1. Ana Sayfa
 2. Galaxy
 3. Samsung Telefon Görüşmesi Kaydı Nasıl Yapılır? (Root’lu)

Samsung Telefon Görüşmesi Kaydı Nasıl Yapılır? (Root’lu)

arama-kaydetme
3

Samsung Telefon görüşmesi kaydı Nasıl Yapılır? Samsung Galaxy akıllı telefonların “Telefon” uygulamasının gizlenmiş “ses kaydı” özelliğini basit bir düzenleme ile hemen etkinleştirebilirsiniz. Tek şart telefonunuzun root‘lu olması!

Samsung Telefon Görüşmesi Kaydı

Çağrı kaydı, akıllı telefonlardaki temel özelliklerden biridir, bu da çağrıyı kaydetmenize, anılarınızı sevdiklerinizle veya gelecekteki referanslar ile toplamanıza olanak tanır. Ancak, bazı ülkelerde çağrı kaydı yasal değildir. Çoğu ülke ve eyalet, herhangi bir yargı sınırlaması olmaksızın sesli aramaları kaydetmeye izin veriyor.

Ancak bazı ülkeler, çağrı kaydının vatandaşların mahremiyeti için büyük bir tehdit olduğuna inanmaktadır, bu yüzden tamamen yasaklamak zorunda kalmışlardır. Ne yazık ki, akıllı telefon üreticileri, cihazlarında çağrı kayıt özelliğini dahil edip etmeyecekleri konusunda ikilem içinde olanlardır ve akıllı telefon üreticilerinin olduğu birkaç özel pazar hariç, bölgelere göre cihazların tasarlanması mümkün değildir. Uluslararası cihazların farklı türevlerini yayınlamakla ilgileniyorlar.

Bu kasvetli durumda, çoğu uluslararası akıllı telefon üreticisi bir bütün olarak en iyisini yapıyor, bu da çağrı kaydetme seçeneğini tamamen terk ediyor veya bölgelere göre devre dışı bırakıyor. Samsung bölgelere göre devre dışı bırakma olayını seçiyor. Dolayısıyla, cihazınızda arama kaydı özelliğinin olmaması durumundan muzdaripseniz, bunun kolayca etkinleştirilebildiğini size bildirmek isteriz!

XDA akıllı telefon geliştirici forumundan tdunham adlı üye, Galaxy S5’te basit bir hack ile çağrı kaydını etkinleştirmek için bir girişimde bulundu. Hack, Galaxy S5 deodexed ND2 ürün yazılımına dayanıyor, ancak umarım diğer Samsung akıllı telefonlarında da çalışabilmektedir, ancak bunu test etmek size kalmıştır ve herhangi bir talihsizlikten sorumlu değiliz. Galaxy S5’inizde veya başka bir modelde (örneğin S7’de) arama kaydını etkinleştirmek için aşağıdaki basit kılavuzu takip edin. Bu hack’i gerçekleştirmeden önce telefonuzdaki verilerinizi yedeklemeyi unutmayın!

Samsung Galaxy’lerde Telefon Görüşmesi Kaydı Özelliğini Aktifleştirme Talimatları

Lütfen Dikkat!
 • Root, bootloader kilidi açma, özel rom yükleme, özel recovery yükleme, modifiyeli dosya flaşlama, modifikasyon yükleme gibi sistem dosyalarına direkt etki eden tüm işlemler cihazınızı garanti dışı bırakır. Garantinizi geri kazanmak istiyorsanız orjinal rom’a geri dönmelisiniz.
 • Bu anlatımı kullanarak cihazınıza vereceğiniz zararlardan ötürü tüm mesuliyet size aittir!
 • Bu makalede anlatılanları uygulamadan önce mutlaka yedek alın. Nasıl yedek alacağınızı bilmiyorsanız bu linkteki anlatıma bakabilirsiniz.
Aşağıdakiler Telefonunuzda Olmalıdır
 • Bootloader kilidi açık olmalıdır (buradan yapabilirsiniz)
 • Root’lanmış olmalıdır (buradan yapabilirsiniz)

1. ES Dosya Yöneticisini edinin ve kullanmayı öğrenin. Kullanmayı öğrenmek için bu linkteki rehberimize bakabilirsiniz. Bundan sonraki işlemleri bu uygulama içerisinden gerçekleştireceğiz.

2. Root dizininden itibaren /system/csc/ klasörlerine girerek feature.xml dosyasını bulun. Eğer böyle bir dosya yoksa aynı dizinde others.xml dosyasını bulun.

3. İlgili dosyayı metin editörüyle açın. Ardından ilgili dosyanın içinden </FeatureSet> kodunu bulun. Bu kodun en soluna satır işaretçisini getirip sanal klavyenizden Enter tuşuna basarak bu kodu bir satır aşağıya kaydırın. Bunu yaptıktan sonra ilgili kodun üst satırında boş bir satır oluşturmuş olacaksınız. İşte o boş satıra aşağıdaki kodu aynen kopyalayıp-yapıştırın:

<CscFeature_VoiceCall_ConfigRecording>RecordingAllowed</CscFeature_VoiceCall_ConfigRecording>

Bu işlemi yaparken ki işleme ait görsel ise şu şekildedir:

arama kaydi dosya duzenleme

4. Yukarıdaki kodu </FeatureSet> kodunun üstüne yerleştirdiyseniz, metin editöründen kaydederek çıkın ve telefonunuzu yeniden başlatın.

5. Telefonunuz açıldıktan sonra rehberinizden herhangi bir kişiyi arayın. Arama esnasında aşağıdaki temsili ekran görüntüsünde olduğu gibi Kayıt butonu çıktıysa işlem başarıyla gerçekleştirildi demektir:

galaxy-sesli-cagri-kaydi-etkinlestirin
Galaxy S7 Telefonumdan Aldığım Ekran Görüntüsüdür

Samsung Galaxy’nizdeki Telefon uygulamasının Ayarlar kısmında Aramaları Kaydet seçeneğine girerek istediğiniz şekilde yapılandırabilirsiniz:

galaxy sesli cagri kaydi etkinlestirin


Bu makaleyi hazırlarken XDA-Forum üzerindeki bu konuyu kullandım. İlginiz için teşekkür ederim.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. 1 sene önce

  system/omc/tur/cscfeature.xml garip yazılar çıkıyor bende not 8 kullanıcısıyım ve telefonum rootlu yardım edin lütfen

 2. Selam note 8 kullanmaktayım cihazı rootladım. Fakat /system/csc/ veya others.xml dosyaları cihazda yok. Android sürümü 9. Ne yapabilirim?

 3. Aradigim bilgiyi burda buldum, tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.