1. Ana Sayfa
 2. Rehber & Anlatımlar
 3. Windows 10’u Güvenli Modda Başlatma

Windows 10’u Güvenli Modda Başlatma


Kendi bilgisayarınızda sorun gidermeye hiç çalıştınız mı? Sonra Güvenli Mod ile karşılaştınız . Güvenli Mod, başlatma işlemi sırasında gereksiz sürücüleri ve programları devre dışı bırakan dahili bir sorun giderme özelliğidir. Herhangi bir ayar veya sistem hatasını izole etmemize ve gerekli olmayan uygulamalara müdahale etmeden bunları kökte düzeltmemize olanak tanır.

windows 10u guvenli modda baslatma

Örneğin, bilgisayarınızda sorun giderirken Sistem Geri Yükleme’yi çalıştırmak veya başka bir program tarafından kullanılan bir dosyayı silmek için Güvenli Mod’u kullanabilirsiniz. Burada Windows 10 ile Güvenli Mod’a önyükleme ve Güvenli Mod’a önyükleme yapamıyorsanız ne yapacağınıza hızlı bir şekilde bakacağız.

Yöntem 1: Sistem Yapılandırması

Sistem Yapılandırma ekranını açmak için , Başlat Menüsü arama çubuğuna msconfig yazın ve En İyi Eşleşme’yi seçin. Önyükleme sekmesini ve not Boot Options açın. Güvenli Önyükleme sonraki yeniden başlatmada aşağıdaki Güvenli Mod için boot sisteminizi zorlar seçeneğini seçin.

windows 10u guvenli modda baslatma1

Güvenli modda başlatmak için:

 1. Bilgisayarınızdan tüm disketleri, CD’leri ve DVD’leri kaldırıp bilgisayarınızı yeniden başlatın. Başlangıç düğmesine , Sistemi Kapat düğmesi yanındaki oka (veya Kilit düğmesi yanındaki oka) ve ardından da Yeniden Başlat seçeneğine tıklayın.
 2. Aşağıdakilerden birini yapın:
   • Bilgisayarınızda tek bir işletim sistemi varsa, bilgisayarınız yeniden başlatılırken F8 tuşuna basılı tutun. Windows logosu görünmeden önce F8 tuşuna basmanız gerekir. Windows logosu görünürse, Windows oturum açma istemi görününceye kadar beklemeniz ve ardından bilgisayarınızı kapatıp yeniden başlatmayı denemeniz gerekir.
   • Bilgisayarınızda birden fazla işletim sistemi varsa, güvenli modda başlatmak istediğiniz işletim sistemini vurgulamak için ok tuşlarını kullanın ve ardından F8 tuşuna basın.
 3. Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri ekranında, kullanmak istediğiniz güvenli mod seçeneği vurgulamak için ok tuşlarını kullanın ve Enter tuşuna basın.
 4. Yönetici hakları olan bir kullanıcı hesabıyla bilgisayarınızda oturum açın.
 
 • Ağ ile Güvenli Mod. Windows’u güvenle modda başlatır ve ağınızdaki İnternet’e ve diğer bilgisayarlara erişmek için gerekli olan ağ sürücüleri ve hizmetlerine sahiptir.
 • Komut İstemi ile Güvenli Mod. Windows’u normal Windows arabiriminin yerine bir komut istemi penceresiyle güvenle modda başlatır. Bu seçenek, BT uzmanları ve yöneticiler için tasarlanmıştır.
 • Önyükleme Günlüğünü Etkinleştir. Başlangıç esnasına yüklenen tüm sürücüleri listeleyen ve gelişmiş sorun giderme için faydalı olabilecek bir ntbtlog.txt dosyası oluşturur.
 • Düşük çözünürlükte videoyu (640×480) etkinleştir. Geçerli video sürücünüzü ve düşük çözünürlük kullanarak Windows’u başlatıp oran ayarlarını yeniler. Ekran ayarlarınızı sıfırlamak için bu modu kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bk. Ekran çözünürlüğünüzü değiştirin.
 • Bilinen Son İyi Yapılandırma (gelişmiş). Windows’u başarıyla çalışmış olan son kayıt defteri ve sürücü yapılandırması ile başlatır.
 • Dizin Hizmetleri Geri Yükleme Modu. Active Directory çalıştıran Windows etki alanı denetleyicisini başlatarak dizin hizmeti geri yüklenebilir. Bu seçenek, BT uzmanları ve yöneticiler için tasarlanmıştır.
 • Hata Ayıklama Modu. Windows’u BT uzmanları ve sistem yöneticileri için tasarlanmış gelişmiş bir sorun giderme modunda başlatır.
 • Sistem hatası sonrasında otomatik yeniden başlatmayı devre dışı bırak. Windows bir hata nedeniyle çalışmazsa Windows’un otomatik olarak yeniden başlatılmasını önler. Sadece Windows sürekli hata verdiği, yeniden başlamaya çalıştığı ve tekrar hata verdiği bir döngüde takılı kalırsa bu seçeneği seçin.
 • Sürücü İmzası Zorlamasını Devre Dışı Bırak. Uygun olmayan imzaları içeren sürücülerin yüklenmesine izin verir.
 • Windows’u Normal Olarak Başlat. Windows’u normal modunda başlatır.

Yöntem 2: Gelişmiş Başlangıç

Bir sonraki seçeneğiniz Windows 10 Gelişmiş Başlangıç. O kadar gelişmiş değil , ama bilmek gerçekten faydalı.

Tür gelişmiş bir başlangıç yukarı Başlat Menüsü arama çubuğuna ve En İyi Eşleme’yi seçin. Şimdi, Gelişmiş başlatma altında Şimdi Yeniden Başlat’ı seçin .

Şimdi Yeniden Başlat’a tıklamak, sisteminizi üç seçenekle karşılaşacağınız kurtarma modunda yeniden başlatır: Devam, Sorun Giderme veya Bilgisayarınızı Kapatın.

 

Sorun Giderme> Gelişmiş Seçenekler’i seçin . Artık seçim yapabileceğiniz yeni bir seçenek yelpazeniz var.

Başlangıç ​​Ayarları> Yeniden Başlat’ı seçin . Sisteminiz yeniden başlatılacak. Yeniden başlattıktan sonra Başlangıç ​​Ayarları ekranı yüklenecektir. Buradan Güvenli Mod için gerekli seçeneği belirleyin.

windows 10u guvenli modda baslatma2

 

Yöntem 3: Kılavuz çekme

Windows 8’in tanıtılmasına kadar, Güvenli Mod’a girmenin en yaygın yöntemi başlangıç ​​sırasında klavyenizde F8’e dokunmaktı. F8’e dokunmak, Yöntem 1 (yukarıda) altında bulunan seçenekleri ve birkaç alternatifi listeleyen Güvenli Mod seçenekleri ekranını getirir.

Windows 10 (ve Windows 8 / 8.1) varsayılan olarak F8 Güvenli Mod’u devre dışı bırakmıştır. Ancak, Komut İstemi’ni kullanarak F8 menüsünü etkinleştirerek başlatma sırasında birkaç saniye feda edebilirsiniz.

Yükseltilmiş bir Komut İstemi açarak başlayın . Başlat menüsüne sağ tıklayın ve Komut İstemi’ni (Yönetici) seçin . Görünüyorsa, Kullanıcı Hesabı Denetimi iletişim kutusunda Evet’i seçin . Komut İstemi şimdi açık olmalıdır.

Aşağıdaki komutu girin (veya kopyalayın / yapıştırın):

bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy

İş bitmiş!

 

Bu eski komutu istediğiniz zaman geri almak için, yükseltilmiş Komut İstemi’ni yukarıdaki talimatlara göre yeniden açın ve şunu yazın:

bcdedit /set {default} bootmenupolicy standard

Bu, başlangıç ​​işlemini orijinal durumuna döndürür, bu nedenle Güvenli Mod’a erişmek için bu makaledeki alternatif seçeneklerden birini kullanmanız gerekir.

Hiçbir şey işe yaramazsa ne olur?

Yukarıdakilerin hiçbiri işe yaramasa bile, elinizde iki asınız var.

Windows 10’u bir disk veya USB flash sürücü aracılığıyla yüklediyseniz, sisteminizi açmadan önce söz konusu kurulum ortamını takarak doğrudan kurtarma moduna önyükleme yapabilirsiniz.

Ekranın sol alt tarafındaki klavye düzeninizi ve ardından Bilgisayarınızı Onarın’ı seçin . Buradan  Sistem Geri Yükleme, Sistem Görüntü Kurtarma, Başlangıç ​​Onarma, Komut İstemi’ni bulabileceğiniz ve Önceki Derlemeye Geri Dön’ü bulabileceğiniz Sorun Giderme> Gelişmiş Seçenekler’e gidebilirsiniz  .

windows 10u guvenli modda baslatma3

System Image Recovery’nin çalışması için, sistem hatasından önce mutlaka bir yedek resim yapmış olmanız gerekir.  Başlat Menüsü arama çubuğuna kurtarma yazıp En İyi Eşleşme’yi seçerek bir Sistem Görüntüsü oluşturabilirsiniz  . Gelişmiş Kurtarma Araçları açılacaktır. Kurtarma Sürücüsü Oluştur’u seçin  ve adımları izleyin.

Sistem Onarım Diski

Hizmetinizdeki bir diğer yardımcı araç Sistem Onarım Diski’dir. Sistem Görüntüsünün aksine, bunlar makineye özgü değildir, bu yüzden hepsi tamamen armut şeklindeyse bir arkadaşınızla bir tane alabilirsiniz.

Başlat Denetim Masası> Sistem ve Güvenlik> Geri alma ve geri yükleme (Windows 7).

Windows 7 etiketinin sizi ertelemesine izin vermeyin: doğru yerdesiniz. Sol sütundan  Sistem Onarım Diski Oluştur’u  seçin ve talimatları izleyin.

Güvenli Moddan Nasıl Çıkarım?

Windows 10 sorununuzu çözdükten sonra Güvenli Mod’dan çıkabilirsiniz. Ancak oraya girdiğinizde Güvenli Mod’dan nasıl çıkabilirsiniz?

Güvenli Mod’a nasıl önyükleme yaptığınıza bağlı olarak iki seçenek vardır.

Güvenli Mod’u Yöntem 1’i kullanarak (Sistem Yapılandırması aracılığıyla) girdiyseniz , yapılandırma penceresinde Güvenli Mod seçeneğini kapatmanız gerekir. Aksi takdirde, her yeniden başlatmadan sonra Windows 10 Güvenli Mod’a önyükleme yapar.

Yöntem 2’yi (Gelişmiş Başlangıç ​​ile) veya Yöntem 3’ü (Klavyenize Dokunarak ) kullanarak Güvenli Mod’a girdiyseniz, Güvenli Mod’dan çıkmak için sisteminizi kapatın veya yeniden başlatın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap