy ROM’larını TUR CSC Yapma başlıklı yazımızı kullanabilirsiniz).
 • Adaptif ekran ışığında optimizasyon sorunu var. Rom ekran ışığını gereğinden fazla kısıyor ve bazı yerlerde ışık gereğinden fazla parlıyor.
 • Akıllı kılıflar çalışmıyor (S-view, clear view, led view vs.)
 • Always On Display’in “Göstermek için dokunun” modu çalışmıyor. Rom’u yükledikten sonra ayarlardan AOD‘yi “Her zaman göster” moduna almalısınız.
 • Kamera modları bazı kullanıcılarda hata verebilmektedir (Note Fan Edition’ın kamera sensörünün uyuşmazlığından kaynaklanmaktadır). Örneğin kamera uygulamasının Pro modu siyah ekran göstermektedir.
 • Telefonun video ve müziklerdeki sesi, telefonun hoparlöründen, jack girişine takılan kablolu kulaklıktan ve bluetooth kulaklıktan dışarıya dengesiz çıkabilmektedir. Ses seviyesi müzik veya video esnasında azalıp artabiliyor ve kalitesi düşebiliyor.
 • Telefonunuz birebir Samsung Galaxy Note Fan Edition‘mış gibi görünüyor (logolar, yazılım bilgisi ve Google üzerinden).

BLACKDIAMOND PIE ROM – PİL PERFORMANSI

Günlük standart bir kullanım senaryosunda pilin, ne az ne çok, yani ortalama performans sergilediğini söyleyebiliriz. Pili aşırı tüketen hiçbir şey yoktu.

Testte kullandığımız Samsung Galaxy S7 düz modelinde, Google Play Store‘un Uygulamalarım sekmesinden baktığımızda 63 uygulama yüklediğimizi gördük. Facebook, YouTube ve Google Chrome aktif bir şekilde kullanıldı. Always On Display özelliği ise Her zaman göster şeklinde ayarlıydı. Wi-Fi, 4.5G ile mobil veri açıktı ve aktif olarak kullanıldı. Bu testin sonuçları ise aşağıdaki ekran görüntülerinde yer almaktadır:

 

BLACKDIAMOND PIE ROM – DEĞİŞİKLİK LİSTESİ

BlackDiamond V1.0
 • İlk sürüm
BlackDiamond V1.0
 • Wi-Fi (kernel üzerinden) onarıldı.
 • Bluetooth (kernel üzerinden) onarıldı.
 • Mobil erişim noktası ve Wi-Fi paylaşımı (kernel üzerinden) onarıldı.
 • Durum çubuğu ekranı kısayollarına Ekranı Kaydet özelliği eklendi (ekran video kaydı alabilirsiniz)ç
 • Durum çubuğuna ayarlardan etkinleştirebileceğiniz Ağ hızını göster özelliği eklendi.
 • Ayarlardan erişebildiğiniz Gelişmiş özellikler içerisine Uygulama kilidi özelliği eklendi.
 • Android 9.0 Pie’nin grafik işlemci kütüphane dosyaları eklendi.
 • Çift sim kart + 1 hafıza kartı yaması eklendi.
Game Tools, Game Home ve Game Optimizer cihazda ciddi sorunlara sebep olduğundan tamamen kaldırılmıştır. Sorunlar giderilebilirse daha sonraki versiyonlara bu özellikler tekrar eklenebilir.

BLACKDIAMOND PIE ROM – S.S.S

Sıkça Sorulan Sorular başlığında, rom ile ilgili bazı soru ve sorunlara karşı verilen cevaplar yer almaktadır. Rom yüklemeden önce burayı okumanız önemle rica olunur.

  S:  Soru(n)
  C:  Cevap

  S:  Magisk uygulamasının SafetyNet’i kontrolünü geçmiyor.
  C:  Magisk’in İndir bölümünden safetypatch diye arama yapın ve karşınıza çıkan SafetyPatch modünü indirip yükleyin, sonra telefonunuzu yeniden başlatıp tekrar Magisk’ten SafetyNet kontrolünü başlatın.

  S:  Yüz tanıma kilidi nasıl etkinleştirilir?
  C:  Ayarlar > Kilit ekranı > Smart Lock > Güvenilen yüz konumuna ilerleyerek kurulumu tamamlayarak yüz tanıma kilidini etkinleştirebilirsiniz.

  S:  Ayarlar > Telefon hakkında > Pil bilgileri konumunda Pil kapasitesi yanlış görünüyor (3200 mAh veya 3600 mAh gibi).
  C:  Bu sadece sayısal bilgidir, telefonun şarjını etkilemez. framework-res.apk dosyasının yeniden düzenlenmesini gerektirir.

  S:  BlackDiamond V1.0 üzerine V2.0’ı formatsız (wipe/factory reset yapmadan) yükleyebilir miyim?
  C:  Hayır, tam format (full wipe) şarttır. Çünkü V2.0 tamamen yenilenmiştir.

  S:  Good Lock uygulamasından hiçbir modülü indiremiyorum, sunucu ve şebeke hatası veriyor.
  C:  Market Unlocker‘ı telefonunuza indirip, yükleyin ve çalıştırıp etkinleştirin. Son uygulamalar tuşuna basarak tümünü temizleyin ve Good Lock uygulamasını tekrar çalıştırın.

  S:  TWRP’de Internal Storage kısmı 0MB olarak görünüyor.
  C:   “Unable to mount data, internal storage 0mb” Sorunun Kesin Çözümü başlıklı yazımızı kullanın.

  S:  Ekranı kaydet özelliğini bulamıyorum.
  C:  Bildirim çubuğunu aşağı çekin. Saatin hemen sağ alt kısmında (mercek ve çark ikonunun sağında) üç nokta ikonuna, açılan menüden Tuş sırası’na dokunun. Ekranı kaydet ikonunu üst bölümden basılı tutarak alt bölüme kaydırıp bırakın. En son ekranın sağ alt kısmından Bitti üzerine dokunun. Artık Ekranı kaydet özelliği görünür olmuştur.

  S:  Samsung Pay, Samsung Pass gibi özellikleri kullanıyorum.
  C:  Telefonunuza özel rom yüklediğiniz için KnoX’u tetiklemiş olduğunuzdan bu özellikleri kullanamazsınız. Detaylı bilgi için: Samsung KnoX Sayacı Nedir, Sıfırlanır mı? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

  S:  Pilim neden çabuk bitiyor?
  C:  Pile etki eden bir çok sebep bulunmaktadır. Samsung Galaxy’lerde En İyi Pil Ömrü Uzatma Optimizasyonları başlıklı yazımız faydalı olabilir.

  S:  Eskisi gibi birçok orjinal Samsung uygulamasını menüde göremiyorum.
  C:  Samsung bu dahili uygulamalarını, Galaxy Store veya Google Play Store’dan indirilebildiği için kendisi One UI güncellemesiyle birlikte kaldırmıştır.

BLACKDIAMOND PIE ROM – YÜKLEME TALİMATLARI

Lütfen Dikkat!
 • Root, bootloader kilidi açma, özel rom yükleme, özel recovery yükleme, modifiyeli dosya flaşlama, modifikasyon yükleme gibi sistem dosyalarına direkt etki eden tüm işlemler cihazınızı garanti dışı bırakır
 • Root & TWRP yükleme sonrası Gizli Klasör, Samsung Pass ve Samsung Pay gibi Knox özelliklerini kalıcı olarak kullanamayacaksınız.
 • Bu anlatımı kullanarak cihazınıza vereceğiniz zararlardan ötürü tüm mesuliyet size aittir!
 • Bu makalede anlatılanları uygulamadan önce mutlaka yedek alın (IMEI dahil). Nasıl yedek alacağınızı bilmiyorsanız Samsung Akıllı Telefonu Yedekleme & Geri Yükleme Rehberimizi kullanabilirsiniz.
 • Herhangi bir sebepten ötürü telefonunuzu orjinal haline geri döndürmek istiyorsanız Samsung Galaxy’lere Orjinal ROM Yükleme Rehberimizi kullanabilirsiniz.
Gereksinimler
 • TWRP: Cihazınızda yüklü değilse TWRP İndirme, Yükleme ve Kaldırma Rehberimizi kullanabilirsiniz.
 • TWRP içerisinden yüklenecek dosyalar: BlackDiamond rom ve CSC Selection (bu dosyaları aşağıdaki indirme bölümünde listeledik)
 • Fabrika ayarlarına dönme (factory reset/full wipe): Rom’un sağlıklı çalışması için dahili hafızanın tamamen silinmesi gerekmektedir.

  1.  İndirdiğiniz BlackDiamond.NFE.PIE.V2.0.zip ve CSCSelection_V3.0.0.zip dosyalarını telefonunuzun hafıza kartına atın.

  2.  Telefonunuzdan TWRP’yi açın. Nasıl açacağınızı bilmiyorsanız TWRP EKRANI NASIL AÇILIR? başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

  3.  TWRP içerisinden Wipe butonuna dokunun. Açılan ekranda Advanced Wipe butonuna dokunun. Karşınıza silinmesini istediğiniz bölümleri seçebildiğiniz ekran çıkacaktır. Bu ekrandan sadece aşağıda listelediğimiz bölümleri işaretleyin:

 • Dalvik / ART Cache
 • System
 • Data
 • Internal Storage
 • Cache

Ardından sürükleme çubuğunu sağa sürükleyip silme işlemini başlatın. İşlem bitince sanal ev tuşuna basıp TWRP ana ekranına dönün.

  4.  TWRP ana ekranından Install butonuna basın. Sonra Select Storage‘den Micro SD card seçimini yapıp OK‘a basın. Karşınıza hafıza kartınız gelecektir. Dosyalar arasından BlackDiamond.NFE.PIE.V2.0.zip dosyasını bulup üzerine dokunun. Karşınıza çıkan sürükleme çubuğunu sağa sürükleyerek yükleme işlemini başlatın.

Yükleme işlemi bir müddet sürecektir. İşlem bitince ekranda butonlar belirecektir. Siz yine TWRP’nin sanal ev tuşuna basarak ana ekrana dönün.

  5.  Şimdi yine TWRP’nin Install butonuna dokunun. Bu sefer direkt hafıza kartındaki dosyaları göreceksiniz. Buradan CSCSelection_V3.0.0.zip dosyasını bulup üzerine dokunun. Karşınıza çıkan sürükleme çubuğunu sağa sürükleyerek yükleme işlemini başlatın.

Bu sefer karşınıza AROMA dediğimiz bir ekran çıkacaktır. Samsung Galaxy ROM’larını TUR CSC Yapma başlıklı yazımıza bakarak kurulumu tamamlayın. Kurulum bitince TWRP ekranına geri döneceksiniz. Ekran kilitlendiğinden bir sürükleme çubuğuyla karşılaşacaksınız. Bu sürükleme çubuğunu sağa sürükleyerek ekran kilidini açın. Ardından Reboot System butonuna dokunarak telefonunuzu yeniden başlatın.

  6.  Bu kadar. Kurulum tamamlandı. Telefonunuzun ilk açılışı 10-30 dakika arası sürebilmektedir. Telefonunuz açıldığında sizi bir kurulum ekranı karşılayacaktır. Bu kurulumu tamamlayarak telefonunuzu aktif kullanmaya başlayabilirsiniz.

BlackDiamond Rom'unda root fonksiyonu yoktur. Eğer root özelliğini kazandırmak istiyorsanız Magisk ile root yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:
en iyi root programlari
Önerilen Yazı
Samsung Telefona Root Atma ve Kaldırma Rehberi – 2020
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap