1. Ana Sayfa
 2. Google
 3. Web Sitenizi Analiz Etmek için En İyi 15 Uzman SEO Araçları

Web Sitenizi Analiz Etmek için En İyi 15 Uzman SEO Araçları

SEO Analizi.Daha fazla arama trafiği istiyorsanız, tek yapmanız gereken web sitenizin SEO analiz raporuna bakmaktır. En iyi 15 SEO analiz araçlarını listedik.

seo analiz araçları

Pazarlamacıların kafalarının karışmış ve endişeli olduğunu hissettirecek ani bir Google algoritması güncellemesi gibisi yoktur. Görünüşe göre tüm ördeklerinizi arka arkaya almanızı bekliyorlar ve ardından çabalarınızı anında geçersiz kılan bir güncelleme yayınlıyorlar.

Elbette, bunu herkesin kendi iyiliği için yaptıkları konusunda oldukça açıklar – her bir algoritma ince ayarı, sonuçta bizi daha alakalı arama sonuçlarına bir adım daha yaklaştırıyor. Bununla birlikte, Google’ın bir web sitesini tam olarak nasıl değerlendirdiğinin ve nihayetinde hangi arama sorguları için hangi sitelerin gösterileceğini belirlediğinin arkasında hala bir miktar gizem vardır .

Bununla birlikte, kendi sitenize Google’ın gördüğü şekilde bakmanıza yardımcı olan – bazıları ücretsiz, bazıları ücretli – bir dizi araç var.

Bu araçlar, organik arama stratejiniz için kritik öneme sahiptir çünkü sitenizin, Google’ın önemli gördüğü öğelerine odaklanmanıza olanak tanır. Bu yazıda, bir pazarlamacı ve bir Google botu gibi bir site analizi yapmanıza yardımcı olacak 15 tür araçtan bahsedeceğiz.

1. HubSpot’s Website Grader

Ücretsiz

Amaç: Web sitesi performansı ve SEO denetimi

2007’de HubSpot, işletmelerin arama motoru optimizasyonu fırsatlarını ortaya çıkarmasına yardımcı olan Website Grader adlı bir araç yayınladı. O zamandan beri çok şey değiştiği için şirket, 2020 için aracın yeni ve geliştirilmiş bir sürümünü oluşturdu. 

Website Grader, aşağıdaki temel ölçütlere göre kişiselleştirilmiş raporlar oluşturan ücretsiz bir çevrimiçi araçtır:

 • Performans . Araç, sitenizin sayfa boyutunu, isteklerini, hızını ve önemli SEO ölçümlerini analiz edecektir.
 • Mobil Hazırlık . Araç, web sitenizin mobil kullanıcılara en iyi deneyimi sunacak donanıma sahip olup olmadığını kontrol edecektir. 
 • SEO . Araç, web sitenizin hem insanlar hem de arama motorları tarafından bulunmasının kolay olup olmadığını belirleyecektir. Sayfa dizini, meta açıklamalar, içerik eklentileri ve açıklayıcı bağlantı metni gibi faktörleri kontrol eder. 
 • Güvenlik . Araç, sitenizin kullanıcılarınız için güvenli olup olmadığını kontrol edecektir. Sitenizin HTTPS üzerinde çalışıp çalışmadığını ve güvenli javascript kitaplıklarına sahip olup olmadığını kontrol eder.

Web sitenizin derecesini almak için Website Grader’a gidin , URL’nizi ve e-postanızı girin, ardından puanınızı alın. 1 ile 100 arasında bir puanın yanı sıra birkaç saniye içinde ayrıntılı bir rapor göreceksiniz.

Raporunuzu aldıktan sonra, daha fazla trafik çekmek için web sitenizin performansını nasıl iyileştirebileceğiniz hakkında eyleme dönüştürülebilir içgörüler göreceksiniz. Web sitenizin notunu nasıl geliştirebileceğinizi merak ediyorsanız, HubSpot Akademisi’nde size nasıl geliştirileceğini öğreten ücretsiz bir çevrimiçi ders alabilirsiniz. Sitenizi bugün derecelendirin . 

2. Google Webmaster Tools

Ücretsiz

Amaç: Web Sitesi Analizi

Google’ın sitenizi nasıl gördüğünü anlamanın belki de en iyi yolu Google’a sormaktır. Google’ın Web Yöneticisi Araçları, Google aramanın temellerini açıklayan, acemi dostu kaynaklardır.

Örneğin, Google’ın Google Gibi Getir aracı, belirli bir URL’yi Google’ın gördüğü gibi görmenize olanak tanır; bu, zayıf SEO performansı için sorun giderme işlemi yaparken kritik öneme sahiptir. Döndürülen bilgiler, daha iyi sonuçlar için söz konusu sayfayı değiştirmenize yardımcı olabilir ve hatta sitenizin saldırıya uğradığını düşündüğünüzde sorunlu kodu izole etmenize yardımcı olabilir.

Google Web Yöneticisi Araçlarının bir başka harika özelliği de PageSpeed ​​Insights’tır . Bu SEO aracı, hem masaüstü hem de mobil sitenizin performansını hız açısından ölçer. Mobil arama sorgularının masaüstü aramalarını geride bırakmasıyla , sayfa hızının ziyaretçilerini elinde tutmak isteyen işletmeler için önemi giderek artıyor.

Google Developers’a göre “PageSpeed ​​Insights, bir sayfanın genel performans en iyi uygulamalarını ne kadar iyi takip ettiğini değerlendiriyor ve 1-100 arasında performans artış payını tahmin eden bir puan hesaplıyor” . Bu puan, 80 veya üstü gibi İyi olabilir; Orta, 60 ile 79 arasında olduğu gibi; veya Düşük, 0 ila 59’daki gibi.

3. Ahrefs

Maliyet: Basit Plan için 99 $ / ay

Amaç: Anahtar Kelime Araştırması ve Web Sitesi Denetimi

Ahrefs, web sitenizin mülkünüzü inceleyen ve içeriğiniz hakkında daha iyi kararlar vermenize yardımcı olacak anahtar kelime, bağlantı ve sıralama profilleri üreten gelişmiş bir SEO kaynağıdır. Ana araçlarından dördü:

 • Web sitenizdeki belirli web sayfalarının performansını gösteren Site Gezgini .
 • Belirli anahtar kelimeler ve konular altında yüksek performanslı web sayfalarında arama yapmanızı sağlayan İçerik Gezgini .
 • Belirli anahtar kelimelerin aylık arama hacmini ve tıklama oranlarını oluşturan Anahtar Kelime Gezgini .
 • Alanınızda belirli sektörleri tarayan ve sayfa düzeyinde bir dizi teknik sorunu ortaya çıkaran Site Denetimi .

 

Anahtar Kelime Gezgini’ni kullanırken, Ahrefs, yukarıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi, Anahtar Kelime Zorluğu ölçerin altında, aradığınız anahtar kelimenin “ana konusunu” da üretecektir. Bir anahtar kelimenin ana konusu, amaçladığınız anahtar kelimeden daha yüksek arama hacmine sahip daha geniş bir anahtar kelimedir, ancak muhtemelen aynı hedef kitleye ve sıralama potansiyeline sahiptir – belirli bir blog gönderisini veya web sayfasını optimize ederken size daha değerli bir SEO fırsatı sunar.

4. GrowthBar

Maliyet: Ücretsiz 5 Günlük deneme, ardından 29 $ / ay

Amaç: Anahtar Kelime Araştırması, Rekabet Analizi, SEO Sıralaması İzleyici

GrowthBar, anahtar kelime araştırması, rekabet analizi yapmanıza ve SEO sıralamasını izlemenize yardımcı olabilecek bir Chrome uzantısıdır. GrowthBar ile, herhangi bir web sitesi hakkındaki veri noktalarına doğrudan arama motoru sonuç sayfalarından erişebilirsiniz. Bu, rakiplerinizin performansını kolayca değerlendirmenize ve hangi büyüme kanallarının, anahtar kelimelerin, geri bağlantıların ve reklamların onlar için işe yaradığını görmenize olanak tanır.

Ana Özellikler

 • En İyi Anahtar Kelimeler ve Geri Bağlantılar: Bu, belirli bir web sitesi için hangi ücretli ve organik anahtar kelimelerin en fazla trafiği sağladığını ve siteyi işaret eden en yetkili geri bağlantıların bir listesini görmenizi sağlar.
  • Anahtar Kelime Zorluk Puanı : Bu, birinci sayfada yer alan URL’lerin etki alanı yetkililerinin gücüne dayalı olarak belirli bir anahtar kelime için sıralama yapmanın ne kadar zor olacağını hızlı bir şekilde değerlendirmenize olanak tanır.
  • Kelime Sayısı: herhangi bir sayfanın kelime sayısını doğrudan SERP’den görüntülemek için tıklayın
 • Facebook reklamları: Bir sitenin Facebook reklamları yayınlayıp yayınlamadığını görmek ve neye benzediğini görmek için tıklayın. 
 • Anahtar Kelime Önerileri : Bu, Arama hacmi ve TBM’leri ile birlikte sıralamak isteyebileceğiniz ilgili anahtar kelimelerin bir listesidir.

5.Woorank

Maliyet: Ücretsiz 14 günlük deneme, ardından Pro Plan için 49 $ / ay veya Premium Plan için 149 $ / ay

Amaç: Web Sitesi Denetimi

Woorank’ın derinlemesine site analizi, pazarlamacıların optimizasyon ve iyileştirme fırsatlarını ortaya çıkarmalarına yardımcı olur. Bu analiz, mevcut SEO girişimlerinin, sosyal medyanın, kullanılabilirliğin ve daha fazlasının performansını hesaba katar.

Her rapor sekiz bölüme ayrılmıştır:

 • Pazarlama Kontrol Listesi
 • SEO
 • Cep Telefonu
 • Kullanılabilirlik
 • Teknolojiler
 • Sosyal
 • Yerel
 • Ziyaretçi

6. Check My Links

Ücretsiz

Amaç: Bağlantı Optimizasyonu

Bir web sayfasındaki bağlantılarınızın (harici veya dahili) gerçekten çalıştığından emin olmak için Bağlantılarımı Kontrol Et seçeneğini değerlendirin.

Bu bozuk bağlantı denetleyicisi, bir yayıncı veya editörün bir sayfa yayınlanmadan önce düzeltmeler yapmasını kolaylaştırır. Örneğin Wikipedia gibi bir siteyi düşünün. “Pazarlama” terimi için Wikipedia sayfası devasa bir 711 bağlantısı içerir. Bağlantılarımı Kontrol Et yalnızca bu sayıyı saniyeler içinde algılamakla kalmadı, aynı zamanda yedi bozuk bağlantı buldu (ve vurguladı).

Araç, tüm iyi bağlantıları yeşil renkte ve kırmızıyla kırılmış olanları vurgulayarak çalışmayan veya artık etkin olmayan bağlantıları bulmayı kolaylaştırır.

7. BuzzStream

Maliyet: 14 günlük ücretsiz deneme, ardından 24 $ / ay’dan başlayan ücretli planlar

Amaç: Link Oluşturma

BuzzStream, web sitenize gelen bağlantıları sağlayabilecek kişilere erişiminizi yönetmenin en ucuz yolu olabilir.

Web sitenize geri bağlantılar, Google’da iyi sıralama için kritik öneme sahip olsa da, bağlantı oluştururken yaptığınız sosyal yardım, soğuk arama gibi görünebilir. BuzzStream, uygun kişileri araştırmayı, etkili e-posta mesajları bulmayı ve her bağlantı isteğini kimin kabul ettiğini takip etmeyi kolaylaştırır. Bağlantı kurma sıranız şöyle görünür:

BuzzStream aracılığıyla görüntü

BuzzStream, sektörlerine ve çeşitli sosyal ağlarda ne kadar meşgul olduklarına bağlı olarak sosyal yardım için adayları belirlemenize yardımcı olur – böylece kimin backlink isteğinize en açık olduğunu bilir ve Google’daki sıralamanızı yükseltirsiniz.

8. Moz’s Pro Tools

Maliyet: Ücretsiz 30 günlük deneme, ardından 99 $ / ay’dan başlayan ücretli planlar

Amaç: Web Sitesi Analizi

Moz Pro aboneliği, işletmenizin arama sıralamasını yükseltmek için hepsi bir arada bir araç görevi görür. Moz’un araştırma araçları koleksiyonu, abonelere SEO fırsatlarını belirlemek, büyümeyi izlemek, raporlar oluşturmak ve genel çabalarını optimize etmek için ihtiyaç duydukları kaynakları sağlar.

Örneğin, Tarama Testi aracı , belirli bir URL’deki 3.000’e kadar bağlantıyı analiz etmek için Moz’un kendi web tarayıcısı RogerBot’u kullanır. İşlem tamamlandıktan sonra, kullanıcılar sitenin bağlandığı her sayfa için verileri ayrıntılandıran bir e-posta raporu alır.

Yinelenen içerik ve SEO performansınızı etkileyebilecek yönlendirmeler gibi “taranabilirlik” faktörlerini belirlemek istiyorsanız bu çok yararlıdır.

9. Linkody

Maliyet: $ 15 / mo’dan başlar

Amaç: Backlink İzleme

Sayfa dışı SEO’nuzun performansını anlamanın en iyi yolu, geri bağlantılarınıza iyi bir genel bakış elde etmektir. Linkody , kullanımı kolay bir arayüzden geri bağlantıları keşfetmenize, izlemenize, analiz etmenize ve reddetmenize olanak tanır.

Bunun yanı sıra, araç bağlantılarınızı 7/24 kontrol eder ve herhangi bir değişiklik hakkında sizi bilgilendirir, böylece bir bağlantının kaybolması veya kopması durumunda hemen harekete geçebilirsiniz.

Linkody’nin diğer bir özelliği de rakiplerinizin geri bağlantılarını “gözetleme” yeteneğidir. Sadece rakibinizin URL’sini girin ve aracın tüm bağlantıları ve ölçümleri almasına izin verin. Döndürülen bilgiler, markanız için nişle alakalı, yüksek kaliteli geri bağlantı fırsatlarını keşfetmenize yardımcı olacaktır.

Araç, geri bağlantı izleme söz konusu olduğunda, ‘rel’ özelliği, Google endeksleme durumu, web sitesinin Etki Alanı Yetkilisi, Spam Puanı, Alexa sıralaması ve çok daha fazlası gibi en önemli ölçümler için size yararlı bilgiler sağlar.

Ayrıca, backlink dağıtımınız ve bağlantı kurma ilerlemeniz hakkında daha iyi bir fikir edinmek için ekibinizle ve / veya müşterilerinizle paylaşılabilecek beyaz etiketli raporlar oluşturabilirsiniz.

10. UpCity’s SEO Report Card

Ücretsiz

Amaç: Ses Paylaşımı

UpCity SEO Report Card, web sitenizi rakiplerinize karşı nasıl yığıldığını belirlemek için analiz etmenizi sağlar.

İletişim bilgilerinizin bir kısmı karşılığında, SEO Report Card aşağıdakileri kapsayan bir rapor sunacaktır:

 • Sıra Analizi. Web sitenizin Google, Yahoo! Ve Bing’de sıralandığı yerin anlık görüntüsü. Sıralamanız, raporu oluşturmak için bilgileri girerken seçtiğiniz ana anahtar kelimeye dayanır.
 • Link Oluşturma. Sitenize geri bağlanan web sitelerinin sayısının ayrıntılı bir hesabı.
 • Yerinde Analiz. Ana anahtar kelimenizi sitenize dahil etmede ne kadar başarılı olduğunuza bir bakış.
 • Web Sitesi Erişilebilirliği. Sitenizin yükleme süresine ve tarayıcılar için erişilebilirlik kolaylığına odaklanan bir bölüm.
 • Güven Metrikleri. Sitenizin güven veya yetki düzeyine genel bakış.
 • Güncel Endeksleme. Site sayfalarınızdan kaç tanesinin dizine eklendiğine dair bir gösterge.

11. SEMrush

Ücretsiz

Amaç: Anahtar Kelime Araştırması

SEMrush, bir bütün olarak etki alanlarının performansını ve belirli sayfalarını raporlayan süper ayrıntılı bir panodur. Web sitesi, biri SEO araç seti olan çok sayıda araç seti sunmaktadır .

Aşağıda, araç setinin amiral gemisi özelliklerinden biri, hangi anahtar kelimeleri sıraladığını, o anahtar kelime için sayfanın sıralamasının ne olduğunu, anahtar kelimenin aylık arama hacmini ve daha fazlasını görmek için bir web sitesi sayfasını eklemenize olanak tanıyor.

SEO araç setinin geri kalanı, sayfa performansınızı rekabetle karşılaştırmanıza, diğer web sitelerinden sitenize gelen geri bağlantıları analiz etmenize (bağlantı oluşturma olarak da bilinir), uygun anahtar kelimeleri araştırmanıza ve benzer sayfa içi SEO fırsatlarından yararlanmanıza olanak tanır.

12. Screaming Frog’s SEO Spider

Maliyet: LITE sürümü ücretsizdir (sınırlamalarla *) ve ücretli plan 160 $ ​​/ yıl’dır

Amaç: Web Sitesi Analizi

Screaming Frog SEO Spider, bir arama pazarlamacısının en iyi arkadaşıdır.

SEO odaklılar için özel olarak tasarlanan bu program, belirttiğiniz web sitelerini tarar ve ortak SEO sorunları için URL’leri inceler. Bu program, özellikle daha büyük web siteleri için, aksi takdirde zaman alan bir süreci basitleştirir ve hızlandırır. Aynı URL’lerin manuel olarak değerlendirilmesi saatler veya günler sürebilir.

Nasıl çalıştığına daha yakından bakın:

Java programı, gezinmesi kolay sekmelerle oldukça sezgiseldir. Ek olarak, daha fazla analiz için verilerin herhangi birini veya tamamını Excel’e aktarabilirsiniz. Belirli anahtar kelimeler için bağlantılarınızı veya sıralamalarınızı izlemek için Optify, Moz veya RavenSEO kullandığınızı varsayalım – e-tablonuzdan bir .csv dosyası oluşturabilir, uygun biçimlendirme için birkaç ayar yapabilir ve bu araçlara yükleyebilirsiniz. .

* Fiyatlandırma sınırlamaları şunları içerir: Web sitesi başına yalnızca 500 URL tarayabilirsiniz ve yapılandırma seçeneklerine ve kaynak kodu özelliklerine tam erişiminiz yoktur. Bu sınırlamaları kaldırmak için, kullanıcılar 12 aylık lisansı yaklaşık 160 $ ​​/ yıl karşılığında satın alabilirler.

13. Found’s SEO Audit Tool

Ücretsiz

Amaç: Web Sitesi Denetimi

Arama motoru sonuç sayfalarında rakiplerinizin üzerine çıkmak ister misiniz?

(Kim istemez?)

Found tarafından sunulan SEO Denetim Aracı, bir web sitesindeki yaygın SEO hatalarını belirlemek (ve çözmek) isteyen pazarlamacılar için kullanımı kolay bir araçtır.

Sadece URL’nizi girin ve siteniz için anında otomatik bir SEO denetimi alın. Found’ın SEO Denetim Aracı üç ana bölüme ayrılmıştır:

 • Teknik sorunlar. Bu, alan standartlaştırması ve XML site haritaları gibi faktörleri bildirir.
 • İçerik sorunları. Bu, anahtar kelimeler ve meta veriler gibi etkili faktörlere odaklanır.
 • Dış bağlantı analizi. Bu, dış bağlantıların niceliğini ve kalitesini değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

Woorank’e benzer şekilde, bir raporu çalıştırdığınızda, araç, sonuçları kuruluşunuz içinde kolayca paylaşılabilecek bir PDF olarak indirmenizi kolaylaştırır.

14. Remove’em

Maliyet: Alan başına 249 $ veya 99 $ / ay’dan başlayan bir abonelik seçeneği

Amaç: Link Oluşturma

Hiç bağlantı satın aldınız mı? Aynı mesaj ve bağlantıyı kullanarak bir blog dizisindeki yorumlar bölümünü spam mı ettiniz? Öyleyse, kötü kararınızı sadece bu seferlik affedeceğiz … ama Google affetmeyecek.

Yapay veya doğal olmayan bağlantılar , arama sıralamanıza ciddi şekilde zarar verme potansiyeline sahiptir . Bunları temizlemek için Remove’em’e bakın :

Bu yararlı araç, geri bağlantı profilinizi tarar ve kaldırılması için ulaşmanız gereken bağlantılar ve etki alanları için bir iletişim bilgileri listesi açar. Alternatif olarak, araç, Google’ın aracını kullanarak reddetmek isterseniz listeyi dışa aktarmanıza da olanak tanır (Esasen, bu araç Google’a sitenizi tararken bu bağlantıları hesaba katmamasını söyler.)

15. Varvy’s SEO Overview Tool

Ücretsiz

Amaç: Web Sitesi Denetimi

Bu SEO denetim aracı, kullanıcılara etki alanı güçleri, bağlantıları, görsel SEO’su, sosyal sayılar ve bahsedenler, sayfa / teknik SEO , sayfa hızı ve daha fazlası hakkında bilgi sağlar.

Kapsamlı rapor bir dakikadan kısa bir sürede hazırlanır ve web sitenizin performansının farklı yönlerine derinlemesine dalar. Aracın, sorunun ciddiyetini belirtmek için yeşil işaretler, kırmızı X’ler ve sarı ünlem işaretleri kullandığını fark edeceksiniz.

En sevdiğimiz özelliklerden biri, ayrıntılı görüntü genel bakışıdır:

Raporun bu bölümü, web sitenizin alternatif metni analiz ederek kullandığı görsellerin gücüne odaklanır. Çok fazla kelime kullanıyorsanız, eksik alternatif metin veya alternatif metin zayıf görünüyorsa, araç gerekli değişiklikleri yapabilmeniz için sizi bilgilendirir.

Siteniz hakkında bildikleri (veya bilmedikleri) her şeyi öğrenmek için Google perdesinin arkasına asla bakamazsınız. Ancak SEO’nun en iyi uygulamalarını kullanarak ve burada listelenenlere benzer araçlardan en iyi şekilde yararlanarak, web sitenizin doğru arama sorgularına yanıt olarak görünme şansını büyük ölçüde artırabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap