1. Ana Sayfa
 2. Hata & Sorun Giderme
 3. WiFi Açılmıyor Sorunları ve Çözümleri-2020
k_zd_m

WiFi Açılmıyor Sorunları ve Çözümleri-2020


WiFi açılmıyor” diye şikayetçiyseniz, çözüm burada! Android telefon veya tabletinizde Wi-Fi bağlantı sorunları ile karşılaştınız mı? Merak etmeyin Wi-Fi sorunları çok yaygın. Bu nedenle Wi-Fi sorunlarınız için bir çözüm adımları hazırladık.

Bu yazımızı hazırlarken öncelikle basit çözümlerden karmaşık çözümlere geçeceğiz. Tüm aşamaları takip ettiğiniz takdirde cihazınızın Wi-Fi sorununa çözüm bulacaksınız.

WiFi Açılmıyor Sorunları ve Çözümleri
WiFi Açılmıyor Sorunları ve Çözümleri

Android Telefonumda veya Tabletimde Wifi Açılmıyor?

Android cihazınızda Wi-Fi sorunu ile karşılaşmanızın tek bir nedeni yoktur. Bunları 4 madde halinde sınıflandırabiliriz.

Muhtemel sebepler;

 1. IP adresi ve DHCP gibi ağ yapılandırmaları
 2. Üretici yazılım sorunları
 3. Wi-Fi yanlış şifre veya bilgiler
 4. Radyo dalgası dağılımı: (WiFi, düz bir çizgide hareket eden radyo dalgalarıdır; modemden veya ayrı duvarların arkasında uzak bir konum durumu)

 1.  Çözüm: Wi-Fi’nizi tekrar kapatıp açın

Telefonunuzun bildirimler kısmını aşağı çekin ve Wi-Fi simgesine dokunun kapandıktan 5 saniye sonra tekrar açın. Telefonunuz Wi-Fi ağına bağlandıktan sonra sorunun giderilip giderilmediğine bakın. Bu basit çözüm, hangi modele sahip olursanız olun çoğunlukla etkilidir.

 2.  Çözüm: Cihazınızı Uçak Moduna Alma

Bu çözüm bir çok kullanıcının işine yarayan  bir yoldur. Cihazınızda bildirimler kısmını aşağı doğru çekin ve Uçak modu simgesine dokunun. Uçak moduna aldığınız cihazı 5 saniye sonra uçak modundan çıkarın. Ve Wi-Fi sorununuzun düzelip düzelmediğini kontrol edin.

android yetersiz depolama alani sorunu nasil giderilir
Önerilen Yazı
Android Yetersiz Depolama Alanı Sorunu Çözüldü-2020

 3.  Çözüm: Telefonunuzun Bluetooth’u Açık mı?

Bluetooth, Wi-Fi için sorun teşkil edebilir.Çünkü bazı kullanıcılar Bluetooth açık olduğunda bazı telefonlarda Wi-Fi’nin çalışmadığını farkedebilir. Bluetooth’unuz açık ise bildirimler kısmını aşağı çekerek Bluetooth simgesine dokunarak kapatınız.Daha sonra Wi-Fi’nizi tekrar açınız sorunun giderilip giderilmediğini kontrol ediniz.

 4.  Çözüm: Güç Tasarruf Modu

Güç tasarruf modu, cihazınızın pilinin daha uzun süre az güç tüketmesini sağlamaya yardımcı olur. Wi-Fi’nin pilinizi hızlı bir şekilde boşalttığı bilindiğinden, güç tasarruf modunu açtığınızda genellikle Wi-Fi bağlantınızı kesebilir. Bunun içi Güç Tasarruf Modunu cihazınızın ayarlar kısmından kapatabilirsiniz. Bu çözüm Wi-Fi sorununuzu çözmenize yardımcı olabilir.

 5.  Çözüm: Tüm Wi-Fi Ağlarını Unutun ve Yeniden Bağlanın

Bu yöntem Wi-Fi sorunlarını çözmede kullanışlı bir yöntemdir. Wi-Fi’nize sağlıklı bir şekilde bağlanmak için önceden kayıtlı olan tüm Wi-Fi ağlarını siliniz.

Bunun için;

 1. Telefonunuzun Ayarlar menüsüne gidin
 2. Bağlantılar‘a gidin
 3. Wi-Fi aramaya dokunun
 4. Daha önce telefonunuza eklediğiniz tüm Wi-Fi ağlarını göreceksiniz.Her birine tek tek tıklayarak Unut seçeneğine basın.

Tüm Wi-Fi ağlarını sildikten sonra Ayarlar’a gidip Bağlantılar ardından Wi-Fi aramaya gidin.Wi-Fi’nizi açarak bağlanmak istediğiniz Wi-Fi ağına yeniden şifreyi yazarak bağlanın. Sorunun giderilip giderilmediğini kontrol edin.

 

 6.  Çözüm: Wi-Fi Parolasını Doğru Girme

Wi-Fi için oluşturulan şifreler güvenlik açısından çok önemlidir.Bu yüzden şifreleri yazarken büyük küçük harf, sayı ve sembollere dikkat edilmelidir. Yazdığınız Wi-Fi şifresini tekrar kontrol ediniz.

 7.  Çözüm: Doğru Wi-Fi Ağına mı Bağlısınız?

Benzer isimde Wi-Fi ağ adları olabilir. Doğru ağa bağlandığınızdan emin olun.

 8.  Çözüm: Cihazınızı Yeniden Başlatma

Telefonunuzu yeniden başlatmak WiFi açılmıyor sorunlarını çözmenize yardımcı olabilir.Telefonunuzu kökten kapatın ve bir kaç saniye sonra yeniden başlatın. Sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

 9.  Çözüm: İşletim Sistemi Güncellemesi

İşletim sistemleri düzenli olarak güncellenmelidir.WiFi açılmıyorsa bağlantı sorunları yazılımsal bir hatadan kaynaklı olabilir.Bu yüzden cihazınızın en son yazılım güncellemesine sahip olup olmadığını kontrol edin.

 1. Yazılım güncellemesini kontrol etmek için cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin
 2. Cihaz Hakkında‘ya tıklayın
 3. Güncellemeleri Kontrol Et veya Manüel Güncellemeleri İndir‘e dokunun.

 10.  Çözüm: Uyku Sırasında Wi-Fi’yi Açık Tutma

Cihazınız Wi-Fi’yi kesiyorsa, Wi-Fi ayarlarını kontrol ediniz.

 1. Telefonunuzun Ayarlar menüsünde Bağlantılar ve Wi-Fi yolunu takip edin
 2. Kullandığınız cihaza göre farklı seçenekler görebilirsiniz.Sağ üstteki 3 noktaya basarak Diğer veya Gelişmişe tıklayın.
 3. Çıkan ekranda en altta gelişmiş veya daha fazla ayrıntıya dokunarak açılır menüye gidin
 4. Burada “Uyku Sırasında Wi-Fi’yi açık tutun” seçeneğini “Her zaman” diye ayarlayınız.

 11.  Çözüm: Modemi Yeniden Başlatma

Modeme bağlı hiçbir cihaz çalışmıyorsa, modeminizi yeniden başlatmanız önerilir. Bunu yapmak için, modemle birlikte verilen kılavuzu takip etmeniz gerekir. Kullandığınız modemin modeline ve tipine bağlı olarak, farklı adımlar izlemeniz gerekebilir. Modemi yeniden başlatmak, modemdeki sorunlardan kaynaklanan Wi-Fi bağlantı sorunlarını çözmenize yardımcı olabilir.

samsung galaxy ims servis durduruldu hatasi ve cozumu
Önerilen Yazı
“IMS Servis Durduruldu” Hatası ve Çözümü | 2020

 12.  Çözüm: Üçüncü Parti Uygulamalar

Bazı üçüncü parti uygulamalar, Wi-Fi’nin çalışmasını engelleyebilir.Sorun yaşamaya başladığınız zamandan beri en son indirdiğiniz uygulamaları kontrol edin.Bunu yaptıysanız uygulamaların güncel olup olmadığını kontrol edin.Güncel olmasına rağmen hala aynı sorunu yaşıyorsanız, eğer sorun bir uygulamayla ilgili ise o uygulamayı kaldırın veya devredışı bırakın.Ve tekrar Wi-Fi’yi kontrol edin.

Buna rağmen hala sorun yaşıyorsanız, üçüncü taraf bir uygulamanın soruna neden olup olmadığını kontrol etmek için cihazınızı güvenli modda başlatınız.

Güvenli modda başlatmak için güvenli mod açma ve kapatma yönergesini takip edin.

Telefonunuzu Güvenli Modda kullanın ve Wi-Fi bağlantısının sorunsuz çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Wi-Fi sorunsuz bağlanıyorsa sorun kurulu olan üçüncü taraf uygulamalardan kaynaklanıyor olabilir. Daha sonra telefonunuzu normal moda girmek için normal şekilde yeniden başlatın. Wi-Fi’niz düzgün çalışana kadar soruna neden olabileceğini düşündüğünüz uygulamaları kaldırın.

 13.  Çözüm: Kablosuz Yönlendirici Ayarlarını Kontrol Etme

Telefonunuzun Wi-Fi erişimine izin verildiğinden ve Mac Adresinin engellenmediğinden veya Kablosuz yönlendiriciye bağlanmaya engelin olmadığından emin olun.

 14.  Çözüm: Tarih ve Saat

Android cihazlarda tarih ve saat çok önemli roller oynar.Bağlanmaya çalıştığınız yönlendiricideki tarih ve saatle eşleşmelidir aksi halde bağlantı kurulamayabilir.

Telefonunuzun tarih ve saatinin, bulunduğunuz yerin tarihini ve saatini yansıttığından emin olun. Telefonunuzun Ayarlar menüsüne giderek ve ardından Tarih ve Saat öğesine dokunarak değiştirebilirsiniz. Ardından, tarih ve saati geçerli konumunuzla değiştirmeli ve tekrar Wi-Fi’ye bağlanmayı deneyin.

 15.  Çözüm: Modem’in Donanım Yazılımını Güncelleme

Android cihazlarda bazen Wi-Fi açılmıyor sorunları, kablosuz ağa bağlanmak için kullanılan modemden kaynaklanabilir.Bu sorunun giderilmesi için modeminizin yazılımını güncellemeniz gerekir.

Modeminizin kullanma kılavuzu kullanarak yönlendiricinizin güncelleme adımlarını takip etmeniz gerekebilir veya yönlendiriciniz için çevrimiçi yardım alabilirsiniz.

Modeminizi güncelledikten sonra, telefonunuzu tekrar Wi-Fi ağına bağlamayı deneyin ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

 16.  Çözüm: Wi-Fi Direct’in Önbelleğini ve Verilerini Temizleme

Cihazınız Wi-Fi ağına bağlanamıyorsa sorunu çözme adımlarından biri de Wi-Fi Direct’in önbelleğini ve verilerini silmektir.Bu veriler silindikten sonra cihaz otomatik olarak yeni önbellek dosyalarını oluşturur ve sorun ortadan kalkmış olur.

Lütfen Dikkat!

Önbellek ve Verilerin temizlenmesi kayıtlı tüm ağların şifrelerini de silecektir.Bunun için ağ adını ve şifresini bildiğinizden emin olun.

 

 1. Telefonunuzun Ayarlar menüsüne gidin
 2. Uygulamalara git
 3. Uygulama Yöneticisine dokunun 
 4. Sağ üstten 3 noktaya dokunarak Sistem uygulamalarını göstere dokunun ve Wi-Fi Direct’i arayın.
 5. Wi-Fi Direct üzerine dokunun
 6. Depolamaya dokunun
 7. Veriyi Sil üzerine dokunun ve onaylayın
 8. Önbelleği Temizle üzerine dokunun ve onaylayın

Şimdi telefonunuzu yeniden başlatıp Wi-Fi’nizi kullanmayı deneyin. Sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

 17.  Çözüm: Wifi açılmıyorsa Android Cihazınızın Önbellek Bölümünü Silin

Sorunun bazı bozuk önbelleklerden dolayı olup olmadığını anlamak için denemeniz gerekir. Bu işlemde uygulamalarınız, dosyalarınız ve kullanıcı verileriniz silinmez.

Önbellek bölümünü silmek için:

 • Cihazınızı kapatın.
 • Ses Yükseltme tuşuna ve Ana ekran tuşuna beraber basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun.
 • Android logosu görününce, tüm tuşları serbest bırakın (‘Installing system update’ ekranını Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye gösterecektir.Bunun için biraz bekleyiniz).
 • Ses kısma tuşu ile ‘wipe cache partition’ seçeneğine gelin.
 • Seçmek için Güç tuşuna basın.
 • Ses kısma tuşu ile ‘yes’ seçeneğini seçin ve Güç tuşuna basıp onaylayın.
 • Bu işlem tamamlandığında, “Reboot system now” seçeneğine Ses tuşu ile gelip Güç tuşuyla onaylayınız.
 • Cihazınızı yeniden başlatınız.

Bu işlemden sonra sorunun devam edip etmediğine bakın. Sorun hala devam ediyorsa bir sonraki  son adımımızı uygulayınız.

 18.  Çözüm: Android Cihazınızı Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

Yorum Yap

Yorum Yap