1. Ana Sayfa
  2. Telefon & Tablet
  3. ZenFone 3: Geliştirilmiş Tasarım, Yeni Malzeme

ZenFone 3: Geliştirilmiş Tasarım, Yeni Malzeme

Yeni ZenFone 3’lerin tasarımında önemli geliştirmeler var. Özellikle kullanıcıları cezbedecek bir malzeme değişimi mevcut: Metal ve cam kasalar! Tasarımdaki tek yenilik bunlar da değil, yazının devamını mutlaka okumalısınız!
asus-zenfone-3-deluxe-1
Bildiğiniz üzere metal kasalar daha kaliteli hissi verdiğinden her zaman seçim sebebi olmuştur. HTC’nin akıllı telefonlarını sırf bu yüzden tercih edenler bile var. Asus’un plastikten ayrılıp metal ve cam malzemeyle yeni ZenFone 3’leri buluşturması çok iyi.

Devam Eden Gelenekler

ZenFone serilerinin tasarımında Asus bir gelenek oluşturmuş durumda. Bunlar; ekranın alt kısmındaki dairesel tasarım ve dokunmatik tuşlar diyebilirim.
asus-zenfone-3-deluxe-3
Bu gelenekler her ZenFone serisinde olduğu gibi devam ediyor. Tasarım dışında kamera tarafında ise Asus PixelMaster teknolojisi aynen devam ettiriliyor.

Ses ve Güç Tuşları Nihayet Yan Tarafta!

Ses ve güç tuşları neden telefonun arkasına taşınır? ZenFone 2’de bu politikayı izleyen Asus, belli ki kullanıcıların memnuniyetsizliğini dikkate almış olacak ki ZenFone 3’te ses ve güç tuşlarını telefonun yan tarafına almayı tercih etmiş. Artık daha rahat bir kullanım sizi bekliyor.
asus-zenfone-3-ses-guc-tuslari
Not: ZenFone 3 Ultra’da ses ve güç tuşları yine telefonun arkasında yer almaktadır.

Hoparlör Çıkışı

ZenFone serilerinde hoparlör sürekli telefonun arka tarafına konumlandırılıyorken bu sefer USB çıkışının yanına konumlandırılmış. Oldukça mantıklı olan bu tasarım değişikliği, telefonu masa üzerine bıraktığımızda sesten feragat etmememizi sağlıyor.
asus-zenfone-3-deluxe-6
Not: ZenFone 3 Ultra’da çift hoparlör bulunmakta ve bunlar cihazın USB çıkışının sağına ve soluna konumlandırılmış durumda.

Tuş Işıkları

Tuş ışıkları var! Evet, Asus gelen tepkilerden dersini almış olacak ki tuş ışıklarını bu sefer yeni ZenFone 3’lerde kullanmış.
asus-zenfone-3-tus-isigi
En eski telefonlarda bile tuşların ışıkları varken, son model teknolojilerle donatılan ZenFone’larda neden tuş ışıkları kullanılmaz ki faktörünü ortadan kaldırmış Asus.

Parmak İzi Okuyucusu!

Evet, amiral gemileriyle yarışmak isterken bu özelliğin olmaması gerçekten önemli bir eksiklik olurdu. ZenFone 3’lerde parmak izi okuyucusu da mevcut. Telefonun arka tarafında kameranın hemen altına konumlandırılmış parmak izi okuyucusunun performansını ise ilerleyen zamanda yapılacak incelemelerde tespit edebileceğiz.
asus-zenfone-3-deluxe-7
Not: ZenFone 3 Ultra’da parmak izi okuyucusu benim gördüğüm kadarıyla bulunmamaktadır.

Oldukça ince

ZenFone 3’ün özellikle ZenFone 3 Deluxe modeli kenar noktalarında 4.2 milimetreye kadar inceliyor.
asus-zenfone-3-ince-kenarlar-4-2-mm
Telefonun bu inceliğe ulaşması, elle kavrama noktasında ve kullanım noktasında büyük avantaj oluşturuyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap