1. Ana Sayfa
  2. Telefon & Tablet
  3. ZenFone 3: Ekran, Kamera, Pil, USB ve Seste Büyük Yenilikler

ZenFone 3: Ekran, Kamera, Pil, USB ve Seste Büyük Yenilikler

Asus ZenFone 3 modellerinde, önceki seriye göre ekran, kamera, pil, USB çıkışı ve ses çıkışlarında büyük yenilikler yapıldı. Kullanıcıların takdirini kazanan Asus’un neler yaptığına gelin beraber bakalım.

Super Amodel ve LCD

ZenFone 3’lerde dikkat çeken başka bir nokta ise ZenFone 3’lerin Super Amoled veya LCD ile donatılmış olması. Özellikle Amoled sevenler için yerinde bir seçim olmuş.
Super Amodel ekran ZenFone 3 Deluxe’da mevcutken, diğer ZenFone 3’lerde LCD paneller kullanılmış.

2.5D Gorilla Glass Modasına Uyum Sağladı

Günümüzdeki bazı amiral gemileri sadece ekran kısmı için değil arka kapak kısmı içinde cam koruması altına alındı. Böylece telefonun hem ön hem arka kısmı 2.5D tasarımlı Gorilla Glass camla çizilmelere ve darbelere karşı korunuyor.
2.5D-cam
ZenFone 3’lerde de bu koruma aynen mevcut. Asus tasarım konusunda elini sıkı tutmuşa benziyor.

Kamerada Büyük Gelişme

Asus, ZenFone 3’lerde Sony sensörlerini kullanmış. Bildiğiniz gibi diğer önemli firmaları bile Sony sensörlerini tercih edebiliyor. Asus bu yarışta bende varım demek istediğinden o da Sony sensörlerine başvurmuş durumda. Bu sayede çok daha kaliteli çekimler göreceğimiz kesin.
asus-zenfone-3-deluxe-kamera-ozellikleri
Kamerada yapılan geliştirmeler şunlar: OIS teknolojisi kullanılmış. 16-23 MP arası çözünürlükler tercih edilmiş. Asus’un düşük ışıkta yüksek performans gösteren kamera teknolojisi Asus Pixelmaster 3.0’a yükseltilmiş. 4K video kaydı desteği de eklenmiş. Lazer otofokus desteği ZenFone 3’lere aynen eklenmiş durumda.
Önceki ZenFone 2 serisinden bildiğimiz çift ledli flaşlar bu seride de aynen kullanılmış. Kameranın telefonun arka tarafından hafif çıkıntı yapması ise kullanıma herhangi bir zarar vermemiş.
ZenFone 3’lerin ön kameraları ise 8 MP çözünürlüğünde fotoğraflar çekilebilmesine izin veriyor. Ön ve arka kameraların odak aralı ise F2.0 olarak belirlenmiş.

OIS+EIS

ZenFone 3’ler 3 eksenli OIS ve 4 eksenli EIS teknolojilerini kullanıyor. Bu sayede daha hızlı odaklama ve akıcı çekimler yapılabilecek.
Kameranın açılış hızı nasıl, bunu da ilerleyen zamanda yapılacak incelemelerde görebileceğiz.
Tüm bu yönleriyle ZenFone 3’ün kamerası gerçekten çok iyi iş çıkaracağa benziyor.

USB Type-C Çıkışı

Telefonların en yeni USB teknolojisi olan Type-C çıkışını kullanması gelecek iyi bir adım olmuş.
usb-tipleri-type-c
İlerleyen zamanlarda birçok telefon bu USB portunu kullanacaktır. Asus’un bundan geri kalması düşünülemezdi.

Hızlı Şarj Desteği

Yeni nesil Qualcomm çipsetlerinin kullanılmasıyla beraber, bu çipsetlerin nimetlerinden faydalanmamak olmazdı. Yeni nesil Qualcomm Hızlı Şarj 3.0 ve 2.0 teknolojileri yeni ZenFone 3’lerde kullanılmış.
Hızlı Şarj özelliği sayesinde telefonlar ne kadar sürede tam şarj oluyor bu konuda bir bilgi verilmedi. İlerleyen günlerde yapılacak detaylı incelemelerde bu konu hakkında da fikir sahibi olacağız.

Pilde Bir Gelişme Var mı?

ZenFone 3’lerde yer alan piller şu şekildedir:
Asus ZenFone 3 (ZE552KL): Qualcomm Hızlı Şarj 3.0 destekli 3000 mAh pil
Asus ZenFone 3 Ultra (ZU680KL): Qualcomm Hızlı Şarj 3.0 destekli 4,600 mAH pil
Asus ZenFone 3 Deluxe (ZS570KL):  Qualcomm Hızlı Şarj 3.0 destekli 3,000 mAH pil
ZenFone 2’nin de pil kapasitesinin 3,000 mAh olduğunu hatırlatayım. Şöyle bir baktığınızda “Yine pilde bir gelişme yok” diyebilirsiniz. Ancak pil hiçte öyle “gelişme yok” denecek seviyede değil. Hatta aynı pil kapasitesine sahip ZenFone 2 ve 3 arasında ortalama %35’lik bir iyileştirme mevcut. Yani ZenFone 3’ün pili ZenFone 2’ye oranla ortalama %35 daha dayanıklı. Peki neden böyle oldu?
Bunun cevabı telefonda kullanılan yeni teknolojilerde yatıyor. Öncelikle 14 nm işlemci sayesinde daha yüksek işlemci hızına daha az enerji harcayarak kavuşuyorsunuz. Bunun yetinmeyip bir de Amoled panelli ZenFone 3 Deluxe’u seçmişseniz, telefonunuz ekstra güç tasarrufunu ekrandan sağlayabiliyor. Üstelik LCD panelli ZenFone 3 ile birebir aynı görüntülerde Deluxe modeli ekrandan daha fazla güç tasarrufu sağlıyor. Nedeni ise Amodel panellerde siyah rengin aslında ledlerin söndürülmesiyle meydana gelmesidir.
Sonuç olarak pilde de gelişme var.

Kısık Sesli Hoparlörden Yüksek Sesli Hoparlörlere

Asus, yeni ZenFone 3’lerde tüm şikayetleri bertaraf etmek için çok uğraşmış gerçekten. Özellikle hoparlör tarafında ZenFone’lar sürekli eleştirilirdi. Kendim de önceki telefonum olan ZenFone 5’i sırf hoparlöründen dolayı telefonu root’lamak zorunda kalmıştım ve sesi, sistemdeki ses dosyalarıyla oynayarak yükseltmiştim. Telefonu ne zaman fabrika ayarlarına döndürsem veya güncellesem tekrar hemen root’lamak zorunda kalıyordum. ZenFone 2’lerde de durum pek farklı değildi.
asus-zenfone-3-ultra-cift-hoparlor
Görünen o ki Asus burada da “madem her işe el attık, şunu da halledelim” der gibi hoparlörde kendi çapında devrim yapmış. 5 mıknatıslı yüksek çözünürlüklü ve yüksek ses verebilen özel hoparlörü yeni ZenFone 3’lerde kullanmış. Artık ZenFone’larda ses konusunda iddialı!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap