1. Homepage
 2. Son Gelişmeler
 3. ZenFone 2 (ZE550ML/ZE551ML) Lollipop'a Geri Dönün

ZenFone 2 (ZE550ML/ZE551ML) Lollipop'a Geri Dönün

Asus yeni Android 6.0 Marshmallow güncellemesini sunduktan sonra resmi sayfasında Lollipop’a geri dönmek için yeni güncelleme yayımladı. Lollipop’a nasıl geri döneceğinizi detaylı bir şekilde anlattım.

Lütfen Dikkat!
 • Root, bootloader kilidi açma, özel rom yükleme, özel recovery yükleme, modifiyeli dosya flaşlama, modifikasyon yükleme gibi sistem dosyalarına direkt etki eden tüm işlemler cihazınızı garanti dışı bırakır. Garantinizi geri kazanmak istiyorsanız orjinal rom’a geri dönmelisiniz.
 • Bu anlatımı kullanarak cihazınıza vereceğiniz zararlardan ötürü tüm mesuliyet size aittir!
 • Bu makalede anlatılanları uygulamadan önce mutlaka yedek alın. Nasıl yedek alacağınızı bilmiyorsanız bu linkteki anlatıma bakabilirsiniz.
 • Cihazınız herhangi bir sebeple bozulursa bu linkteki yöntemlere başvurabilirsiniz.
Gereksinimler

Marshmallow Yüklü Asus ZenFone 2 için Lollipop’a Versiyon Düşürme

Yükleme Talimatları

Uyarı: Güncelleme yapacaksınız ancak güncelleme yolu ile versiyon düşürmüş olacaksınız.
 1.  Gereksinimlerden Lollipop güncelleme dosyasını indirin ve telefonunuzun dahili hafızasına kopyalayın (herhangi bir klasörün içine atmayın).

Kopyalamayı bilgisayar aracılığıyla yapıyorsanız kopyalama biter bitmez USB kablosunu çektiğinizde bildirim çubuğunda ünlem işareti görünür. Eğer telefondan indirip dahili hafızaya kopyalıyorsanız telefonunuzu yeniden başlattığınızda bildirim çubuğunda ünlem işareti görünür.
 2.  Bildirim çubuğunda ünlem işareti gördüğünüzde bildirim çubuğunu genişletip güncelleme uyarısına dokunarak güncellemeyi onaylayın ve güncellemenin yüklenmesini bekleyin. Yükleme esnasında telefonunuz kapanıp açılacaktır.
Güncelleme boyutu 1GB’tan büyük olduğu için indirilmesi ve yüklenmesi oldukça zaman almaktadır. Sabırla beklemenizi öneririm.
 3.  Telefonunuz açıldığında uygulamaları optimize edecektir. Optimizasyon işlemi bittiğinde Lollipop sürümüne geri dönülmüş olacaktır.
 4. [İsteğe bağlı]  En hatasız versiyon düşürme deneyimi için güncelleme sonrası yedek alıp fabrika ayarlarına dönmenizi öneririm.

Write a Comment

About Author

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Write a Comment

Comments (18)

 1. https://www.asus.com/zentalk/forum.php?mod=viewthread&tid=102083&page=2&mobile=2#pid465433
  Buradaki adımları takip edip marshmallow dan kurtulabilirsiniz…

 2. Kadir arslan kardesim dosyayi upload edermisin sana zahmet insallah okursun bunu yardim edersen cok iyi olur 6.0 da root olmuyo

 3. 4 years ago

  LİNKLER çalışmıyor ayrdımcı olabilecek misiniz

  • 4 years ago

   geri dönüş iptal edilmiş sanırım. daha önce çevrende bu dosyayı indiren varsa anca bu şekilde yapabilirsin.
   Bende var ancak yaklaşık 1 gb boyutu var.

 4. yardım edin

 5. linki acınca hata veriyor linki yeniden atabilirmisiniz

 6. Android 6.0.1 yükledim. Lolipop a geri dönemiyorum. Lolipop kurtarma dosyasını indirip dahili hafızaya koydum hiç bir uyarı çıkmıyor. Daha önce aynı yöntemle android 6.0 dan lolipopa dönmüştüm şimdi dönemiyorum.

 7. Ya. İndiriyom rari acinca hata veriyor tele atiyorum baslatiyom tel kapaniyor hata veriyor neden

 8. 4 years ago

  linklere tıkladığımda bu şekilde hata alıyorum ama yardımcı olabilecek var mı ?
  An error occurred while processing your request.
  Reference #132.5458655f.1476963215.941b0d

 9. 6’ya geçtim şarjım yetmedi 5’e döndüm sorun hala devam etti. Pilden baktım Android IS çok fazla batarya kullanıyor sebebi ne olabilir? Nasıl düzeltebilirim?

 10. 4 years ago

  iyi günler bende zenfone 2 laser 5inçlik (ze500kl) model var acaba bu seri için de lolipop’a geri dönme imkanım var mı. Güncellemeden sonra sürekli birşeyler durdu diye hata alıyorum ve telefonun şarjı çabuk bitmeye başladı. Özellikle bu şarj konusunda yapabileceğim bir şey var mı ?

 11. 4 years ago

  Zenfone 2 Ze550ml için belirtmiş olduğunuz linkteki lolipopa geri dönmek için dosyayı indirdim hiçbir klasörün içerisine atmadan direk dahili hafıza içerisine attım dosyayı telefonu kapatıp açtım ama hiçbir uyarı çıkmadı defalarca indirip denedim ama olmadı yardımcı olursanız sevinirim

 12. Konu için teşekkür ederim android 6 ile 5 arasında pek bi fark göremedim ve üstüne telefonda bazı hatalar ile karşı karşıyayım

 13. Zenfone 2 Marshmallow güncellemesini yüklediğimden beri telefonun performansından hiç memnun değildim, şarjı çok hızlı bitiyordu, hızlı şarj özelliği aktif olmuyordu. Bugün Lollipop’a geri döndüm ve telefon kendine geldi. Marshmallow üzerinde daha çok çalışıp güncelleme ile düzeltmelier yoksa Marshmallow tam bir rezalet olmuş!

 14. Ne için Asus böyle bir şeyi yaptı ?

  • Furkan Güneş

   Asus, önceki seri olan ZenFone 4/5/6 için Lollipop güncellemesini sunduğunda da geri dönmek isteyenler için versiyon düşürücü güncellemeleri yayınlamıştı. Bu sayede kullanıcılar Lollipop’tan memnun kalmaz ise root ile uğraşmadan direkt KitKat’a dönebiliyordu.
   Aynı alışkanlığı devam ettiren Asus, ZenFone 2 kullanıcıları için de versiyon düşürücü güncellemeleri yayınladı. Bunu şu şekilde okursanız hata ederseniz: “Asus başarısız Marshmallow güncellemesinden kullanıcıları kurtarmak için böyle bir yola başvurdu.”
   Bu yanlış algıdır. Doğrusu yukarıda söylediğim gibidir.

 15. başarıyla geri döndüm ama daha önce kolayca 1 dk da root yaptığm yöntem çalışmıyor neden

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *