1. Ana Sayfa
  2. Galaxy
  3. Samsung Akıllı Telefonu Yedekleme & Geri Yükleme Rehberi

Samsung Akıllı Telefonu Yedekleme & Geri Yükleme Rehberi

backup

Bu rehberimizde, Samsung Galaxy akıllı telefonlarda tüm verilerinizi çeşitli yollardan nasıl yedekleme ve geri yükleme yapabileceğinizi anlattık. Yazımızda Kies ve Smart Switch uygulamaları da yer almaktadır.

Giriş

Samsung‘un Galaxy model akıllı telefonlarında veri yedeklemek ve geri yüklemek oldukça önem arzetmektedir.

Fabrika ayarlarına dönecekseniz, telefon değiştirecekseniz, özel veya orjinal rom yükleyecekseniz ve başka herhangi bir sebeple (telefonun çalınması, kaybolması, arızalanması vs.) verilerinizi yedeklemeniz gerekir. Yedeklediğiniz verileri daha sonra geri yükleyerek, telefonunuzu kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu yazımızda Samsung Galaxy telefonlar için en güvenilir ve etkili yedekleme ve geri yükleme yöntemlerinden bahsettik. Bu yöntemlerden dilediğinizi uygulayabilirsiniz. Bir yöntemle yetinmemenizi, mümkün olan tüm yöntemlerle verilerinizi yedeklemenizi öneririz.

Yöntem 1: Samsung Smart Switch ile Yedekleme ve Geri Yükleme

Samsung‘un resmi, akıllı veri taşıma anlamına gelen Smart Switch uygulaması ile verilerinizi yedekleyip geri yükleyebilirsiniz.

Bu yöntemi uygulamak istiyorsanız Samsung Galaxy’lerde Smart Switch ile Yedekleme ve Geri Yükleme Rehberi başlıklı yazımıza geçerek talimatları uygulamaya başlayın.

Yöntem 2: Samsung Kies ile Yedekleme ve Geri Yükleme

Yine Samsung‘un resmi ancak daha eski telefonları destekleyen (Galaxy S5, Note 5 gibi) Kies programını bilgisayarınıza indirerek yedekleme ve geri yükleme yapabilirsiniz.

Samsung Kies nasıl kullanılır, detaylı bir şekilde görmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz (linki tarayıcınızın adres çubuğuna kopyalayıp yapıştırın ve Enter tuşuna basın):

http://www.indiron.com/samsung-kies-nasil-kullanilir-resimli-anlatim-31180/

 

Yöntem 3: Nandroid Backup ile Yedekleme ve Geri Yükleme

Buradaki işlem, cihazınızda kurulu bir TWRP gerektirmektedir. Bu yöntemi sadece ileri düzey kullanıcılar için öneriyoruz.

Bu yedekleme türünü kullanabilmek için öncelikle Samsung Galaxy akıllı cep telefonunuza TWRP yüklemelisiniz. TWRP’yi telefonunuza yüklemek için TWRP İndir ve Yükle – %100 Çalışıyor! Test Edildi, Onaylandı! başlıklı yazımızı kullanabilirsiniz.

Nandroid yedekleme için telefonunuzdan TWRP’yi açın ve aşağıdaki aşamaları takip edin:

twrp backup 1 twrp backup 2 twrp backup 3

İşlem bitince telefonunuzu yeniden başlatın. Bunun için TWRP ana ekranına gelin ve Reboot > System yolunu takip edin.

Nandroid geri yükleme için TWRP’yi açıp aşağıdaki aşamaları takip edin:

twrp restore 1 twrp restore 2 twrp restore 3

İşlem bitince telefonunuzu yeniden başlatın. Bunun için TWRP ana ekranına gelin ve Reboot > System yolunu takip edin.

Yöntem 4: IMEI ve EFS Yedekleme ve Geri Yükleme

Android akıllı telenumuzun IMEI’sinin silinmesine karşı yedeklenmesi gerekmektedir. Sizler için IMEI yedekleme anlatımı hazırladık. Gitmek için aşağıdaki butonu kullanabilirsiniz:

Yöntem 5: Diğer Tüm Yedekleme ve Geri Yükleme Yolları

Aşağıda, yapabileceğiniz tüm güvenilir ve etkili yedekleme ve geri yükleme yollarını kısaca sizler için derledik.

Dahiliden hariciye yedekleme: Telefonun dahili hafızasındaki dosyaları hafıza kartına veyahut bir bilgisayara kopyalama işlemidir. Telefonunuzdaki dosya yöneticisini kullanarak sizin için önemli olan dosyaları hafıza kartına kopyalayabilirsiniz. Hafıza kartından da veri silinme tehlikesine karşı bir bilgisayara USB kablosuyla dosyalarınızı kopyalayabilirsiniz.

Dahiliden hariciye geri yükleme: Yedeklediğiniz dosyaları eski konumlarına kopyalayarak verilerinizi geri yükleyebilirsiniz.

Uygulama yedekleme: Bu linkteki uygulamayı kullanarak telefonunuzdaki uygulamaları yedekleyebilirsiniz.

Uygulama geri yükleme: Uygulamanın içerisinden yedeklenmiş uygulamaları görüp geri yükleyebilirsiniz.

Bulut yedekleme: Bu yöntemi isterseniz galeriniz için de kullanabilirsiniz ancak ben çok büyük veri transferi olmasından yana değilim. Cihazınızda senkronizasyon özelliğini açtığınızda ve interneti aktifleştirdiğinizde birçok veri bulut hesabına yedeklenir. Samsung akıllı telefonlarda Google ve Samsung hesaplarına yedeklenir.

Bulut geri yükleme: Telefonunuzda yedekleme yaptığınız hesaplara giriş yapıp senkronizasyonu açtığınızda tüm verileri hemen geri yüklenir.

Google hesabına yedekleme: Samsung telefonunuzdan Ayarlar > Hesaplar > Hesaplar > Google > bu sayfada tüm seçenekleri aktifleştirin ve ekranın sağ üst kısmındaki üç noktanın üzerine dokunun > Şimdi Senkr. Et’e dokunun. Böylece ilgili ekrandaki tüm veriler Google hesabınıza yedeklenmiş olur.

Samsung hesabına yedekleme: Ayarlar > Hesaplar > Samsung Cloud > (bilgi ekranı çıkarsa Başlat’a dokunun) > EŞİTLENECEK VERİLER başlığı altından yedeklemek istediğiniz seçenekleri aktifleştirin.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap