1. Ana Sayfa
 2. Yazılım
 3. Windows 10 Hızlandırma 2021 | Onaylanmış 10+ Yöntem
k_zd_m

Windows 10 Hızlandırma 2021 | Onaylanmış 10+ Yöntem

Windows 10 size yavaş mı geldi? Genel sistem ile açılışı temizleme ve hızlandırma, bunun yanında ekstra fikirleri sunduğumuz bu 10'dan fazla yönteme bakmanızı öneriyoruz.

windows-10-hizlandirma-parallax-2

PC donanımı daha hızlı hale gelmeye devam ettikçe, yazılım yoğunlu da artar ve Windows 10‘da bundan etkilenir. Bu özellikle bilgisayarın açılışı için geçerlidir: Windows 7 veya daha önceki bir sürümden Windows 10‘a yükseltme yaparsanız, bilgisayarınızın çok daha hızlı açıldığına şahit olur, bu duruma sevinirsiniz. Ancak, çalıştıktan sonra göz önünde bulundurulması gereken başka performans faktörleri de var ve en son, en iyi Windows sürümü bile yavaşlamalara karşı bağışık olmadığından, sizi çileden çıkartmaya başlayabilir. Windows 10 performansında iyileştirme sağlayan, pek çoğu oyunları etkileyen 10’dan fazla yöntemi sizler için derledik.

Web’de gezinince göreceksiniz ki Windows 10 hızlandırma anlatımlarının çoğundaki sorun, işletim sisteminin görsel animasyonlar gibi bazı eğlenceli özelliklerini kapatmanızı söylemeleridir. Yazımızdaki önerilerimizin çoğu, Windows 10 sisteminizi görünümünü ve işlevselliğinden ödün vermeden hızlandırabilmenizi sağlar. Çoğu da ücretsizdir, ancak bazıları yazılım veya donanım için biraz para harcamayı gerektirir. Hız arttırmak isteyen, ancak ekstra donanımlara niyet etmeyen, daha eski, daha düşük güçlü bilgisayarlara sahip kişiler için, sonlara doğru bazı ipuçlarını bir miktar görsellikten feragat edilerek sistem performansını artırabilme yönünde hazırladık.

Unutmayın ki “Bilgisayarınızı Hızlandırın!” kötü amaçlı yazılımların reklam amaçlı kullandığı bir slogandır. Microsoft, kategorik olarak Windows 10 için kayıt defteri temizleyicilerinin kullanımını desteklememektedir.

Birçok yerde Windows 10’u hızlandırmanın ilk aşaması olarak işletim sisteminizi güncel tutmanızı istenmektedir. Bu teorikte doğru olsa da bazı sorun çıkaran güncellemeler olabilmektedir. Ancak pire için yorgan yakmaya luzüm olmadığından, bu işlemi yapmanız sizin yararınızadır. Bunun için Windows’un Ayarlar‘ındaki Güncelleştirme ve Güvenlik bölümünü ara sıra ziyaret edebilirsiniz.

Windows 10’u hızlandırmak için kendi önerileriniz var ise, çekinmeden bu yazımızın sonundaki yorum bölümüne yazarak diğer kullanıcıları bilgilendirebilirsiniz.

1. Güvenilir Bir Hızlandırma Aracı Çalıştırın

windows 10 hizlandirma 1

PCMag‘den Jeffrey Wilson, Windows 10 için en iyi üçüncü parti sistem hızlandırma ve temizleme programlarını titizlikle test etmiş. Yalnızca az bir performans artışı sağlasa bile, çoğunun aslında bilgisayar performansına katkı sağladığını bildirmiş. Tabii ki, PC’nizi hızlandırdığını iddia eden çok sayıda kötü amaçlı program da var, bu nedenle Wilson’un test edilmiş ürün listesine baktığınızdan emin olun. Iolo System Mechanic testlerde elinden gelenin en iyisini yapıyor, ancak diğer programlara da özellikleri ve fiyatları için bakmaya değebilir.

youtube video indir kapak 2
İlginizi Çekebilir
Youtube Video İndir ve Dönüştür | MP3/MP4/MKV | Mobil ve PC

2. Ivır Zıvırlardan Kurtulun

 

 

windows 10 hizlandirma 2

Durum git gide düzelmekle birlikte, PC üreticileri tarafından önceden yüklenmiş gereksiz yazılımlar bazı yeni bilgisayarlarda bile sorun olmaya devam ediyor. Birkaç yıl önce, test ettiğimiz bir Lenovo PC’de önyüklü gelen 20 tane yardımcı program vardı. Bunlar zaman zaman ve istenmeyen bir şekilde açılır ve bilgisayarda yaptığımız işi yarıda keserdi. Yakın zamanda önceden kurulmuş, gereksiz yazılımların sayısı iyice düştü. Yeni bir HP dizüstü bilgisayar bu uygulamalardan sadece dokuzunu içeriyordu, yeni bir Asus modelinde ise sadece beş tane vardı. Microsoft bile bu konuda suçsuz değil. Buna Microsoft’tan birkaç oyun ve belki de ilginizi çekmeyecek gerçeklik yazılımları dahil olabilmektedir.

Görev çubuğunun sağındaki Başlat‘ta istenmeyen herhangi bir uygulama kutucuğuna sağ tıklayıp Kaldır‘ı seçebilirsiniz. Bu yöntem ile ilgili programı hemen kaldırabilirsiniz. Ayrıca, Başlat düğmesine sağ tıklayıp, açılan seçeneklerin en üstündeki Uygulamalar ve Özellikler‘i de seçebilirsiniz veya Başlat düğmesine tıkladıktan sonra klavyenizden program yazabilirsiniz, daha sonra önünüze gelen Program ekle veya kaldır‘a girebilirsiniz.

İstenmeyen , PC’nizin üreticisinin adına kurulu uygulamaların listesini sıralayarak bulabilirsiniz. Diğer iyi seçenekler, yüklü olduğunu bilmediğiniz herhangi bir program olup olmadığını görmek için Son’a göre sıralamak; veya Size göre, ihtiyacınız olmayan çok büyük parçalardan kurtulmak için. İstemediğiniz önemsiz uygulamaları bulduğunuzda, onları seçip Kaldır’ı tıklamanız yeterlidir. Ne yazık ki, bir seferde sadece bir tane kaldırabilirsiniz, bu yüzden bir sürü yazılımınız varsa, bu proje için yarım saat ayırın. Baltayı, kendi yüklediğiniz uygulamalara götürmeyi unutmayın; artık istemezsiniz ve istemediğiniz yazılımlar için, istediğiniz yazılımın yanına kurulur.

Uygulamaları kaldırmanın bir diğer nedeni, Windows 10’un açılırken gereksiz programların işlemci ve belleği işgal etmeye başlamasıyla sisteme negatif etki etmesidir. Başlat’a windows ö yazdığınızda karşınıza çıkan Windows özelliklerini aç veya kapat’a girerek işinize yaramayan özellikleri kapatabilirsiniz. Yalnız burada çok dikkatli olun, sisteme direkt etki eden bir özelliği kapatmayın, yoksa sisteminiz kararsız hale gelebilir. Standart bir Windows 10 özellikleri aşağıdaki gibi olmalıdır, siz de seçimlerinizi bu yönde gerçekleştirebilir, ekstra açık bir özellik varsa kapatabilirsiniz:

windows 10 hizlandirma 3

3. Başlangıç İşlemlerini Sınırlandırın

windows 10 hizlandirma 4

Girişte belirttiğimiz gibi, pek çok program PC’nizi her başlattığınızda çalışan yan işlemleri yükler ve bunların bazıları sisteminizde her zaman çalışması gereken programlar değillerdir. Windows 7 ve önceki sürümlerinde MSCONFIG komutuyla başlangıç işlemlerini düzenlerken, Windows 10 ile birlikte artık tüm bu işlemleri Görev Yöneticisi üzerinden gerçekleştirebiliyoruz.

Görev Yöneticisini açmanın en kolay yolu klavyenizden aynı anda Ctrl-Shift-Esc tuşlarına basmaktır. Görev Yöneticisi açıldıktan sonra Başlangıç sekmesine geçin; Windows başlangıcında yüklenen tüm programları burada görürsünüz. Arayüzde, her bir programın Başlangıç etkisini gösteren bir sütun bile var. Durum sütunu ise programın başlangıçta çalışıp çalışmadığını gösterir. Herhangi bir programın başlangıçta çalışmasını engellemek için, programın bulunduğu satırın üzerine fareniz ile sağ tıklayarak Devre dışı bırak‘ı seçebilirsiniz.

4. Diskinizi Temizleyin

windows 10 hizlandirma 5

Başlat menüsünü açıp, disk temizleme yazıp girin. Bu, Windows’un bir parçası olan güvenilir Disk Temizleme yardımcı programını açar. Disk Temizleme, geçici dosyalar, çevrimdışı web sayfaları ve PC’nizdeki yükleyici dosyalar gibi istenmeyen çöpleri bulur ve hepsini bir kerede silmeyi önerir. Geri Dönüşüm Kutunuzun şişkin olduğunu bile görebilirsiniz. Ancak bu, yalnızca sürücünüz tam dolmaya yaklaşıyorsa gözle görülür bir etki yaratabilecektir.

Düzenli olarak disk birleştirme planınız yoksa, Başlat’a sürücüleri birleştir yazıp Sürücüleri Birleştir ve İyileştir aracına girin. İşletim sisteminiz bir SSD’ye kurulu ise, diski okuyan hareketli bir parça olmadığından, birleştirme ile uğraşmanıza gerek kalmayacağını unutmayın.

Depolama kullanımını sürdürmenin daha yeni bir yolu, Ayarlar > Sistem > Depolama‘dan erişebileceğiniz Akıllı Depolama seçeneğini etkinleştirmektir (yukarıdaki resme bakın). Bu, geçici dosyaları kaldırarak ve Geri Dönüşüm Kutusu öğelerini kaldırarak alanı otomatik olarak boşaltır.

5. Daha Fazla RAM Ekleyin

corsair vengeance rgb led ram

Windows 10, belleği işletim sisteminin önceki sürümlerinden daha verimli bir şekilde yönetir, ancak daha fazla bellek her zaman PC işlemlerini potansiyel olarak hızlandırabilir. Ancak, Microsoft Surface Pro tabletleri gibi günümüzün birçok Windows cihazı için RAM eklemek iyi bir seçenek değildir. Oyun ve iş amaçlı dizüstü bilgisayarlar sıklıkla RAM yükseltmelerine izin verir, ancak bu daha nadir hale geliyor. Yeni, daha ince ultrabooklar ve dönüştürülebilir ürünler genellikle sabittir, RAM eklenemez. Eğer bir masaüstü bilgisayarı kullanıyorsanız, kasanızda bulunan anakartınıza miktarı daha yüksek RAM’ler takabilirsiniz. Daha büyük RAM üreticilerinin (Crucial, Kingston, Corsair) web siteleri, PC’nizin hangi RAM türünü aldığını ve fiyatların oldukça makul olduğunu gösteren ürün bulucuları sunar. Yaklaşık 300TL karşılığında 8GB’lık yüksek performanslı DDR4 RAM alabilirsiniz.

 

6. SSD Başlangıç Diski Kurun

samsung 860 qvo ssd

Windows başlangıcı dahil Adobe Photoshop gibi zorlu uygulamaları yüklemek ve kullanmak bir SSD ile çok daha hızlı gerçekleşir. 

Sistemin hızlandırılması için dahili hard diskinizi bir SSD değiştirmek mantıklıdır ve bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, bu çok iyi bir seçenek olabilir. Ancak, USB 3.0 bağlantısı olan harici bir SSD, size daha fazla depolama alanı kullanan uygulamalarda hız artışı sağlayabilir.

SSD’ler henüz ucuzlamadı. Evet, eskisi kadar pahalı değiller ama hard diskler kadar ucuz da değiller. Özellikle daha dayanıklı ve performanslı SSD’ler hâlâ megabyte başına 1.6 liraya kadar çıkabilmektedir. Sizler için önerimiz ise iki şekilde olacaktır:

Sadece Windows 10 işletim sistemini yüklemek ve kullanmak için 240GB veya 480GB’lık uygun fiyatlı bir SSD işinizi görecektir (Hi-Level, Sandisk gibi). Ancak iş depolamaya geldiğinde 1000TL altında (bu yazıyı yazdığımız 10 Haziran 2019 itibariyle 800-850 TL aralığında satılan) Samsung 860 QVO SSD 1TB diskini öneririz. 1000TL altındaki SSD’ler arasında açık ara en dayanıklı ve performanslı olan üründür. Anakartın M2 Sata girişine takılan Nvme diskleri için ise tek önerimiz Samsung 970 Pro’dur.

7. Virüsleri ve Casus Yazılımları Kontrol Edin

Bunu yapmak için Windows 10’un yerleşik Windows Güvenliği veya üçüncü taraf bir uygulamayı çalıştırabilirsiniz, ancak PCMag güvenlik takipçisi Neil Rubenking’in kötü amaçlı yazılım temizleme programları arasında en çok tercih edilen ürün olan Malwarebytes Anti-Malware‘i de edinerek kullanabilirsiniz. Ancak, devam eden kötü amaçlı yazılımdan korunma korumasını da kullanmayı unutmayın. Anti virüs ürünlerinden bazıları, sistem performansında diğerlerinden daha az etki eder ve Rubenking’e göre en hafif olan antivirüs programı ise Webroot SecureAnywhere AntiVirus.

8. Hızı Optimize Etmek için Güç Seçeneklerini Yüksek Performansa Ayarlayın

windows 10 hizlandirma 8

Elbette, elektrikten tasarruf etmek istiyorsanız, bu iyi bir seçim değildir, ancak bilgisayarın hesaplama hızını artırabilir. Başlat‘ı açıp güç yazıp Güç ve Uyku Ayarlarına girin. Açılan pencerede İlgili ayarlar başlığı altından Ek güç ayarlarına girin. Açılan yeni pencereden Ek planları göstere tıklayıp Yüksek performansı seçin.

 

9. Performans Sorun Gidericisini Kullanın

windows 10 hizlandirma 9

Başlat‘tan çark ikonuna tıklayarak Ayarlara giriş yapın. Oradan Güncelleştirme ve Güvenlik bölümüne, oradan da Sorun Gider bölümüne girin. Burada eğer bir sorun yaşıyorsanız, Windows size bazı çözümler önerebilir. Önlem amaçlı, Arama ve Dizin Oluşturma, Donanım ve Aygıtlar ve Windows Mağazası Uygulamaları dahil olmak üzere diğer sorun gidericilerden yararlanın. Ayrıca eski tarz Denetim Masasına girip (başlat’a denetim masası yazarak girebilirsiniz) Sistem ve Güvenlik > Güvenlik ve Bakım sayfasına gidin, Bakım‘ı tıklayın ve Bakım Başlat‘ı tıklayın. Bu otomatik olarak bir zamanlamaya göre gerçekleşir, ancak yavaşlamalar yaşıyorsanız denemeye değer.

PC’niz hala umutsuz bir şekilde yavaşlığına sürdürüyorsa, Başlat‘a sıfırla yazıp Bu bilgisayarı sıfırla seçeneğini kullanabilirsiniz. Ancak bunun yapılmasının yüklü programlarınızı kaldırdığı konusunda uyarmış olalım. Yani yedeklerinizi almadan bu seçeneği kullanmayın.

10. Performans Seçeneklerinde Görünümü Değiştirin

windows 10 hizlandirma 10

Başlat‘a perf yazdığınızda karşınıza Windows’un görünümünü ve performansını ayarla aracı çıkacaktır, buna girin. Seçenekler arasından En iyi performans için ayarla‘yı seçebilir ya da bu seçeneklerin altındaki uzun onay kutularının olduğu listeden özellikleri kullanabileceğinizi seçebilirsiniz. Genel olarak en iyi performans düğmesini seçerseniz, tüm görsel efektleri kaybedersiniz. Örneğin, sürüklediğiniz pencerenin içeriğini görmezsiniz, yalnızca pencerenin kenarlarını temsil eden bir dikdörtgen görmezsiniz. Hoşunuza giden etkilerin işaretli tutulması muhtemelen daha iyi bir yoldur.

11. Dizin Oluşturmayı Kapatın

windows 10 hizlandirma 11

Özellikle daha düşük güçlü PC’ler için, dizin oluşturma, yalnızca geçici olarak, sistem kaynaklarını tüketebilir. Çok fazla arama yaparsanız, bazı aramalar daha yavaş olacağından bu size hitap etmeyecektir. Dizin oluşturmayı kapatmak için Başlat‘a dizin yazıp Dizin Oluşturma Seçeneklerine girin. Açılan pencereden Değiştir‘e tıklayın. Dizine alınmasını istemediğiniz konumları veya dosya türlerini değiştirin ve işaretini kaldırın.

 

 

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
11 Tips to Speed Up Windows 10

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap

Yorumlar (5)

 1. 10. Performans Seçeneklerinde Görünümü Değiştirin:Tavsiye etmem bunu yaptıktan sonra masaüstündeki uygulamaların
  yazıları sönüyor ve küçük resimler gösterilmiyor daha iyi bir performans için buna katlanılmaz.

 2. 1 sene önce

  çok iyi bir rehber teşekkür ederim

 3. 1 sene önce

  Yazılanları yaptım. bilgisayarım 2 kat YAVAŞLADI. sağ ol admin kardeş olan pc hızımdan oldum sayende

  • Furkan Güneş

   Bilgisayarınızın buradaki anlatılanları uygulamanız doğrultusunda yavaşlaması pek mümkün değil. Basitçe örneklendirecek olursak;

   – 6. SSD Başlangıç Diski Kurun: Bu aşamada bilgisayarınız yavaşladıysa SSD arızalı demektir.
   – 2. Ivır Zıvırlardan Kurtulun: Bu aşamada bilgisayarınız için önemli bir bileşeni sildiyseniz ve donanımınız ilgili bileşeni gerektiriyorsa, donanım sürekli ilgili bileşene ihtiyaç duyacağından ve yanıt alamayacağından bilgisayarınızı yavaşlatacaktır.

   Aşamaları dikkatlice uygulayın, bilmediğiniz hususları mutlaka sorun.

  • becerememişsin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.