1. Homepage
  2. Oyun Dünyası
  3. Sony PlayStation 5 | Şimdiye Kadar ki En Kapsamlı İnceleme

Sony PlayStation 5 | Şimdiye Kadar ki En Kapsamlı İnceleme

Sony'nin yeni nesil oyun makinesi olan Playstation 5 konsolunu enine boyuna inceledik.

sony-playstation-5-inceleme

Sony’nin yeni nesil oyun makinası büyük, hızlı ve eğlenceli!

ARTILAR EKSİLER
[+] 4K, HDR grafikler
[+] Stabil kare hızları
[+] İnanılmaz kısa yükleme süreleri
[+] Yeni DualSense oyun kolu, muazzam dokunsal özelliklerle harika bir his veriyor
[-] Hâlâ her oyunda 4K ve 60fps’i birlikte göremiyoruz
[-] Garip kasa tasarımı yüzünden bir alana yerleştirmeyi zorlaştırabilir
[-] Kare hızları hariç, hiçbir grafiksel gelişim sağlamadan geriye dönük sadece PS4 oyunlarını destekliyor

En yeni oyun konsollarından biri olan Sony’nin PlayStation 5’inin merakla beklendiğini söylemesek ciddi hata ederiz. PS5, 4K / HDR özellikli bir ekran kartı ve oyunları yıldırım hızında yükleyen bir SSD ile büyük, hızlı ve güçlü olarak piyasaya çıktı. 499,99$ karşılığında (Türkiye’de 16 Kasım itibariyle 8,299₺), PS4 Pro ve Xbox One X’i, bir Ultra HD Blu-ray oynatıcı (PS4’te olmayan bir bileşen) ve harika dokunsal özellikleri olan yeni bir DualSense oyun kolu ile önceki nesli oldukça aşan oyun performansı sunuyor. PlayStation 5, PlayStation hayranları için sahip olunması gereken bir makine olmuştur.

Büyük konsol, büyük güç

PS5’in standart ve optik sürücüsü olmayan modelinin 399,99$ olarak PS5 Digital Edition adıyla piyasaya giriş yaptığını belirterek incelememize başlayalım. PS5 Digital Edition, Ultra HD Blu-ray’i barındıran model ile aynı işlem gücüne sahip olduğu için, PS5 ile etkili birebir aynıdır. Yalnız, bu durum, Xbox Series X’in daha az güç harcayan ve yarısı kadar depolama alanı sunan, küçültülmüş bir yeni modeli olan 299,99$ ‘lık Xbox Series S için geçerli değildir. Bu yüzden Xbox Series X’i Xbox hayranlarına önermiyoruz, ancak bir PS5 istiyorsanız ve bir disk sürücüsüne ihtiyacınız yoksa, PS5 Digital Edition alarak 100$ tasarruf etmek, oldukça mantıklı hareket olacaktır.

PlayStation 5, devasa bir oyun konsolu canavarıdır. 16x4x10 inç (yatay hali) boyutunda olup, büyük, bloklu Xbox Series X’i (6x6x12 inç) gölgede bırakıyor. Yalnız bu kadar büyük bir konsolu yerleştirmekte zorlanabilirsiniz. Sistemin dik durmasını sağlamak için konsolun, dar alt kısmına daire şeklinde iki yönlü bir stand vidalanabiliyor. Ayrıca, yan tarafına yaslanması için bu standı PS5’in yan kenarına tutturabiliyorsunuz. Stand, konsolun ortasına denk geldiği için biraz sallanmasına neden oluyor.

Görsel olarak PS5, tuhaf ve çarpıcı görünüyor. Büyük yan panelleri, sistemin uzunluğu boyunca uzanan parlak, siyah plastik bir “göbeği” çevreleyen kavisli, beyaz plastiktir. Siyah fanila üzerine fırlatılmış yakalı beyaz bir gömlek görünümünü çağrıştırıyor. “Tasma” noktalarının arkasına gizlenmiş bir dizi renkli LED, sistem uyku modundayken kehribar renginde, açıldığında mavi renkte yanıyor.

Optik sürücü, sağ-alt beyaz panelde belirgin bir “tümsek” içinde bulunuyor (bu tümsek, PS5 Digital Edition modelinde yok). Sistemin ön tarafında küçük güç ve Blu-ray çıkarma düğmelerinin yanı sıra USB-A ve USB-C girişleri mevcut. Arka tarafta iki tane daha USB-A girişi, bir HDMI çıkışı, bir Ethernet girişi ve bir güç kablosu konektörü bulunuyor.

Devrim niteliğindeki DualSense oyun koluyla tanışın

Yeni DualSense oyun kolu, özellikle boyut ve içerdiği bileşenler açısından Playstation 4’ün DualShock 4 oyun kolundan çok daha iyi geliştirilmiş. Bu siyah beyaz oyun kolu, herhangi bir DualShock oyun kolundan ayrılıyor ve Xbox kablosuz oyun kolu gibi görünüyor ve PS4’ün oyun kolundan daha ağır. Uzun ve neredeyse diş şeklindeki belirgin kulplara sahiptir. Kolun üst yüzeyinde pürüzsüz, beyaz plastik bulunurken, daha iyi bir tutuş için alt kısım desen dokumalı olarak (çok yakından bakarsanız küçük PlayStation X, kare, daire ve üçgen şekillerden oluştuğunu görürsünüz) tasarlanmış.

Tasarım genel hatlarıyla, DualShock 4 ve diğer PlayStation oyun kollarıyla aynı yapıdadır. Sol kısımda bir yön tuşunun altında ve sağdaki tuşların altında paralel oturan iki analog çubuk vardır. DualShock 4 gibi, bir dokunmatik ön-yüzey; yön tuşları ile sağ kısımdaki tuşların arasına yerleştirilmiş ve yanında minik Menü ve Paylaş düğmeleri bulunur. Bir PlayStation düğmesi, üzerinde küçük bir hoparlör ve altında bir mikrofon düğmesi (hemen altında bir 3.5mm jack mevcut) ile analog yön tuşlarının arasında bulunuyor.

Oyun kolunun üst kısmında iki set halinde düğme ve tetik tuşları bulunur. DualSense’in en büyük yeniliklerinden birinin bulunduğu yer tam da bu kısımdır: duyarlı tetikleyiciler. L2 ve R2 tetikleyicileri yalnızca bir titreşim tepkisi vermiyor, aynı zamanda tetiğin geri-ileri oynar hareketini gevşetip-sertleştirebilen mekanizma ile donatılmış. Oyunlara bağlı olarak bu mekanizmanın duyarlılığı da değişiyor. Örneğin; Call of Duty: Warzone oyunundaki silahları ateşlerken, silahların geri-tepmesini bu tetik tuşlarıyla resmen hissediyorsunuz. Şöyle detaylandırırsak daha iyi anlarsınız: Tam-otomatik tüfek ile R2 tetiğini basılı tuttuğunuzda, bu tetik butonu kendisini her bir mermi için silahın geri tepme onanına göre hafiften geri-ileri hareket yapar. Böylece siz sanki gerçekten bir silahı elinizle tutmuş ve ateş ediyormuş hissine kapılırsınız. Başka bir oyun türü için örneklendirirsek; bir yarış oyununda fren yaptığınızda, bu tetik tuşu yapılan frenin sertliğine hafiften-geri ileri hareket eder ve resmen asfaltı size hissettirir. Bu yönleriyle tetik tuşları gerçekten devrimsel nitelik taşıyor.

Değişken direnç ve titreşim, DualSense’in hassas, doğru dokunsal titreşimli geri bildirimine katkıda bulunuyor. Oyun kolunun herhangi bir yüzeyinde farklı güçlerde titreşimler üretilerek, oyunlardaki farklı durumlar için özel hisler oluşturuyor. PS5 ile birlikte verilen bir demo oyun, oyun kolunun alttan üste küplerden bir araya getirildiğini ve her bir küpün, gerçekten ellerinizde monte edildiği hissini vermek için oyun kolunu biraz salladığını gösteriyor. Nintendo Switch’in Joy-Cons’lerinde bulunan HD Rumble’a benzer bir etki olsa da bu tetikleyiciler daha da geliştirilmiş durumda.

DualSense’in üst kenarı, gamepad’i şarj etmek için bir USB-C konektörüne de sahiptir. Umuyoruz ki DualSense’in dahili pili, en az DualShock 4 kadar dayanır. İçerdiği devrimsel dokunsal geri bildirim mekanizması yüzünden şarjının, o kadar uzun süre dayanmayacağını düşünüyoruz.

Kapağın altında yatan güçlü donanım

PlayStation 5, 3.5 GHz saat hızına çıkabilen 8 çekirdekli bir AMD Zen 2 işlemci ve 10.3 teraflop (saniyede milyarlarca kayan nokta işlemi) için 2.23 GHz saat hızına çıkabilen bir RDNA 2 ekran kartı donanımlarını içeriyor. Sistem, gerçek zamanlı ışın izlemeyi (ray-tracing) destekliyor. 16 GB GDDR6 RAM ile desteklenen bu sistem, PS5’i Xbox Series X (ayrıca 12 teraflop kapasiteli bir Zen 2 CPU ve RDNA 2 GPU) ile benzer zemine oturtuyor.

PS5 ayrıca 825 GB katı hal diskine (SSD) sahip. SSD sayesinde PS4’e oranla oyunlar çok daha hızlı yüklenir ve geçiş sahnelerindeki bekleme süresi ciddi oranda kısalır. PS5 ayrıca bir Sony sisteminde görülen ilk UHD Blu-ray sürücüsü olan bir Ultra HD Blu-ray optik sürücüye sahip (PS4, 4K video içerikli diskleri oynatamayan standart bir Blu-ray sürücüsüne sahipti). PS5 Digital Edition ise optik sürücüden yoksun, ancak 100$ daha ucuz ve diğer özellikleri tamamen aynı.

Harika kullanıcı arayüzü

PS5’in kullanıcı arayüzü, yüklediğiniz en son oyunları ve uygulamaları temsil eden bir dizi simgenin etrafında oluşturulmuş oldukça basit bir menü içeriyor. Burada bir satır iki sekmeye bölünmüş: Oyunlar ve Medya. Oyunlar sekmesinde, herhangi bir oyun seçiliyken aşağıya giderseniz, ilgili haberler ve kupa listeleri gibi ek bilgileri gösteriliyor.

Oyunda veya oyun dışındayken Ana Sayfa düğmesine basarsanız, ekranın altında bir hızlı erişim menüsü görünür. Bu, oyunlar arasında geçiş yapmanıza, bildirimleri kontrol etmenize, müzik çalmanıza, ses ve kol ayarlarını yapmanıza, profilinize erişmenize ve PS5’i kapatmanıza veya sıfırlamanıza olanak sağlıyor. Kaydedilen herhangi bir ekran görüntüsüne veya video klibe hızlı erişim sağlayan bu arayüz, Xbox Series S / X’in Kılavuz menüsü kadar dinamik yapıda değil. Yine de çok kullanışlı olduğunu söylememiz lazım.

Ekran görüntüleri ve oyun videoları kaydetmek ve paylaşmak için DualSense’in Paylaş düğmesine basmanız yeterlidir. Bu, ekran görüntüsü almanıza, video kaydetmenize, PSN’de yayınlamanıza veya yakalama ayarlarını düzenlemenize olanak tanıyan bir yakalama menüsü içerir. İşte size bir ipucu: Çalışması en kolay video kliplere sahip olmak için Video Klip Dosya Türünü “En Uyumlu” ve HDR’yi (Yüksek Dinamik Aralık) “Kapalı” olarak ayarlayın.

Geriye dönük uyumluluk malesef hayal kırıklığı yarattı

PlayStation 5, PlayStation 4 oyunlarıyla tamamen geriye dönük uyumludur. PS4 oyunlarından Gundam Breaker 3’ü yüklerken ve oynarken herhangi bir sorun yaşamadık. Ne yazık ki PS5; PS3, PS2 ve PS1 oyunlarını oynamanıza izin vermiyor. Rakip konsol olan Xbox Series S / X ise sınırlı geriye dönük uyumluluğa sahip olabilir, ancak ilk Xbox’a kadar uzanan oyunları oynayabilirsiniz. Playstation Now aboneliği ile bazı eski PlayStation oyunlarını oynayabiliyorsunuz. PS5 sistemlerine sahip PlayStation Plus üyeleri; Crash Bandicoot: The N-Sane Trilogy, God of War (2018), Monster Hunter World ve Resident Evil VII: Biohazard da dahil olmak üzere 20 mükemmel PS4 oyunundan oluşan bir kütüphane olan PS Plus Collection’a da erişebiliyor.

Oyun Performansı

PS5, önceden yüklenmiş bir oyunla birlikte gelir: Astro’s Playroom. Bu, DualSense oyun kolunun, dokunsal geribildirim, uyarlanabilir tetikleyiciler ve hareket algılama gibi yeteneklerini öğrenmenizi sağlayan basit ve kısa bir oyundur. Sizi yeni oyun konsolu ve kontrol cihazıyla tanıştıran eğlenceli bir oyundur ve uzun süreler PlayStation hayranlarına hitap edecek Paskalya yumurtaları ve koleksiyon parçalarıyla doldurulmuştur. Her şeyi bulmaya çalışırsanız, iki veya üç saat içinde veya belki biraz daha uzun süre içinde oyunu bitirebilirsiniz.

PS5’e özgü oyunlar lansmandan önce sınırlıydı, ancak Marvel’s Spider-Man: Miles Morales oynayarak çok zaman geçirdik. Sistemin etkileyici gücünün bir kısmını ve hızlı yükleme sürelerini gördük. Oyunun iki grafik modu vardır: Fidelity ve Performance. Fidelity, oyunu 4K çözünürlükte işler, mevcut tüm görsel efektleri ortaya çıkarır ve saniyede 30 kare hızında stabil bir hız sağlar. Bununla yanında Performance modunda, oyunu biraz daha düşük bir çözünürlükte ve daha az görsel efektle işler. Stabil bir 60 fps hız sağlar.

Spider-man: Miles Morales nefes kesici bir Manhattan şehri ortamına sahip. Oyun, stabil kare hızını korurken, PS4’deki Spider-Man oyunundan daha net ve daha ayrıntılı olduğu göze çarpıyor. Kar ve saçılan enkaz gibi efektler daha gerçekçi görünüyor ve Empire State Binası’nın tepesinde dururken, Harlem ve Battery’yi net bir şekilde görebilirsiniz. Spider-man’in New York Şehri PS4’te zaten etkileyiciydi, ancak Mile Morales’in PS5’teki New York Şehri, daha da akıcı hareketle daha da iyi görünüyor.

PS5’in SSD’si, son derece hızlı oyun yükleme süreleri anlamına da geliyor. Sistemin ana ekranından Spider-Man: Miles Morales’e 20 saniyenin altında girebildik ve şehrin herhangi bir noktası arasında hızlı yolculuk o kadar hızlı ki, oyun bir yükleme ekranı göstermiyor bile. Bir-iki saniyede Miles ile metrodan yukarı çıktık. PS4’ün Spider-Man oyununda, bu yükleme süreleri en az iki kat daha uzundu.

Bu gelişmiş performans, oyunların PS5 ile uyumlu tasarlanmasını gerektiriyor; PS4 oyunları, grafiksel faydalar veya ışık hızında yükleme süreleri görmüyor. Örneğin, PS4’ün Bloodborne oyunu, 1080p’de net bir şekilde işliyor, daha düşük bir çözünürlükten daha yüksek çözünürlüğe dönüştürülüyor ve 4K’da olması gerekenden daha az net görseller üretiyor. Yükleme süreleri ayrıca Spider-Man: Miles Morales’inkinden çok daha yavaş, hızlı seyahat ve yeniden canlanma altı ila on iki saniye sürüyor. Yani; PS5 için tasarlanan Spider-man: Miles Morales oyunu, PS4 için tasarlanıpta PS5’te oynamaya çalıştığınız bir PS4 oyunu olan Bloodborne’dan çok ama çok daha hızlı. Bu da en başta dediğimiz gibi oyunların PS5 ile uyumlu tasarlanması gerektiği gerçeğini gözler önüne seriyor. Yoksa PS5 performansını hissedemiyorsunuz.

Saat yönünde, soldan sağa: Xbox Series S, PlayStation 5, Xbox Series X

Yeni Nesil Oyunlara Hoş Geldiniz

PlayStation 5, devasa bir oyun konsolu, ancak boyutun içinde inanılmaz bir işlem gücü ve son derece hızlı bir SSD içeriyor. Sistem etkileyici bir performansa sahip ve yeni DualSense oyun kolu, işlevselliği açısından devrim niteliğinde. Spider-Man: Miles Morales ve muhteşem Manhattan reprodüksiyonunda ortaya çıkan harika grafikler ile bu konsolün gücünü hissediyorsunuz.

Mükemmel, PS4 odaklı geriye dönük uyumluluk ve Ultra HD Blu-ray disk sürücüsü ile PS5, PS4 veya PS4 Pro’nuzu tamamen değiştirebilir ve sizi en yeni konsol oyunlarına hazır hale getirebilir. Hayal kırıklığı yaratan tek yönü, saçma kasa tasarımı ve PS4 öncesi PlayStation oyunları için geriye dönük uyumluluğun olmamasıdır. Yine de, çeşitli özel oyunlar ve daha fazlası yolda olan PS5, Xbox Series X ile birlikte Editörlerin Seçimi ödülünü kazanan mükemmel bir konsol oldu.

Her zaman olduğu gibi, sormanız gereken en büyük soru, hangi konsolda, hangi oyunu oynamak istediğinizdir. Sony hayranıysanız, burada beğenilecek çok şey var. PS5, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales ve Sackboy: A Big Adventure gibi harika, zengin özelliklere sahip oyun kolu ve platform ayrıcalıkları sunuyor. Microsoft’un şu anda jenerasyonlar arası modellerini konsolda mümkün olan en yüksek sadakatle oynamak daha önemliyse, Xbox Series X’i isteyeceksiniz. Her iki durumda da, konsol oyunları bu yıl kesinlikle seviye atladı.

8.2
Sony Playstation 5

İnanılmaz derecede hızlı yükleme süreleri, devrim niteliğindeki DualSense oyun kolu ve mükemmel ayrıcalıklarıyla PS5, PlayStation hayranlarının sahip olması gereken bir cihazdır.

  • Tasarım 10
  • 4K Oyunculuk 8
  • Performans 9
  • Geriye Uyumluluk 7
  • Oyun ve konsol fiyatları 6
  • Satış sonrası hizmet 9
Write a Comment
Yazı Kaynakları
Sony PlayStation 5 Review | PCMag

About Author

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Write a Comment