1. Homepage
  2. ASUS
  3. ZenFone 6 (2019) İnceleme | Devrim Öyle Değil Böyle Yapılır!
Trending Post

ZenFone 6 (2019) İnceleme | Devrim Öyle Değil Böyle Yapılır!


8.8
ZenFone 6 (2019) İnceleme

ASUS, 2014 yılında girdiği akıllı telefon sektörüne bu yıl da ZenFone 6 ile devam ediyor. Her yıl yeni bir amiral gemisi çıkarmayı ihmal etmeyen firma, her seferinde, dönemine göre iddalı özelliklerle ve fiyatlarla ürün sunuyor.

  • Tasarım 8.5
  • Ekran 9
  • Kamera 10
  • Pil 8.5
  • İşletim Sistemi 9
  • Fiyat 8

ASUS‘un yeni bombası: ZenFone 6; 2019 yılında çok konuşulacak! İşte özellikler, benchmark testleri, kıyaslamalar ve tabii ki fiyatı

Giriş: ASUS ZenFone 6 (2019)

Özgün İmaj ve İnovatik Hareket

ASUS, 2014 yılında girdiği akıllı telefon sektörüne bu yıl da ZenFone 6 ile devam ediyor. Her yıl yeni bir amiral gemisi çıkarmayı ihmal etmeyen firma, her seferinde, dönemine göre iddalı özelliklerle ve fiyatlarla ürün sunuyor.

ASUS, laptop, bilgisayar donanımları, çevre birimleri ve diğer elektronik ürünlerde kalitesini sürekli konuşturmaktadır. Ancak iş akıllı telefona geldi mi ne yazık ki, ilk ZenFone serisi gibi tutturamamaktadır. Sebebi ise, akıllı telefon biriminin ASUS’a yakışmayan kalitede hareket etmesidir.

Bu yıl bizleri heyecanlandıran gelişme ise, ASUS’un sessizliğini bozup, tamamen özgün imajla ve inovatik hareketle ve uygun fiyatla diyebileceğimiz (Türkiye’ye gelince işler değişecektir tabii) bir amiral gemisi akıllı telefon olan ZenFone 6‘yı tanıtması oldu.

Bizler de bu telefona ait verileri topladık. Bunlar arasında Techradar‘dan elde ettiğimiz Asus ZenFone 6 İncelemesi (bizzat inceleme imkanımız olmadığından böyle bir şey yaptık) ve diğer kaynaklardan topladığımız Benchmark testleri ile rakip telefonlar arasındaki kıyaslamalar yer almaktadır.

ASUS ZenFone 6 (2019) İlk İzlenim

Telefon kesinlikle tanıdık ve benzersiz hissettiriyor. Bu güzel cihaz kalabalık Android dünyasından devasa 5,000 mAh kapasiteli pili ve benzersiz döner kamerasıyla rahatlıkla sıyrılabiliyor.

+ Avantajlar

Eşsiz kamera
Dev pil

Dezavantajlar

Kamera hakkında kafalarda soru işareti oluşturuyor
Bakış açısı artınca parlaklık düşüyor

ASUS’un sonradan görme akıllı telefon imajını düzeltsin diye ZenFone 6 üretildi. Cihaz üstün özelliklere ve döner kameraya sahip olmasına karşın rakip firmaları olan Huawei, Samsung ve Apple‘ın en pahalı telefonlarından daha uygun fiyatla piyasaya çıkıyor.

Rakiplerinden daha fazla dikkat çekmeyi hak edip etmediğini görmek için haydi hep beraber ZenFone 6 (2019) modeline yakından bakalım: Telefonun 64GB dahili hafıza ve 6GB RAM’li varyantı Avrupa’da 499€ fiyat etiketiyle satışa başlayacak.

128GB dahili depolama alanı sunan varyantı için ekstra 50€ daha ayırmanız veyahut 8GB RAM ve 256GB gibi özelliklere sahip en üst versiyonu için direkt 599€ ödemeniz gerekecek.

Dizayn

ASUS ZenFone 6’nın iki öne çıkan özelliği var; bunlardan biri kamera diğeri neredeyse ön yüzü tamamen kaplayan ekran.

Telefonun motorlu bir kamerası var. Bu kamera iki yönde de çalışıyor: Normal kullanımda arka kamera görevi görürken özçekim moduna geçtiğinizde otomatik olarak açılıp dönerek ekranın üst kısmında size doğru bakış atıyor ve ön kameranız hazır oluyor.

Ancak özçekim modunda, ön kameranın biraz yüksekte kalmasına alışmanız gerekecek.

ZenFone 6’nın hareketli kamerası, OnePlus 7 Pro’nun veya Oppo Reno’nun ön pop-up kameralarından daha hafif olduğunu söylememiz gerek.

Kameranın açılıp ön yüze dönmesi bir saniyeden kısa sürüyor. Bu ultra hızlı değil ve eğer yüz tanıma kilidi kullanacaksanız, bunun biraz zaman aldığını da bir kenara not edin.

ASUS, döner kamera mekanizmasının 100,000 kez test edildiğini söylüyor. Cam menteşelerinde kullanılanlara benzer şekilde “sıvı metalden” yapılmış. Böylece zor şartlara dayanıklı hale getirilmiş.

Sıvı metal, bilim kurgu filmlerini anımsatıyor ve belki de bir pazarlama aracından başka bir şey değildir. Ancak burda bir detay var: Bu alaşımlar, standart telefon kılıflarında görülen normal alüminyum alaşımlarından farklı bir şekilde oluşturulmuş.

Ancak ZenFone 6’nın kamera menteşesinin beş yaşındaki bir çocuğun elinde paralanmasını istemeyiz, kesinlikle olmaz.

Endişeleri bir kenara bırakırsak, bu menteşe sayesinde ekranın kasa içinde daha fazla yer bulduğunu görüyoruz. Ayrıca telefonun kenarları daha ince ve Netflix gibi servislerden film izlerken ekrandan yiyen herhangi bir delik veya çentik tasarımı da yok. 2019 yılı içerisinde bu şekilde deliksiz ve çentiksiz ekranlar yaygınlaşmaya devam edecek.

Cihazın ekstralarını bir kenara bırakırsak ZenFone 6’nın özüne bağlı, geleneksel bir telefon olduğunu söylememiz gerek. Telefonun arka kısmı Gorilla Glass 6 cam, yanları ise alüminyumla kaplanmış ve ekran tıpkı Samsung Galaxy S10 ya da Huawei P30 Pro gibi rakipleri gibi 2.5D-stil eğimli şekilde tasarlanmış.

Telefon yine de, iyi bir görünüm ve ışık yakaladığında parıldayan bir yüzeyle gümüş veya siyah renkte geliyor.

ZenFone 6 ayrıca içerdiği dev pil ve sıradışı teknoloji göz önüne alındığında telefonun haddinden fazla ağır ve yeterince ince olmadığını söyleyebiliriz. Cihazda kulaklık girişi (3.5mm jack) mevcut, ki bu özellik son dönemde çok az telefonun sahip olmasıyla daha da önemli hale gelmiş durumda.

Ekran

ASUS ZenFone 6, IPS LCD teknolojisini içeren 6.4 inçlik bir ekrana sahip. Telefon bu yönüyle korkulacak bir büyüklüğe sahip değil. Ekran 2340 x 1080 piksel çözünürlüğe de sahip. Piksel yoğunluğu diğer üst düzey cihazlarda daha fazla ve loş bir odada, ekran arka ışığın parlamasını görülebiliyor. Bunu Samsung Galaxy S10 veya OnePlus 7 Pro gibi bir OLED telefonda göremezsiniz, çünkü onlarda bu şekilde bir arka plan ışığı yoktur.

Yine de çoğu bakımdan bu harika bir ekran. ASUS, parlaklığı 600 nit gibi bir değere taşıdığını söylüyor ve renkler de gayet canlı duruyor. Süper-canlı özelliğini istemiyorsanız ASUS Splendid uygulamasıyla renkleri dilediğiniz soğurabiliyorsunuz. 

ASUS ZenFone 6’yı ilk bakış testimizde farkettiğimiz bir şey oldu: Telefonun ekranına köşelerden, biraz açılı bir şekilde bakınca parlaklığın düştüğünü gördük. En iyi LCD ekranlar böyle bir etkinin çok daha azını göstererek kalitesini ortaya koyar. Burası olmamış malesef.

Yazılım ve Özellikler

Önceki ASUS telefonlarının çoğu gereksiz bir ton yazılımla doluydu. ASUS, ZenUI yazılımını telefonlarına ve tabletlerine yerleştiriyor ve geçmişte bu, genellikle hiç kimsenin sormadığı ekstra uygulamalar ve genel deneyimi azaltan sistem yavaşlatan görsel bir katmanla birlikte geliyordu.

ZenFone 6’da ZenUI 6 var, ancak bunu Google Pixel 3XL’deki saf Android arayüzüyle karıştırabilirsiniz, çünkü ikisi arasındaki fark oldukça azaltılmış durumda.

Safkan Android tecrübesini kullanıcılarına yaşatmak isteyen ASUS’un yine de birkaç silinmeyen uygulaması sisteme gömülü olarak geliyor. Ancak bunlar ASUS’un “silinmeyen uygulamalar” önyargısını kırdığından göze batmıyor.

Telefonda bir de dış mekan modu denen bir özellik var. Ortamın gürültü seviyesine göre alarm ve zil sesini arttırıp azaltabiliyor. Oldukça akıllıca değil mi?

ASUS ZenFone 6 donanımı tam olarak beklediğimiz şeydi. Şu anda Android telefonlarda bulunan en güçlü ve çok yönlü işlemci olan Snapdragon 855 CPU’ya sahiptir. Mükemmel bir yonga seti ve seçtiğiniz özelliklere bağlı olarak 6GB veya 8GB RAM elde ediyorsunuz.

Depolama da ASUS biraz cimri davranmış, belki de fiyatlandırmayı uygun tutmak için burdan kısmak istemişlerdir. Zira telefonun 64GB’lık depolama alanı sunan varyantı mevcut ve bunu 128GB ile en fazla 256GB’lık varyantlar takip ediyor. 512GB-1TB’ların artık son seviye rakip cihazlara yerleştirildiği bu dönemde, gerçekten biraz az kalıyor. Yine de telefonun 1TB’a kadar hafıza kartı desteği sunmasıyla bu dezavantajlık durumu ortadan kalkıyor.

Kamera

ZenFone 6’nın kamera düzenini zaten biliyorsunuz. Bu garip ancak dışa açılır muhafazanın içindeki donanım iyi mi?

ASUS ZenFone 6, son çıkan rakip telefonlarda görülen Sony IMX586 ile 48 megapiksel sensöre sahip. Yalnız bu kamera en iyi kaliteyi 12 megapikselde göstermektedir, tam çözünürlük olan 48MP’de değil.

Bu çözünürlük küçültme, sensördeki dört pikselin son fotoğrafta bir tane oluşturduğu verinin piksel bindirmesi adı verilen bir işlemle gerçekleşir.

Fotoğraf çekimi hızlı tepki veriyor, ancak bunun sınıfındaki en iyi fotoğraf makinesi olamayacağına dair birkaç detay bulunuyor. Gece çekimleri yapmak için birkaç saniye süren bir Süper Gece modu var, ancak en iyilerinden biraz daha kumlu gösteriyor. ASUS ZenFone 6’nın otomatik netleme özelliği, genellikle hızlı olsa da, birkaç kez tepki vermekte yavaş kaldığına şahit olduk. Belki de test telefonunun saçmalamasındandır, kim bilir?

Motorlu kamera, başka bir cihazda göremeyeceğiniz önemli avaajlar sağlıyor. Elektronik görüntü sabitleme özellikli 4K tam sabit “özçekim” video çekimi ve f/1.79 odaklı lensinin doğal alan etkisi, çekimlerin kalitesine yansıyor.

Ayrıca kamera motoru üzerinde manuel kontrol imkanı da mevcut. Mesela panoramik yatay veya dikey fotoğraflar çekme işlemi oldukça kolaylaştırılmış. Kamera uygulamasında sadece ses düğmesine basın ve kamera küçük bir robot gibi etrafında dönerek panoramik fotoğraf çekimini gerçekleştirsin, sizin hareket etmenize gerek yok. Pürüzsüz ve hızlı panoramik çekimler için çok iyi olmuş bu motorlu kamera donanımı…

Yalnız video çekimi esnasında hareketli kameranın, sessiz ortamlarda motor sesi duyulabilir.

Telefonun ikinci kamerası da 13 megapiksel çözünürlüğünde ve ultra geniş açılı çekimler sağlasa da bir Huawei P30 Pro kadar değil; tabii fiyatından ötürü bunu normal karşılıyoruz.

Pil Ömrü

Kamera stiline ikna olsanız da olmasanız da, Asus ZenFone 6’nın pili yadsınamaz bir avantaj sunuyor. 

Telefonun 5000mAh bataryası var, uzun süre dayanan Huawei P30 Pro’dan yaklaşık %20 daha büyük. Uzun ömürlülüğünü test etmek için vaktimiz olmadı, ancak ASUS iki tam gün kullanım süresi, 33 saat konuşma süresi ve 26 gün bekleme süresi alacağını söyledi.

Düzgün bir pil yönetimi olmasa bu büyük boyut hayal kırıklığı oluşturabilir. Pilin etkisini de zamanla görürüz. ASUS, 18W’lık hızlı şarj desteğini de (Quick Charge 4.0 olarak da bilinir) eklemiş durumda. Ancak, cam arka yüzeye rağmen kablosuz şarj desteği yok. ASUS, bunun pile olumsuz etkisinin olmaması için kaldırdığını belirtti. Ayrıca koca pili kablosuz şarj etmeye kalkarsak sanırım günlerimizi vermemiz gerekecek 🙂

ASUS ZenFone 6 (2019) Benchmark Testleri

Telefon henüz çok yeni ve yapılan veya sızdırılan herhangi bir benchmark skoru bulunmamaktadır. İlerleyen günlerde bu kısmı güncelleyeceğimizden emin olabilirsiniz.

Write a Comment
Yazı Kaynakları
Hands on: Asus ZenFone 6 review | TechRadar

About Author

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Write a Comment