1. Ana Sayfa
  2. ASUS
  3. ZenFone 5Z ve iPhone Xs Kıyaslaması: Hangisini Almak Daha Doğru?

ZenFone 5Z ve iPhone Xs Kıyaslaması: Hangisini Almak Daha Doğru?

ZenFone 5Z ve iPhone Xs kıyaslaması sayesinde aralarındaki fiyat farkına ve özelliklerine bakarak size hangisi cazip geliyorsa onu tercih edebileceksiniz.

Bir tarafta ASUS‘un gözbebeği, amiral gemisi ZenFone 5Z, diğer tarafta Apple‘ın yeni amiral gemisi iPhone Xs

zenfone 5z iphone xs

ASUS ZenFone 5Z

Bu yılın başında tanıtılan ve yazın satışa çıkan ZenFone 5Z‘nin Apple‘ın iPhone Xs modeline göre eskidiğini söyleyebiliriz. ASUS’un duyurduğu ve piyasaya çıkardığı tarihler arasındaki farkın ilk zararı burada net bir şekilde görülüyor.

%90 ekran-gövde oranına, 6.2 inçlik boyuta sığdırılan 1080 x 2246 piksel çözünürlüğe, Super-IPS LCD teknolojisine ve 19:9 boy-en oranına sahip olan ekranı sayesinde canlı renkleri, keskin bir şekilde bizlere sunuyor. Ekranın üst kısmında kiminin sevdiği kiminin sevmediği çentiğinde bulunduğunu belirtelim.

asus zenfone 5z cikis tarihi

Qualcomm firmasının bu yılın trend çipseti olan son model Snapdragon 845‘i barındıran telefonun Türkiye’de satılmasa da 8GB RAM‘li ve 256GB hafızalı varyasyonu da mevcut. Türkiye’de 6GB RAM‘li ve 64GB hafızalı varyasyonu satılıyor. Bu donanımlar 3,300 mAh‘lik pille destekleniyor.

Yapay zekâ destekli 12MP çift arka kamera, parmak izi sensörü, Face-ID dediğimiz yüz tanıma kilidi, güçlü hoparlörü, oldukça işlevsel hale gelen ASUS ZenUI 5 arayüzü ve Android 8.0 Oreo işletim sistemi, hızlı şarj desteği ve zengin kutu içeriği ZenFone 5Z’nin olumlu yönleri arasında yer almakta.

asus zenfone 5z cikis tarihi

Son olarak ZenFone 5Z’de kablosuz şarj ve sanal gerçeklik desteğinin olmadığını ayrıca suya ve toza dayanıklı olmadığını olumsuz yönler arasında sayabiliriz.

ZenFone 5Z fiyatı 3.700 TL civarında seyretmektedir.

Apple iPhone Xs

Apple‘ın adından söz ettirecek ve piyasaya yön verecek yeni modeli iPhone Xs‘ten biraz bahsedelim.

Süper retina AMOLED teknolojisiyle donattığı 5.8 inçlik 1125 x 2436 çözünürlüklü ve yüksek ekran kasa oranına sahip ekranı gerçekten piyasadaki bugüne kadar ki en etkileyici ekran deneyimini bizlere vaadediyor.

iphone xs 1

Oldukça sağlam camla kaplanan telefon paslanmaz çelik çerçeveyle ve su ile toza karşı dayanıklılığıyla kasa yönünden oldukça güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Cam arka tasarım sayesinde hızlı şarj özelliğinin sağlandığı belirtilen iPhone Xs’in iPhone X’ten bile hızlı şarj olduğu söyleniyor.

Apple’ın TrueDepth (Türkçe çevirisi Doğru Derinlik) teknolojisiyle geliştirilen Face-ID yani yüz tanıma kilidi, yine Apple’ın en yeni A12 Bionic çipi, sanal gerçeklik desteği, yeni ve geliştirilmiş çift arka kamerası cihazın olumlu yönleri arasında yer almaktadır.

iphone xs 2

4GB RAM belleği (iOS’a yeterli gelse de miktar olarak az), 2658 mAh ile düşük pil kapasitesi, kulaklık girişinin olmaması, hafıza kartı desteğinin olmaması, fakir kutu içeriği ve fahiş fiyatı olumsuz yönler arasında sayabiliriz.

iPhone Xs fiyatı ise 10.000-12.000 TL bandında olacağını öngörüyoruz. Zira Avrupa’da 1150 Euro etiketiyle satışa çıkıyor.

ZenFone 5Z ve iPhone Xs Kıyaslaması: Teknik Özellikler – Tablo Şeklinde

[table id=38 /]

ZenFone 5Z ve iPhone Xs Kıyaslaması: Sonuç

Biz kimseye “X cihazını almalısınız” diyemeyiz. İnsanlar diledikleri ürünü satın almakta özgürdürler. Ancak yol gösterici olabiliriz.

Üç farklı kullanıcı türü için önerilerde bulunduk:

  • Uygun fiyat arayışında olanlar için ASUS ZenFone 5Z‘yi öneriyoruz. Henüz yeni teknolojiler barındıran son model telefonu uygun fiyatla almak istiyorsanız, gerçekten üzerinde emek harcanmış bir telefon olan ZenFone 5Z sizin için iyi bir tercih olacaktır.
  • En iyisini arayanlar ve fiyat gözetmeyenler için iPhone Xs‘i öneriyoruz. Piyasada mümkün olan en iyi teknolojileri barındıran telefon olması açısından seçilmesi kesinlikle pişman etmeyecektir.
  • “iPhone hayranları” diye kategorize edebileceğimiz grup için farklı önerimiz mevcut; oldukça yüksek fiyatı göz önünde bulundurarak ya daha eski modelleri ya da Apple dışında cezbedici ZenFone 5Z‘yi tercih etmeniz sizin açınızdan daha faydalı olacaktır.

Kaynakça

Makaleyi hazırlarken yararlandığım kaynaklar:
https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9096&idPhone2=9318
https://www.techspot.com/guides/850-smartphone-camera-hardware
https://www.webtekno.com/iphone-xs-antutu-puan-h53331.html

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap