1. Ana Sayfa
  2. Telefon & Tablet
  3. Zenfone'a aynı versiyonun tekrar flaşlanması yöntemi

Zenfone'a aynı versiyonun tekrar flaşlanması yöntemi

android-5-lollipop

CİHAZA AYNI VERSİYONUN / ÜST VERSİYONUN TEKRAR ATILMASI DURUMU

Uyarı!
Buradaki anlatım eskimiştir. Yeni anlatım için lütfen buraya tıklayın.

Her zaman ki gibi linkerden gerekli firmware i çekiyoruz. Aslında bunları çekin ve elinizde bulunsun.

Cihazımızdan Ayarlar / Gelişitirici seçenekleri / USB Debug anahtarını açıyoruz. Geliştirici seçeneği olmayanlar, Ayarlar / Hakkında / Derleme Numarası üzerne 7 kez tıklayarak bu menüyü aktif edebilirler.

Bu paketten PC den Cihaza bağlanmmızı sağlayacak programı indiriyoruz. Masaüsütünde ADB diye bir klasör oluşturup içine açıyoruz. Yine çektiğimiz firmware dosyamızıda buraya atıyoruz. İsmini kafanıza göre kısaltabilirsiniz. Klasörün içinde start.cmd ismindeki dosyaya tıklıyoruz ve komut penceresini açıyoruz.

https://dl.dropboxuserc…740/Mobile/Asus/adb.rar

Cihazımızı USB den PC ye bağlıyoruz. Cihazımız açık olsun.

Açılan komut penceresine ilk olarak;

adb devices
komutunu verip cihazımız ile bağlantı kurulup kurulmadığına bakıyoruz. Eğer kuruldu ise 764782644287 device gibi rasgele numaralı bir satır çıkacak. Numarayı salladım ben. Cihazı gördüyseniz;

adb reboot bootloader komutunu veriyoruz. Cihaz kapanacak ve bootloader modunda açılacak. Bu aşamada cihazımızın ses kısma tuşu ile cihaz ekranına gelen menüden recovery yazan yere geliyor ve POWER tuşu ile seçim yapıyoruz. Cihaz tekrar kapanıp açılacak. Ekranın ortasında yatan bir android, kırmızı ünlem ve altında komut yok yazısı gelecek. SES AÇMA VE KAPAMA TUŞLARINA BİRLİKTE BASIYORUZ, 1-2 SANİYE SONRA SES AÇMA TUŞUNU BIRAKIYORUZ, 1-2 SANİYE SONRA DA SES KISMA TUŞUNU BIRAKIYORUZ. Ekrana kırmızı yazılı başka bir menü gelecek.

Burdan 2. seçenek olan apply update from adb seçeneğini seçiyoruz. Cihazın en altında sarı yazılar çıkacak 1-2 satır. Cihaz ile işimiz şimdilik bitti.

Tekrar PC deki komut ekranına dönüyoruz;

adb sideload dosya.zip yazıp enter ile gönderiyoruz. Burdaki dosya.zip daha evvel çektiğiniz firmware dosyamız. Onun ismi neyse onu yazacaksınız. Bu ismi kısa olması açısından ufaltabilirsiniz. Örneğin 1184010.zip gibi. Ekranda yüzde saymaya bşlayacak, bittiğinde telefon ekranında firmware yüklenemeye başlayacak. Oda bitince cihaz kendini kapatıp açacak. %99 normal olarak açılır, %1 tekrar boot menüden açılabilir. Boot menüden açılırsa ses kısma tuşu ile reboot’u seçin, normal açılacaktır.

Kaynak

[alert_box style=”info” close=”yes”]DonanımHaber Forumu üyesi 2smoke‘a anlatımlarından dolayı teşekkürler.[/alert_box]
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap

Yorumlar (5)

  1. adb reboot bootloader komutunu yolladıktan sonra yatan bir android ortasında kırmızı ünlem var ama altında komut yok değil hata yazıyor. bunu nasıl düzeltebilirim.?

  2. mesela 3.24.40.78 yüklüyse tekrar bunu flashlayabiliyoz mu ?

  3. bendeki cihaz recovery moda giriyor ama açılmıyor adb devices yaptığım zaman cihaz görünmüyor sadece recovery mod açılıyor telefon açılmıyor nasıl yapabilirim acaba teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.