1. Ana Sayfa
  2. Hata & Sorun Giderme
  3. Windows 10 Açılmıyor mu? Bilgisayarınızı Çalıştırmak için 11 Çözüm

Windows 10 Açılmıyor mu? Bilgisayarınızı Çalıştırmak için 11 Çözüm


Birkaç bilgisayar sorunu, önyüklemeyi reddeden bir PC kadar sinir bozucudur . Sisteminiz başlatılamadığında bile, sorunun kaynağını bulmak için herhangi bir ilerleme sağlamak zordur.

Tabii ki, Windows 10 bilgisayarınız önyükleme yapmıyorsa umutsuzluğa kapılmanız için hiçbir neden yoktur. Bilgisayarınız için işler kasvetli görünse bile, gerçekten onarılamayacak kadar çok sayıda düzeltmeyi deneyebilirsiniz. Windows 10, önyükleme işlemini sıralamak için çeşitli yöntemler sunar ve kendiniz için uygulayabileceğiniz birkaç kolay teknik vardır.

Herhangi bir şansla, bu kılavuz bilgisayarınızın önyükleme istememesinin arkasındaki suçluyu bulmanıza yardımcı olmalıdır.

1. Windows Güvenli Modu deneyin

Windows 10 önyükleme sorunları için en tuhaf düzeltme Güvenli Mod’dur. Bilgisayarınızı en az yazılımla başlatan alternatif bir önyükleme şemasıdır. Değiştirilmiş önyükleme işlemi sürücü ve yazılım sorunlarını atlayabilir. Garip olan şey, bazen bilgisayarı Güvenli Modda başlatmak önyükleme sorunlarını çözebilir . Güvenli Modda hangi işlemlerin yürütüldüğü bana açık değil, ancak deneyim bana etkili ve kolay bir çözüm olduğunu öğretti.

Ancak bilgisayarınız önyükleme yapmazsa, Güvenli Mod’a girmede sorun yaşayabilirsiniz . Buna girmenin nispeten kolay iki yolu var.

 

Yöntem 1: Windows Kurtarma’dan Güvenli Moda Girin

Çoğu önyüklenemeyen bilgisayar Windows açılış ekranını “asar” (veya ilerlemez).

Buradan, önyükleme işlemini üst üste üç kez keserek bilgisayarı Windows Kurtarma’yı otomatik olarak tetikleyen Güvenli Mod’a girmeye zorlayabilirsiniz. Gönderen Seç bir seçenek kurtarma penceresinin, seçim Gider’i sonra, Gelişmiş seçenekler sonra ve Başlangıç Ayarları .

Başlangıç ​​Ayarları’ndan, bilgisayarı internet etkin veya devre dışı bırakılmış olarak Güvenli moda yeniden başlatabilirsiniz. Her iki seçenek de çalışmalıdır.

Yöntem 2: Windows 10 Kurtarma Sürücüsü ile Güvenli Mod

Güvenli moda giremiyorsanız, bir Windows 10 USB kurtarma sürücüsü oluşturmanız gerekir. Kurtarma sürücüsü, önyükleme sırasında F8’e dokunarak erişilebilen Windows 10 kurtarma ortamını içerir. Ne yazık ki, Microsoft bu özelliği ortadan kaldırmaya karar verdi.

Kurtarma sürücüsü oluşturmak için başka bir Windows 10 bilgisayarınız ve en az 512 MB depolama alanına sahip bir USB sürücünüz olması gerekir. Bir sistem yedeği oluşturmak istiyorsanız (sistem dosyalarını kurtarma sürücüsüne yedekleme seçeneğini görürsünüz), 16 GB depolama alanına ihtiyacınız olacaktır.

 

Denetim Masası> Kurtarma sürücüsü oluştur’u başlatın .

Ardından kılavuzlu talimatları izleyin.

Kurtarma sürücüsünü oluşturduktan sonra, bilgisayarınızı USB sürücülerini yalnızca UEFI veya BIOS olarak da bilinen POST ortamından önyüklenebilir olarak açtıysanız önyükleyebilirsiniz . USB sürücülerini önyüklenebilir olarak etkinleştirdikten sonra, sürücüyü bilgisayarınıza takın ve yeniden başlatın (bunun için sıfırlama düğmesine basmanız veya güç düğmesini birkaç saniye basılı tutmanız gerekebilir).

2. Pilinizi Kontrol Edin

Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, pil sorunları önyükleme sorunlarına neden olabilir. Sorunu çözüp çözmediğini görmek için alternatif bir şarj kablosu test etmeye değer. Başka bir dizüstü bilgisayarda deneyerek kablonun çalıştığını doğrulayın. Ardından, sisteminizin pilini çıkarın ve cihazı bir güç kaynağına takın.

 

Pili çıkarmanız, bir donanım sorununun sorumlu olup olmayacağını keşfetmenize yardımcı olacaktır. Buradaki anahtar, herhangi bir zamanda yalnızca bir öğeyi test ettiğinizden emin olmaktır. Güç sorunları başlatmayı engelliyorsa, pilin, şarj kablosunun veya başka bir bileşenin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini bilmeniz çok önemlidir.

 

3. Tüm USB Aygıtlarınızı Çıkarın

Windows 10 güncellemelerinde ciddi bir sorun, bazen bir USB cihazıyla çakışma nedeniyle bilgisayarınızın önyükleme yapmamasıdır. Bu sorunu tüm USB aygıtlarını (ve diğer gerekli olmayan çevre birimlerini) çıkarıp bilgisayarı yeniden başlatarak çözebilirsiniz.

Bilgisayarınız aynı yükleme ekranında kalırsa, tüm USB aygıtlarının çıkarılması sorunu otomatik olarak çözer. Diğer durumlarda, bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekebilir.

4. Hızlı Önyüklemeyi Kapat

BIOS veya UEFI’nizin içinde, Windows 8 ve daha yeni işletim sistemlerinin sürücüleri önceden yükleyerek çok hızlı bir şekilde önyükleme yapmasına izin veren Hızlı Önyükleme adı verilen bir ayar var . Ne yazık ki, Windows güncellemeleri Hızlı Önyükleme uyumluluğunu bozabilir. Neyse ki, Hızlı Önyükleme BIOS’unuz aracılığıyla açılıp kapatılabilir.

BIOS / UEFI ekranına girme yöntemi bilgisayarlar arasında farklılık gösterir. Bilgisayarınız için doğru yolu bulma konusunda talimatlar için lütfen bilgisayarın UEFI / BIOS’unu bulma kılavuzumuza bakın . Çoğu kişi için, önyükleme sırasında Delete tuşuna dokunmak POST ortamını tetiklemelidir. Çalışabilecek diğer iki ortak anahtar F2 ve Esc’dir .

 

BIOS veya UEFI’ye girdikten sonra, Hızlı Önyükleme seçeneği normalde Gelişmiş seçeneklerin bir parçasıdır , ancak her yerde olabilir.

windows 10 acilmiyor mu bilgisayarinizi calistirmak icin 11 cozum1

Herhangi bir Hızlı Önyükleme girdisi görmüyorsanız, bilgisayarınız Hızlı Önyükleme seçeneğini içermediği için 2013’ten önce yapılmıştır.

 

5. Kötü Amaçlı Yazılım Taraması Deneyin

Kötü amaçlı yazılım, önyüklenemeyen bir bilgisayarın ana nedenidir. Önyükleme sorunlarına neden olan kötü amaçlı yazılımlarla uğraşmanın yaygın yöntemi, USB veya DVD sürücüsünden önyükleme yapabilen bir kötü amaçlı yazılımdan koruma programıdır. BitDefender’ın kurtarma CD’si gibi bazı şirketler bu yazılımı ücretsiz olarak sağlamaktadır. Favorilerimden biri AVG Rescue CD [Kırık Bağlantı Kaldırıldı] (adına rağmen bir USB sürücüsüne yüklenebilir).

CD’yi bir USB sürücüsüne görüntüledikten sonra, etkilenen bilgisayarı sürücü takılıyken önyükleme yapabilirsiniz. Bilgisayarı kurtarma sürücüsünden önyükleme yapacak şekilde ayarladıysanız, AVG kurtarma ortamında başlayacaktır. Ardından kötü amaçlı yazılım taraması yapın.

6. Komut İstemi Arayüzüne önyükleme yapın

Bilgisayarınız düzgün önyükleme yapamadığında, gerçekten hiçbir şey yapamaz. Bununla birlikte, yeteneklerini genişletmek için doğrudan Komut İstemi’ne önyükleme yapmak hala mümkün olabilir. Bu arayüzü kullanarak daha fazla sorun giderme prosedürü gerçekleştirebilir ve hatta sorununuzu çözebilirsiniz. Yordamı gerçekleştirmek için Windows 10’un önyüklenebilir bir diskte veya USB sürücüsünde olması gerekir, bu yüzden başlamadan önce bunu ayarlamak için başka bir bilgisayar kullanın.

 

Komut istemine önyükleme yapmak için sisteminizi başlatın. Başlatırken, BIOS’a girmenizi sağlayacak bir tuş kombinasyonunun ayrıntılarına dikkat edin . Bu bilgiler genellikle satıcı logosunun yanında sunulur.

Boot sekmesine gidin ve marka ya USB veya DVD’ye ilk önyüklenebilir aygıt sürücü. Buradaki seçiminiz, Windows 10 kopyanızın bulunduğu yere bağlı olacaktır. Yine, bu işlemin özellikleri bir sistemden diğerine değişebilir, bu yüzden ekrandaki talimatlara bakın.

Ardından, Windows 10 içeren diski veya sürücüyü sisteminize takın, yapılandırmanızı kaydedin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

windows 10 acilmiyor mu bilgisayarinizi calistirmak icin 011 cozum

İstendiğinde, diski veya sürücüyü kullanarak önyükleme yapmak istediğinizi belirtmek için klavyenizi kullanın. İstenen dili, para birimini ve giriş tercihlerini girin, ardından bir sonraki ekranda Bilgisayarınızı onarın’ı seçin . Ardından, Sorun Giderme > Gelişmiş Seçenekler > Komut İstemi’ni seçin , ardından komutları girmek için bir pencere görmelisiniz.

7. Sistem Geri Yükleme veya Başlatma Onarımını Kullanma

Windows 10’u zaten bir diskten veya sürücüden önyüklüyorsanız, işlemin bir parçası olarak kullanılabilen birkaç yardımcı programı kullanmaya değer. Sürücüden yukarıda açıklandığı gibi önyükleme yaptıktan sonra, PC’nizi tekrar yoluna sokabilecek seçeneklere erişebilirsiniz. Bağlantıları dikkat edin, Sistemi Geri Yükleme ve Başlangıç Onarma üzerinde Gelişmiş Seçenekler ekranında.

Sistem Geri Yükleme, bilgisayarınız normal çalışırken önceki Geri Yükleme Noktasına dönmenizi sağlayan bir yardımcı programdır . Bir donanım hatası yerine, yaptığınız bir değişikliğin neden olduğu önyükleme sorunlarını düzeltebilir.

 

Başlangıç ​​Onarma, Windows’un başlatılmasını engelleyen sorunlar için genel amaçlı bir sorun gidericidir. Önyükleme sorunlarınızın kaynağını bulmakta zorlanıyorsanız, bir çözüm bulabilmesi durumunda yardımcı programı çalıştırmak iyi bir fikirdir.

8. Sürücünüzü Yeniden Atayın

Birden fazla sürücünün yüklü olduğu bir sistem, işletim sistemi (OS) birimleri sürücü harflerini istemeden atamamışsa Windows 10 kullanıcıları için önyükleme sorunlarına neden olabilir. Ancak, komut istemi arabirimine önyükleme yaparak bu sorunu en az sorunla giderebilirsiniz.

Yukarıda açıklandığı gibi bir komut istemi penceresine önyükleme yapın, ardından disk bölümü yardımcı programını çalıştırmak için aşağıdakileri girin:

diskpart

Bu yapıldıktan sonra , sisteminize bağlı olan tüm birimlerin ayrıntılarını yazdırmak için liste hacmi girin.

windows 10 acilmiyor mu bilgisayarinizi calistirmak icin 11 cozum2

Buradan , doğru harfi atanmamış bir birime yeniden atamak için harf seç ve ata komutlarını kullanabilirsiniz. Örneğin, yukarıdaki görüntüdeki Ses CD’sine E harfini atamak istersem, işlemi tamamlamak için önce “select volume 0” ve ardından “ata letter = E” girerdim.

windows 10 acilmiyor mu bilgisayarinizi calistirmak icin 11 cozum3

 

Her zamanki gibi, komut isteminde değişiklik yaparken çok dikkatli olun. Burada hata yapmak hızlı bir şekilde bilgisayarınızdan daha fazla soruna neden olabilir.

9. Windows 10 Bootloader’ı atlatmak

Yeni bir Windows 10 yüklemesi yapmaya çalışırken sorun yaşarsanız, bootloader yardımcı programının yeni sürümü ile karşılaşabilirsiniz. Bu bazen başka bir sürücüde bulunan mevcut bir işletim sistemi kurulumuna ulaşma girişimlerini engelleyebilir.

Neyse ki, bu durumu düzeltmenin nispeten basit bir yolu var. Komut istemi arayüzüne önyükleme yapın ve aşağıdakileri girin:

bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve eski önyükleyici arabiriminin Windows 10 yinelemesinin yerini aldığını görmelisiniz. Windows 10 Güvenli Mod’a girerken veya mevcut işletim sistemi kurulumunuza erişirken başka sorun yaşamamanız gerekir.

 

10. Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

Bu noktada daha zor ve yıkıcı onarım seçeneklerine giriyoruz. Fabrika ayarlarına sıfırlamanın yanı sıra, bilgisayarınızı geri yükleme ve yenileme de daha zor seçenekler arasındadır. Her birinin kendi avantajları ve zayıflıkları vardır. Diğer tüm seçenekleri denediyseniz, muhtemelen hayal kırıklığına uğrarsınız.

Fabrika ayarlarına sıfırlama için gidin. Bazı uygulamaları ve diğer verileri kaybedersiniz, ancak bazı dosyalarınızı saklamayı tercih edebilirsiniz. Bir Windows 10 fabrika sıfırlama (Microsoft sadece “reset” olarak böyle bir süreci anlatır) varsayılan işletim durumuna bilgisayarı geri yükler.

11. Onarım Güncellemesi (“Yerinde Yükseltme”)

Onarım yüklemesi, büyük bir yol haricinde fabrika ayarlarına sıfırlamaya benzer: bilgisayarınızı tamamen yeniden yükler. Ne yazık ki, tüm Windows işletim sisteminin indirilmesini gerektirir ve internet bağlantısı olan işlevsel bir Windows bilgisayara ihtiyacınız olacaktır.

Bu yöntem, işlevsel bir bilgisayarınız, DVD veya USB sürücünüz ve internet bağlantınızın olmasını gerektirir. Aşağı yukarı, Windows USB / DVD İndirme Aracını indirip çalıştırmalı ve önyüklenebilir bir yükleyici oluşturmak için kullanmalısınız.

Bu yöntem oldukça karmaşıktır, ancak bir video önerebilirim:

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap