1. Ana Sayfa
  2. Rehber & Anlatımlar
  3. Windows 10 Update Güncellemeleri Nasıl Kapatılır? Kalıcı Olarak!

Windows 10 Update Güncellemeleri Nasıl Kapatılır? Kalıcı Olarak!

windows-10-update-guncellemeleri-nasil-kapatilir-kalici-olarak

Windows 10 güncellemeleri (update) nasıl kapatılır, kalıcı olarak kapatma yöntemlerini bu makalede oldukça detaylı bir şekilde ele aldık. Umarız faydasını görürsünüz.

Bu makale, Windows 10 update güncellemelerini kalıcı olarak kapatmak için ayrıntılı talimatlar içerir. Bildiğiniz gibi, Windows 10’da Windows Güncelleme hizmetini devre dışı bırakarak güncellemeleri indirme ve yüklemeyi engelleyemezsiniz, çünkü Windows 10 bu ayarı geçersiz kılar ve güncellemeleri başlatmak ve kurmak için güncelleme servisi zorlar.

windows 10 guncelleme 1

Güvenlik risklerinden ve Windows sorunlarından kaçınmak için, Windows 10 güncellemesini devre dışı bırakmanız önerilmez, ancak bazı durumlarda, özellikle sisteminize bir güncelleştirme yüklerken kararlılık sorunları veya diğer sorunlarla karşılaştığınızda güncellemeleri devre dışı bırakmak gerekir.

Windows 10 Otomatik Güncelleştirmeler Nasıl Durdurulur?

Bölüm 1: Windows 10’daki Güncelleştirmeleri Kalıcı Olarak Devre Dışı Bırakma (Tüm Sürümler için)

Windows 10’un güncelleştirmeleri yüklemesini kalıcı olarak önlemek için, aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın:

Yöntem 1: Windows Update Service dosyasını yeniden adlandırın

Windows 10’daki Otomatik Güncelleştirmeyi devre dışı bırakmanın ilk yöntemi, Windows Update Service dosyası olan “wuaueng.dll” dosyasını yeniden adlandırmaktır. Bunu yapmak için:

1. Masaüstünüzden Bu Bilgisayar‘ı açın ve “C:\Windows\System32\” adresine gidin.
Buradaki “C:\” Windows’un kurulu olduğu sürücüdür. Sizde hangisinde Windows yüklüyse ordan devam edin.

Bilgilendirme: Masaüstünüzde boş bir alana fareniz ile sağ tıklayıp Kişiselleştir’e girin. Açılan pencerenin sol bölmesinden Temalar’a girin ve temalara girdikten sonra pencerenin sağ bölmesinden Masaüstü simge ayarları’na girin. Açılan yeni pencerede Bilgisayar yazısının önündeki kutucuğa işaret koyup pencerenin altındaki Tamam butonuna tıklayın. Böylece masaüstünüzde “Bu Bilgisayar” simgesi görünür olacaktır.

 

2. wuaueng.dll dosyasını bulun, sağ tıklayın ve Özellikler‘i seçin.

windows 10 guncelleme 2

3. Güvenlik sekmesini ve ardından Gelişmiş‘i seçin. Açılan pencerede TrustedInstaller karşısındaki Değiştir üzerine tıklayın.

windows 10 guncelleme 3

4. Açılan pencerede Gelişmiş… butonuna tıklayın. Ardından açılan pencerede Şimdi Bul üzerine tıklayın. Arama sonuçları: altından Users adını bulup seçin ve Tamam üzerine tıklayarak bu pencereyi kapatın.

windows 10 guncelleme 4

5. Bir önceki pencereye geri dönmüş olacaksınız (Kullanıcı veya Grup seçin penceresi). Burada Seçilecek nesne adı girin (örnekler): başlığı altında BİLGİSAYAR-ADINIZ\Users şeklinde bir yazı geldiyse doğru yaptınız demektir (bilgisayar adınız ekran görüntüsünden farklı olabilir). Şimdi bu pencereyi de Tamam diyerek kapatalım.

windows 10 guncelleme 5

 

6. Bir önceki pencereye daha geri döneceksiniz (wuaueng.dll için Gelişmiş Güvenlik Ayarları penceresi). Burada Sahibi: karşısında artık TrustedInstaller yerine Users (BİLGİSAYAR-ADI\Users) yazıyorsa doğru yaptınız demektir. Şimdi bu pencereden Uygula butonuna tıklayın ve gelen uyarıya Tamam deyin.

windows 10 guncelleme 6

7. Bunu da yaptıktan sonra Uygula butonun yanındaki Tamam butonuna tıklayıp önce Güvenlik Ayarları penceresini kapatın. Daha sonra wuaueng.dll Özellikleri penceresini de Tamam diyerek kapatın. Bu işlemden sonra tekrar wuaueng.dll dosyasına farenizle sağ tıklayıp Özellikler‘e girin ve tekrar Güvenlik sekmesinden Gelişmiş‘e tıklayın.

Buradaki amaç, dosyata yaptığımız değişikleri kaydederek Windows’un görmesini sağlamak ve sonraki işlemlere devam etmektir.

8. İzin girdileri: başlığı altından İzin Ver Users (BİLGİSAYAR-ADI\Users) girdisini seçip pencerenin az aşağısında bulunan Düzenle üzerine tıklayın.

windows 10 guncelleme 7

 

9. Açılan pencerede Tam Denetim yanındaki kutucuğu işaretledikten sonra açık olan tüm pencerelerde Tamam üzerlerine tıklayarak kapatın. Pencereleri bu şekilde kapatırken çıkan uyarılara da Evet deyin.

windows 10 guncelleme 8

10. Tüm pencereleri kapatıp tekrar wuaueng.dll dosyamızın olduğu klasöre geri döndük. Şimdi wuaueng.dll dosyasını faremizin sol tuşuyla seçelim. Ardından ister klavyenizden Shift+F2 tuşlarına aynı anda basarak ister farenizle sağ tıklayıp Yeniden adlandır‘ı seçerek dosyayı yeniden adlandıralım. Dosyanın adını wuaueng.dll.yedek olarak değiştirelim ve değiştirirken gelen uyarıya Evet, arından Devam diyerek onay verelim.

Bilgilendirme: Sizde dosya uzantıları görünmüyorsa Windows gezginindeyken Görünüm sekmesine tıklayıp Dosya uzantıları yanındaki kutucuğu işaretleyin. İlgili ekran görüntüsünü görmek için buraya tıklayın.

windows 10 guncelleme 9

11. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

12. Şu andan itibaren Windows Güncellemede aşağıdaki iletiyi alabilirsiniz:

“Bazı güncelleştirmeler yüklenirken sorunlar oluştu, ancak daha sonra tekrar deneyeceğiz. Bunu görmeye devam ederseniz ve web’de arama yapmak veya bilgi için destek birimine başvurmak isterseniz yardım: Hata 0x80080005 “*

Bu hata çıkmazsa bile güncelleme denetleme yapıldığında, kısır döngüye girecek ve asla bilgisayarınıza güncelleme indirilmeyecek ve yüklenmeyecektir.

Not: Eğer Windows Update Service‘i tekrar etkinleştirmek isterseniz wuaueng.dll.yedek dosyasının adını wuaueng.dll olarak değiştirin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap