Windows 10'u Temizlemenin En İyi Yolu: Adım Adım Kılavuz
  1. Homepage
  2. Rehber & Anlatımlar
  3. Windows 10’u Temizlemenin En İyi Yolu: Adım Adım Kılavuz

Windows 10’u Temizlemenin En İyi Yolu: Adım Adım Kılavuz

windows-10-temizleme
1

Windows 10‘u nasıl temizleyeceğinizi bilmiyor musunuz? İşte bilgisayarınızı yeniden güzel ve düzenli hale getirmek için adım adım açık bir kılavuz.

Zamanla, her Windows kurulumu yer kaplayan ve kaynakları israf eden gereksiz dosyalar oluşturur. Düzenli bakım yapmayı hepimiz unutuyoruz, bu nedenle sorun genellikle eski dosya ve programlardan kaynaklanıyor.

Ancak bilgisayarınızı temizlemezseniz, çok geçmeden düşük disk alanı uyarılarıyla karşılaşır ve yavaşladığını fark edersiniz. Farklı durumlar için çeşitli araçlar kullanarak Windows 10’u nasıl temizleyeceğiniz konusunda size yol göstereceğiz.

Adım 1: Geçici Önemsiz Öğeleri Silin

İşletim sistemi, eski geçici dosyaları diskinizden temizlemek için bir çift benzer araç içerir, yani özel bir Windows temizleyici uygulamasına ihtiyacınız yoktur. Windows 10 temizleme yolculuğunuzda harika bir ilk durak.

Disk Temizleme

Eski usul bir arayüze aldırış etmiyorsanız, klasik Disk Temizleme aracı temizleme işini halleder. Başlat Menüsüne Disk Temizleme yazarak ve temizlemek istediğiniz diski seçerek erişin .

 

Bir süre sonra, Windows’un temizleyebileceği gereksiz dosyaların bir listesini göreceksiniz. Yönetici olduğunuzu varsayarak, ek veri türlerini yeniden taramak için Sistem dosyalarını temizle düğmesini tıklayın.

Birkaç istisna dışında, burada bulunan hemen hemen her veri kategorisini silmekten çekinmeyin. Dikkat Yüklemeler bu klasördeki her şeyi silmek edecek olan. Ayrıca, içinden herhangi bir şey geri yüklemeniz gerekmediğinden emin olana kadar Geri Dönüşüm Kutusu’nu temizlemekten kaçınmak isteyebilirsiniz .

Yakın zamanda Windows 10’un yeni bir ana sürümüne güncelleme yaptıysanız, bir Önceki Windows yüklemesi / yüklemeleri girişi görürsünüz . Bunu silmek, Windows’un 10 gün boyunca sakladığı eski dosyaları kaldırır ve bu da daha önceki bir sürüme kolayca geri dönmenize olanak tanır. PC’nizi Ayarlar aracılığıyla sıfırlamak için kullanıldığından , Windows ESD yükleme dosyaları seçeneğini de kaldırmaktan kaçınmalısınız .

Bu aynı zamanda büyük WinSxS klasörünü temizlemenize de yardımcı olacaktır.

Bilgisayarınızda daha fazla alan elde etmeye çalışırken WinSxS klasörünü gördünüz mü? Bu devasa Windows klasörünü nasıl yöneteceğimizi öğrenelim.

Depolama Algısı

Windows 10, Ayarlar> Sistem> Depolama’da aynı işlevlerin çoğunu içerir . Disk alanınız azaldığında veya çok sık aralıklarla dosyaları otomatik olarak temizlemek için en üstte bulunan Storage Sense’i kullanabilirsiniz.

 

Bilgisayarınızda alan kullananların listesinde Geçici dosyalar’a tıklayın ve Disk Temizleme’de olduğu gibi aynı veri türlerini silebilirsiniz.

2. Adım: Büyük Dosyaları Ortadan Kaldırın

Gereksiz dosyaları kaldırdınız; Windows 10’u temizlemenin bir sonraki adımı, bilgisayarınızda çok yer kaplayan eski verileri bulmaktır. Buna yardımcı olmak için, depolama alanınızı tarayacak ve size en büyük dosyaların nerede olduğunu gösterecek olan TreeSize Free‘yi indirin .

 

Kurulduktan sonra, Başlat Menüsünde TreeSize’ı arayın ve her yeri tarayabilmeniz için (Yönetici) bağlantısını kullanarak başlatın . Başlamak için sol üstte Dizin Seç’i seçin ve ana depolama diskinizi seçin.

Birkaç dakika sonra, en büyük dosyalar en üstte olacak şekilde PC’nizin depolama alanının görsel bir dökümünü göreceksiniz. Bir seviye aşağı gitmek için herhangi bir klasördeki açılır oku tıklayın.

En büyük klasörler muhtemelen Kullanıcılar , Windows ve Program Dosyaları (veya Program Dosyaları (x86) ) olacaktır. Windows dizininde sorun yaratmadan yapabileceğiniz pek bir şey yok , o yüzden diğerlerine bakalım.

Büyük Programları Kaldırma

Altında Program Files (ve / veya Program Files (x86) 64 bit Windows üzerinde), yüklediğiniz uygulamaların çoğu için dosyaları bulunur. Bunlardan bazılarını artık kullanmıyorsanız, kaldırmak için Ayarlar> Uygulamalar> Uygulamalar ve özellikler’e gidin .

 

Kullanıcı Klasörünüzdeki Büyük Öğeleri Kaldırın

Yer kaplayan dosyaların çoğu büyük olasılıkla Kullanıcılar altındaki hesap klasörünüzde olacaktır . Bu, belgelerinizi, resimlerinizi, videolarınızı ve benzerlerini içerir.

Muhtemelen birçok uygulamanın bilgi ve tercihleri ​​depoladığı AppData klasöründe çok fazla alan olduğunu göreceksiniz . Örneğin, Chrome ve Spotify’ın önbellekleri burada birkaç gigabayt alabilir.

Bu dosyalara bir göz atın ve düşük asılı meyve olup olmadığına bakın. Artık kullanmadığınız dosyaları silebilir veya bazı verileri harici bir sabit sürücüye taşıyabilirsiniz. Dropbox veya diğer bulut depolamada çok sayıda dosyanız varsa, ihtiyacınız olmayan dosyaların senkronizasyonunu kaldırmak için tercih panellerini kullanın. Bunlara her zaman web arayüzünden erişebilirsiniz.

TreeSize’de WinSxS gibi başka bazı büyük dosyalar görebilirsiniz . Ancak bunların kaldırılması güvenli değildir. Hangi Windows klasörlerine dokunmamanız gerektiğini bildiğinizden emin olun .

3. Adım: Windows 10 Bloatware’i Temizleyin

Mağazadan satın alınan bilgisayarların çoğu, alanı boşa harcayan ve zaten Windows’taki işlevselliği çoğaltan değersiz üretici bloatware ile yüklenir. Ek olarak, Windows 10’un kendisi muhtemelen hiç kullanmadığınız bazı gereksiz uygulamaları içerir. Windows 10 ayrıca kaldırabileceğiniz varsayılan klasörleri de içerir.

Sisteminizden bloatware kaldırmak için zaman ayırmadıysanız, yapmalısınız. 

4. Adım: Masaüstünüzü Düzenleyin

Bilgisayarınızı temizledikten sonra bile, dağınık bir masaüstü hala kafanızı karıştırabilir ve verimli çalışmanızı zorlaştırabilir. Çoğu kişi masaüstünü geçici bir depolama alanı olarak kullanır ve bu da her türden dosyanın dağılmasına neden olur.

Daha düzgün hale getirmek için masaüstünüzü sıfırlamayı denemelisiniz. Tüm dosyaları masaüstünüzden başka bir konuma taşıyarak başlayın. Ardından, masaüstünüzde her zaman ihtiyaç duyduğunuz dosyalara kısayollar oluşturabilirsiniz.

Bunun işe yaramayacağını düşündüğünüz çok fazla dosyanız varsa, Fences uygulaması kesinlikle görülmeye değer. Benzer masaüstü simgelerini otomatik olarak birleştirmenize, tüm simgeleri birkaç tıklamayla gizlemenize veya göstermenize ve çok daha fazlasına izin veren güçlü araçlar içerir.

Windows 10’u ve masaüstünüzü temizledikten sonra, tamamen yeni bir makineye sahip olduğunuzu hissedeceksiniz.

Gerekirse: Windows 10’U Yenileyin

Belki de PC’nizin Windows 10’u temizlemek için çaba sarf etmek istemeyecek kadar dağınık olduğunu hissediyorsunuz. Bu durumda, yeni bir Windows kopyasını yeniden yüklemek için yerleşik bir seçeneği kullanabilirsiniz .

Kurtarma ayarlarında bulunan Bu bilgisayarı sıfırla seçeneği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz . Ancak, bunu kullanmak, bilgisayarınızı önceden yüklenmiş üretici bloatware dahil olmak üzere kutudan çıktığı haline geri yükleyecektir. Bundan kaçınmak için başka bir seçenek kullanabilirsiniz.

Baş Ayarlar> Güncelleme & Güvenlik> Kurtarma ve tıklayın taze nasıl başlayacağınızı … öğrenin sayfanın alt kısmında. Bu, Windows Güvenlik uygulamasını başlatacak ve size Yeni başlatma seçeneğini sağlayacaktır . Bunu kullanmak Windows 10’u yeniden yükler ve en son sürüme günceller, ayrıca tüm yüklü uygulamaları kaldırır. Yalnızca kişisel dosyalarınız ve “bazı Windows ayarları” saklanır.

Windows onları güvende tutmayı vaat etse de, bir şeyler ters giderse diye bunu yapmadan önce dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun. Yenilemeden sonra yazılımı yeniden etkinleştirmeniz gereken lisans anahtarlarını da not etmelisiniz.

Tüm programlarınızı elle yeniden kurmanız biraz zaman alacaktır. Ancak bilgisayarınız dağınıksa, temiz bir sistem elde etmeye değer olabilir.

Sahte Temizlik Uygulamalarından Kaçının

Windows 10 temizliğini tartışırken, hangi yazılımı indirdiğinize dikkat etmeniz gerektiğini belirtmek gerekir. Yukarıdaki araçların tümü bilgisayarınızı temizlemenin yasal yolları olsa da, çevrimiçi olarak tamamen değersiz yüzlerce dolandırıcı “PC temizleyicisi” bulacaksınız (yukarıdaki videodaki gibi).

Bu araçlar, bilgisayarınızdaki her çerezi saçma bir şekilde bir “gizlilik riski” olarak sayan binlerce “sorunu” bulan bir “ücretsiz tarama” sağlar. Sonra bir şeyi temizlemek için iyi bir miktar para ödemenizi talep ederler.

Bu saçmalıkla uğraşmayın. Yukarıdaki araçlar, gereksiz dosyaları temizlemek için bol miktarda olmalıdır. Bundan bahsetmişken, bu kılavuzda CCleaner’dan bahsetmediğimizi fark etmiş olabilirsiniz. Görünüşe göre, CCleaner’dan şimdi uzak durmanızı tavsiye ediyoruz .

Artık Windows 10 Her Zamankinden Daha Temiz

Windows 10’u birkaç şekilde nasıl temizleyeceğinizi gösterdik. Bu yöntemler, bilgisayarınızdaki iyi bir alanı temizlemek ve daha yeni hissettirmek için yeterli olmalıdır. Onlara sık sık ayak uydurun ve artık disk alanı uyarıları hakkında endişelenmenize gerek kalmayacak.

Write a Comment

About Author

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Write a Comment

Adblock Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün.

Kapattım