1. Ana Sayfa
  2. Editoryal, İnceleme, Analiz & Tavsiye
  3. ZenFone 5Z Akıllı Cep Telefonunun Pil Performansı Nasıl?

ZenFone 5Z Akıllı Cep Telefonunun Pil Performansı Nasıl?

ZenFone 5Z pil (batarya) durumu en çok merak edilenlerden. Telefonun pili nasıl gidiyor? ZenFone 5Z pil optimizasyonu ve pil kalibrasyonu… Hepsi bu makalede.

ASUS ZenFone 5Z (ZS620KL): 2018 Yılının En İyi Fiyat Telefonlarından

Piyasada 3000-4000 ₺ fiyat aralığında gerçekten çok iyi telefonlar mevcut. Yükselen akıllı telefon fiyatlarına rağmen, yüksek teknolojiyi agresif fiyatla kullanıcılara sunan firmalar günümüzde çok tercih edilmeye başlandı. Xiaomi, Meizu ve Huawei firmaları örnek olarak verilebilir.

Güçlü ve köklü firmalardan biri olan ASUS ise her ne kadar diğerleri kadar çok tutulmasa da, kalitesini kullanıcılarına ulaştırabildiği için sevilen bir firma. Akıllı telefon sektörüne sonradan dahil olup kendi çizgisini oluşturmayı başaran ASUS, bu başarısını her yıl devam ettiriyor.

2018 yılının en iyi fiyat/performans telefonlarından, hatta en iyisi (bkz: ZenFone 5Z AnTuTu skoru) diyebileceğimiz ZenFone 5Z telefonun pil yönü de çok merak ediliyor.

Kağıt üzerinde 3.300 mAh pil kapasitesine sahip olduğu yazıyor (bkz: ZenFone 5Z özellikleri) olsa da bu gücünü yansıtıp yansıtamadığı daha önemli bir yere sahip.

ZenFone 5Z‘nin pil performansına bakarak pili nasıl gidiyormuş anlıyoruz.

ZenFone 5Z Pil Performansı

ZenFone 5Z Pil Performansı
ZenFone 5Z Pil Performansı

Telefonun pili çok yüksek kapasiteye sahip olmasa da firmanın yaptığı yazılımın pilin üzerine büyük etkisi olduğu kesin. Yani kapasitenin rakamsal değer her zaman bir ölçüt olmayabiliyor. Zira pili verimsiz kullanan yazılım, kapasite ne kadar yüksek olursa olsun gereğinden fazla güç tüketimi yapıp erkenden pilin bitmesine neden olacaktır.

ZenFone 5Z‘de günümüz akıllı telefonları ortalamalarında bir pil değerine sahip. 3.300 mAh kapasiteli pili telefon hangi kullanım senaryolarında nasıl tüketiyor? Şimdi ona bakıyoruz.

Günlük Kullanımda ZenFone 5Z Ekran Süresi

Yaptığım araştırmalara göre ZenFone 5Z günlük kullanım senaryolarında telefon ortalama 6-7 saat ekran süresi veriyor.

Ekran Süresi… Bu ne demek?

Yani telefon kullanıldığında eğer ki ekran kapalıyken müzik dinleme yapılmamışsa ve gerektiğinde ekran açılarak kullanılmışsa, ne kadar toplam süre boyunca telefonun kullanılabildiğini gösteriyor.

Örneğin, telefonun ekranını açtınız saate baktınız ve tekrar ekranı kapattınız. Ekran 5 saniye açık kaldı. Başka bir zaman ekranı açıp 30 dakika internette gezindiniz ve tekrar ekranı kapattınız. Toplam ekran süreniz 30 dakika 5 saniye oldu. Yani siz telefonu bu kadar süre boyunca kullandınız. İşte ekran süresi, eğer ki ekran kapalıyken bir işlem yapılmıyorsa (müzik dinleme gibi) bize pilin dayanıklılığı hakkında fikir veriyor.

Günlük kullanım senaryosunda ise YouTube’dan video izlemek, Whatsapp görüşmeleri gerçekleştirmek, telefonun internet tarayıcısıyla Facebook’da gezinmek (kendi uygulaması ciddi pil düşmanı çünkü), çağrı görüşmeleri gerçekleştirmek, mobil verinin sürekli etkin olması gibi etmenler mevcut.

İşte bu tür bir kullanıma sahip 6GB RAM ve 128GB dahili hafızalı ZenFone 5Z kullanıcısının pil ömrüne ait ekran görüntüsü:

ZenFone 5Z Pil Performansi

ZenFone 5Z Pil Optimizasyonu

Yukarıdaki kullanıcı halinden gayet memnun. Sizlerde bu şekilde memnun kalmak istiyorsanız pilinizi bilinçli kullanmalısınız.

Telefonda herhangi bir pil optimizasyonu yapmadan bu denli ekran süresi almak biraz zor olabilir. Zira sadece Facebook uygulaması dahi tek başına pilinizi sömürür. Önlem aldığınız takdirde ZenFone 5Z pil ömrünüz ciddi derecede iyileşecektir. Sizler için önceden yazdığım makalemi aşağıdaki butona tıklayarak mutlaka okuyup gerekli önlemleri almanızı öneriyorum:

 

Not: Makalede yer alan pil kalibrasyonu işlemi artık eskisi kadar önem arzetmese de ayda bir kez yapılırsa iyi olacağı görüşündeyim.

ASUS Pil Bilgileri

ASUS’un resmi web sitesinde kısaca pil ömründen bahsedilmiş. İlginizi çekecekse buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap