1. Homepage
  2. Windows 10
  3. Windows 10’da Giriş Yapılan Son Kullanıcıya Otomatik Oturum Açmayı İptal Edin

Windows 10’da Giriş Yapılan Son Kullanıcıya Otomatik Oturum Açmayı İptal Edin

Windows 10 işletim sisteminde birden fazla hesap kullanıyorsanız, en son kullanılan hesapta eğer oturum açmak için herhangi bir şifre bulunmuyorsa, bilgisayar açıldığında, otomatik olarak şifresiz olarak kullanılan son hesabı açıyor. İşte bunu nasıl iptal edeceğinizi anlattık.

windows-10-otomatik-oturum-kapatma-kapak

Windows 10 içerisinde birden fazla hesap kullanabilirsiniz. Bunlardan bazılarında şifre koruması olurken bazılarında olmayabilir. Şifre koruması olmayan hesaplardan biri kullanıldıktan sonra bilgisayar kapatılırsa, daha sonraki açılışta, otomatik olarak en son şifresiz kullanılan hesaba giriş yapılır. Normalde, bu tür çoklu hesapların olduğu Windows 10’da, sistem, oturum açma ekranında beklemeli ve istenilen kullanıcıya giriş yapılarak ilerlemelidir.

İşte biz burada bugün, Windows 10 otomatik oturum açmayı kapatmayı nasıl yapacağınızı göstereceğiz. Üstelik kalıcı olarak!

İlginizi Çekebilir
Kontrolcü (Gamepad) Takılı Windows 10 Uyku Moduna Geçmiyor – Çözüm

Windows 10 çoklu hesaplarda otomatik oturum açmayı iptal etme

  1.  Klavyenizden Windows logo tuşu + R tuşlarına aynı anda basın ve çıkan Çalıştır penceresine regedit yazıp Enter’a basın.

  2.  Sol bölmedeki Bilgisayar’ı genişleterek aşağıdaki konuma ilerleyin:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Authentication\LogonUI\UserSwitch

  3.  Bu konuma ilerleyince sağ bölmede Enabled değerinin üzerine çift tıklayın ve Değer verisi olarak 1 görünecektir. 1 yerine 0 yazıp Tamam‘a tıklayın (örnek ekran görüntüsü için tıklayın).

Normalde yapılması gereken işlem bu kadar. Ancak sistem, kayıt defterindeki bu değeri her seferinde otomatik olarak eski haline getiriyor. Biz ise, sistemin bu değeri otomatik değiştirmesini engelleyecek bir dizi işlem yapacağız:

  1.  Kayıt defterinin sol bölmesindeki UserSwitch üzerine fareniz ile gelip sağ tıklayın ve İzinler…‘i seçin.

  2.  Açılan pencerede Gelişmiş üzerine tıklayın, böylece UserSwitch için Güvenlik Ayarları isimli yeni bir pencere daha açılacak.

  3.  Açılan pencerede, Devralmayı Devre Dışı Bırak üzerine tıklayın. Karşınıza iki soru çıkacak, bunlardan üsttekini seçin.

  4.  İzin girdileri içerisinden Sorumlu sütuna göre baktığınızda Administrators (BİLGİSAYAR-ADI\Administrators) isimli kullanıcı grubuna çift tıklayın.

  5.  Açılan yeni pencerede, pencerenin sağ tarafına doğru Gelişmiş izinleri göster üzerine tıklayarak, tüm izinlerin görünmesini sağlayın ve karşınıza çıkan tüm kutucukları işaretleyin. Aynı pencerede, üst kısımdaki Tür karşısındaki seçeneğin İzin Ver olmasına dikkat edin. Tamam üzerine tıklayarak bu pencereyi kapatıp bir önceki pencereye dönün.

  6.  Şimdi UserSwitch için Güvenlik Ayarları penceresine geri dönünce, İzin girdileri içerisinden Sorumlu sütuna göre baktığınızda SYSTEM isimli kullanıcı grubuna çift tıklayın ve bir önceki adımda Administrators için yaptığınız işlemlerin tam tersini yapın. Tüm izinleri iptal edin (yani işaretlerini kaldırın) ancak Değer ata isimli izin kutucuğunu işaretli bırakın. Tür karşısından da İzin Verme‘yi seçtikten sonra Tamam üzerine tıklayın (herhangi bir soru sorulacak olursa, onaylayın).

  7.  Tüm pencereleri Tamam üzerine tıklayarak kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

  8.  Bitti. Artık Windows 10 otomatik oturum açmayı kapatma işlemini tamamladık. Dilerseniz, şifresiz bir hesaba giriş yapın ve bilgisayarınızı kapatıp-açarak test edin. Windows’un kullanıcı hesabı giriş ekranından ileriye gitmediğini göreceksiniz.

Write a Comment
Yazı Kaynakları
Can I disable auto logon on windows 10 home - Super User

About Author

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Write a Comment