1. Ana Sayfa
  2. Dizi & Film
  3. Stranger Things Dizisi Hakkında Her Şey – IMDB, Konusu, İzleme Merkezi
Trendlerdeki Yazı

Stranger Things Dizisi Hakkında Her Şey – IMDB, Konusu, İzleme Merkezi


8.4110
8.4
Stranger Things Dizisi İnceleme

İlk etapta klişelerle dolu sıradan bir dönem dizisi görüntüsü veriyor. 1980'lerdeki Amerikan gençlik, küçük kasabaların tekinsiz gerilimi ve orta hallice bilim-kurgu öğeleri ile sarıp sarmalanmış havada ilerliyor.

  • Konu 9
  • Sürükleyicilik 7
  • Oyunculuk 9
  • Anlatım 8.5
  • Çekim Kalitesi 8.5

Stranger Things dizisi, son günlerde yabancı dizi meraklılarının ilgisini çeken, en iyi yabancı dizilerden biridir. Dizi hakkında IMDB puanı, konusuna dair detaylı araştırma, aldığı olumlu ve olumsuz eleştirilerin yanında tüm sezonları izleyebileceğiniz linkler ve daha fazlasıyla karşınızdayız.

İçindekiler

Stranger Things Konusu

2016’da yapımına başlanan dizinin adının direkt Türkçe çevirisi “Yabancı Şeyler” olan dizi adını aslında konusundan alıyor.

Stranger Things anlamı ise insanlığa yabancı gelen durumlar olarak özetlenebilir.

Stranger Things konusunda, insanlığa farklı, yabancı ve tuhaf gelen bilim-kurgu bağlantılı olayları baz almış.

Paralel evren, telekinezi, zihin kontrolü, CIA, arkadaşlık, kaçırılma olayları, komplo teorileri, teknolojik silahlar, süper kahramanlıklar ve daha birçok popüler kültür referansları… Ne ararsanız var dizide.

Bunlara baktığımızda neredeyse her kesime hitap ettiğini söyleyebiliriz.

İlk etapta klişelerle dolu sıradan bir dönem dizisi görüntüsü veriyor. 1980‘lerdeki Amerikan gençlik, küçük kasabaların tekinsiz gerilimi ve orta hallice bilim-kurgu öğeleri ile sarıp sarmalanmış havada ilerliyor.

Stranger Things Dizisi
Stranger Things Dizisi

Her bölüm sonrası gittikçe açılan konu, dizideki klişelerin tamamını bir formata yerleştiriyor. Aslında dizide işlenen tüm klişe ögeler atmosferin bir parçası. Zaten diziyi harika kılan da bu. İzleyici şaşırtıyor.

Ergen psikolojisi üzerine romantik komedi izlediğinizi düşünmeye başlarken bir anda bambaşka bir yere evriliyor.

Retro (nostajik) öğeler ve karakterler de içeren yapım, bu yönüyle eski film ve dizileri arayanlara da ilaç gibi geliyor. Dizinin şarkıları ve sahne ortamları 80’leri hatırlatıyor.

Dizide bahsi geçen veya yandan da olsa göz kırpılan farklı öğeler mevcut. Bunlar bazıları Yüzüklerin Efendisi, Dungeon and Dragons, X-Men, Star Wars, MK Ultra komplo teorileri… Her geçen gün dizinin yeni bölümleriyle birlikte çok daha fazla yapıma değiniliyor.

Stranger Things Dizisi
Stranger Things Dizisi

Dizide çocuk karakterler ön planda. Çocuk deyince hemen geri çekilmeyin, her yaştan insanların izleyebileceği kadar kaliteli bir yapım olduğunu tekrar edeyim.

Stranger Things konusu Vikipedi üzerinden şöyle yazılmış:

Stranger Things, 1980’lerin başında kurgusal kırsal kasaba olan Hawkins, Indiana’da geçmektedir. Hawkins Ulusal Laboratuvarı görünüşte Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı için bilimsel araştırma yapmaktadır ancak gizlice paranormal ve doğaüstü alanlarda insanların üzerinde deney yapmaktadır. Yanlışlıkla, “Baş aşağı” olarak adlandırılan alternatif bir evrene açılan bir portal yaratırlar. Bunun sonucunda, Hawkins’in bu olaydan habersiz sakinleri olumsuz bir şekilde etkilenmeye başlar.

İlk sezon Kasım 1983’te Will Byers’ın Baş aşağı’ndan gelen bir yaratık tarafından kaçırıldığı tarihte başlar. Annesi Joyce ve kasabanın polis şefi Jim Hopper, Will’i aramaya başlar. Aynı zamanda, Eleven adlı psikokinetikyeteneklere sahip genç bir kız laboratuvardan kaçar ve Will’i bulmak için yaptıkları aramalarda Will’in arkadaşları Mike, Dustin ve Lucas’a yardım eder. İkinci sezon Ekim 1984’ten itibaren başlar. Will kurtarılır ancak olayların ayrıntılarını çok az kimse bilmektedir. Will’in arkadaşları ve ailesi, Will’in Baş aşağı’ndaki varlıklardan hâlâ etkilendiğini öğrendiklerinde, Baş aşağı’nın kasaba ve insanlık için daha büyük bir tehlike olduğunu fark ederler.

Stranger Things, İngilizce olarak underrated diye isimlendirilen Türkçesi “hakettiği ilgili bulamamış” demek olan bir konumda şuanda. Film çok bilinmediğinden, ordan burdan duyanların izleyip hayran kalmasıyla yetiniyor. Daha fazlası için iyi bir reklam çalışmasının şart olduğunu düşünmekteyiz.

Stranger Things IMDB Puanı: 8,5 ile 9.5 Arası

Stranger Things IMDB
Stranger Things IMDB

Hayranları tarafından çok sevilen dizinin bölümleri IMDB üzerinden 8.5 ile 9.5 arası puan almayı başarıyor. Oldukça iyi bir puan almayı başaran diziyi, izleyenlerini kendisine bağlamasının bir sonucu diyebiliriz.

IMDB diziyi “Drama, Fantezi, Korku” üçlü kategorisinde listelerken, detaylı kategorilendirmede ise “Drama | Fantezi | Korku | Gizem | Bilim Kurgu | Gerilim” başlıklarına yer vermiş.

Buradan da anlaşılıyor ki film çok yönlü, her kesimin ilgisini çekebilecek türden.

Stranger Things Oyuncuları

Stranger Things Oyuncuları
Stranger Things Oyuncuları

Dizinin oyuncuları, gerçek isimleri – dizideki isimleriyle birlikte aşağıda listelenmiştir:

Winona Ryder – Joyce Byers
David Harbour – Jim Hopper
Finn Wolfhard – Mike Wheeler
Millie Bobby – Brown  Eleven
Gaten Matarazzo – Dustin Henderson
Caleb McLaughlin – Lucas Sinclair
Natalia Dyer – Nancy Wheeler
Charlie Heaton – Jonathan Byers
Cara Buono – Karen Wheeler
Joe Keery – Steve Harrington
Noah Schnapp – Will Byers
Sadie Sink – Max Mayfield
Dacre Montgomery – Billy Hargrove
Joe Chrest – Ted Wheeler
Matthew Modine – Dr. Martin Brenner
Rob Morgan – Memur Powell
Priah Ferguson – Erica Sinclair
John Reynolds – Memur Callahan

Tüm kadroyu detaylarıyla görmek istiyorsanız buraya tıklayın.

Stranger Things Yorumları

Diziyi izlemeyenler, mutlaka izleyenlerin tecrübelerinden faydalanmak isteyeceklerdir. Örneğin siz, bu diziyi eğer hiç izlemediyseniz ve bir izlemek için heves ettiyseniz diğer kullanıcıların tepkilerini merak ediyorsunuzdur.

İşte çeşitli eleştiriler

Ekşi Sözlükten:

edwardscissorhand

biz nostalji hastalarına doping etkisi yaratan başarılı bir yapım. winona ryder başarılı, david harbour sempatik, noah schnapp & millie bobby brown nefis ve diğer çocuk oyuncular idare eder. uzun bir aradan sonra bitirdiğim 2.dizidir. ama umarım will üzerinden artık ilerlemez ve hopper kötülüğe sapmaz. bu arada 3.sezon sevilen karakterlerden biri ölüyormuş.

son olarak dizinin ilk bölümleri durağan ama meraklandırırken; gelişme bölümünde ise heyecan tavan yapıyor.

jakalako

severek izlediğim bir dizi. ilk bakışta ‘çocuk filmi’ olarak gözüktüğü doğrudur ama hem üç farklı jenerasyonu ve aralarındaki ilişkileri iyi gösterdiği için, hem de dizinin geçtiği dönemi iyi yansıttığı için daha bir çekici olmaktadır. karakterler iyi, konu idare eder, çekimler çok iyi… severek takip ediyoruz…

edwood10

stranger things, 80’lerin kült yapımlarını bir karma haline getirip bunun üzerine yaratmaya çalıştığı orijinalliğiyle dikkat çekiyor. içerisinde çocukları barındırmasıyla aslında çoğu kişinin dizinin de bu yaş seviyesinde kalacağını düşündürüyor. fakat kendine has öyle bir çekiciliği var ki, olgun dediğimiz dizilerin içerisindeki banalleşmiş ergenlik tavrı bile burada yok. herkesin çok sakin olarak gördüğü hawkings kasabasında alt-üst dünya düzeni, demagorgonları, gölge canavarı, yasadışı laboratuvar deneyleriyle aslında bizim de çevremizde olup fark etmediğimiz gizemli olaylara sahip.

Turkcealtyazi.org‘dan:

scientist

Bazı diziler orijinal bir konuya sahiptir. Bazı diziler bilindik hatta klişe denebilecek konuları çok iyi işler. Bazı diziler başka filmlere, dizilere selam durur; size onları hatırlatır. Bazı diziler çok iyi empati yaptırır, her duyguyu hissedersiniz. Bazı dizileri yönetmenler, bazı dizileri oyuncular taşır. Bazı diziler sadece müzikleriyle bile kendini izletir. Stranger Things saydığım her şeye sahip, mükemmel bir dizi. Şu an her ne izliyorsanız ona ara verin ve bu diziye başlayın.

38karakuyu38

Çok güzel bir proje gerçekten izlenebilecek hali hazırda olan diziler arasında sıralamaya zorlanmadan girer. Winona Ryder çok iyi anne rolü oynamış mimikler jestler paranormal olaylarda hal ve hareketleri muazzamdı. David Harbour Kara Düzen ‘de keşfettiğim iyi bir oyuncu. Çocuklara gelirsek gerçekten de filmi yaşayarak oynadılar. Tüm samimiyetimle söylüyorum 1 bölüm bile sıkılmadım Tavsiye ederim (Negatif olarak bir şeyler söylemek gerekirse klasik Amerikan yapımlarında olan bazı durumlar mevcut ama rahatsız edecek boyutlarda değil bunun aksine ders alınacak konularda var pozitif yönde)

ulasagca

Diziyi gordugumde ilk başta cocuk dizisi sandim. Hatta cocugumla beraber takip ederim diye düsündüm o yüzden indirip başladım. Sunu derim posterine bakıp aldanmayin. Ailece izlenebilecek bir dizi. Gercekten iyi bir eser ortaya cıkartmıslar. Gizemi oyunculuklari herseyiyle beraber. Hele cocuklarin oyunculuklari herseyi golgede birakiyor. Bence izleyin aldığı puanı sonuna kadar hak ediyor.

Stranger Things İzleme Merkezi – Her Zaman Güncel

Stranger Things İzleme Merkezi
Stranger Things İzleme Merkezi

Diziyi makale olarak ele aldığımız için sizlere direkt bir izleme sistemi tahsis edemedik. Ama sizlerin kolayca ulaşabileceği en kaliteli, Türkçe altyazıya sahip linklerini listeledik. Böylece tek tık ile istediğiniz bölüme hemen ulaşabileceksiniz.

Not: Listleme yeniden eskiye doğrudur.

Stranger Things 3. Sezon (2018-2019)

Stranger Things 3. Sezon 1. Bölüm (Henüz çıkmadı)

Stranger Things 2. Sezon (2017-2018)

Stranger Things 2. Sezon 9. Bölüm (Final) – The Lost Brother | Kayıp Kardeş

Stranger Things 2. Sezon 8. Bölüm – The Brain | Beyin

Stranger Things 2. Sezon 7. Bölüm – The Secret Cabin | Gizemli Kabin

Stranger Things 2. Sezon 6. Bölüm – The Pollywog | Polivog

Stranger Things 2. Sezon 5. Bölüm – The Storm | Fırtına

Stranger Things 2. Sezon 4. Bölüm – The Palace | Saray

Stranger Things 2. Sezon 3. Bölüm – The Pumpkin Patch | Balkabağı Yaması

Stranger Things 2. Sezon 2. Bölüm – The Boy Who Came Back to Life | Hayata Geri Dönen Çocuk

Stranger Things 2. Sezon 1. Bölüm – Madmax | Madmax

Stranger Things 1. Sezon (2016-2018)

Stranger Things 1. Sezon 8. Bölüm (Final) – Chapter Eight: The Upside Down | Sekizinci Bölüm: Başaşağı

Stranger Things 1. Sezon 7. Bölüm – Chapter Seven: The Bathtub | Yedinci Bölüm: Küvet

Stranger Things 1. Sezon 6. Bölüm – Chapter Six: The Monster | Altıncı Bölüm: Canavar

Stranger Things 1. Sezon 5. Bölüm – Chapter Five: The Flea and the Acrobat | Beşinci Bölüm: Pire ve Akrobat

Stranger Things 1. Sezon 4. Bölüm – Chapter Four: The Body | Dördüncü Bölüm: Vücut

Stranger Things 1. Sezon 3. Bölüm – Chapter Three: Holly, Jolly | Üçüncü Bölüm: Holly, Jolly

Stranger Things 1. Sezon 2. Bölüm – Chapter Two: The Weirdo on Maple Street | İkinci Bölüm: Maple Caddesindeki Gariplik

Stranger Things 1. Sezon 1. Bölüm – Chapter One: The Vanishing of Will Byers | Birinci Bölüm: Will Byers’in Kaybolması

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap