1. Ana Sayfa
  2. Güncelleme Haberleri
  3. ZenFone 5 ve Max Pro M1, Android P 9.0 Beta Güncellemesi Alacak!

ZenFone 5 ve Max Pro M1, Android P 9.0 Beta Güncellemesi Alacak!

Bir sitenin haberine göre, Google’ın dağıttığı Android P 9.0 Beta işletim sistemini Snapdragon 636 çipsetine sahip ZenFone 5 ve Max Pro M1 gibi akıllı telefonlara yükleyebileceğiz.

ASUS ZenFone 5 ve Max Pro M1, Android P 9.0 Beta Güncellemesi mi? Nasıl Yani?

Evet yanlış duymadınız, sizler belki daha yeni yeni Android 8 kullanıyor olabilirsiniz ve aranızda Android 7’den bile kurtulamayanlar vardır. Ancak Android P 9 Beta, yeni ZenFone’larda kullanılabilir olacağı tahmin ediliyor.
Normal şartlarda bu güncelleme için henüz çok erken. Zaten bayağı bir zaman sonra resmi güncellemeyi görebileceğiz. Ancak beta sürümleri erkenden denenebiliyor. ASUS için ise bu çok uzak görünmüyor.
Google’ın Project Treble adındaki projesi, artık beta güncellemeleri Google’ın telefonları dışındakilere (Google Pixel olmayan telefonlara) yüklenebilmesini sağlıyor. Yalnız tabii ki her telefona yüklenmiyor. Telefonunuzun Android P güncellemesine uygun olması gerekiyor.
Android P zenfone
Uygunluktan bahsetmişken, Google ve Qualcomm birlikte çalışarak, perde arkasında cihazları Android P’ye uyumlu tasarlıyorlar. Yani sizin satın aldığınız Android N yüklü telefon, aslında Android P’ye de uyumlu olabiliyor. En yeni cihazlar için durum bu. Böylece güncelleme geldiğinde telefonunuz buna donanımsal olarak da hazır olmuş oluyor. İşte Qualcomm’un mesajlarından biri:

…to implement its next-generation operating system, Android P, on select Qualcomm Snapdragon mobile platforms. By having early access to Android P, Qualcomm Technologies optimized its software on Snapdragon 845, 660 and 636 Mobile Platforms to ensure readiness for OEMs to upgrade to Android P at the time of launch.

Burada söylenene göre Snapdragon 845, 660 ve 636 çipsetli telefonlar Android P’ye uyumlu tasarlanmış. Bu açıklamaya bakarak ASUS’un yeni telefonlarının da Android P alacağına kesin gözüyle bakıyoruz. Ancak Beta sürümü içinse bir kesinlik yok ancak ihtimal büyük.

Peki Ne Zaman ve Nasıl?

Malesef bu iki sorunun da cevabı henüz yok. İlerleyen günlerde, eğer ASUS bir beta katılımı başlatırsa, o zaman bu soruların cevabına ulaşmış olacağız. Takipte kalın.
Kaynak: https://goo.gl/iBQ6vQ

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap