İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Telefon & Tablet
 3. Zenfone'a bir alt versiyon rom flaşlamak

Zenfone'a bir alt versiyon rom flaşlamak

android-5-lollipop

FİRMWARE DÜŞÜRME (BİR ALT VERSİYONA DÖNÜŞ)

Uyarı!
Buradaki anlatım eskimiştir. Yeni anlatım için lütfen buraya tıklayın.

Dönmek istediğimiz firmware dosyamızı çekiyoruz. Bir üst anlatımdaki ADB paketinide çekiyoruz. Masaüsütünde ADB diye bir klasör oluşturup içine açıyoruz. Yine çektiğimiz firmware dosyamızıda buraya atıyoruz. İsmini kafanıza göre kısaltabilirsiniz. Klasörün içinde start.cmd ismindeki dosyaya tıklıyoruz ve komut penceresini açıyoruz.

adb devices komutunu verip cihazımız ile bağlantı kurulup kurulmadığına bakıyoruz. Eğer kuruldu ise 764782644287 device gibi rasgele numaralı bir satır çıkacak. Numarayı salladım ben. Cihazı gördüyseniz;

adb reboot bootloader komutunu veriyoruz. Cihaz kapanacak ve bootloader modunda açılacak. Cihazı bırakıp PC ye geçiyoruz. Çekmiş ve adb klasörüne açmış olduğumuz düşük versiyon(4.3) firmware dosyasını winrar ile açıp içinden boot.img, fastboot.img ve recovery.img dosyalarımızı adb klasörüne atıyoruz.

Komut ekranından sırasıylan;

fastboot flash boot boot.img
fastboot flash fastboot fastboot.img
fastboot flash recovery recovery.img

komutlarını yolluyoruz, cihazın ekranında yazılar geçecek. Her komut arasında 3-5 saniye bekleyin. pc ekranında her komuttan sonra OK yazsını ve cihaz ekranında da COMPLATE yazısını görünce bir diğer komuta geçin.

Buraya kadar yapılan işlem aynı zamanda BRICK olan sistemi kurtarmak içinde uygulanır. Örneğin Cihaz ASUS yazısında takılıyorsa, ekranda USB işarreti çıkıyorsa, vs.vs.. Buraya kadar tamamsak firmware yüklemek kalıyor geriye.

Bu aşamada cihazımızın ses kısma tuşu ile cihaz ekranına gelen menüden recovery yazan yere geliyor ve POWER tuşu ile seçim yapıyoruz. Cihaz tekrar kapanıp açılacak. Ekranın ortasında yatan bir android, kırmızı ünlem ve altında komut yok yazısı gelecek. SES AÇMA VE KAPAMA TUŞLARINA BİRLİKTE BASIYORUZ, 1-2 SANİYE SONRA SES AÇMA TUŞUNU BIRAKIYORUZ, 1-2 SANİYE SONRA DA SES KISMA TUŞUNU BIRAKIYORUZ. Ekrana kırmızı yazılı başka bir menü gelecek.

Burdan 2. seçenek olan apply update from adb seçeneğini seçiyoruz. Cihazın en altında sarı yazılar çıkacak 1-2 satır. Cihaz ile işimiz şimdilik bitti.

Tekrar PC deki komut ekranına dönüyoruz;

adb sideload dosya.zip yazıp enter ile gönderiyoruz. Burdaki dosya.zip daha evvel çektiğiniz ve düşmek istediğimiz firmware dosyamız. Onun ismi neyse onu yazacaksınız. Bu ismi kısa olması açısından ufaltabilirsiniz. Örneğin 1184010.zip gibi. Ekranda yüzde saymaya başlayacak, bittiğinde telefon ekranında firmware yüklenemeye başlayacak. Oda bitince cihaz kendini kapatıp açacak. %99 normal olarak açılır, %1 tekrar boot menüden açılabilir. Boot menüden açılırsa ses kısma tuşu ile reboot’u seçin, normal açılacaktır.

Burdaki püf noktası şu. Hangi versiyona düşeceksek, o versionun boot, fastboot ve recovery img lerinin versiyon yüklemeden önce sisteme atılması gerektiği. Aksi takdirde geri dönüş işlemi yapılmıyor. Yani önce cihazın boot kısmını geri alıyorsunuz, sonra da yazılımı. Ha bu 3 dosya zaten firmwarein içinde, direk atsak olmuyormu sorusunun cevabı malesef olmuyor. Sebebide yukarıda anlatıldığı gibi FW yüklemesi yapmak için cihazı recovery modunda açmanız gerekecek. işte bu durumda eğer bu 3 dosyayı atmaz iseniz, daha yeni versiyonun recovery si açılacağından sizin atacağınız eski FW yi görmeyecektir.

EĞER KENDİ SEÇTİĞİNİZ FW İLE DÖNÜŞÜ YAPAMDIYSANIZ;

http://www.mediafire.co…7.40.16_ww_recovery.img

http://dlcdnet.asus.com…_T00F_WW_1_17_40_16.zip

Bu iki linkteki dosyalar ile yapın, ilki recovery diğeri 4.3 Fw. Farkı bir eski versiyon olması. Bazı arkadaşlar bununlan döndü. İşlem anlatılan ile aynı.

fastboot flash recovery 1.17.40.16_ww_recovery.img

üstüne de zip den çıkardığınız firmware.

Kaynak

[alert_box style=”info” close=”yes”]DonanımHaber Forumu üyesi 2smoke‘a anlatımlarından dolayı teşekkürler.[/alert_box]
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap

Yorumlar (10)

 1. rambo_ft_avatar
  6 sene önce

  Hocam bahsettiğiniz işlemleri sırasıyla yapıyorum.DH da Smoke2 hocamda yanıt vermiyor malesef.Firmware gönderirken %1’de takılı kalıyor devamlı.Asus zenfone 6 kullanıcısıyım. Olayı anlatayım;
  Son güncellemeyi yüklemeye çalışırken sadece audıoconfig.dosyasıyla oynadığım için güncellemeyi yükleyemedim doğal olarak.Sonrasında audioconfig dosyasını tamamen sileyim nasıl olsa güncelleme ile yerine yenisi gelecek mantığıyla hareket ettim.cihazı kapadım ama açılmadı.Asus logosu üzeründe dönüyor duruyor devamlı.birde bunun üstüne droit menüden factory reset ve recovery menüden factory/wipe data reset yaptım.Sonrasında usb debug kapattığı için (Factory resetten sonra usb debug kapanıyormuş) cihazın dahili hafızasına erişemedim haliyle.Sonrasında felaket durumlarında yapıalcak olan;
  YAPILABİLECEK OLASI BİR HATA DURUMUNDA (CİHAZI KAPATMA, PİL BİTMESİ, FABRİKA AYARLARINA SIFIRLAMA SONRASI USB DEBUG İPTALİ VS.VS.)
  Telefonumuzu Bootloader Menusune gelecek şekilde açıyoruz (Vol+Power). Cihazı bırakıp PC ye geçiyoruz. açmış olduğumuz Cmd ekranında aşağıdaki 2 komutu sırası ile veriyoruz. Bu iki komut USB debug kapalıyken çalışıyor.
  fastboot flash boot boot.img
  fastboot flash fastboot fastboot.img
  komutlarını yolluyoruz, cihazın ekranında yazılar geçecek. Her komut arasında 3-5 saniye bekleyin. pc ekranında her komuttan sonra OK yazsını ve cihaz ekranında da COMPLATE yazısını görünce bir diğer komuta geçin.
  DİKKAT; boot.img ve fastboot.img dosyasının cihazınızda hali hazırda yüklü FW nin ki ile aynı olması daha iyi olur.
  Buraya kadar tamam ise sadece telefona format atmak kalıyor.
  Bu aşamada cihazımızın ses kısma tuşu ile cihaz ekranına gelen menüden recovery yazan yere geliyor ve POWER tuşu ile seçim yapıyoruz. Cihaz tekrar kapanıp açılacak. Ekranın ortasında yatan bir android, kırmızı ünlem ve altında komut yok yazısı gelecek. SES AÇMA VE KAPAMA TUŞLARINA BİRLİKTE BASIYORUZ, 1-2 SANİYE SONRA SES AÇMA TUŞUNU BIRAKIYORUZ, 1-2 SANİYE SONRA DA SES KISMA TUŞUNU BIRAKIYORUZ. Ekrana kırmızı yazılı başka bir menü gelecek.
  burada 3. sırada bulunan “wipe data/factory reset” i power tuşu ile seçiyoruz. sonrasında vol- tusu ile “yes” in üzerine gelip yine “power” tuşu ile seçimi yapıyoruz. 2-3 dakikalık işlem sonrasında işlemin bittiğini söyleyen ekran geldiğinde 1. seçenekte bulunan “reboot system now” ile telefonu yeniden başlatıyoruz.
  TELEFON AÇILIR AÇILMAZ DA GELİŞTİRİCİ SEÇENEKLERİNDEN USB DEBUG ANAHTARINI AÇMAYI UNUTMAYIN.
  Bunu yaptım.ama cihaz yine açılmadı.Şimdi adb uploader dan aynı versiyonumu (UL-ASUS_T00G-WW-2.21.40.29-user) göndermeye çalışıyorum %1 de takılı kalıyorum.
  ALLAH RIZASI İÇİN YARDIM EDİN KAFAYI YEMEK ÜZEREYİM.Saygılar,Sevgiler.

  • rambo_ft_avatar

   Sorununuzu anladım. En son güncelleme dosyasının 700 MB’lık olanını indirin ve içerisindeki .img dosyalarını DroidBoot (Fastboot) üzerinden flaşlayın, güncelleme dosyasını da adb sideload komutuyla Recovery’den flaşlayın. Bootloader kilidini açtıysanız, onu da kapatın, açmadıysanız bunun için bir şey yapmanıza gerek yok. adb sideload ile firmware yükledikten sonra Recovery’den factory reset yapın. Sonra reboot yapın.
   Bununla ilgili çok kişi kişi aynı sorunu yaşıyor, güzel bir kurtarma anlatımı bloğa ekleyeceğim. Yukarıda söylediğim işlemleri ayrıntılandıracağım, her Zenfone sahibi anlatımı takip ederek rahatlıkla telefonunu kurtaracak.

 2. rambo_ft_avatar
  6 sene önce

  Hocam ; Allah senden razı olsun.Tüm mutluluklar senin olsun.Derdime derman oldun.Şimdi bu sürüme ait Root nasıl yapılır birde herşeyi yeniden yapılandırdıktan sonra telefonun imajını komple nasıl alabilirim? titanium backup haricinde.Backup and restore gibi çöktüğünde tüm verilerim ve ayarlarımı tekrar mount edebileyim telefona windows yedek imajı gibi.

 3. rambo_ft_avatar
  6 sene önce

  Yok Hocam Android 4.4.2 Kitkat (2.21.40.39 sürüm)

 4. rambo_ft_avatar

  selamlar. 176cx cihazımda lolipop yüklüyken unroot yapıp kitkat 182 yüklemeye çalıştım. Şimdi sadece fastboot ve adb sideload guncelleme.zip çalışıyor.
  cihazda lolipop olduğu için fastboot ile boot.img, fastboot.img, recovery.img(176c de yok ama zenfone 5-6nınkini de denedim)
  Ne yaparsam yapayım boot.img gibi dosyaları atarken hata alıyorum.
  d:\yedek\176cx\19hazirankurtar\9. son care>fastboot flash recovery 1.17.40.16_ww
  _recovery.img
  sending ‘recovery’ (11067 KB)…
  OKAY [ 0.446s]
  writing ‘recovery’…
  FAILED (remote: unknown command)
  finished. total time: 0.462s
  Bu arada bootloader kilidi nedir? fastboot ve adb yerine girebiliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.