İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Editoryal, İnceleme, Analiz & Tavsiye
 3. ZenFone 5 için Lollipop İncelemesi

ZenFone 5 için Lollipop İncelemesi

zenfone-5-lollipop-incelemesi

ASUS, sözünde durarak Lollipop güncellemesini Mayıs ayı bitmeden dağıtmayı başardı. Peki yeni güncelleme bu denli bir başarıya sahip mi? Akıllardaki bazı soru işaretlerini giderecek kısa bir inceleme yaptım. Umarım faydalı olur.

Android 5.0 Lollipop Hakkında İzlenimlerim

Olumlu Yönler (Yenilikler ve Geliştirmeler):

1. Diğer firmaların aksine arayüz gayet dinamik ve tabiri caizse yağ gibi akıyor.

2. Telefon dokunmalara karşı daha da hassaslaşmış. Asus bu konuda gayet iyi. Bunu tanıtım videolarında da bas bas söylüyor ‘Dokunma tepkimesi sadece 60ms’ diye…

3. Özelleştirmeler biraz daha artmış. Örneğin ses ayarı ile oynadığınızda ‘Rahatsız etmeyin’ özelliğini tek dokunuşla seçebiliyoruz.

4. Bazı ASUS uygulamalarının arayüzü değişmiş. Bunlardan bazıları: PixelMaster Kamera, ASUS PC Link, Mesajlaşma, Rehber, Takvim, Saat …

5. Bildirim çubuğu daha da güzelleşmiş. Hızlı Ayarlara ulaşmak için artık ekranın sağ-üst köşesinden aşağı kaydırma yapmaya gerek kalmamış. Bildirim çubuğunu iki kez aşağı çekince Hızlı Ayarlar ekranı bizi karşılıyor zaten.

6. Kilit ekranında artık bildirimler listeleniyor.

7. Son uygulamalar arayüzü ve işlevselliği değişmiş. Bu ekrana 2 yeni buton gelmiş, toplamda 3 buton olmak üzere: ‘Çalışan uygulamalar’, ‘Ekran sabitleme’ ve ‘Tümünü temizle’…

Ekran sabitlemeyi de kısaca anlatayım; önce ekran sabitleme özelliğini açıyorsunuz. Sonra örneğin mesajlaşma uygulamasını açıyorsunuz ve son uygulamalar tuşuna basıyorsunuz, mesajlaşma ekranının üzerindeki raptiye iğnesine dokunuyorsunuz, artık başka ekrana geçmek mümkün olmuyor, sürekli mesajlaşma içerisinde kalıyorsunuz. Mesajlaşma uygulamasının içerisinde dolaşabiliyorsunuz ancak dışına çıkamıyorsunuz.

Ekran sabitlemeyi kaldırmak için ‘Geri’ ve ‘Son uygulamalar’ tuşlarını basılı tutmanız yeterli.

8. Sanıldığının aksine telefonun pil ömründe biraz düzelme var. Diğer firmalar Lollipop güncellemesini ilk dağıttıklarında telefonların pil ömründe ciddi düşüşler olmuştu. Asus bu konuda dersine iyi çalışmış ve pil optimizasyonunu KitKat’tan bile biraz daha iyi hale getirmeyi başarmış. Ancak bunlara rağmen yine de pil eskisi gibi hızlı tükenebiliyor. Asus’un normal pil kullanımını Lollipop’ta düşürmemesini bile bir ‘olumlu yön’ sayabiliriz. Daha kötü olabilirdi.

9. RAM yönetimi geliştirilmiş. ‘Otomatik Başlama Yöneticisi’ adlı uygulamanın buna etkisinin büyük olduğunu düşünüyorum.

10. Kamerada daha hızlı otofokus yapılıyor. Parmağınızla ekran üzerini basılı tuttuğunuzda fokus sabitlenir. Buna bir özellik eklenmiş, artık sabit fokusta pozlama değerini değiştirebiliyor. Yalnız ben değiştirmeyi beceremedim 🙂 Güzelleştirme modu geliştirilmiş.

11. Kamerada olumsuz yanlar ise şu; kamera tuşunu basılı tutarak arka arkaya çekim hızı düşük.

12. Video çekiminde eğer performans modunu seçersek telefon gerçekten yağ gibi akıcı video çekiyor.

13. Telefonun hoparlör sesi yükselmiş gibi geldi bana.

14. WiFi arayüzü değişmiş ve stabil duruyor.

15. Çağrı özelliğini geliştirmişler. Örneğin webde gezinirken çağrı gelirse ekranın üzerinde popup şeklinde gelen arama görünüyor, hızlıca cevaplayıp kapatabiliyoruz. Daha birçok Lollipop güzelleştirmesi mevcut, geri kalanını da siz yükleyip öğrenin diyorum.

16. FM Radyo çalışıyor. Nasıl FM Radyoyu yükleyeceğinizi öğrenmek için tıklayın.

17. Çağrı kaydı sorunu tamamen giderilmiş.

18. Video kaydında ‘Video dengeleme’ özelliğindeki kasmalar büyük oranda azaltılmış. Ancak titremeler halen var.

19. WiFi şifre kaydetmeme sorunu tamamen giderilmiş.

20. Ayarlar > ASUS Özelleştirilmiş Ayarları > ASUS Kılıf ayarları > Gizemli Top seçeneği eklenmiş. Bu özelliğin ne anlama geldiğini çözemedim.

21. DroidBoot, Fastboot moduna dönüştürülmüş.

22. Recovery moduna iki seçenek eklenmiş: DroidBoot moduna geri dönüş (reboot to bootloader) ve Recovery günlüğü (view recovery logs).

23. Dosya Yöneticisinde USBDisk1, USBDisk2 gibi klasörler eklenmiş. Bunlar telefona OTG kablosuyla takılacak harici disk için ayrımlış.

24. Tek el modu geliştirilmiş. Artık tek el moduna geçip pencere boyutunu ve yerini ayarlayabiliyoruz.

25. ASUS Splendid modu geliştirilip ayarlara entegre edilmiş.

26. Artık her kulaklığı takıp ses kısıp yükselttikten sonra yüksek ses uyarısı çıkmıyor. Artık sadece 1 kez bu uyarı çıkıyor. Onayladıktan sonra bir daha görünmüyor.

27. WiFi ile internete bağlandıktan bir süre sonra eğer daha iyi WiFi ağı varsa bir popup pencere görünüyor ve daha iyi çeken WiFi bağlantısını gösterip ona geçmemizi öneriyor.

Olumsuz Yönler (Hatalar ve Eksikler):

1. Telefonun ısınması bildiğimiz KitKat gibi, değişmemiş.

2. Kulaklıklar sorunsuz çalışıyor ancak kulaklık düğmesine biraz geç tepki veriyor.

3. Telefonu yeniden başlattığımda telefon 2G veya 3G modunda 2G/3G moduna geçiyor. Tekrar 2G veya 3G moduna geçiş yapmam gerekiyor.

4. İnternet üzerinden açılan videolarda (youtube, web tarayıcı, facebook vs.) ses kayması ve video takılması sorunu mevcut.

Ses kayması sorununun çözümü için buraya tıklayın
1. Çözüm: YouTube 10.21.57 (x86) uygulamasını yükleyin.
2. Çözüm: Ayarlar > Ses ve bildirim > Diğer sesler > Ekran kilitleme sesleri ve Dokunma sesleri’ni kapatın.
3. Çözüm: Buraya tıklayarak telefon kapalıyken Recovery’ye erişin. Ardından yine ilgili sayfayı takip ederek Recovery seçeneklerine ulaşın ve ‘wipe cache partition’u seçin. İşlem bitince ‘reboot system now’u seçin.

5. Bazı uygulamaların bildirimleri görünmüyor.

6. Uygulamalardan geri çıkmak için ‘Geri’ tuşuna basıldığında başka uygulamalar çalışabiliyor.

7. Müzik çalarken ekran kapatılıp açıldığında depolama eklendi diye bir bildirim geliyor.

8. Kulaklıkları çıkardığımda müzik çalmaya başlıyor.

9. Ekolayzır, telefonun kendi müzik çaları dışındaki uygulamalarda çalışmıyor.

10. Şarj süresi KitKat’a oranla uzamış. Hatta telefonu şarj ederken yoğun kullanırsanız şarj azalabiliyor.

11. Telefon ilk açıldığında önce ev ekranını gösteriyor sonra Kilit ekranını gösteriyor.

12. Bildirim seslerinde ve titreşimlerinde sorun var. Üst üste bildirim gelince bazılarında ses veya titreşim gelemeyebiliyor.

13. NTFS desteği kaldırılmış (zaten güncellemede belirtilmişti).

14. ZenMotion yok (önceden belirtilmişti).

15. Ziyaretçi modu yok.

16. Lollipop’tan dolayı kilit ekranına widget ekleme özelliği kaldırıldı.

17. Lollipop güncellemesinden sonra telefonu yeniden başlattığımızda “Uygulamalar optimize ediliyor” ekranıyla karşılaşıyoruz. Bu bir sorun gibi görünse de 3-4 kez telefonu yeniden başlattıktan sonra bir daha bu sorunla karşılaşmıyoruz.

18. Görüşme esnasında karşı taraf görüşmeyi sonlandırdığı takdirde meşgul tonu yok.

20. Bazı Lollipop kullanıcıları “Harici depolama eklendi” uyarısının sürekli tekrarlamasından şikayet ediyor.

Ekran Görüntüleri

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap

Yorumlar (350)

 1. rambo_ft_avatar

  LOLİPOP U KURMAYI VİDEOLU SEKİLDE ANLATIRMISINIZ YAPAMAYANLAR BENİM GİBİ 🙂

 2. rambo_ft_avatar

  sitesinden indirmek gerekiyormuş nası indiricez ?

 3. rambo_ft_avatar

  Güncellemeyi kuramıyorum, maalesef FOTAService durdu yazıyor.

 4. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Hocam güvenli cihazlar eklenmiş makaleye eklermisiniz

 5. rambo_ft_avatar

  iyi günler.Lollipop güncellemesinde kullanıcı hesabı nasıl ekleyebiliyoruz?örneğin çocuklar için bir hesap yapılandırmak istiyorum. bu mümkünmü?

 6. rambo_ft_avatar

  Lolipop güncellemesi telefonuma gelmedi. Android Sürümü 4.4.2 olarak görünmekte. İşin garibi yapmış oldugun güncelleme ile Otomatik başlatma yöneticisi, ZenCircle isimli bir uygulama da telefonuma yüklendi..Bunlar dışında başka bir değişiklik olmadı..
  Konuyla ilgili ne yapmam gerekmekte.
  Asus Zenfone 5 T00J modeli kullanmaktayım.

 7. rambo_ft_avatar

  Merhaba bana zen 5 için gelen minik güncelleme gelmemişti. Bugün baktım 2.22.40.54 modeli geldi bildirim olarak bu sorunlu olan minik güncellemenin düzeltilmiş halidir değilmi? yüklemelimiyim. (lolipop değil)

  • rambo_ft_avatar

   Aynı durum bende de söz konusu dostum. Ama nr yapılacağı hakkında bi fikrim yok. Herhalde 53 ü yüklemeliyiz. Bende net bi cevap bekliyorum.

 8. rambo_ft_avatar

  Rambo benim lolipopda radyo çalışmıyor apk atar mısın bide bu sürüm değil eski sürüm yani sendeki radyo ile bendeki farklı

 9. rambo_ft_avatar

  Çektiğiniz ekran görüntüleri arasında radyo da var asus radyo uygulamasını geri mi getirdi?

 10. rambo_ft_avatar

  asus zenfone 6 kullanıyorum ekran kildini unuttum google hesabına giriyorum kabul etmiyorum lolipop gelmeden önce factory reset atıyodum lolipoptan sonra atmıyor napabilirim

 11. rambo_ft_avatar

  Telefonu bozdum galiba ya 40.54 güncellemesini OTA görüyor indiriyor kurulumu bitiyor ama değişen birşey yok sanırım flashlayıp bişiy yapmam lazım. Help me Rambo 🙁

 12. rambo_ft_avatar

  Android Lollipop 5.0 güncellemesi

 13. rambo_ft_avatar

  Güncelleme dosyasını bilgisayara indirip telefon hafızasına kablo yardımıyla atıyor ve ardından kabloyu çıkarıp yeniden başlatıyorsunuz ve güncelleme kuruluyor
  Lakin benim karşılaştığım sorunlar var ;
  1. Batarya dolum süresi aşırı derece uzun sürüyor yaklaşık %3den %50 olması 3 saati buldu ve ekranda tam şarj dolumu 4 saat diyor
  2. Arama yaptığımda ekrandaki kişi silüyeti titriyor
  3. Telefonu yeniden başlattığımda sistemi lollipop a güncelliyor.
  Bu sorunlar sadece ben yaşıyor olabilirim çünkü zf5 kullanan arkadaşım 1. ve 2. sorunla karşılaşmamış.

 14. rambo_ft_avatar

  Fm radyo tamamen kaldırıldı çok şaçma

 15. rambo_ft_avatar

  zenfone 5 telefonuma gelen son mınık guncellemesı ıle V2.22.40.54 versıyonuna yukseldı androıd L ıcın 2.22.40.53 versıyonun ıstıyor ne yapmam lazım acaba androıd l ıcın

 16. rambo_ft_avatar

  Lolipop sorunsuz olmuş valla cok begendim Asus a teşekkürler 🙂 bide hocam bu taşınabilir wifiyi actıgımızda kişi baglandıgında bildirim gelmiyo asusta bu özellik yokmu?

 17. rambo_ft_avatar

  Taşınabılır wıfıyı actıgımızda arkadas baglanınca bıldırım gelmıyo asusta bu özellik yok mu ? bide lolipop güzel olmuş hocam yardımınızla yükledim çok sagolun 🙂

 18. rambo_ft_avatar

  Rambo telefon modelini nasil ogrenebilirim zengone 5 var ama 500 mu 502l1 mi 502 mi nasil anlicam

 19. rambo_ft_avatar

  rambo bu akıllı kılıfta gizemli top diye bi uygulama geliştirmişlerde neci neye yarıyor bi türlü cozemedim 😀

 20. rambo_ft_avatar

  Daha önceden var mıydı hatırlamıyorum ama sanırım yeni bir “akıllı kilit” özelliği gelmiş. Örneğin bluetooth’a bağlı eşlediğiniz bir cihazı güvenilir yapıp o cihaza bağlıyken ekran kilidini yok sayabilirsiniz. Bunun için daha önceden tasker kullanıyordum artık 3. parti programlarına gerek kalmaması iyi oldu ram kullanımım açısından.

 21. rambo_ft_avatar

  Güncellemeyi gördü cihaz başlattım ancak komuk yok yazdı karnı açık android çıkıp

 22. rambo_ft_avatar

  İyi geceler bende A501CG var lollipop’a güncelledim sonra telefon her kaptım açtığımda android yeni sürüme geçiriliyor sırayla uygulamaları yüklüyor bu normal mi fabrika ayarlarına döndüm recovery data cahce yaptım ama yine olmadı 8-9 dk uygulamaları bekliyorum dalvık art alakalı mi acaba 45 uygulamayı yapıyor çözümü yoksa eski sürüme dönmek istiyorum yardımcı olur musunuz rom süper akıcı bu işi bozdu

 23. rambo_ft_avatar

  Aciklamada sarj sorunu yok demissin ama ben katilmiyorum sarj cok cabuk bitiyor telefon sarjda ve ustun tasarruf modundayken pil dolmuyor sarjda yarim saattir %30da sabit

 24. rambo_ft_avatar

  Hocam bu rahatsız etme modu acık kapatamıyorum daha doğrusu bulamıyorum nerde oldugunu yardımcı olurmusun?

 25. rambo_ft_avatar

  Lollipop Zen 5 Root Nasıl Yapçaz

 26. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Bnm tlfn zen 5 lolipop yukledim bildirim cok gec geldi sarjim %6 da geldiya pilib 15 in ustune cikarin yada sarja takin dedi sarja takdim guncelleme yapti bn basindan gittim yarim saat sonra tlfn kapalkiydi actim acildi en bastaki ekrabi acmak icin yukari kaldirinda kalmis yada dokunmatik iptal olmus aciomkapatiom atni sabaha kadar sarj ettim bktm hala ayni dokunmatik iptal gibi baska seler calisio napmam lzm

 27. rambo_ft_avatar

  merhaba hocam tasarruf modunu açınca bildirim çubuğu kırmızı oluyor nedeni nedir ?
  http://hizliresim.com/RYg2Ej

 28. rambo_ft_avatar

  Lolipoptan sonra bildirim seslerinde sorun yaşayan var mı bir kere çalıyor daha sonra çalmıyor sadece titriyor rambo karşılaştın mı bu sorunla ?

 29. rambo_ft_avatar

  İyi günler. Öncelikle şu an için telefonumda lollipop açısından herhangi bir sıkıntı yok. herşey yolunda ama merak ettiğim ve beklediğim bir özellik hakkında bir sorum olacak.dün sormustum ama konunun yerini bulamadım o yüzden affınıza sığınaraktan tekrar soruyorum ve kusura bakmayın.Zenfone 5 yeni kullanıcı hesabını nasıl yapıyoruz?

 30. rambo_ft_avatar

  ZENFONE 5 KULLANIYORUM, LOLLİPOP YÜKLEDİM, GELEN ARAMA OLDUĞUNDA GÖREMİYORUM, TUŞLARI AÇINCA GÖREBİLİYORUM, BUNU NASIL DÜZELTEBİLİRİM,

 31. rambo_ft_avatar

  Kesme nedir? Ne işe yarar. Nasıl ayarlayabiliriz?

 32. rambo_ft_avatar

  Radyo çalışıyor mu? Sadece bu yüzden bile Lolipop a geçme tereddütüm var. İnterneti kullanmak istemiyorum. yada yolu bilen varsa tavsiyelere açığım (:

 33. rambo_ft_avatar

  benim gördüğüm bir eksiklik var. telefonla görüşme esnasında ekran kapanmıyor. tabi kulağa dayayınca da başka uygulamaları açabiliyor. bununla ilgili bir ayar varmıdır?

 34. rambo_ft_avatar

  lolipop güncellemesini dün yaptım bugün sim2 yuvası sim kartı algılamıyor. sorun başkalarındada var mı??? çözümü nedir???

 35. rambo_ft_avatar

  Hocam merhaba guncellemeden sonra on kamera çok donmaya başladı nedeni nedir sizce?

 36. rambo_ft_avatar

  Lollipop da factory reset nasıl yapılıyor?

  • rambo_ft_avatar

   Bloğun SSS sayfasına baksaydınız bulurdunuz: https://siberkalem.com/asus-zenfone-s-s-s
   S: Fabrika ayarlarına nasıl dönülür?
   C: Ayarlar > Yedekle ve sıfırla > Fabrika verilerine sıfırla konumuna uğrayın. Eğer telefonun dahili hafızasının tamamen silinmesini istiyorsanız ‘dahili depolama alanından sil‘ kısmını işaretleyip Telefonu sıfırla‘ya dokunun. Bundan sonra açılan ekranda ‘Lütfen girin XXXX‘ şeklinde bir şifre göreceksiniz, gördüğünüz şifreyi hemen karşısındaki boşluğa girin ve ‘Her şeyi sil‘e dokunun. Telefonunuz kapanıp dahili hafızayı formatlayıp fabrika verilerini geri yükledikten sonra kurulum ekranıyla birlikte açılacaktır.

 37. rambo_ft_avatar

  ZENFONE 5 T00J-D modelini kullanıyorum. Lollipopu dün yükledim. Dün uygulama sorunsuz çalıştı.Bu gün cihazı kapatıp açtığımda lolipopu tekrar yükledi. Şimdi ise kablosuz’a geç de olsa bağlanıyormuş gibi gözüküyor ama sayfa açamıyorum. Mobil veri ise çalışıyor. Ne yapabilirim.

  • rambo_ft_avatar

   Fabrika ayarlarına dönmeyi deneyin.

   • rambo_ft_avatar

    2 kez fabrika ayarlarını yükledim ancak sanki hala lolipoptayım. Sistem güncellemesi 3,23,40,52 görünüyor. Kablosuz yine çalışmıyor. Nerede hata yapıyorum.Cihazı aldığım günkü haline nasıl getiririm.?

    • rambo_ft_avatar

     Versiyon düşürmeniz gerekmektedir.https://siberkalem.com/asus-zenfone-full-firmware-listesi-ww-kodlu-12131/ Burada KitKata düşürmek için güncelleme linkleri var sırayla indirip güncelleyiniz 1 den başlayarak.

     • rambo_ft_avatar

      Anladığım kadarıyla yönlendirdiğiniz sayfada son sayıları 18 den başlayarak sırasıyla 13,20,44,53,54 olmak üzere 6 kitkat güncellemesini sırayla yüklüyorum. Bilgisayara indirdikten sonra telefonun sabit belleğine kopyalıyorum. Doğru mu.?

     • rambo_ft_avatar

      Manuel güncellemeye gerek yok OTA dan yapınız ama kontrol ediniz Asus’un web sitesindeki Lollipop’tan önce 2.20.40.44 güncellemesi yüklümü kontrol edip Lollipop’u yükleyiniz.

     • rambo_ft_avatar

      Kablosuz çalışmıyor. OTA yerine manuel yüklemenin bir sakıncası var mı? Ya da başka bir alternatif .??..

     • rambo_ft_avatar

      Olan biteni sizlerle yazışırken cihaz kapandı ve kısmi güncelleme yapıp tekrar açıldı.Şu an kablosuz çalışıyor cihazda bir sorun yok. Yardımlarınız için teşekkürler.

 38. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Beyler bişey soracam acil yardımcı olun şimdi ben bu lollipop güncellemesini indirdim telefondan pcye attım güncellemeyi başlattım telefon kapandı sistem güncelleniyor derken bi hata verdi şuan ki sürüm 4.4.2 ama hatada sürümün düşük olduğunu söylüyor telefonda güncelleme kontrol yapıyorum son sürüm yüklü diyo

 39. rambo_ft_avatar

  Zenfone 5 Lollipop güncellemesini yükledim. Herşey çok iyi fakat kilit ekranında saat gözükmüyor kilit ekranı bomboş gözüküyor sebebi ne olabilir? Lollipop yüklemeden önce .53 mini güncellemeyi yapmıştım.

 40. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Bende pil kalibrasyon sorunu vardı .Pil daha %97, de tam dolu zannediyor şarj olmuyordu .Eğer sarjla ilgili bu tip sorunlarınız varsa 1 defa tam boşaltım tam dolun yapın bu kalibrasyon sorunları çözülecektir

 41. rambo_ft_avatar

  Bendedr ayni bildirim geldi wifiye baglanincA gincelledim ama kurmuyo fotoservice durduruldu diyor offf℃

 42. rambo_ft_avatar

  Benim telefonum zenfone 6 güncelleme gelmedi siz nerden güncelliyonuz?

 43. rambo_ft_avatar

  Kilit ekranindaki duvar kagidi biraz sonuk kaliyor saydamlik ayari nerde

 44. rambo_ft_avatar

  Benim zenfone5’te youtube videolarında takilma ve ses senkronizasyon bozukluğu sorunu oluştu.

 45. rambo_ft_avatar

  Asus zenfone 5 kullanıcısıyım bugün manuel olarak L sürümüne güncelledim telefonu ve telefonumda şarj sorunu gözlemledim 4 saattir şarjda olmasına rağmen %62 ye çıkabildi bunun nedeni ile ilgili bir bilgi alabilirmiyim. bu bir sorunmudur yoksa L sürümünün getirmiş olduğu bir sıkıntımı

 46. rambo_ft_avatar

  Hocam merhaba birşey sorucam ama.
  Bu 5.0 gelince telefonda birşey oluştu. İkide bir harici depolama alanı eklendi diye bildirim geliyor.?

 47. rambo_ft_avatar

  Lollipop guncellemesi dagitim siralamasini neye gore belirliyolar

 48. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Lollipop güncellemesini yaptım, stabil,wifi sıkıntısi falan olmadı, tek bulamadigim mesajlarda titreşim gelmiyor, whatsapp da bildirimler programa girmeyince gelmiyor, Bi de güç tasarrufuna alınca üst kısım turuncu oluyor ya, alışamadım, standart renge dönebiliyor muyuz 🙂

  • rambo_ft_avatar

   1. Mesajların ayarlarını kontrol edin titreşim kapalı olabilir.
   2. Whatsapp gibi uygulamaların bildirimlerindeki sıkıntı herkeste var.
   3. Üstün tasarruf moduna geçince bildirim çubuğunun renginin değişmesini önlemek için: Menü > Güç Tasarrufu > ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta ikonu > Üstün tsarruf modunun ipucu işaretini kaldırın.

   • rambo_ft_avatar
    5 sene önce

    1-Rahatsız etme moduyla ilgili olabilir mı titreşim, şu kesıntı işini anlamadım, kes mı iyi kesme mı
    2-ses, bildirim başlığı altında, uygulama bildirimleri nin içinde whatsapp öncelik işaretlersek faydası olabilir mı acaba(deneyecegim, yazarken gördüm bu seçeneği)
    3-turuncu gitti böyle daha iyi.
    4- ilgilendigin için çok teşekkürler

    • rambo_ft_avatar
     5 sene önce

     5- play store a giremiyorum, arka plan verileri devre dışı diyor, arka plan verilerini etkinleştirmek için tıklayın falan diyor, ancak dediği aşamaları da yaptım yine de aynı. Google hesabını kaldırdım tekrar ekledim olmadı.

     • rambo_ft_avatar
      5 sene önce

      5- bir kaç yeniden baslatmadan sonra düzeldi, anlamadım, ekstra birşey yapmadım.

  • rambo_ft_avatar

   Nasıl yaptın güncellemeyi

 49. rambo_ft_avatar

  Hocam bendeki eksiler: şarj daha çabuk bitiyor, kamera daha kötü oldu hem ön hem arka, sürekli harici depolama alanı eklendi yazisoe geliyor, daha fazla ısınmaya başladı, video oynatmada sıkıntı var hem donma hemde ses önden görüntü arkadan geliyor ve guncellemeden sonraki ilk sarjda şarj 63 kaldı ama şimdi o düzeldi

 50. rambo_ft_avatar

  Ya benim telefonum asus zenfone 6 lolipop güncellemesi nasıl nerden oluyor birisi yardım etsin yaa

 51. rambo_ft_avatar

  lollipopa xposed yada custom recovery nasıl yükleyebiliriz ? o diğer linkteki TWRP ve diğeri hep telefonu bootloop yapıyorda…

 52. rambo_ft_avatar

  Zenfone 5 Lollipop yüklü telefonun sesini nasil yükseltebiliriz. Kulaklik takildiginda yükses ses çiksin yeter.

 53. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Rambo Kardeşim öncelikle paylaşımların için teşekkür etmeyi bir borç blirim.DH yede yazdım. Ben lolipopa geçtikten sonra ekran sürekli açılıyor kapanıyor. sürekli uyanıyor telefon. Güç kullanımından neredeyse tüm programları açılmaya engelle yaptım . Telefon hala kafasına göre uyanmaya devam ediyor. Bir ara kişiler uyandırıyor dedi ekranda. bi arada bluetot kapalı olmasına rağen güç kullanımında açık gözüküyordu. Yardım edermisniz. Lolipopdan sonrada fabrika ayarlarına geri çevirdim ama yedek almıştım onuda yükledim. nerde hata yaptım bulamadım. birde kit kat da power tuşuna 2-3 kez basınca bu uyutma işlemini yapıyorduk . Lolipop da varmı bu acaba. Teşekkürler

 54. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  wipe cash de yaptım malesef çözüm bulamadım. rootlu değil greenify de yok

 55. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Hocam iyi günler ben bu lollipop güncellemesini sorunsuz ve tavsiye ettiğiniz gibi kurdum. Ancak bu kilit ekranına şifre koyduğumuzda poweramp widgetini kullanamıyorum yani kilit ekranında var ancak dokununca herhangi bi işlem yapmıyor. Bunun bir ayarı falan var mı göremedim

 56. rambo_ft_avatar

  Hocam mesela play stora girince bildirim cubugu kismi koyu yesil slti acik yesil. Bu renk bozuklugu cogu uygulamada var cozumu var mi ? Birde son uygulamalar kisminda google arama dondurdugum icin widget eklenemedi diye yazi cikiyor bunu kaldirmanin yolu var mi ?

 57. rambo_ft_avatar

  Benim telefon zenfone 5 kardesim modeli t00j surumu ise 2.22.40.54 ben lolipopu yukleyemedim sorun ne olabilir

 58. rambo_ft_avatar

  Hocam bi sorun var. Telefonu sarj makinasina taktigim zaman usb den sarj oluyor gorunuyo ama telefon sarj olmuyor. Acil yardim edermisiniz???

 59. rambo_ft_avatar

  Elimde Zenfone 5 ASUS T00K (A502CG) modeli var güncelleştirmeye bakdım gelmemiş ne yapmam lazım kardeşim aydınlatırımısın indirmem gereken yer varsa söylermisin? @Rambo_FT

 60. rambo_ft_avatar

  Kardeş her güncelleme yüklü fakat lollipop a geçmiyor telefonda yüklü indirdim fakat görmüyor ne yapmam lazim

 61. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Hocam sadece youtube da değil internet internet de film izlerken de ses kayması sıkıntısı var ne yapmamız gerek ?? Lütfen acil bıktım artık bu sıkıntıdan video önce 3 saniye kadar ilerliyor sonra donuyor ve bu sıkıntı başlıyor lütfen internet hızından diyip geçiştirmeyin lütfen yardım edin

  • rambo_ft_avatar

   Ben ne yapabilirim bana geçiştiriyorsun diyorsun? Çözüm öneriyorum onuda beğenmiyorsun. Öyleyse versiyon düşür. Ben kime ne zaman internet hızından dedim, kimi geçiştirdim? Ancak önyargıyla gelip yorum yazıyorsun. Diğer üyelerin yorumlarına bakmayı biraz düşünsen yeterli aslında.

 62. rambo_ft_avatar

  Hocam lollipopu yükledim zen 5 te yalniz bazi uygulamalar çalışmıyor. Mesela faceye giris yapmıyor. Mackolik donuyor habire. Nasıl düzelir acaba

 63. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Hocam 501CG için Lollipop indirme linkini bana verebilirmisin şuan 4.4.2 yüklü derleme sürümü ise 2.22.40.54 Teşekkürler.

 64. rambo_ft_avatar

  Guncellemeyi yukledim fakat performansta düşüklük var. Oyun performansi düşmüş. İnternete yavas giriyo. Hafif kasmalar var. Sıkıntılı bi guncelleme yani. Asus Zenfone 5

 65. rambo_ft_avatar

  Gece kurdum Lolipop u manuel olarak. Fabrika ayarlarına dönerek tanıyabildi bellekteki güncelleme dosyasını.
  Yedeklleri yükledim ama tam yedek aldığım için o yedeği yüklemek işkence gibiydi. Hatta yarım bıraktım ve çok lazım olanları yüklettim sadece.
  Geçişlerde sıkıntı yok ama uygulamaların kendi içlerinde ciddi gecikmeler yapıyor. Hatta bazen geçmeyi unuttu diye yeniden bastığım bile oldu.
  Whatsapp da karşıdan görüntü yüklneirken kelime yazmadığı bile oldu, yükleme gelince tüm kelimeler hızlaca satıra yazıldı.
  Sıkıntı nedir kavrayamadım açıkçası. Yeniden mi fabrika ayarı yapıcam bilmiyorum ama ciddi uygulama içi gecikmeler var. Gmail de bile yaşadım bu gecikmeyi mail açarken.
  Bu arada FM radyo çalışmadı ama yine bildik sistem dosyasından yükleme yapınca aktif hale geldi.

 66. rambo_ft_avatar

  Aynen… Ciddi bir sıkıntı var performansta. İnterneti deneme vaktim olmadı ama uygulama içi durum vahim.
  Çözmeye çalışacağım ama olmazsa KitKat + Root daha uygun şu an için.
  Hayır 1 Gb RAM de açık olduğu halde kasıyor ona anlam veremedim asıl.

 67. rambo_ft_avatar

  Recovery üzerinden wipe/clear cache/data yaptım.
  Backup da ise sadece içinde önemli veriler olanları yükledim, gerisi Google Play den güncelledim.
  Şu an iyi durumda maşallah

 68. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  ben lollipopu yükledim şarjım hiç olmadığı kadar azaldı hayır anlamıyorum 2 dakikada sadece watsappı kullanarak(ekran parlaklığı 0 da ) %5 şarj yemek nedir anlamış değilim çok saçma direk kitkata çeviricem simdi arayüzü çok güzel performanstada sıkıntı çekmıyorum ama sarj anında bıtıyor telefonu kullanamıyorum resmen aşırı sinirim bozuldu bu duruma bunun için ilerde güncelleme gelir mi ?

 69. rambo_ft_avatar

  asus un sitesinde yeni güncellemeler geldi. mesela en son ww için olan “Version WW_5.3.3.3 (Downgrad Version) ” güncelleme.. Downgrad version ne oluyo bi işimize yararmı ?

 70. rambo_ft_avatar

  şimdi biz bu güncellemeyi yükledikten sonra asus yöneticileri yeni bir güncelleme gönderirlerse alabilir miyiz/yükleyebilir miyiz????????????????*

 71. rambo_ft_avatar

  son günlerde ”pili çok kullanan uygulamalar/1 uygulama algılandı” uyarısı alıyorum. uyarıya tıkladığımda maalesef güç tasarrufu durdu yazıyor. tam olarak ne olduğunu anlayamadım. uyarı görsellerini aşağıya koyuyorum.
  http://i.imgur.com/TzvqGwv.jpg
  http://i.imgur.com/TxRvCkl.jpg

 72. rambo_ft_avatar

  Admin zenfone 6 kullanıyorum lollipop tan sonra fifa 15 kasıyor ne yapmalıyım.

 73. rambo_ft_avatar

  Güncellemeden zonra Google playde uygulama güncellenirken çok bekletiyo. Neden?

  • rambo_ft_avatar

   Bende bu hata ile karşılaştım. Öyle sanıyorum ki güncelleme esnasında uygulama yükleyici bozuluyor ve herhangi bir yükleme yapılmadan bekletiyor. Bu hata ile karşılaştığınızda telefonu yeniden başlatın. Birkaç kez yeniden başlattıktan sonra bu hata bir daha oluşmuyor.

 74. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  kitkatta bildirim sesi ve aramaların sesi ayrı ayarlanıyordu şimdi sesi kısıosun watsap kısılıo ama arama duyulmuyo örnek olarak açıncada çok oluyor bir bildirimmi yapılsa acaba tekrar öyle olması için ?

 75. rambo_ft_avatar

  Zenphone 5 i yeni aldım. 4.4.2 kit-kat var. Radyo çalışmıyor. Apk dosyasını kurdum ancak diğer arkadaşlarda olduğu gibi sistem başlatılıyor deyip kalıyor. Çözümün lollipop olduğunu öğrendim ancak yorumlardan lollipop un sorunlarla dolu olduğunu görerek kurmak istemiyorum. Radyoyu aktif etmenin başka yolu yok mu? Root yapmak gibi.

 76. rambo_ft_avatar

  ya ses kayması var dedıgınızı yaptım ama yine de düzelmedi,vine,instagram,youtube gibi yerlerden actıgım vıdeolarda video duruyor ve ses kayıyor. lütfen yardım edin

  • rambo_ft_avatar

   Sistem önbelleğini boşaltın. Şöyle ki:
   Telefon kapalıyken önce güç düğmesini basılı tutun, 1 saniye sonra ses kısma düğmesini de basılı tutun. Ölü robot simgesini görene dek bu iki tuşu basılı tutun. Ölü robot simgesi çıktığında düğmeleri bırakın. Ölü robotu geçip seçeneklere ulaşmayı öğrenmek için tıklayın. Seçenekleri açıp ‘wipe cache partition’u seçin. İşlem bitince ‘reboot system now’u seçerek telefonunuzu yeniden başlatın.
   Eğer sorununuz giderilirse mutlaka cevap olarak ekleyin.

 77. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Zenfone 5 Lollipop güncelleme yaptıktan sonra telefonum arada siyah ekran olarak kalıyor.Başka telden arıyorum telefonum açık ama ekran kapalı gibi siyah olarak kalıyor.Sebebi nedir?

  • rambo_ft_avatar

   Bu ekranla karşılaştığınızda iki kez güç düğmesine basın. Genellikle sorun gideriliyor. Eğer iki kez bastığınız halde sorun devam ediyorsa tekrar tekrar güç düğmesine basın ekran açılacaktır. Telefona bir zararı yoktur. Ancak eğer çok sık telefon bu hatayı veriyorsa telefonu servise göndermelisiniz.

 78. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Merhaba , bende zenfone 5 kullaniyorum , bugun bir güncelleme yapildi telefonda , otomatik baslatma yuklendi ama lollipop yuklenmedi neden ?

 79. rambo_ft_avatar

  ”Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla” yoluyla Zenfone 5 model telefonumu fabrika ayarlarına sıfırladım ancak lollipop işletim sistemi KitKat’a dönmedi, Lollipop olarak kaldı. Ben telefonu tamamıyla ilk aldığım haline sıfırlamak istiyorum. Nasıl yapmalıyım?

 80. rambo_ft_avatar

  Zenfone5 lollipop yukledikten sonra internetten video açmıyor.ve telefon yeniden başlıyo ne yapmam lazim

 81. rambo_ft_avatar

  Ekran videosu nasil aliniyor peki

 82. rambo_ft_avatar

  admin lollipopu yükledim ancak deli gibi şarj yiyiyor ne yapıcaz buna

 83. rambo_ft_avatar

  otomatik güncellemeye hala gelmedi mi acaba? ne zaman gelicek?

 84. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Merhaba benim asusum kitkat , lollipop yaptim sonra tekrar kitkata döndüm , facebook bildirimi gelince tikliyorum acilmiyor , eskiden aciliyordu ?

 85. rambo_ft_avatar

  Merhaba , benim sorunum yeterli alan yok uyarısı alıyorum. Telefonum manuel olarak güncellemeyi görüyor (lolipop) yükle diyorum . hata yeterli alan yok uyarısı veriyor ve yüklenmiyor. Halbuki telefonun dahili hafızasında 12 gb harici hafızasında 62 gb boş yer mevcut. Yardımcı olabilirsenin çok sevinirim.

 86. rambo_ft_avatar

  Dediğiniz gibi fabrika ayarlarına döndüm hala bildirim gelmiyor whatsapp, twitter gibi uygulamalardan galiba güncellemeden kaynaklı.

 87. rambo_ft_avatar

  ya ben 5.0 yükledim sonra bazı sorunlar oldu fabrika ayrlarına alayım dedim ama sıfırlamaya geçti ama kapandı şimdi güç düğmesine basınca usb işareti çıkıyor !

 88. rambo_ft_avatar

  Merhaba sorunu recovery mod a alip cozdum cevap icin tesekkurler ayrica ses kaymasinda sizin verdiginiz uygulamayi indirmeye calistim inmedi bende ekran kilit sesini ve donunma seslerini kaldirdim yine olmadi sonra o haldeyken telefonu kapatip yeniden actim suan hic bir kayma yok . Ama baska bir.sorum var telefon acildifiginda tekrar uygulamalari optimize etmeye basladi onu nasil engelleyebiliriz . Her ac kapat yaptigimda bu islemi yapacak mi ?

  • rambo_ft_avatar

   Birkaç yeniden başlatma sonrası optimize edilme işlemi bitecektir.

   • rambo_ft_avatar

    Teşekkürler peki birsey daha soracagim sizin de telefonunuz guncelleme sonrasinda cok isiniyor mu ? Sarj da bile cok fazla isiniyor eskiden ben cok kurcalamadikca isinmiyordu bu kadar ?

    • rambo_ft_avatar

     Kapaklı kılıf kullandığım için ısı hissetmiyorum. Ancak telefonum gereğinden fazla ısınsaydı kılıfa rağmen belli olurdu. Cihazınızda teknik arıza söz konusu olabilir. En kısa zamanda garanti servisine gönderin.

 89. rambo_ft_avatar

  17. Maddede belirttiğiniz ‘Çağrı kaydı’ sorunu malesef tamamen giderilmemiş. Zenfone 6 kullanıyorum. İlk on kayıttan sonra rehberde kayıtlı numaralar çıkmıyor malesef 🙁

 90. rambo_ft_avatar

  telefonu alalı 13 gün oldu lollipop güncellemesini yapana kadar şarjı 22 23 saat civarı gidiyordu aynı ayarlarda şu an 10 12 saat arası gidiyor çok saçma değil mi ? güncelleme ile batarya performansının iyileşmesi gerekmez mi ?

  • rambo_ft_avatar

   Google’ın açıklamalarına göre öyle ancak tüm amiral gemileri ve Nexus serisi dahil olmak üzere Android 5.0.0 sürümünde pil performansında ciddi düşüş yaşadı. Bir sonraki güncellemelerle düzeltilmesi gerekiyor.

 91. rambo_ft_avatar

  Kampüste wifi ye bağlanırken oturum açmam gerekiyor fakat oturum açma ekranı gelmiyor çözebilirsen çözüm bulabilirsen şimdiden sağol

  • rambo_ft_avatar

   ZenFone’lara ait bir sorun değil gibi duruyor. O yüzden bir çözüm öneremiyorum. Yine de bir şeyler denemek istiyorsanız yedek alıp fabrika ayarlarına dönün ve tekrar kablosuz ağa bağlanmayı deneyin.

 92. rambo_ft_avatar

  benim telefon rootlu da viper ,titanuim backup , busy box falan kurulu sifirlasam bi sıkinti olurmu busy boxu dondurum

 93. rambo_ft_avatar

  üstad tüm dediğin ayarları yaptım ama ses kayması hala devam ediyor. bide telefon açılırken 2 kere ”dıt” sesi geliyor ve ondan sonra açılıyor, bunun sebebi ne olabilir?

  • rambo_ft_avatar

   Telefonda teknik arıza söz konusu olabilir. Zira belirttiğiniz ‘dıt’ sesleri normal bir durum değil. Telefon gereğinden fazla ısınıyor mu?

   • rambo_ft_avatar

    Hayır. Anca uzun süreli video izlersem biraz ısınıyor ama onun dışında değil. Ayrıca tarif ettiğim ses pin kodunu girdikten sonra geliyor. Ses kaymasıda teli açıp kapatınca geçiyor ama ilerleyen saatlerde video açmak istediğimde tekrarlıyor.

    • rambo_ft_avatar

     Ayrıca bu ses kayması yalnızca youtube da olmuyor…

    • rambo_ft_avatar

     Ses kaymasının kesin bir çözümü yok. Bazılarının önerdiği çözümleri makalede listeledim. Yeni bir derleme güncellemesiyle bu sorunun düzelebileceğini düşünüyorum. Telefonun açılışta biplemesinin nedenini de bilemiyorum. Yedek alıp fabrika ayarlarına dönün. Belki bipleme sorununun çözümünü sağlar.

 94. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Merhaba iyi günler kilit ekranı seçeneklerinde hızlı kaydır ve yok seçenekleri şeffaf ve altındada devre dışı bırakıldı yazıyor nasıl çözebilirim.

  • rambo_ft_avatar

   Ayarlar > Güvenlik > Kimlik Bilgilerini Sil veya Ayarlar > Güvenlik > Kimlik Bilgilerini Temizle yolunu izleyin. Eğer bu seçenekte silikse ve seçilemiyorsa yedek alıp fabrika ayarlarına dönün.

 95. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Üstad 2 zenfonemizede lol yükledik ardından radyoyu aktif ettik birinde radyo sorunsuz diğerin de sürekli kanal taraniyor . Sorunu nasıl çözebiliriz

 96. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Lollipop’u yükledikten sonra telefonu günde en az 2-3 kez şarj ediyorum.Gına geldi artık…Yok mu buna bir çözüm ??
  Önceden mobil veri,gps vs vs. hepsi açık olmasına rağmen bu kadar olmuyordu.

 97. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  asus zenfoe5 t00j modeline lıllipopu yükledim fakat her yeniden başlatmada yeni sürüme geçiliyor yazıyr bi çözümü var mı

  • rambo_ft_avatar

   3-4 kez telefonu yeniden başlattıktan sonra bir daha optimize edilmemesi gerekiyor. Ancak sorun devam ediyorsa yedek alıp fabrika ayarlarına dönün.

 98. rambo_ft_avatar

  Beklemede çok şarj yeme sorunu çıktı aksam 68 de koyduğum şarj sabah kalktıgımda 50 ye düşüyor sebebi nedir çözümü birde çok ısınma okuyor lolipodan sonra oldu

 99. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Bu problem bi bendemi yoksa başkalarında da varmı . Asus yeni güncelleme yapabilirmi bu konuyla ilgili. Kitkata donup tekrar lol yapmakdan başka çare yokmu .

 100. rambo_ft_avatar

  Hocam ben android L ye geçtikten sonra injustice coc gibi çok ram yiyen uygulamalara girince bir süre sonra telefon donuyor ve kendini resetliyor hal böyle olunca bende .54 e geri döndüm fakat sorun geçmedi greenify kullanıyorum rami sürekli temizliyiyorum 15 dk sonra 720 mb ram kalmış oluyor resetliyor ayarlardan bakıyorum toplasan 200 mb etmez ((eskiden yoktu .54 dahil)

  • rambo_ft_avatar

   Ram kullanımı hiçbir uygulama yüklü değilken de yüksek mi? Yani fabrika ayarlarına döndüğünüzde yine aynı oranda RAM kullanılıyor mu?

   • rambo_ft_avatar

    ona bakmadım hocam ama her şeyi durduruyorum elle 1300 mb boş diyor her şey android L den sonra oldu ben roottan şüpheleniyorum çünkü tek fark root şu anda eskisine göre

    • rambo_ft_avatar

     Güncelleme sonrası artık dosyalar oluşabilir ve bunlarda telefonun performansına etki eder. O yüzden en temiz güncelleme için, güncelleme sonrası yedek alıp fabrika ayarlarına dönülmesi faydalıdır.

    • rambo_ft_avatar

     hocam fabrika ayarlarına dönmem gereksiz gibi çünkü flaşlayarak kurdum .54 ü üstelik ne zaman fabrika ayarına dönmeye çalışsam telefon açılmıyor ve flaslamak zorunda kalıyorum root yüzünden sanırım

     • rambo_ft_avatar

      SuperSU ayarlarından root’u kaldırın ve .54 güncellemesini tekrar flaşlayın ardından Recovery’den wipe data/factory reset’i seçin. Bu kesin root kaldırma çözümüdür.

 101. rambo_ft_avatar

  Merhabalar ben zenfone 5 kullanicisiyim lollipop güncellemesini yaptım. Çift sim kart özelliğinden sim 2 yi kullanamıyorum güncelleme den sonra. Yardımcı olabilir misiniz?

  • rambo_ft_avatar

   Sim kartlarını çıkarın telefonu açın ve kapatın ardından sim kartlarını geri takın. Eğer bu şekilde sorun çözülmezse yedek alıp fabrika ayarlarına dönün. Eğer bu da çözüm olmazsa yeni derleme güncellemesini bekleyin veya versiyon düşürün.

 102. rambo_ft_avatar

  ACİL! mrb lollipoptan sonra gta gibi oyunlar açılmamaya başladı yardımcı olurmusunuz?

 103. rambo_ft_avatar

  Lollipop dan sonra internette izlenen videolarda kasma lar olmaya başladı nasıl düzeltilir

 104. rambo_ft_avatar

  S.a. hocam ses kayması için yazdığınız çözümü uyguladim. Tarayıcı ve facebook düzeldi fakat youtube hala düzelmedi. Ne yapmam gerekir? Bir de bu sorun yeni bir güncelleme ile giderilir mi acaba?

 105. rambo_ft_avatar

  Meraba admin zenfone 5 im var lollipop nasıl yükselecek indiremedim lütfen yardım et

 106. rambo_ft_avatar

  Merhaba zenfone 5 imi lolipop güncellemesini
  manuel olarak yaptım sonra rootladım ama telefon ara ara donmaya kapanmaya başladı Acaba lolipoptan mı yoksa roottan dolayımı ne yapabilirim root kaldırsam sorun çözülürmü

 107. rambo_ft_avatar

  Hocam ben yükledim lollipopu yukledikten sonra bazı uygulamalar kasmaya başladı ne yapmam lazım

 108. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  merhabalar zenfone 5 e lollipop yüklemesini yaptıktan sonra mobil veri açık iken ekranı kilitledikten 10 saniye sonra falan ekran kilidi açılıyor. mobil veri kapalı iken öyle bir sorun yok. ama mobil veri açık iken olması gerçekten can sıkıcı. sizlerde de aynı durum yaşandı mı acaba yoksa sadece bende mi var bu.
  bu arada 1 haftadır sitenizi takipteyim gerçekten güzel işler çıkarıyorsunuz. bunun içinnde ayrıca teşekkürü borç bilmek lazım 🙂

 109. rambo_ft_avatar

  S.a merhaba ben telefonuma lollipop yüklerken telefon kapandı be komut yok Yazısı yazdı.Sizin dediklerinizi yapsam bile hiçbir şekilde açılmıyor

  • rambo_ft_avatar

   Komut yok ekranında şu işlemleri gerçekleştirdiniz mi:
   1. [Güç] tuşunu basılı tutun.
   2. [Güç] tuşunu basılı tutarken [Ses yükseltme] tuşuna bir kez basın ve sonra her iki tuşu bırakın.
   3. 3-5 saniye sonra ekrana aşağıdaki seçenekler gelince Recovery moduna girmişsiniz demektir.
   veya
   1. [Ses kısma] tuşunu basılı tutun.
   2. [Ses kısma] kısma tuşunu basılı tutarken [Ses yükseltme] tuşuna bir kez basın ve bırakın ([Ses kısma] tuşunu hiç bırakmayın).
   3. Ekrana seçenekler gelince [Ses kısma] tuşunu da bırakın

 110. rambo_ft_avatar

  Öncelikle kolay gelsin lollipopa geçtikten sonra whatsapp twitter gibi uygulamalardan bildirim gelmemeye başladı ne yapmalıyım

 111. rambo_ft_avatar

  Merhaba, lolipop daha güzel olmuş beğendim. Ancak bi kaç soru var aklımda gerçi yazmıssınız ama yeniden başlatıldığında tekrardan yükleniyor. Birde Çağı Merkezine girdiğimde kasılma oluyor diğer hiç bir uygulamada problemim yok.

 112. rambo_ft_avatar

  Merhaba zenfone 5 kullanıyorum ben lollipop yapıyım mi acaba bekliyorum da yapmakta istiyorum ama biraz farklı oluyor olumsuz etkilermi

 113. rambo_ft_avatar

  Ben asus zenfon 5 i lollipop yapayinmi bekliyeyimmi

 114. rambo_ft_avatar

  üstad benm zenfone 5 lollipop varda. ben “”wipe cache..”” nasıl gırcem lolıpop dan yarımcı olur musun

 115. rambo_ft_avatar

  lolipop 5 güncellemesini asus sitesinden indirdim ama telefonuma günceleme uyarisi gelmedi dosyayi ana dizine attim

 116. rambo_ft_avatar

  Merhaba rambo üstad sana bir sorum var. Ben şu lollipop guncellemesini ilk çıktığında indirdim. Bundan sonraki güncellemeler mamur yolla yuklenebilecek mi ve firmware flaslamaya bir yöntem çıkacak mı? Yoksa sadece ota ile mi alacak mıyız?

  • rambo_ft_avatar

   Çıkacak yeni güncellemeleri OTA üzerinden veya manüel yolla yükleyebilirsiniz.

   • rambo_ft_avatar

    Peki ya hiç mi çıkmayacak flashlama.? Sizin sitemizden recovery.img nin guncellemenin içine gömüldüğü için olduğunu okumuştum? Zenfone 2 de de öyle. Cevap bekliyorum?

    • rambo_ft_avatar

     Bunu kim söyledi bilmiyorum ama yeni güncellemelerin gelip gelmeyeceği Asus’a bağlı bir şey. Eğer yeni güncelleme çıkarırsa bloğumdan duyurusunu yapmaktayım. Güncelleme çıkarmazsa yapacak bir şey yok ne yazık ki.
     Recovery dosyası güncelleme dosyasının içine gömülmüş, doğrudur. Bu sadece Lollipop güncellemesinde olan bir şey. KitKat ve JellyBean’da Recovery alanı, recovery.img dosyası sayesinde ayrıca flaşlanabiliyordu. Ancak Lollipop’ta recovery imaj dosyası yok, bunun yerine recovery komutları var. Bu da ancak güncelleme dosyasının flaşlanması sayesinde olur.

 117. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Olumsuz Yönler 1.Telefonun Isınması Ekran Parlaklığı full olmasından kaynaklanıyor kaynaklanıyor Parlaklığı kısıp şarja takılı şekilde internette dolaş ısınmıyor fazla

 118. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Merhabalar zenfon 5 kullanıcısı olarak lolipop güncellemesinden sonra ses kaydedicisinde sorunlar yaşamaya başladım görüşme sonlanınca kaydedici kapanmıyor. veya kayıtlar eksik oluyor. bu sorunu yaşayan ve çözen varmıdır.

 119. rambo_ft_avatar

  merhabalar otomatık guncelleme ne zaman gelecek cevaplrsanız sevinirim

 120. rambo_ft_avatar

  Meraba biraz saçma olacak ama annemin samsung galaxy grand neo varda bu gün düştü cami mermere çarpmış ortadan çatlamış ama biraz fazla ne kadar surede yapılır ve ne kadar olur kadrosu yok samsung sigorta var 1yıl şimdiden teşekkürler

 121. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Merhabalar, yeni Zenfone 2 kullanıcısıyım, Zen Motion da çift tıklama ile ilgili sorunum şu: çift tıklama ekranı açıp kapatıyor ancak bir telefon araması yaptığımda aradığım kişi ile ilgili bilgiler ve yuvarlak içindeki resim ekrana geldikten birkaç saniye sonra ekran kararıyor. Bundan sonra çıf tıklama ile akran açılıp arama iptali veya hoparlör gibi işlem yapılamıyor sace güç tuşu ile ekran açılıyor seçenek işaretli ise güç tuşu aramayı bitirebiliyor. Neden çift tıklama ile arama menusune dönemiyorum.? Ne yapmak gerekiyor.? teşekkürler

  • rambo_ft_avatar

   Sorunuzun yanıtını tam olarak bilemiyorum. ZenFone 2 telefon üzerinde dediğiniz olayı test etmek gerekir. Belki de çağrı esnasında çift tıklama özelliği devre dışı kalıyordur.

   • rambo_ft_avatar
    5 sene önce

    Peki çağrı ekranı neden kapanıyor.? bir şekilde açık kalmasını nasıl sağlayabilirim.?

   • rambo_ft_avatar
    5 sene önce

    Ekranda film kaplı önünü kapatan birşey yok cihazı kulağıma koymadan 3 sn ekran kapanıyor.

    • rambo_ft_avatar

     Bir arkadaşta sizinle benzer sorun yaşamış ve çözmüştü: https://siberkalem.com

    • rambo_ft_avatar
     5 sene önce

     Evet arkadaşlar sorun ekrandaki filimden kaynaklanıyormuş. ilk defa başıma geldi. Film çıkınca herşey normale döndü. Anlamadım şey bu telefonda ekrana film kullanmayacak mıyız yoksa filmin en üst bölümü sensöre mi denk geldi.? Başka marka modelde kesilmiş film sorun yaratmayabilir mi.? Yardımlarınız için çok teşekkürler.

     • rambo_ft_avatar

      Kullandığınız ekran koruyucu, sensörün bozulmasına neden oluyorsa daha kaliteli ürünler almanızı öneririm.

 122. rambo_ft_avatar

  Görüşme esnasında karşı taraf görüşmeyi sonlandırdığı takdirde meşgul tonu yok.çözümü var mı?

 123. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Merhaba rambo ..lollipop guncellemesinden sonra telefonumu arabanın teyibine usb ile bagladigimda müzikleri okumuyo bu konuda yardım edebilirsen sevinirim çok teşekkürler..

 124. rambo_ft_avatar

  Sanki bana lollipop dan sonra kamera da ki puslanma artmış gibi geldi. Düşünceleriniz nelerdir? Birde bu puslanmayi ayarlarla uğraşarak azaltabilirmiyiz?

 125. rambo_ft_avatar

  Merhabalar telefon sarjdayken kullanıyorum ve şarj azalıyor bu konuda bir çözümünüz varmidir

 126. rambo_ft_avatar

  Merhaba. zenfone 5 lolipop cihazımın you tube de ses kayması sorununu çözemedim. Recovery ekranı ve ses kapatma bölümündeki tavsiyelerinizi denedim. Olmadı. You tube deki x86 uygulamasını telefon üzerinden yüklediğimde ise”’yüklenemedi” uyarısı alıyorum. Lütfen yardım..

 127. rambo_ft_avatar

  Zengine 5 root geldimi yapabilirmiyiz

 128. rambo_ft_avatar

  Zenfone 5 lollipop dan sonra donmalar oluşuyor ne yapabilirim

 129. rambo_ft_avatar

  Zenfone 5 lollipop yükledim donmalar oluşuyor ne yapabilirim

 130. rambo_ft_avatar

  merhaba benim sonu 40.54 kodlu zenfone 5 im var şimdi asusun kendi sitesinden sonu 60 la biten lolipop güncellemesinin açıklamasına baktım sonu 54 ya da 53 le bitenler direkt geçiş yapabilir diyordu. benim sonu 54 hiç versiyon düşürmeden direk yükleyebilirmiyim

 131. rambo_ft_avatar

  Merhaba. Zenfone 5 telefonumu geçtiğimiz günlerde Lollipop a yükselttim. Ancak şimdi çok yavaş şarj oluyor. Gece 5 te %15 şarj ile prize taktım, şuan saat 13.01 ve sadece %55 dolmuş bir çözümü var mı ? Lütfen yardımcı olun

 132. rambo_ft_avatar

  lolipoptaki sorunları düzelttiler mi, artık yüklesek mi.

 133. rambo_ft_avatar

  Arkadaşlar güncelleme ota ya ne zaman gelecek bilgisi olan var mı ?

  • rambo_ft_avatar

   Kardeşim bende sorup duruyorum kse cevap vermiyor bu nasıl iş çözemedim, yüklemeye korkuyorum . Telefonda bi arıza olur diye otaya ne zaman gelcek diye bekliyorum

 134. rambo_ft_avatar

  Benim sürümüm 3.23.40.52 sonu 60 la biten sürüme direkt geçeyimmi

 135. rambo_ft_avatar

  Arkadaşlar ben burdaki şeylere uydum ve telefonum su an çöktü

 136. rambo_ft_avatar

  Üstadım merhaba. Bu internet üzerinden izlediğimiz videolardaki donma ve ses kaymasına bir çözüm var mıdır acaba. Çok sinir bozucu. Dakika ilerliyor fakat bir şey gözükmüyor.

 137. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Üstat gizemli top kılıfı takınca ekstra bi şey geliyo ya salla diyor ya da dokun kafasına gore cevaplar falan veriyo boş kaldıkça kendi kendine sorular sorup cevap aliyosun heralde 🙂

 138. rambo_ft_avatar

  Rambo hocam,
  Bugün tekrar kendime rahat durmadım. Kitkattan lollipop a geçtim
  1. Sorun şarj %100 olmuyor max 99 da kalıyor
  2. internet indirme hızı çook düşük
  Bunları nasıl giderebilirim?

 139. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Merhaba , ben yukarıda yazıldığı gibi fm radyo indirdim fakat sistem başlatılıyor diyor daha sonra fm radyo durduruldu diyor bu konuda bir bilgisi olan var mı ? Teşekkür ederim. Asus zenfone 5

 140. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Merhaba , Zenfone 5 te ” AsusUİ service çalışmayı durdurdu ” diye bir mesaj almaktayım . Ne yapmalıyım?

 141. rambo_ft_avatar

  Güncelledikten sonra telefonum sureklı kasıyo donuyo sıyah ekran gelıyo napmalıyım

 142. rambo_ft_avatar

  Android 5 e yükselttim . Videolarımda donma ve ses kaymasi oluyor. Ne yapilmali. Güncelleme gelir mi yoksa kitkati yüklemeliyim .

 143. rambo_ft_avatar

  telefonum zenfone 5 . altı aylık aldığımdan beri zaman zamaz donma yaşıyor. kapatma düğmesine çok uzun basılı tutup kapatmak zorunda kalıyorum. iki arkadaşımda da aynı sorun oluyormuş ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

  • rambo_ft_avatar
   5 sene önce

   ayni problem bendede oldu onlarca kez reset fabrika ayari hatta degisik gmail hesabi ilede olmadi servise giiti bekliyoruz bakalim :(((

 144. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  meraba öncelkle ben benım sorunum bu ekran dalgalanması kılıde bastım zaman ekran karsıyor bı düzelmedi gitti sonra ben androıd L güncellemsi yaptım bence cok güzeldi ama tel de sıkıntılar cıkmıstı telın sarji 45 dk da bıtıyor ve play da bazi uygulamaları ındırırken hata aldıyorum kamerada asırı dalgalanma olduyor telefonu garantıye yolladım sızce neyden karnaklanmıstr ve tel değisrmı cvbnz ıcın tesskkrler.

 145. rambo_ft_avatar

  Bi uygulaama yada başka birşey indirdiğim zaman bildirim çubuğnda görünmyor nasıl düzelir cevap verırseniz sevinirim

 146. rambo_ft_avatar

  18. Görüşme esnasında karşı taraf görüşmeyi sonlandırdığı takdirde meşgul tonu yok.
  Bu sorun, görüşme esnasında değil de, ilk aramada karşı tarafın telefonu meşgule attığı sırada yaşıyorum. ZF6 Lollipop kullanıyorum. Arama yaptığımda aradığım kişi telefonu meşgule atıyor fakat ben bunu hissedemiyorum. Hat boşa düştü sanarak yeniden arama yapıyorum. İkinci aramada karşı taraf telefonu açarsa meşgul olduğunu söylüyor. Ancak bu şekilde anlaşabiliyoruz. Aksi halde meşgul tonu sesi alamıyorum. Bu sorun çözüldü mü acaba ?

 147. rambo_ft_avatar

  Telefonu güncelleyen arkadaşlar kit-kat dan direk lollipop geçtiyseniz guncelledikten sonra bi formatların yoksa kasmazlar ve belli hatalar olur

 148. rambo_ft_avatar

  Zenfone 5 icin lolipopun auto guncellemesi ne zaman gelecek. Ben almadan once linkler kaldirilmis. Bir bilginiz varmi lutfen cevaplayin

 149. rambo_ft_avatar

  zenfone 6 e lollipop yukledim en son olan yanlız eskiden kitkatat ana ekrana guc denetimi widgeti vardı bulutut,waylens,aydınlatma gibi lollipop da bu widgeti bulamadım yokmu benmi bulamıyorum acaba yardımcı olursanız sevinirim .ekramı hic cekmeden ordan acıyordum waylensi falan

  • rambo_ft_avatar

   Buraya cevap yazana kadar makaleyi okusaydınız, böyle bir soruyu sorma gereksinimi dahi duymayacaktınız 🙂
   Olumsuz Yönler (Hatalar ve Eksikler), 16. maddesini okuyun lütfen.

   • rambo_ft_avatar

    Okumadigimi nerden biliyon orda kilit ekrani yaziyor ben normal ekran uzerindeki guc dugmelerini (witgeti) soruyorum.

 150. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Bu normal zenfone 5 için çıkarılan lollipop 5.0 ı Lite modeline flaşlayamazmıyız veya T00K yı T00J dönüştüremez miyiz ??

 151. rambo_ft_avatar

  20. Bazı Lollipop kullanıcıları “Harici depolama eklendi” uyarısının sürekli tekrarlamasından şikayet ediyor … Bu sorun beni çok sıkıyor bir çözümü varmı lütfen yardım eder misiniz zenfone 6 kullanıyorum

 152. rambo_ft_avatar

  Zenfone 2 kullanıcısıyım ve “harici depolama beklenmedik şekilde kaldırıldı” bildiriminden bıktım.nasıl düzeltilebilir acaba?

 153. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  video izlerken çökme yaşayanlara sesleniyorum: ayarlar-uygulamalardan android sistem webview uygulamasının güncellemerini kaldırın. play store da güncelleme çıkacaktır, güncellemeyin. ilerleyen zamanlarda stabil sürüm çıktığında haber vereceğim. o zaman güncelleyebilirsiniz.

 154. rambo_ft_avatar

  Facebook da video izleyemiyorum izlerken facebook kapandı diyor yardımcı olursan sevinirim

 155. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Facebook uygulaması kaç aydır sorunlu, yani 1 değil 2 değil. İlla ki taş mı koyalım işlerine

 156. rambo_ft_avatar

  Elimde Zenfone 5 ASUS T00K (A502CG) modeli var güncelleştirmeye bakdım gelmemiş ne yapmam lazım kardeşim aydınlatırımısın indirmem gereken yer varsa söylermisin? sana zahmet rambo kardeşim birde facebook durduruldu hatası veriyo kitkatda neden oluyordur onuda açıklarmısın şimdiden teşekkürler @Rambo_FT

 157. rambo_ft_avatar

  s.a benim telefonum asus zenfone 2 ekran bugün kendiliğinden yuvarlak bi tema içine alındı ekran sadece ufak bi yavarlak oldu ve geri düzeltemiyorum bana yardımcı olurmusunuz?

 158. rambo_ft_avatar

  com.system durduruldu hatası çıkıyor zenfone 5 ne yapmalıyım

 159. rambo_ft_avatar

  BENDE ASUS ZENFONE 6 VAR ANDROID 5 ÇOK KOLAY BİÇİMDE YÜKLENDİ HİÇ BİR SORUN ÇIKMADI HIZLI VE GÜVENLİ 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.