İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Telefon & Tablet
 3. ZenFone 3'lerin En Beğenilen Özellikleri

ZenFone 3'lerin En Beğenilen Özellikleri

Asus ZenFone 3’ler birçok yenilikle görücüye çıktı. Bu yenilikler arasında acaba en beğenilen özellikler neler? Asus bu sefer dersine çalıştı mı? İnceliyorum…

Geliştirilmiş Tasarım, Yeni Malzeme

Yeni ZenFone 3’lerin tasarımında önemli geliştirmeler var. Özellikle kullanıcıları cezbedecek bir malzeme değişimi mevcut: Metal ve cam kasalar!
asus-zenfone-3-deluxe-1
Bildiğiniz üzere metal kasalar daha kaliteli hissi verdiğinden her zaman seçim sebebi olmuştur. HTC’nin akıllı telefonlarını sırf bu yüzden tercih edenler bile var. Asus’un plastikten ayrılıp metal ve cam malzemeyle yeni ZenFone 3’leri buluşturması çok iyi.

Ses ve Güç Tuşları Nihayet Yan Tarafta!

Ses ve güç tuşları neden telefonun arkasına taşınır? ZenFone 2’de bu politikayı izleyen Asus, belli ki kullanıcıların memnuniyetsizliğini dikkate almış olacak ki ZenFone 3’te ses ve güç tuşlarını telefonun yan tarafına almayı tercih etmiş. Artık daha rahat bir kullanım sizi bekliyor.
asus-zenfone-3-ses-guc-tuslari
Not: ZenFone 3 Ultra’da ses ve güç tuşları yine telefonun arkasında yer almaktadır.

Kısık Sesli Hoparlörden Yüksek Sesli Hoparlörlere

Asus, yeni ZenFone 3’lerde tüm şikayetleri bertaraf etmek için çok uğraşmış gerçekten. Özellikle hoparlör tarafında ZenFone’lar sürekli eleştirilirdi. Kendim de önceki telefonum olan ZenFone 5’i sırf hoparlöründen dolayı telefonu root’lamak zorunda kalmıştım ve sesi, sistemdeki ses dosyalarıyla oynayarak yükseltmiştim. Telefonu ne zaman fabrika ayarlarına döndürsem veya güncellesem tekrar hemen root’lamak zorunda kalıyordum. ZenFone 2’lerde de durum pek farklı değildi.
asus-zenfone-3-ultra-cift-hoparlor
Görünen o ki Asus burada da “madem her işe el attık, şunu da halledelim” der gibi hoparlörde kendi çapında devrim yapmış. 5 mıknatıslı yüksek çözünürlüklü ve yüksek ses verebilen özel hoparlörü yeni ZenFone 3’lerde kullanmış. Artık ZenFone’larda ses konusunda iddialı!

Tuş Işıkları

Tuş ışıkları var! Evet, Asus gelen tepkilerden dersini almış olacak ki tuş ışıklarını bu sefer yeni ZenFone 3’lerde kullanmış.
asus-zenfone-3-tus-isigi
En eski telefonlarda bile tuşların ışıkları varken, son model teknolojilerle donatılan ZenFone’larda neden tuş ışıkları kullanılmaz ki faktörünü ortadan kaldırmış Asus.

Parmak İzi Okuyucusu!

Evet, amiral gemileriyle yarışmak isterken bu özelliğin olmaması gerçekten önemli bir eksiklik olurdu. ZenFone 3’lerde parmak izi okuyucusu da mevcut. Telefonun arka tarafında kameranın hemen altına konumlandırılmış parmak izi okuyucusunun performansını ise ilerleyen zamanda yapılacak incelemelerde tespit edebileceğiz.
asus-zenfone-3-deluxe-7
Not: ZenFone 3 Ultra’da parmak izi okuyucusu benim gördüğüm kadarıyla bulunmamaktadır.

Intel’e Tamam, Qualcomm’a Devam

Asus’un yeni ZenFone 3 modellerinin hiçbirinde Intel işlemciye yer vermediğini gördük. Demek oluyor ki firma Intel ile yollarını ayırdı. İlerde çıkabilecek olan daha farklı ZenFone modellerinde Intel işlemciye yer verir mi bilinmez ancak lansmanda tanıtılanlar sadece Qualcomm çipsetine sahip. Intel’in mobil işlemci sektöründe artık yokum demesinin etkileri de olabilir.
qualcomm-snapdragon-cipseti
Qualcomm firmasının ise en ünlü ve günümüzdeki amiral gemilerinde kullanılan Snapdragon 820 işlemcisini kullanması Asus’u tebrik etmemizi sağladı. Zira Asus bugüne kadar çıkardığı hiçbir ZenFone’da böylesine iddialı olmamıştı. Diğer modellerde kullanılan işlemcilerde az buz değil. Özellikle özel rom isteyenler için bu haberden iyisi yok!

Tamı Tamına 6GB Bellek!

Bundan birkaç ay önce ZenTalk’da bir üyenin “6GB RAM ve Snapdragon 820 işlemci ile gelebilir” söylentisini aynen kendi Facebook grubumda üyelerle paylaştım.
Mümkün olmasına pek sıcak bakılmayan olay gerçekleşti. Asus gerçekten de 6GB bellek barındıran ZenFone 3 Deluxe modelini tanıttı. İşte bu model herkesin sahip olmak isteyeceği model oldu.
Hem 6GB belleği hem de Snapdragon 820 işlemciyi bir arada sunmak kolay değil, öyle olsa günümüzdeki amiral gemileri neden bu şekilde bir girişimde bulunmadı? Asus bu konuda sağlam bir tebriği daha hak etti!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. rambo_ft_avatar
  4 sene önce

  Batarya daha yüksek olabilirdi çift hat kullanıcılar üzelecek ya 2. sim yada hafıza kartı bunuda sevmedim ve çift hattanda 4g bağlanabilirdi ki bu max modelinde bile var ama diğer yönleri çok iyi

 2. rambo_ft_avatar
  4 sene önce

  Tuş ışıkları, yüksek sesli hoparlörler, x86 olmayan (ROM atmayı ve geliştirmeyi kolaylaştırıp daha fazla batarya ömrüde sağlayan) işlemci, 6GB RAM.
  Şahsen bu özellikleri harika.

 3. rambo_ft_avatar

  Asus’tan tüm ümidimi kestim daha bir bok olmaz bunlardan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.