1. Ana Sayfa
 2. Son Gelişmeler
 3. ZenFone 2 Marshmallow için: Bootloader Açma + Systemless Root + Xposed

ZenFone 2 Marshmallow için: Bootloader Açma + Systemless Root + Xposed

Android-korsan

Geçen gün ZenFone 2’nin en çok beklenen işletim sistemi yükseltmesi Android 6.0 Marshmallow resmi olarak çıkış yapmıştı. Bugün ise bootloader kilidi açma ile yeni Marshmallow işletim sistemi için geliştirilen systemless root‘u ve Xposed‘ı sizlerle paylaşıyorum.

 Android-korsan

Giriş: Systemless Root Nedir?

Bu makalede ZenFone 2 cihazlara kök )root) erişimi sağlayan systemless root adında geliştirilen yeni bir yöntemden bahsedeceğim.
Android cihazlara kök erişimi kazandırmak yeni bir uygulama değil, aksine ilk Android sürümünden süregelen standart bir uygulama. Ancak Android 6.0 Marshmallow’un değişen sistem yapısı ile root yetkisi kazandırma yöntemi de değişti. Yeni yöntemin adı makalenin başında da söylediğim gibi systemless root.
Yeni systemless root yöntemi ilk başta sizlere çok sıkıcı gelebilir. Ancak telefonunuzda kök (root) erişimi istiyorsanız buna biraz katlanmanız gerekecek. systemless root’un manası şu: Sistem (/system) içerisindeki hiçbir dosyada değişiklik yapmadan telefonunuza root yetkisi kazandırmaktadır. Sistem ile alakası olmadığından bu yöntemin adına system (sistem) üzerine harici anlamına gelen -less takısı eklenmiştir.
Uyarı: Bu yöntemi Android’e yeni başlayanlara veya bir bilgisi olmadan sadece talimatlardan ilerlemeye çalışanların uygulamamalarını öneriyorum. Android geliştiriciliğinde bir miktar bilgisi olanların bile zorlanabilecekleri bu yöntemi uygulamaktansa, daha basit bir yöntemin geliştirilmesini bekleyebilirsiniz.

Lütfen Dikkat!
 • Root, bootloader kilidi açma, özel rom yükleme, özel recovery yükleme, modifiyeli dosya flaşlama, modifikasyon yükleme gibi sistem dosyalarına direkt etki eden tüm işlemler cihazınızı garanti dışı bırakır. Garantinizi geri kazanmak istiyorsanız orjinal rom’a geri dönmelisiniz.
 • Bu anlatımı kullanarak cihazınıza vereceğiniz zararlardan ötürü tüm mesuliyet size aittir!
 • Bu makalede anlatılanları uygulamadan önce mutlaka yedek alın. Nasıl yedek alacağınızı bilmiyorsanız bu linkteki anlatıma bakabilirsiniz.
 • Cihazınız herhangi bir sebeple bozulursa bu linkteki yöntemlere başvurabilirsiniz.
Gereksinimler
 • Bootloader kilidi açılmış bir ZenFone 2 ZE551ML/ZE550ML
 • ZE551ML/Z00A için TWRP (İndirin | Nasıl Yüklenir) (Yükleme sayfasındaki TWRP dosyası yerine buradan indirdiğinizi kullanın)

Marshmallow Yüklü ZenFone 2’nin (ZE551ML/ZE550ML) Bootloader Kilidi Nasıl Açılır?

 1. Bu aracı indirin: Tıkla İndir
 2. İndirdiğiniz arşivi masaüstünde bir klasöre çıkarın ve ZenFone 2’nizi bilgisayarınıza USB kablosuyla bağlayın.
 3. Çıkardığınız aracın içerisindeki unlock.bat dosyasına çift tıklayın. Bu araç telefonunuzun ADB veya Fastboot modunu otomatik olarak tanıyıp telefonunuzu yeniden başlatarak DroidBoot’a ulaşacaktır.
 4. Telefonunuzda bir takım işlemler gerçekleştirildikten sonra telefonunuz tekrar yeniden başlatılacaktır. Telefonunuz yeniden başladıktan hemen sonra bu sayfaya bakarak DroidBoot’u kendiniz açın.
 5. Eğer DroidBoot’u açamazsanız ve telefonun ekranı siyah olarak kalırsa USB kablosunu söküp güç düğmesini 10 saniye boyunca basılı tutun. Daha sonra tekrar DroidBoot’a ulaşmayı deneyin ve USB kablosunu takın.
 6. Telefonunuz DroidBoot’a tekrar girdikten sonra aracın içerisindeki restore.bat dosyasına çift tıklayarak çalıştırın. Telefonunuzda yine bir takım işlemler gerçekleştirilecektir.
 7. Telefonunuz tekrar yeniden başlayarak beyaz zemin üzerine siyah Asus logosuyla birlikte açılacaktır. Bir süre sonra işletim sistemi yüklenip açılacaktır. Bu işlemin başarılı olduğunu gösterir.

Systemless Root & Xposed Yükleme Talimatları

İndirmeniz Gerekenler

 1. Bu dosyayı indirin ve telefonunuzun hafıza kartına atın: Magisk-v6_repack_for_zf2_601.zip
 2. Bu dosyayı indirin ve telefonunuzun hafıza kartına atın: phh-superuser-17-magisk-x86-fix.zip
 3. Bu sayfadan Magisk Manager 1.2’yi bulup indirin ve telefonunuzun hafıza kartına atın: Magisk_Manager_v1.2
 4. Bu uygulamayı Google Play’de bulun ama hemen yüklemeyin: phh’s SuperUser
 5. (İsteğe bağlı) Xposed’ı indirin ve telefonunuzun hafıza kartına atın: xposed-v86.5-sdk23-topjohnwu_repack_for_zf2_601.zip
 6. (İsteğe bağlı) Bu sayfadan “For download click here” yazısını bulup üzerine tıklayarak Xposed yükleyiciyi indirin: Material’s the Design Xposed the App Installer

Aşamalar

 1. ZenFone 2’nizden TWRP’ye ulaşarak Magisk-v6_repack_for_zf2_601.zip dosyasını flaşlayın.
 2. Aynı şekilde phh-superuser-17-magisk-x86-fix.zip dosyasını flaşlayın.
 3. Eğer Xposed yüklemek istiyorsanız aynı şekilde xposed-v86.5-sdk23-topjohnwu_repack_for_zf2_601.zip dosyasını flaşlayın.
 4. Telefonunuzu yeniden başlatın (TWRP’den reboot’u seçerek). Telefonunuz açılınca dosya yöneticisini açıp indirdiğiniz şu uygulamaları bulup yükleyin:
  1. Magisk_Manager_v1.2
  2. (İsteğe bağlı) XposedInstaller_by_dvdandroid.apk
  3. Buraya tıklayarak phh’s SuperUser uygulamasını Google Play üzerinden yükleyin.

Uygulamaların Kullanılış Amaçları

Magisk Manager: Selinux durumunu değiştirerek root ayrıcalıklarını ayarlamanızı sağlar.
Xposed Installer: Xposed modülü indirip yüklemenizi ve Xposed durumunu ayarlamanızı sağlar.
Super User: Root izinleri yönetimini sağlar.

Ekran Görüntüleri

Kaynak 1: asus.com/zentalk/tw/thread-168384-1-1.html
Kaynak 2: asus-zenfone.com/2016/08/how-to-root-asus-zenfone-2-marshmallow-xposed.html
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap

Yorumlar (9)

 1. rambo_ft_avatar

  admin bey marshmallowdan lolipopa dönme yöntemi yokmudur onunla dönüp root yapsak daha basit olur gibi

 2. rambo_ft_avatar

  Zaten 5.0 bir de bootloader kilidini açmıştik o geçerli degilmi

 3. rambo_ft_avatar

  Dediklerinizin hepsini harfi harfine yaptm herşey başarılı oldu flashlsmalar filan açtım teli yüklenen uygulamada no root yazıyo root olmamış yani 1.5 saatimi çaldınız bumu sonuç herşey başarılı oldu harfi harfine yaptm herşeyi

 4. rambo_ft_avatar

  Hbir şekilde olmuyor tm 6 kere denedim 2 saatten fazla uğraştım herşey olumlu gidiyor denilenlerin hepsini yaptım başarılı ne yazdıysanız oldu tel açıldığında yüklenen uygulamalar root yok diyor

  • rambo_ft_avatar

   İsim kısmına “Denemedenmi paylaştın adminee” yazmanız doğru değil. İsminizi yazarsanız size isminizle hitap ederim sayın kullanıcı.
   Ben Samsung Galaxy S7 kullanıcısıyım. ZenFone 5’imi satalı aylar oluyor. Denemem mümkün değil. Ben kaynaktan elde ettiğim denenip sonuç alınmış bilgileri sizlere düzgün Türkçe anlatımlara aktarıyorum. Beğenmiyorsanız başka kaynakları kullanabilirsiniz. Makalenin bana ait olmadığını verdiğim kaynaklardan anlayabilirsiniz.
   İyi günler dilerim,
   Furkan Güneş (Rambo_FT),
   SiberKalem.com Yöneticisi

   • rambo_ft_avatar

    Keşke kopyala yapıştır yapmak yerine birtane zen 2 cihaz bulup deneyip öyle paylaşsaydınız bu forumun yöneticisi değilmisiniz sizlere test amaçlı cihaz verilmiyormu elinizde denek amaçlı hiçmi cihaz yok illa başkasının yaptığını kopyalamaklamı görevlisiniz ohh ne güzel yöneticilik admine kısmındaki e klavye bozukluğundan oldu k.bakma ama insan bi dener eksikliği gösterir bizde ingilizce biliyoruz iş tercüme etmekle bitmiyor kopyalayıp yapıştırcaksanız sizle benim aramda ne fark var videolu anlatım yada resimli denenmiş anlatım olabilirdi

 5. rambo_ft_avatar

  Malesef olmuyor başka basit bir yöntem varmı telefoncu arkadaşa yaptırdım adamın 1 saatini harcadım olmuyor herşey doğru gidiyor ama super suda filan root yok yazıyor

 6. rambo_ft_avatar

  Hafıza kartı olması zorunlumu

 7. rambo_ft_avatar

  bootloader açmada problem var ne yaptıysam açamadım orada bir hata söz konusu ya dosya güncel değil yada sıralamalar yanlış belirtilenlerin aynısını yapıyorum fakat tel açıldığında kontrollerimde kapalı gözüküyor kontrolü hep pc hem telden yapıyorm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.