1. Homepage
 2. ASUS
 3. ZenFone 5 için Android 9.0 Pie Çıktı! Hemen İndirin, Yükleyin!

ZenFone 5 için Android 9.0 Pie Çıktı! Hemen İndirin, Yükleyin!

ASUS, ZenFone 5 ZE620KL modeli için resmi ve stabil Android 9.0 Pie işletim sistemi yükseltmesini herkes için yayımladı, ne zaman çıkacak derdi sona erdi! İndirip, yüklemek için daha ne bekliyorsunuz?

ASUS ZenFone 5 ZE620KL için Android 9.0 Pie güncellemesinin güncel Türkiye versiyonu eklenerek ilgili indirme linkleri güncellenmiştir.

Lafı hiç uzatmadan direkt sadede geliyoruz! ASUS, 2018 yılı amiral gemisi olan ZenFone 5 akıllı cep telefonları için büyük güncellemeyi, yani Android 9.0 işletim sistemi yükseltmesini tüm kullanıcılara açık olacak şekilde yayımladı.

ZenFone 5 Android 9.0 Pie Nasıl Yüklenir?

Güncellemeyi yükleyebilmek için en son sistem güncellemesini yüklemiş olmalısınız. En son sistem güncellemesinin derleme numarası: V15.0619.1810.67

Bu sayfadaki 81. maddeye bakarak derleme numaranızı öğrenebilirsiniz.

Akıllı Cep Telefonunuz Üzerindeni – Wi-Fi ile (FOTA)

Önce cihazınızdaki Wi-Fi ile internete bağlanın. Ardından hemen telefonunuzun Ayarlar > Sistem Güncellemesi konumuna gelip güncelleştirmeleri kontrol ettirin.

Sistem, ASUS sunucularını kontrol ederek telefonunuza uygun güncellemeyi bulmaya çalışacaktır. Güncellemeyi bulduğu anda indirmeye başlayacaktır.

Eğer cihazınız herhangi bir güncelleme tespit etmez ise aşağıdaki yükleme metoduna geçebilirsiniz:

Manüel Güncelleme Yoluyla

Manüel güncellemenin tek farkı, aynı güncelleme dosyasını kendiniz indirip telefonunuza yüklersiniz, yani sistemin güncellemeyi görmesine yardımcı olursunuz.

Manüel güncelleme için öncelikle Android 9.0 güncelleme dosyasını indirmelisiniz:

 

Sonra indirdiğiniz UL-ASUS_X00QD-ASUS-16.0610.1812.58-1.1.15-user.zip dosyasını telefonumuzun dahili hafızasına atıyoruz.

Eğer bilgisayardan indirdiyseniz; telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağladıktan sonra Windows üzerinden, Bilgisayarım‘dan ZenFone 5‘i bulup açın ve Phone (veya Dahili isminde de olabilir, burada mühim olan hafıza kartı değil de dahili hafızaya dosyayı atmanızdır) içerisine atın ve attıktan sonra telefonunuzun USB bağlantısını kesin. Telefonunuzun ekranını kontrol edin, bir güncelleme bildirimi almış olmanız gerekiyor. Eğer almadıysanız telefonunuzu yeniden başlatın.

Eğer telefondan indirdiyseniz, bir dosya yöneticisiyle telefonunuzun dahili hafızasına ulaşın. Ardından Download klasörünü bulun ve açın. Sonra bu klasörün içinden UL-ASUS_X00QD-ASUS-16.0610.1812.58-1.1.15-user.zip dosyasını bulun ve bu dosyanın üzerini basılı tutarak seçin ve dosya seçeneklerine (genellikle ekranın sağ üst köşesinde üç nokta şeklindeki düğme olur) ulaşın ve Kopyala seçeneğini seçin, ardından dosyanın yeni konumu olarak Dahili hafızayı seçin ve kaydedin.

Dosya dahili hafızaya kopyalandıktan sonra telefonunuzu yeniden başlatın.

Telefonunuzun bildirim çubuğuna bir güncelleme bildirimi gelecektir. İlgili bildirimi açarak yeni güncellemeye dair uyarıyı görebilirsiniz. Uyarıyı gördükten sonra yüklenmesine onay verebilirsiniz.

Manüel güncellemeye dair daha detaylı bilgi için, daha önceden yazmış olduğumuz ASUS ZenFone Manüel Güncelleme Rehberi başlıklı makalemize gözatabilirsiniz.

Recovery Yoluyla

Yukarıdaki hiçbir seçenek ile sonuca ulaşamadıysanız, son bir adım kalıyor; cihazın stok Recovery ekranını kullanarak güncellemeyi yüklemek

Öncelikle güncelleme dosyasını indirin:

 

İndirdiğiniz güncelleme dosyasını yukarıdaki manüel güncelleme anlatımında olduğu gibi yapın ancak bu sefer telefonunuzun dahili hafızasına değil hafıza kartına atın.

Sonra telefonunuzun Recovery ekranını açın. Nasıl yapılır öğrenmek için burayı tıklayın.

Recovery ekranını açtıktan sonra apply update from microsd seçeneğinin üzerine ses tuşlarıyla gelip güç tuşuna basarak giriş yapın. Ardından UL-ASUS_X00QD-ASUS-16.0610.1812.58-1.1.15-user.zip dosyasının üzerine ses tuşlarıyla gelip güç tuşuna basın. Bunu yaptıktan sonra yükleme işlemi başlayacaktır (eğer yes-no seçenekleri çıkarsa yes seçeneğini seçin).

Güncelleme yüklenipte bittikten sonra Recovery menüsü görünecektir. Çıkan menüden reboot system now seçeneğini seçerek telefonunuzu yeniden başlatabilirsiniz. Telefonunuz yeni güncellem yüklü bir şekilde açılacaktır.

Write a Comment

About Author

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Write a Comment

Comments (42)

 1. 1 year ago

  merhaba ben asus zenfone 5 lite kullanıyorun yakınlarda android7.1 den 9 telefonun kendi sistem güncellemesi yoluyla güncelledim malesef ogünden buyana telefon durdukyere kendi kendine yeniden başlatılıyor bu durum özellikle telefonla konuşarken daha rahatsız edici oluyor dahası bir sıra özellikleri ( wifi gibi) kapayıb yeniden açtığımda telefon yene restart ediyor . şimdi bu sorunu nasın ortadan kaldıra birim . teşekkürler

 2. Admin rica etsem Asus Zenfone 5 ZE620KL modelinin Android 9 dan Android 8 e sürüm düşürme hakkında bir video yada konu açabilir misiniz ?

 3. Asus Zenfone 6 kullanıyorum. Telefonum durduk yere bozuldu. Şöyle ki tuş kapatma tuşuna dokunduğumda telefon yeniden başlıyor. Sürekli bu durum tekrarlanıyor. Diğer sorun da wifi’yi açamıyorum hiçbir şekilde. Wifi tuşu veya Kablosuz’dan da hiçbir şekilde açılmıyor. Ne yapmam gerekiyor? Lütfen yardımcı olur musunuz telefonu parçalamak üzereyim.

 4. Öncelikle Merhaba
  Pil sorununa herhangi bir çözüm bulan oldu mu ? özellikle de dün gelen Sürüm V16.0610.1812.58 güncellemesi ile benim sorunun daha da arttı Asus Destek hattına mail attım henüz dönmediler. Aynı Asus sitesinde stabil olan Android 8,0 Sürüm V15.0619.1810.67 – 2,12 GB boyutunda bir dosya da mevcut Benim sorum sayfa yöneticilerine ya da fikri olan arkadaşlara bu dosyayı recovery yoluyla telefona yüklemek istesem telefonum garanti dışı olur mu ya da eski bir sürüm olduğu için yüklerken sorun yaşarmıyorum ? Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

 5. Admin yeni fix ek güncelleme gelmeye başlamış bana hala gelmedi herkese aynı anda gelmiyor mu bu güncelleme?

 6. Ben önceki android 9 un üstüne temiz kurulum yapıp bu yeni paketi kurdum sonuç hala aynı şekilde kart görmüyor admin

 7. Admin zaten bizim ki android pie peki bu yeni paket 1.8 GB biz ne yapalım şimdi bekleyelim mi yoksa dediğiniz bu paketi bizde mevcut olan android 9 un üstüne mi kuracağız az bilgilendirsen bizi lütfen

 8. Admin ben fota ile guncelledim bu stabil versiyonu kiralık mı yoksa fota ile düzeltme güncellemesini mi bekleyelim nasıl yapacagiz

  • Furkan Güneş

   Derleme numaranız nedir?

   • 16.06.10.1812.58-0

   • Admin derleme numaram aynıdır bu güncellemeyi ben 1.2 GB lik güncelleme in üstüne kurdum değişmedi sorunlar

   • Şimdi benim derleme numaram bu son güncelleme dosyasıyla aynı oldu düzeltme güncellemesi gelse derleme numaram yeni olduğu için fota düzeltme güncellemesini alamaz mıyım daha?

    • Furkan Güneş

     Telefonunuzda yüklü olan güncelle sürümüyle, resmi olarak çıkan güncellemelerin derleme numaraları aynı. Bu güncellemeyi tekrar yüklemeniz durumunda bile kronik sorunlar çözülemeyebilir. Bu güncellemenin üzerine yama tarzında yeni bir güncelleme gelmesini beklemelisiniz. Ayrıca, FOTA güncellemelerini alacaksınız.

 9. Arkadaşlar Asus’un Sitesindede bir güncelleme dosyası var 1,88 gb boyutunda Sürüm V16.0610.1812.58
  olan bunun bizim yüklediğimiz 1,21 gb olan 16.0610.1812.52 ne farkı var bilen varmı yada sayfa yöneticelerinin bir fikri. YArdımcı olursanız sevinirim ..

 10. Arkadaşlar zenfone 5 pie güncellemesi yapmayın sakın bekleyin çok berbat bir güncelleme sanki hiç denemeden yayınlanmış.Bendeki problemler
  1.pil hızlı tüketiyor
  2.otomatik ekran parlaklığı iyi çalışmıyor
  3.kamera Türkçe dilinde SD kart tanımıyor
  4.telefonda açılışta bir yavaşlama mevcut
  Tek artısı ana sayfa daha hızlı başka da bir balta yaramaz pie

  • Furkan Güneş

   Yeni ve daha stabil sürüm, var olan indirme linkleriyle değiştirilmiştir.

   • Ben bu yeni sürümü indirdim benim pie nin üstüne kurdum bir şey değişmedi hala cep garanti çalışmıyor dönüyor SD kart görme problemi hala devam kurarken wipe data ve cache yaptım

 11. Güncelleme sonrası pil performnası ilk gün iyiyidi sonra gexe %63 de bıraktım sabah %20’de buldum. Eski sürüme yani OREO’ya nasıl downgrade edilir?

 12. Tavsiyenize uyucam çok teşekkürler.

 13. Arkadaşlar güncellemeyi FOTA üzerinden alan oldu mu acaba bana henüz gelmedi Recoveryden de yüklemeye çalıştığımda sürekli yarım kalıp Oreo sürümle geri açılıyor telefon anlayamadım. Herkese iyi günler

 14. Sistem derleme numaramın sonu 1808 ama ayarlardan güncellemeleri denetle dediğimde herhangi bir güncelleme gözükmüyor

 15. 2 Seceneği de denedim olmadı son Recovery Yoluyla
  denesem Telefonum garanti dışı olurmu ?

 16. Merhaba. Teknosa çıkışlı zenfone 5 kullanıyorum. Telefonumun derleme numarası 15.0619.1810.73
  Son 2 rakam farklı. Bu cihaz için bu yükleme uygunmu?

 17. 2 years ago

  Merhaba,
  Zenfone 5 e bu güncellemeyi yapan oldu mu?
  ben yaptım ve telefonun dili Türkçe iken kamera SD karta veri yazamıyor.. hata veriyor.
  Ne zaman ki dili İngilizce yapıyorum sorun çözülüyor.. gene bir bug ile yayınlanmış.. kimbilir daha neler var

 18. 2 years ago

  DAHA SENİN ÜRÜNÜ ALIRMIYIM EY ASUS BİR ZENFONE 3 LASERE ANDROİD 8 VERMEKTEN ACİZ ASUS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.