1. Ana Sayfa
  2. ASUS
  3. Yeni ZenFone Max Pro M1 Güncellemesinde Pili Tüketen Sebep Bulundu!

Yeni ZenFone Max Pro M1 Güncellemesinde Pili Tüketen Sebep Bulundu!

ASUS, ZenFone Max Pro M1 için sunduğu 15.2016.1810.337 derleme numaralı sistem güncellemesinde pili gereksiz yere tüketen sebep bir geliştirici tarafından tespit edildi.

ASUS ZenFone Max Pro M1 15.2016.1810.337 Güncellemesi Sonrası Gereksiz Pil Tüketimi

Bir akıllı telefon geliştirici forumu olan XDA-Forum üzerinde bir üye, sahip olduğu ZenFone Max Pro M1 akıllı cep telefonunda son sistem güncellemesi olan 15.2016.1810.337 sürümünü yükledikten sonra telefonunun boştayken dahi gereksiz pil harcadığını tespit etmiş. Kendi deyimi aşağıda yer almaktadır:

I found a nasty bug which keeps the phone awake for almost all the time even when screen off.

Türkçesi ise şöyle:

Ekran kapalıyken bile telefonu neredeyse her zaman uyanık tutan kötü bir hata buldum.

Analize başlayan üye Battery Stats ve Wakelock Detector uygulamalarını kullanarak poll-wake-lock isimli işlemin telefonu saatlerce uyanık tuttuğunu tespit etmiş. Bu işlem ise Zenmotion‘ın bir parçasıdır. Burada Zenmotion’ın optimizasyon sorunu oluşturduğunu düşünen üye bir test gerçekleştirmiş. Kendi deyimi aynen şöyledir:

I tested this theory for two nights after doing a full factory reset with no other apps installed, wifi off, location off. 1st night with Zenmotion on resulted in hours and hours of awake time for my device. The 2nd night with Zenmotion off and guess what, my phone barely woke up during sleep hours.

Türkçesi ise şöyle:

Bu teorimi fabrika ayarlarına döndükten sonra başka hiçbir uygulama yüklemeden, Wi-Fi ve GPS kapalıyken iki gece boyunca test ettim. Birinci gece Zenmotion saatlerce cihazımı uyanık tuttu. İkinci gece Zenmotion’u kapattım ve tahmin edin ne oldu? Telefonum uyku modundayken zar zor uyandırılmıştı.

Bu testin sonucuna göre gerçekten de Zenmotion son güncelleme ile sorunlu davranmaya başlamıştır. Siz de benzer pil sorunları yaşıyorsanız en azından bir sonraki güncellemeye kadar Zenmotion özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap