1. Homepage
  2. Editoryal, İnceleme, Analiz & Tavsiye
  3. Samsung Tarihi (1938’den Günümüze)

Samsung Tarihi (1938’den Günümüze)


Samsung Group, Güney Kore merkezli, bağlı ortaklıkları bulunan bir şirkettir. Elektronik, ağır sanayi, inşaat ve savunma alanlarına odaklanan ülkenin toplam ihracatının yaklaşık beşte birini üreten Kore’deki en büyük işletmelerden biridir. Samsung’un diğer büyük yan kuruluşları sigorta, reklam ve eğlence işletmeleridir.

Samsung’un Başlangıçları

Sadece 30.000 kazanma (yaklaşık 27 ABD Doları) ile Lee Byung-chul, 1938’de şu anda Güney Kore olan Taegu kentinde bir ticaret şirketi olarak Samsung’a başladı. Samsung, yalnızca 40 çalışanı ile bakkal, ticaret ve Şehir içinde ve çevresinde üretilen malların ihracatı. Kurutulmuş Kore balık ve sebzelerinin yanı sıra kendi eriştelerini de sattı.

Samsung kelimesinin anlamı “üç yıldız” dır, üç numara ise “güçlü bir şey” anlamına gelir.

Şirket 1947’de Seul’e doğru büyüdü ve genişledi, ancak Kore Savaşı’nın patlamasıyla gitti. Savaşın ardından Lee, tekstil sektörüne girmeden ve Kore’deki en büyük yün fabrikası olanı inşa etmeden önce Busan’da bir şeker rafinerisine başladı.

Bu erken çeşitlendirme, hızlı bir şekilde sigortaya, menkul kıymetlere ve perakende satış şirketlerine doğru genişleyen Samsung için başarılı bir büyüme stratejisi haline geldi. Savaştan sonra, Samsung, özellikle sanayileşme olmak üzere Kore’nin yeniden geliştirilmesine odaklandı.

1960 – 1980

1960’larda Samsung, birkaç elektronik odaklı bölümün oluşmasıyla elektronik endüstrisine girdi:

  • Samsung Electronics Cihazları
  • Samsung Elektromekanik
  • Samsung Corning
  • Samsung Yarı İletken ve Telekomünikasyon

Samsung bu dönemde, DongBang Hayat Sigortası’nı satın aldı ve Joong-Ang Development’ı (şu anda Samsung Everland olarak da bilinir) kurdu. Ek olarak, TV, mikrodalga ve diğer tüketici ürünlerinin üretimine zemin hazırlayan bir Samsung-Sanyo ortaklığı başladı.

 

1970 yılında Samsung-Sanyo ilk siyah-beyaz televizyonlarını üretti ve erişimini gemi yapımı, petrokimya ve uçak motorlarına genişletti. Sonraki on yılda, Samsung ayrıca transistörlü siyah beyaz TV’ler, renkli TV’ler, buzdolapları, elektrikli masa hesap makineleri ve klimalar üretti. 1978 yılında, şirket 5 milyon televizyon üretmiş olduğu dönüm noktasına ulaştı.

 

1974’te şu anda dünyanın en büyük gemi yapımcılarından biri olan Samsung Heavy Industries. 1970’lerin sonunda, şirket Samsung Electronics America ve Suwon Ar-Ge Merkezi’ni kurdu.

1980 – 2000

1980 yılında Samsung, Hanguk Jeonja Tongsin’i satın alarak telekomünikasyon donanım endüstrisine girdi. Başlangıçta telefon santralleri inşa eden Samsung, sonunda cep telefonu imalatına geçen telefon ve faks sistemlerine genişledi.

 

1980’lerin başında, Samsung Almanya, Portekiz ve New York’a genişledi. 1982 yılında Samsung Printing Solutions kuruldu; Şirketin bu kolu basım endüstrisine dijital çözümler sundu. 1983 yılında, kişisel bilgisayar üretimine başladı. 1984’te Samsung’un satışları bir trilyon kazandı.

 

1980’lerin sonunda, Samsung Tokyo ve İngiltere’ye genişledi 1985 yılında Samsung , 256K DRAM’ın seri üretimi ile yarı iletken üretiminde lider olarak yer aldı .

 

1987 yılında, kurucu Lee Byung-chul vefat etti. Oğlu Lee Kun-hee Samsung’un kontrolünü devraldı.

 

1988 yılında Samsung Semiconductor ve Telecommunications Samsung Electronics ile birleşti. Birleşmiş organizasyon ev aletleri, telekomünikasyon ve yarı iletkenlere odaklandı.

 

Sonraki on yılda ek büyüme ve başarılar getirildi. 1990’da Samsung, çip üretiminde dünya lideri oldu, Samsung Motors’u kurdu ve dijital TV’ler üretmeye başladı.

 

1990’ların sonunda, şirket, diğer şirketler için bileşenlerin tasarım ve imalatına büyük yatırımlar yapmaya başladı. Dünyanın en büyük tüketici elektroniği üreticisi olmaya çalıştı.

 

Samsung Ventures, 1999’da Samsung’un kendi çekirdek servislerine odaklanan başlangıç ​​şirketlerine yatırım yapmak için kuruldu.

 

2000’den Günümüze

Samsung, 2001 yılında piyasaya sunulan ilk dokunmatik ekran prototipi olan SPH-1300 ile telefon pazarına girdi. Şirket ayrıca 2005 yılında ilk konuşma tanıma telefonunu geliştirdi . 2000’li yılların sonlarında ve 2010’un başlarında, Samsung elektronik için teknolojiler geliştiren şirketler satın aldı. cihazlar. 2011 yılında Samsung Galaxy S II’yi piyasaya sürdü , ardından 2012’de dünyanın en popüler akıllı telefonlarından biri olan Galaxy S III’ü takip etti. 2012 yılı aynı zamanda Samsung’un, Samsung cihaz kullanıcılarına eğlence sağlamak için dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi olma ve mSpot’u edinme olduğunu gösterdi.

 

Şirket, önümüzdeki yıllarda tıbbi teknoloji, akıllı TV’ler, OLED ekranlar , ev otomasyonu, baskı çözümleri, bulut çözümleri, ödeme çözümleri ve yapay zeka alanlarında genişlemesine yardımcı olacak organizasyonlar da dahil olmak üzere ilave satın alımlar yaptı .

 

Samsung, Eylül 2014’te Galaxy Note 4 ile kullanılmak üzere geliştirilen sanal gerçeklik cihazı Gear VR’yi duyurdu. 2015’e kadar, Samsung, yıl sonuna kadar 7.500’den fazla faydalı patenti verilen, diğer şirketlerden daha fazla ABD patentine sahipti. 2017 yılında, Samsung’a otomatik sürüş arabasını test etmeye başlamak için izin verildi.

 

2019 itibariyle, 2018’de piyasaya sürülen Galaxy S9 ile Galaxy S akıllı telefon hattı hala güçlü bir şekilde çalışıyor. Ayrıca 2018’de Samsung, yenilenebilir enerji planlarını genişleteceğini ve önümüzdeki üç yılda 40.000 çalışanı işe alacağını açıkladı.

Write a Comment

About Author

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Write a Comment