1. Ana Sayfa
  2. Galaxy
  3. “Unable to mount data, internal storage 0mb” Sorunun Kesin Çözümü

“Unable to mount data, internal storage 0mb” Sorunun Kesin Çözümü

unable-to-mount-data-internal-storage-0mb-sorunun-kesin-cozumu

Samsung Galaxy akıllı cep telefonlarındaki TWRP‘de yaşanan “Unable to mount data” (data bağlanılamıyor hatası veya twrp dosyaları görmüyor) ve “Internal Storage 0mb” sorununa kesin çözüm bulundu.

Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge için DATA Sorunu ve Çözümü

Android geliştirici platformu XDA-Forum üyelerinden ve geliştiricilerinden biri olan Tkkg1994 kullanıcı isimli üye bu soruna ve bulduğu çözüme dair aşağıdaki yazıyı yazmıştır (Türkçe çeviri yapılmıştır):

Hey millet

Bazılarınız beni bilir, bazılarınız bilmeyebilir. Kim olduğum önemli değil fakat TWRP’deki cihaz ağacımızın zamanı geçmiş (Marshmallow’da kalmış).

Bu sorunla karşı karşıya geldiniz mi bilmiyorum ancak bazılarınız şifrelemeyi kaldırsa bile TWRP’den DATA bölümünü aktifleştiremiyordu. Bu neden oluyor?

Açıklama: smile highfive

Samsung, DATA bölümüne oreo güncellemesiyle kota desteğini ekledi. Bu da demek oluyor ki TWRP’nin çalışması için bu yeni kota desteğine uygun hale getirilmesi gerekiyor. Şimdiye kadar birçok geliştirici kendi kernel’lerinde bu özelliği iptal etti (bu sayede TWRP’de bir sorun yaşanmadan DATA bölümü aktifleştirilebiliyordu).

Ben Ne Yaptım:

Cihaz ağacını güncel dosyalarla, kernel’lerle ve bunun gibileriyle birlikte güncelledim. Yukarıda bahsettiğim kota desteği de dahildir.

Bu TWRP versiyonu stok ve destekleyen oreo kernel’lerinde çalışıyor. Eski kernel’ler (bu sorunu düzeltmek için kota desteğini kaldıranlardan bahsediyorum) burada çalışmıyor. Lütfen kernel geliştiricinize kota desteği ekleyerek güncellemesini söyleyin good

Yukarıda, geliştiricinin dediği gibi TWRP dosyasına güncelleme yapılmıştır. Bu sayede TWRP neredeyse %100 uyuma ulaşmıştır. Yazının orjinal hali aşağıdaki gibidir:

Hey guys smile highfive

Some may know me, some probably not. It’s not important who I am BUT I found that our device tree for TWRP builds is damn outdated (based on MM).

I don’t know if you faced this issue already, but some people couldn’t mount /data partition in TWRP even though they removed encryption. Why this happens?

Explanation:
Samsung added quota support in their oreo update for the /data partition. Means a TWRP update with proper quota support is needed to get this new feature to work. Till now, many developer simply disabled this feature again on their kernels (so they can mount /data without issues on the old TWRP).

What I did:
I updated the tree with the latest files, kernels and so on. Including the above mentioned quota support.

This TWRP version works on stock and supported oreo kernels. Older kernels (which removed quota to fix mounting problems) won’t work here. Please advice your kernel developer to update his kernel with the changes good

Kaynak

DATA sorunu olan TWRP’ye ait ekran görüntüleri aşağıdaki gibidir:

Internal Storage (0MB) Sorununa Ait Görsel - klasbilgi.com'dan alınmıştır
Internal Storage (0MB) Sorununa Ait Görsel – klasbilgi.com’dan alınmıştır

twrp mount data hatasi 2

twrp mount data hatasi 3
TWRP Backup bölümünde DATA kısmının 0MB görünmesi

Sorunun çözümü için indireceğiniz DATA Sorunu Olmayan TWRP dosyasını ODIN programıyla telefonunuza flash’lamanız yeterlidir. Artık DATA bölümü aktifleşecek ve herhangi bir format işlemi gerekmeden kullanabileceksiniz.

Bundan önce DATA sorununu aşmak için TWRP’den Wipe > Format Data bölümünü kullanarak tüm verileri sıfırlamak ve fabrika ayarlarına dönmek gerekiyordu. Bulunan çözümle birlikte buna gerek kalmamıştır.

DATA Sorunu Olmayan TWRP’yi İndirin:

 

 

TWRP Nasıl Yüklenir?

TWRP İndir Yükle başlıklı yazımıza bakarak yükleme yapabilirsiniz. Yalnız ilgili anlatımdaki dosyayı değil, buradan edindiğiniz, sorunsuz dosyayı flash’lamada kullanmalısınız.

DATA Sorununa Alternatif Çözümler

(Yazının devamı yakında eklenecektir)

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. sonft_avatar

    Yazılım Sürümüm 7.0 nougat hero2lte

  2. sonft_avatar

    Modlu twrp yi z3x tool ile flashladım bir değişiklik olmadı data 0 mb görünüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.