İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Android Destek
  3. WhatsApp Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

WhatsApp Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

whatsappta-silinen-fotograflar-nasil-kurtarilir-800x444

Whatsapp’tan silinen fotoğrafları nasıl kurtaracağınızı bilmek ister misiniz? Bu makale, resimlerinizi geri almanın en kolay ve en hızlı yollarını kapsar.

Medyadan, Başka Kimsede Var mı?

Kayıp bir görüntüyü kurtarmak düşündüğünüzden daha kolay olabilir. Öncelikle konuştuğunuz kişinin (veya kişilerin) mesajın bir kopyasını alıp almadığını kontrol etmelisiniz. Bir resim yüklediyseniz ve kendiniz sildiyseniz, grup sohbetindeki bir başkası veya sohbet ortağınız yine de olabilir.

Size görüntüyü iletebileceklerini veya hatta telefonlarına kaydedebileceklerini sorun . Sırf “Benim İçin Sil”e tıklamanız herkes için gittiği anlamına gelmez.

WhatsApp Yedeğinden Geri Yükleme

whatsappta-silinen-fotograflar-nasil-kurtarilir1-615x500

 

Birisi size kayıp resminizin bir kopyasını gönderemezse, kayıp mesajları kurtarmanın en kolay yolu yedeklemedir. WhatsApp’ın hem Android hem de iOS sürümleri yedeklemeleri desteklemektedir (sırasıyla Google Drive ve iCloud’a). Mesajları kaybettiğinizden bu yana uzun zaman geçmediyse, en son yedeklemenizi geri yüklemek en iyisidir.

Elbette bu , görüntüyü silmeden önce yedekleme özelliğini whatsapp ayarlarından etkinleştirmenizi gerektirir.

Önce, Ayarlar> Sohbetler> Sohbet Yedekleme’ye gidin . En son yedeklemenin ne zaman çalıştığını ve verilerinizi ne sıklıkla yedekleyeceğinizi içeren bilgileri görürsünüz. Fotoğrafları son yedeklemeden bu yana sildiyseniz, mesajları kurtarmak için WhatsApp’ı kaldırabilir ve yeniden yükleyebilirsiniz.

Uygulamayı cihazınızdan kaldırmanız, daha sonra App Store veya Google Play’den yeni bir kopyasını yeniden yükleyin. Telefon numaranızı tekrar onaylamanız gerekir, ardından varsa verilerinizi bir yedekten geri yüklemek için bir bilgi istemi görürsünüz. Bunu kabul edin; WhatsApp tüm mesajlarınızı tıpkı yedekleme sırasında olduğu gibi geri yükler.

Bunun, son yedeklemenizden bu yana aldığınız mesajları kaybetmenize neden olabileceğini unutmayın.

  • Bir diğer seçenek konuştuğunuz kişinin de yedekleme yapıp yapmadığına bakın. Eğer yedekleme yapmış ise yedekten geri getirip size atabilir.

Telefonunuzun WhatsApp Klasörünü Kontrol Edin (Android)

 

whatsappta-silinen-fotograflar-nasil-kurtarilir3

Bu adım iPhone kullanıcıları için çalışmaz, çünkü Android kullanıcılarının aksine, cihazlarının tüm dosya sistemine göz atmanın bir yolu yoktur ( Dosyalar uygulamasıyla bile ).

Varsayılan olarak, WhatsApp gönderdiğiniz ve aldığınız her resmi bir klasöre kaydeder. Bir görüntüyü sohbetten silebilir ve yine de telefonunuzda bu klasörde olmasını sağlayabilirsiniz.

Dosya yöneticisi>Dahili Bellek> WhatsApp> Medya> WhatsApp Görüntüleri

Burada WhatsApp’ta aldığınız tüm görüntüleri göreceksiniz. Bunun içinde gönderdiğiniz görüntüleri içeren bir Gönderilmiş klasör var. Bir göz at ve eksik WhatsApp dosyalarının olup olmadığını gör.

Özel Kurtarma Uygulamalarını Kullanma

whatsappta-silinen-fotograflar-nasil-kurtarilir2

 

WhatsApp görüntülerini kurtarma konusunda Google’dan yardım aldığınızda, çözüm vaat eden düzinelerce programla karşılaşırsınız. Kulağa harika gelse de, gerçek ise korkunç.

Silinen kısa mesajları kurtarmak gibi , bu “kurtarma” uygulamalarının büyük çoğunluğu size yardımcı olmayacak. WhatsApp görüntülerini kurtarmak, metin mesajlarını kurtarmaktan biraz farklıdır, ancak yazılım hala aynı büyük sorunlara sahiptir. Bu programlar ya Root erişimi gerektirir (Android’de) ya da ödeme yapmadan çalışmıyor.

Bu kurtarma programlarının hepsi benzer. Masaüstünüze yazılım yükleyerek ve telefonunuzu bağlayarak mesajlarınızı kurtarabileceklerini iddia ediyorlar. Ardından, programı çalıştırdığınızda herhangi bir sonuç alamazsınız.Uygulamanın root erişimi gerektirdiğini görürsünüz veya gerçekte kurtarma işlemini gerçekleştirmek için ödeme yapmanız gerekir. Bunlar arasında dr.fone, Johosoft, iMyFone ve benzeri araçlar bulunur.

Ve onlar da ucuz değil. Bir lisans her yerde 20-50 dolara mal olur ve ödemeye karar verseniz bile, yazılımın gerçekten bir şeyleri kurtarıp kurtarmayacağını bilemezsiniz.

Kurtarma Senaryosu

Ne yazık ki, silinen medyayı WhatsApp’tan kurtarmanın tek gerçek yolu, önceden uygun bir yedeklemeye sahip olmaktan geliyor. WhatsApp, sohbet geçmişinizi sunucularında tutmaz, bu nedenle mesajları veya dosyaları kurtarmak için şirketle bağlantı kuramazsınız.

Merak ettiyseniz, Recuva gibi dosya kurtarma programlarını da kullanamazsınız . Günümüzün telefonları USB Yığın Depolama protokolünü kullanmadığından, bu uygulamalar dosyaları kurtarmak için modern akıllı telefonları tarayamaz.

Bir mesajı sildikten sonra, onu kurtarmanın tek yolu telefonunuzda tutulan yedekleme dosyasıdır. Bir yedeğiniz varsa, geri yüklemenin en iyi yolu, yukarıda açıklanan yeniden yükleme yöntemini kullanmaktır. Yedekleme olmadan, bu mesajları geri yükleyemezsiniz ve kurtarma uygulamaları onları hiçbir yerden ortaya çıkaramaz. Bu nedenle, böyle bir veri kaybını önlemek için her şeyin vaktinde yedeklenmesi çok önemlidir.

Kurtarma programlarından birini denemeye karar verirseniz (önerilmez), çabuk davrandığınızdan emin olun. Bir dosyayı telefonunuzdan sildiğinizde, hemen silinmez. Bunun yerine, işletim sistemi silmek için güvenli olarak işaretler. Yeni veriler girdiğinde, silmek için etiketlenen verileri değiştirir.

Yorum Yap

Yorum Yap