1. Ana Sayfa
  2. İpucu, İnce Ayar, Optimizasyon
  3. Windows 10’da WinSxS Klasörü Nedir Nasıl Temizlenir?

Windows 10’da WinSxS Klasörü Nedir Nasıl Temizlenir?

windows-10da-winsxs-klasoru-nedir-nasil-temizlenir

Windows 10’da WinSxS Klasörü Nedir Nasıl Temizlenir? Bilgisayarınızda daha fazla alan elde etmeye çalışırken WinSxS klasörünü gördünüz mü? Bu devasa Windows klasörünü nasıl yöneteceğimizi öğrenelim.

Sistem disk alanınız azaldığında, üçüncü taraf yardımcı programları, büyük dosyaları ve daha küçük dosya koleksiyonlarını bir bakışta görmenize yardımcı olur. WinSxS klasörüne rastlayabileceğiniz yer burasıdır. Neredeyse 5-10 GB boyutunda ve birçok kullanıcı için Windows dünyasında bir kara kutu gibidir.

Doğal olarak, WinSxS’de bu dosyaların tam olarak ne olduğu ve neden bu kadar büyük olduğu sorusunu gündeme getiriyor. Web aramaları ve forumlar bu klasörle ilgili sorularla doludur. WinSxS’in sırlarını ve onu yönetmenin doğru yolunu açıklığa kavuşturalım.

WinSxS Açıklaması

WinSxS (Yan Yana), Windows işletim sistemindeki ” DLL Cehennemi ” sorununu çözmek için oluşturuldu . Basit bir ifadeyle, herhangi bir programın aynı DLL’yi kullanması gereken diğer uygulamaların kritik işlevini etkilemek için dinamik bağlantı kitaplığı (DLL) dosyasını değiştirdiği örnekleri içerir.

Örneğin, bir uygulamanın 1.0.2 sürüm numaralı bir DLL gerektirdiğini varsayalım. Başka bir uygulama, kaynağı farklı bir sürümle (örneğin 1.0.3) değiştirirse, 1.0.2 sürümüne dayanan önceki uygulama çökecek, uyumluluk sorunlarına neden olacak veya Ölümün Mavi Ekranıyla daha kötü sonuçlanacaktır.

WinSxS’nin Piyasaya Sürülmesi

Windows XP, bileşen deposunun doğru şekilde başlatıldığını gördü. Burada, her bileşen (DLL, OCX, EXE) WinSxS adlı bir dizinde bulunur. Yazılım ve donanım paketleri tarafından yüklenen tüm farklı DLL sürümlerini depolar ve talep üzerine doğru sürümü yükler.

Peki bir uygulama bir DLL’nin hangi sürümünü yüklemesi gerektiğini nasıl bilir? ” Bildirim dosyası ” burada önemli bir rol oynar. İşletim sistemine, başladığında bir programı nasıl kullanacağını ve DLL’nin doğru sürümünü bildiren ayarları içerir.

Her bileşenin, işlemci mimarisi, dili, sürümü ve kimliği içerebilen benzersiz bir ada sahip bir kimliği vardır. Bu bileşenlerin belirli sürümleri daha sonra birlikte paketler halinde toplanır. Sisteminizi güncel tutmak için Windows Update ve DISM tarafından kullanılırlar.

windows 10da winsxs klasoru nedir nasil temizlenir 1

Bu zaman çizelgesi, her büyük işletim sistemi yükseltmesiyle birlikte WinSxS’in aşamalı bir gelişimini gösterir.

 
windows 10da winsxs klasoru nedir nasil temizlenir 2

Windows işletim sistemi genelinde sabit bağlantılar kullanılır. WinSxS açısından, bileşenlerin sistemde yaşadığı tek konumdur. Bileşen deposunun dışındaki dosyaların diğer tüm örnekleri WinSxS klasörüne sabit bağlantılıdır. Peki, sabit bağlantı nedir?

Microsoft Docs’a göre , bir sabit bağlantı, iki dosyanın diskteki aynı konuma başvurmasına izin veren bir dosya sistemi nesnesidir. Bu, Windows’un fazladan yer kaplamadan aynı dosyanın birden çok kopyasını saklayabileceği anlamına gelir.

Windows’u her güncellediğinizde, bileşenin tamamen yeni bir sürümü yayınlanır ve sabit bağlantılar aracılığıyla sisteme yansıtılır. Daha eski olanlar güvenilirlik için bileşen deposunda kalır, ancak sabit bağlantılar yoktur.

Fsutil komutunun yardımıyla , herhangi bir sistem dosyasının sabit bağlantılarını kontrol edebilirsiniz. Win + X tuşlarına basın ve Komut İstemi’ni (Yönetici) seçin , ardından yazın

fsutil hardlink list [system file path]

Örneğin, “audiosrv.dll” adlı bir sistem dosyasının sabit bağlantılarını kontrol etmek isterseniz, şunu yazın:

fsutil hardlink list "C:\Windows\System32\audiosrv.dll"
windows 10da winsxs klasoru nedir nasil temizlenir 3

WinSxS’nin Önemi

Bileşen deposu, Windows’u özelleştirmek ve güncellemek için gereken işlevleri desteklemede hayati bir rol oynar. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Sisteminizi önyükleme hatası veya bozulmadan kurtarın
  • Windows özelliklerini isteğe bağlı olarak etkinleştirin veya devre dışı bırakın
  • Sistemleri farklı Windows sürümleri arasında taşıyın
  • Sorunlu güncellemeleri kaldırın
  • Yeni bileşen sürümlerini Windows Update kullanarak yüklemek için

WinSxS Klasör Boyutu

WinSxS, bilgisayarınızdaki donanım ve yazılımla uyumluluğu sürdürmek için gerekli tüm dosyaları içerir. Windows’un en güçlü yönlerinden biri, eski donanım ve uygulamaları çalıştırma kapasitesidir . Ancak bu eski uyumluluk, disk alanı ve hatalar pahasına gelir.

Eski PC oyunları ve yazılımları Windows 10’da zorlanabilir. Eski Windows oyunlarınızı ve programlarınızı Windows 10’da çalıştırmak için bu ipuçlarını deneyin.

Gezinin C: \ Windows \ WinSxS , sağ tıklayın ve seçim Özellikler ‘ . Bu klasör yaklaşık 7,3 GB disk alanı tüketir. Ama mesele şu ki, bu gerçek boyut değil. Bunun nedeni, Dosya Gezgini ve diğer üçüncü taraf araçların dikkate almadığı “sabit bağlantılar” dır.

Bir sabit bağlantıya yapılan her referansı, her konum için dosyanın tek bir örneği olarak sayar. Dolayısıyla, bir sistem dosyası hem WinSxS hem de System32 dizininde bulunuyorsa, Dosya Gezgini klasör boyutunu yanlış bir şekilde ikiye katlar.

windows 10da winsxs klasoru nedir nasil temizlenir 4

WinSxS’nin Gerçek Boyutunu Kontrol Edin

Windows bileşen deposunun gerçek boyutunu kontrol etmek için, yükseltilmiş bir komut istemi penceresi açın ve şunu yazın:

 
Dism.exe /Online /Cleanup-Image /AnalyzeComponentStore

Not: / AnalyzeComponentStore seçeneği Windows 8 ve önceki sürümlerde tanınmaz.

Analizden sonra, bileşen deposunun gerçek boyutu 5,37 GB’a düşüyor. Bu değer, WinSxS klasöründeki sabit bağlantıları etkiler. Windows ile paylaşılan , size sabit bağlantılı dosyaların boyutunu verir. Son Temizleme Tarihi, yakın zamanda tamamlanan bileşen deposu temizliğinin tarihidir.

windows 10da winsxs klasoru nedir nasil temizlenir 5

WinSxS Klasörünün Boyutunu Küçültme Yöntemleri

Çoğu kullanıcı, dosyaları WinSxS klasöründen manuel olarak silmenin mümkün olup olmadığını sorar. Cevap Büyük bir Hayır .

Büyük olasılıkla Windows’a zarar verir ve kritik Windows Update düzgün yüklenmeyebilir. Dosyaları WinSxS klasöründen kaldırmada başarılı olsanız bile, hangi uygulamanın çalışmayı durduracağını asla bilemezsiniz.

Gerçi edebilirsiniz boyutunu azaltmak klasör birkaç dahili araçlarla WinSxS arasında. WinSxS klasörünü kırpmak için Disk Temizleme, DISM komutları gibi araçlar kullanacağız ve İsteğe Bağlı Özellikler’i kaldıracağız.

Disk Temizleme Aracı

Arama kutusuna disk temizleme yazın ve Disk Temizleme’yi seçin . Bu pencereden, Sistem dosyasını temizle düğmesini tıklayın. Bu, yardımcı programı yeniden başlatır ve tüm temizleme seçeneklerine erişimin kilidini açar. Yükleme dosyalarını, önceki Windows sürümlerini ve daha fazlasını kaldırabilirsiniz. Disk Temizleme aracı, Windows 10’u temizlemek için başlangıç ​​noktasıdır.

windows 10da winsxs klasoru nedir nasil temizlenir 6

İsteğe Bağlı Özellikleri Kaldır

Windows, isteğe bağlı olarak varsayılan Windows özelliklerini etkinleştirmenize veya devre dışı bırakmanıza izin verir. Bazı yararlı özellikler ekleyebilirsiniz – Hyper V, Print to PDF, Windows Subsystem for Linux (WSL) ve daha fazlası.

İşaretini kaldırdığınız özellikler WinSxS klasöründe kalır ve disk alanı kaplar. Düşük miktarda depolama alanına sahip kullanıcılar, Windows kurulumlarını olabildiğince azaltmak isteyebilir. Yükseltilmiş bir komut istemi penceresi açın ve yazın

DISM.exe /Online /English /Get-Features /Format:Table

Özellik adlarının ve durumlarının bir listesini göreceksiniz

windows 10da winsxs klasoru nedir nasil temizlenir 7

Sisteminizden bir özelliği kaldırmak için şunu yazın:

DISM.exe /Online /Disable-Feature /featurename:NAME /Remove

(“İSİM” kısmını listede belirtilen özelliğin adıyla değiştirin)

windows 10da winsxs klasoru nedir nasil temizlenir 8

/ Get-Features komutunu tekrar çalıştırırsanız, durumu yalnızca ” Devre Dışı ” yerine ” Yük Kaldırıldığında Devre Dışı Bırakıldı ” olarak görürsünüz . Daha sonra, kaldırılan bileşenleri yüklemeyi seçerseniz, Windows sizden bileşen dosyalarını yeniden indirmenizi isteyecektir.

 

DISM Bileşen Temizleme

Windows 8 / 8.1, sistem kullanımda değilken bileşen deposunu otomatik olarak temizlemek için yerleşik bir özellik içerir. Görev Zamanlayıcı’yı açın ve Microsoft> Windows> Servis’e gidin . Öğeye sağ tıklayın ve Çalıştır’a tıklayın .

windows 10da winsxs klasoru nedir nasil temizlenir 9

Görev, bileşenin önceki sürümünü kaldırmadan önce güncellenmiş bir bileşenin yüklenmesinden sonra en az 30 gün bekleyecektir. Görevin ayrıca bir saatlik bir zaman aşımı vardır ve tüm dosyaları temizlemeyebilir.

 

DISM / Cleanup-Image parametresiyle, bileşenin önceki sürümünü hemen kaldırabilirsiniz (30 günlük yetkisiz kullanım süresi olmadan) ve bir saatlik zaman aşımı sınırlamasına sahip değilsiniz. Açık Komut İstemi (Yönetici) ve tip içinde

DISM.exe /online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup

ResetBase anahtarı eklerseniz , her bileşenin tüm yerini alan sürümünü kaldırabilirsiniz. Ancak, mevcut güncellemeleri kaldıramayacağınızı unutmayın (hatalı olsalar bile).

DISM.exe /online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup /ResetBase

Aşağıdaki komut, hizmet paketlerinin kaldırılması için gereken tüm yedek bileşenleri kaldıracaktır. Belirli bir Windows sürümü için toplu güncellemeler koleksiyonudur.

DISM.exe /online /Cleanup-Image /SPSuperseded

Disk Alanını Açmak İçin Windows Dosyalarını Silin

WinSxS bileşen deposu, Windows’un günlük işleyişinde oynayacağı önemli bir role sahiptir. Bu nedenle, dosyaları silmemeli veya alan sorunlarınıza çözüm olarak WinSxS klasörünü taşımamalısınız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap

Adblock Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün.